بادکش / فواید بادکش و عوارض بادکش و روش انجام

طب سنتی ۰۸ فروردین ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

بادکش / فواید بادکش و عوارض بادکش و روش انجام

بادکش

بادکش که از قدیمی ترین روش های درمانی در طب سنتی و طب اسلامی بوده امروزه با نام Cupping Therapy (کاپینگ تراپی) در دنیا شناخته و تحقیقات زیادی روی آن انجام شده است و تاثیرات شفابخش آن قابل انکار نیست اما هنوز برخی معتقدند شواهد علمی و طبی برای مفید بودن آن وجود ندارد! بعضی این روش بادکش درمانی را حجامت خشک است. در این روش، فنجان‌هایی برای ایجاد مکش بر روی بدن فرد بیمار قرار داده می‌شوند. طرفداران بادکش درمانی اعتقاد دارند این مکش باعث جریان بهتر خون شده و برای کاهش درد و التهاب سراسر بدن ودرمان بسیاری از بیماری ها و آرامش و سلامت روحی و جسمی مفید است.

انـواع بادکش

بادکش از لحاظ روش انجام و ایجاد خلاء به دو روش انجام می گردد:

بادکش گرم ( حجامت گرم )

در کتاب ذخیره خوارزمشاهی در مورد نحوه بادکش گرم (حجامت گرم )چنین آمده است: یک لیوان را برداشته و مقداری پنبه رابه کمی الکل آغشته می کنیم وآنراآتش زده وداخل لیوان می گذاریم سپس پنبه وآتش را خارج کرده ولیوان را بر پوست قرار می دهیم .

بادکش خشک (حجامت سرد )

در گذشته بادکش سرد را به وسیله شاخ گاو (باایجاد سوراخ در انتهای شاخ ومکیدن آن )انجام میدادند در حال حاضر لوازم گوناگونی مانند دستگاه درد کش – وکیوم ودستگاه خلاءکننده و… برای این کار درست شده است که در لیوانهای مخصوص خودشان باایجاد خلاء و حجم بادکش راانجام می دهد .

تفاوت بادکش گـرم و سـرد

بادکش بصورت کلی باعث گرم شدن موضع میشود (بخاطر تجمع خون در محل ) اما در بادکش سرد گرمای زائد مصنوعی به بدن داده نمی شود ولی در بادکش گرم کمی گرمای مصنوعی به موضع داده می شود که باعث گرمتر شدن ناحیه می گردد. البته برخی بادکش ها بخاطر تجمع خون در یک ناحیه دور از سیستم عروق مرکزی باعث سرد شدن کل بدن میشود این موضوع مربوط به مکانیسم بادکش است نه به نوع بادکش کردن .
(از بادکش کردن به صورت خود سرانه وبدون علم به طروق گرم وسرد خودداری بفرمائید )

بادکش از لحاظ روش انجام روی بدن به سه صورت انجام می گیرد:

۱٫ بادکش ثابت: اگر وکیوم بادکش را بیشتر از ۱۵ ثانیه یا بیشتر بر روی موضع پوست نگهداری شود این بادکش ثابت نام دارد و علت آن این است که باعث سکون مواد در آن ناحیه از بدن و منجمد شدن اخلاط در ان ناحیه میگردد .
۲٫ بادکش منقطع (متناوب ): اگر به صورت تکراری وکیوم بادکش را پس از قرار دادن در ناحیه در کمتر از چهار ثانیه باز کرده و دوباره لیوان رادر آن ناحیه قرار دهیم به آن بادکش منقطع می گویند که باعث تجمیع خون لطیف ومواد سبک در ان ناحیه می گردد(اخلاط سبک رابه آن ناحیه میکشد) وبیشتر ازبادکش های دیگر ناحیه مورد نظر را گرم می کند(این نوع بادکش باید کمتر از ۴ ثانیه باشد وبه صورت ۴ دفعه یا بیشتر بستگی به ناحیه انجام گردد)
۳٫ بادکش متحرک : اگر وکیوم بادکش را بر روی پوست از لحضه گذاشتن بکشیم وحرکت دهیم آن را بادکش متحرک می گویند .در این نوع بادکش می توان مواد رابه سمتهای دیگر انتقال داد و جهت این بادکش دارای اهمیت فراوان و بسیار مهم است .

فرق میان بادکش ثابت ومنقطع ومتحرک

بادکش ثابت بیشتر برای ثابت نگه داشتن مواد وایجاد سکون مورد استفاده قرار می گیرد و بادکش متناوب برای ایجاد گرمای بسیار و ورزش مصنوعی در ناحیه ای از بدن و گاهی تبدیل بلغم طبیعی به دم یا صفرا و برای کشیدن اخلاط سبک (خون وصفراء) به ناحیه مورد نظر انجام میشود و بادکش متحرک برای انتقال اخلاط سنگین (سودا وبلغم ) وانتقال مواد یک ناحیه به ناحیه دیگر مثل انتقال مواد مضر از اعضاءشریف به اعضای پست مورد استفاده قرار می گیرد .

دستگاه بادکش طبی

این دستگاه ترکیبی از بادکش درمانی و مگنت درمانی بوده که برای رفع خستگی و درد و گرفتگی عضلانی مؤثر بوده و به عنوان یک ماساژور طبی در تمامی نقاط بدن قابل استفاده می‌باشد …

برخی عوارض بادکش درمانی عبارتند از:

– کمی ناراحتی و درد
– اثر سوختگی مانند
– خونمردگی و کبودی پوست
– عفونت پوست

عوارض بادکش غیر متناسب وانجام بادکش بدون داشتن علم ودانش به صورت سنتی

بادکش درمانی باید طبق مزاج ، شرایط بیماری وشرایطی از قبیل بیماری – محیط زندگی و جسمی شخص انجام شود . باید هدف از بادکش درمانی مشخص شود . مثلاً: اگر کاهش یبوست یا عفونت روده ای و یا کاهش مشکلات بواسیر باشد نوع بادکش یا گرم یا سرد بسته به مزاج ونوع بیماری باشد وبرای چنین بیماری هایی بادکش قوی و یا ثابت نگه داشتن طولانی بادکش مضر است وحتماً قبلاًاز بادکش باید روغن مالی بستگی به نوع مزاج شخص انجام میگیرد و یا برای درمان سردردها باید بادکش متحرک انجام شود و جهت بادکش بستگی به نوع بیماری فوق دارد . اگر مسائل رعایت نشود حتی در بادکش کمر و پهلو و پشت که در بین مردم بیشتر رواج دارد موجب ایجاد اختلال و بیماری در دراز مدت میگردد و مطمئن باشید در بدن مشکلات جدی به وجود می آورد که در برخی موارد جبران ناپذیر است اگر شخصی در بدنش اخلاط فاسد وجود دارد (هر نوع خلطی )بدون پاکسازی اگر بادکش درمانی انجام گردد امکان دارد مواد زائد بدن به حرکت در آید و به طرف قلب – کبد و مغز رفته وایجاد اختلال کند پس توصیه میشود حتماًجهت هر نوع بادکش به پزشک ویا کاپینگ تراپ مراجعه نمائید .

اگر کسی به بیماری هیپرتنسیون یا فشار خون بالا دچار است از بادکش گرم ثابت ویا متناوب بین دو کتف استفاده شود حتماً قلب شخص دچار مشکل میشود که جبران ناپذیر است .

اگر در یک شخص در دو یا چند ناحیه بادکش درمانی انجام شود مثلاً : بادکش بین دو کتف یا بادکش پشت و بادکش پا ،به خاطر اختلال در قوه مدبره به احتمال زیاد شخص دچار پایین آمدن فشار خون می شود وبه حدی کم می شود که شخص بیهوش یا چند روزی به خواب می رود . برای کسی که دیسک کمر دارد و یا دچار بیرون زدگی دیسک در کمر است بادکش درمانی انجام ندهید وبه هیچ عنوان بادکش رابر روی دیسک کمر قرار ندهید .

اگر وکیوم بادکش را به مـدت طولانی (حتی چند ثانیه ) روی یکی از سرخ رگـها(شریانها ) و یا سیاه رگها (وریدها ) بدن قرار دهید این موضوع باعث لخته شدن خون وگرفته شدن عروق وعدم خونرسانی به قلب میشود و موجب اختلال جدی در قلب و… می گردد که بسیار خطرناک است . اگر بروی عروق واریس بادکش انجام شود باعث پارگی مویرگ ها می شود . بادکش طولانی وغیر اصولی موجب کبودی پوست ولخته شدن خون در ناحیه می شود و به مرور زمان اخلاط خونی بسمت قلب و مغز و کبد حرکت می کند که باعث بروز مشکل جدی می گردد. بادکش قوی میتواند التهاب پوست وبروز تاول گردد .پس قبل از بادکش نوع پوست شخص وناحیه بادکش باید توسط درمانگر طبق مزاج شخص روغن مالی گردد و نوع بادکش و مدت زمان آن مشخص گردد.

بادکش قوی سرد در کسانی که کم خونی دارند موجب تهوع – سر گیجه میگردد. بادکش برای کسانی که از بیماری فشار خون پایین و یا فشار خون بالا حتماً باید زیر نظر درمانگر کاپنیگ تراپی یا پزشک متخصص انجام گیرد چون موجب ضعف شدید وحتی باعث بیهوشی می گردد (بخصوص بادکش ساق پا در حالت ایستاده ) بادکش بدون مقدمه برای اشخاصی که مزاجشان خشک است احتمال بروز مشکلاتی مثل بیهوشی و ضعف شدید به همراه دارد و گاهی باعث ایجاد بیماری های غیر قابل جبران میشود .

پوست به هیچ عنوان هنگام بادکش نباید کبود شود بلکه بعد از ۵ دقیقه تا یک ساعت آن ناحیه خود به خود کبود میشود که این موضوع بعد از چند روز برطرف میشود وجای نگرانی نیست ولی کبودی در حین بادکش باید سریعاً قطع گردد .

فایده های بادکش درمانی

انجمن بادکش درمانی بریتانیا می گوید بادکش درمانی می تواند انواع مختلفی از بیماری ها را درمان کند، ولی این گفته ها بر اساس تحقیقات علمی نیست.

در هر حال از بادکش درمانی برای درمان بیماری های زیر استفاده می شود:
– بیماری های خونی مانند کم خونی و هموفیلی
– بیماری های روماتیسمی مانند آرتروز و فیبرومیالژی
– اختلالات باروری و بیماری های زنانه
– بیماری های پوستی مانند اگزما و آکنه
– فشار خون بالا
– میگرن
– اضطراب و افسردگی
– احتقان ریه ها در اثر آلرژی و آسم
– سیاهرگ های واریسی

حامیان بادکش درمانی همچنین معتقدند این روش می تواند درد و التهاب سراسر بدن را کاهش دهد و آرامش و سلامت روحی و جسمی را ارتقا بخشد.

افراد زیر نیز بایستی از انجام بادکش درمانی خودداری کنند:

– زنان باردار
– خانم هایی که در دوران قاعدگی هستند
– بیماران مبتلا به سرطان متاستاتیک (یعنی سرطانی که از یک قسمت بدن به قسمت دیگر پخش می شود)
– افراد دچار شکستگی استخوان یا گرفتگی عضلات

همچنین روی قسمت هایی از بدن که موارد زیر را دارند، نباید بادکش درمانی انجام داد:
– یک زخم
– ترومبوز ورید عمقی (لخته خون در رگ های پا)
– یک شریان (سرخرگ)
– نبضی که حس می شود

مشکلی که در رابطه با بادکش درمانی وجود دارد این است که بیماران با اکتفا کردن به روش بادکش درمانی، درمان پزشکی خود را انجام ندهند، در حالی که عقب انداختن و یا پرهیز از درمان پزشکی بیماری هایی مانند سرطان، عواقب خطرناکی را برای فرد در پی دارد.
لذا در کنار درمان پزشکی توصیه شده توسط پزشک متخصص، باید از بادکش درمانی استفاده کرد، نه به تنهایی.

همچنین پزشک ممکن است به اشتباه فکر کند آثار به جامانده از بادکش درمانی روی پوست فرد، مربوط به مصرف مواد مخدر باشد.

* محققان معتقدند برای اثبات یا رد فواید بادکش درمانی تحقیقات بیشتری لازم است، زیرا مطالعات گسترده ای در این رابطه انجام نشده است و بیشتر تحقیقات در این زمینه، محدود و ضعیف هستند.

از جمله خواص درمانی اثبات شده وتجربه شده حجامت وبادکش درمانی :

• برطرف کردن انسداد عروق وپیشگیری از سکته قلبی ورفع غلظت خون – تنظیم ترکیبات خونی – کاهش چربی وکلسترول خون
• درمان سردرد های شدید مانند میگرن – سینوزیت – آرامش اعصاب – افزایش هوش وحافظه
• درمان ناراحتی های پوستی, اسپالم عضلانی بهبود بیماریهای زنان
• درمان آسم – تنگی نفس – رماتسم- کمر درد – پادرد وزانو درد
• درمان سرماخورگی وسرمازدگی – بهبود در اندام های بدن – رفع قلنج – بی حالی – سنگینی بدن

خون‌رسانی به اعضای بدن

حتما تا به حال برای‌تان پیش آمده که پس از یک روز کاری یا چندساعت تمرینات ورزشی دچار خستگی و کوفتگی در بخش‌های مختلف بدن شوید. این خستگی‌ها معمولا به‌دلیل تجمع موادی زائدی مانند اسیدلاکتیک در بدن به‌وجود می‌آید. وجود این مواد زائد در سلول‌ها و مویرگ‌های سطح بدن مانع از خون‌رسانی دقیق و مناسب به سلول‌های بدن و موضع‌های مختلف شده و به این ترتیب درد و خستگی را با خود به همراه می‌آورد. از این‌رو درمانگران با تجویز بادکش به بیمار خود تلاش می‌کنند تا با از بین بردن و تغییر دادن موضع مواد زائد و با ایجاد انبساط در مجاری و عروق خونی به اکسیژن‌رسانی بهتر به سلول‌های بدن و رفع خستگی و کوفتگی عضلات کمک کنند. این شیوه یکی از تکنیک‌هایی است که مردم به توصیه پزشک‌شان می‌توانند در خانه از آن استفاده کنند.

تاثیر ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده

یکی دیگر از فواید بادکش که ناشی از خاصیت‌خون‌رسانی موضعی آن در بدن است، تسریع روند بهبود آسیب‌های بافتی و عفونت‌های موضعی در بدن است. به این ترتیب که درمانگر با کمک بادکش کردن و افزایش جریان گردش خون در موضع موردنظر موجب فراخوانی سلول‌های دفاعی به موضع آسیب‌دیده می‌شود و به این ترتیب امکان تسریع درمان و بهبود زخم‌ها را سرعت می‌بخشد. این تکنیک توسط بسیاری از درمانگران به‌ویژه برای درمان برخی از زخم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تخلیه نیش حشرات از بدن

در زمان‌های قدیم بسیاری از درمانگران از بادکش برای تخلیه سم، عفونت‌های موضعی و همین‌طور سم نیش حشرات، انواع گزیدگی‌ها و نیش ماروعقرب استفاده می‌کردند. این درمانگران با کمک بادکش و ایجاد خلأ در موضعی که سم یا نیش حشره به آن وارد شده است موجب تخلیه سم از جریان گردش خون شده و با کمک مرهم‌ها و داروهای گیاهی که برای بیمار تجویز می‌کردند به درمان او می‌پرداختند. این شیوه اگر چه امروز کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد اما هنوز هم به‌عنوان یکی از شیوه‌های موثر در برخی از نقاط جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بادکش، یبوست را درمان می‌کند

یکی از ویژگی‌های بادکش درمان یبوست و از بین بردن کندی عملکرد دستگاه گوارش به‌ویژه روده‌هاست. درمانگران طب سنتی در ایران و چین برای افرادی که مبتلا به کندی عملکرد رودها و حرکات دودی شکل آن هستند، توصیه می‌کنند از بادکش ناحیه شکم برای بهبود این مسئله استفاده کنند. این درمانگران با تجویز بادکش به‌ویژه بادکش‌های متحرک که با مالیدن روغن روی موضع شکم انجام می‌شود موجب می‌شوند تا کندی حرکت‌های دودی شکل دستگاه گوارش درمان شده و بیمار به مرور با یبوست خداحافظی کند.

بادکش و تسکین اسپاسم‌های عصبی

گاهی ممکن است به‌دلیل فشارهای ناشی از کار روزانه و تنش‌های ناشی از آن دچار گرفتگی عضلات و اسپاسم‌های عضلانی دردناک شوید. این گرفتگی‌ها که معمولا روی عضلات ناحیه ران، ساق پا و عضلات پشت دیده می‌شود، فشار زیادی را روی عصب‌های بدن وارد می‌کنند و معمولا با دردهای شدید همراه هستند. ارائه تکنیک‌های بادکش در این شرایط به بیمار مبتلا به اسپاسم کمک می‌کند تا علاوه بر از بین بردن گرفتگی‌ها با خون‌رسانی و اکسیژن‌رسانی مناسب به عضلات سخت شده به بهبود آن‌ها و کاهش درد کمک کند.

با این روش درد زانو را فراموش می‌کنید

برخی از درمانگران شیوه‌های طبیعی از بادکش‌درمانی برای بهبود دردهای ناشی از بیماری‌های مفصلی به‌ویژه دردهای مفصل زانو که به‌دلیل تجمع مایع مفصلی در این ناحیه به‌وجود می‌آید، استفاده می‌کنند. این درمانگران بر این باورند بادکش کردن ناحیه مفصل تحت نظارت درمانگر طب سنتیمی‌تواند تاثیر زیادی در کاهش تجمع مایع در مفصل زانو و بهبود دردهای این ناحیه شود. این درمانگران معتقدند بادکش متناوب ناحیه زانو در مدت زمان یک ماه تاثیر بسیار موثری بر کاهش دردهای ناحیه مفصل زانو خواهد داشت.

بهبود بیماری‌های پوستی با بادکش متناوب

برخی از درمانگران طب سنتی و حتی بسیاری از متخصصان پوست در طب رایج بر این باورند که تکنیک‌های خاصی از بادکش درمانی به‌ویژه استفاده از بادکش متناوب و منقطع در درمان برخی از بیماری‌های پوست موثر است. در این شیوه به‌دلیل حساسیتی که در پوست برخی از مناطق مثل پوست صورت و گونه‌ها وجود دارد، درمانگر از این روش که ۳ تا ۴ ثانیه به طول می‌انجامد به دفعاتی که لازم است برای درمان بیماری استفاده می‌کند. به این ترتیب احتمال بروز کبودی یا تغییر رنگ در ناحیه بادکش در پوست حساس صورت منتفی می‌شود.

این توصیه‌ها را جدی بگیرید

برای انجام بادکش نکاتی وجود دارد که توجه به آن‌ها برای حفظ سلامت دریافت‌کننده ماساژ بسیار ضروری و مهم است.
• افرادی که پوست بدن آن‌ها جوش‌های زیاد و عفونی دارد پیش از استفاده از بادکش حتما با متخصص مشورت کنند.
• درصورتی که پاهای شما به واریس شدید دچار است از انجام خودسرانه بادکش در ناحیه مبتلا به واریس خودداری کنید زیرا ممکن است موجب حرکت لخته‌های خونی و بروز سکته شود.
• اگر پس از بادکش دچار کبودی مختصری شدید این امر یکی از عوارض شایع ناشی از بادکش است و در کمتر از یک هفته کاملا از روی پوست‌تان محو می‌شود.
• از قرار دادن بادکش روی بدن به‌مدت زمان طولانی پرهیز کنید، این کار موجب بروز تاول در پوست بیمار می‌شود.
• میزان بادکش در افراد لاغر و ضعیف همیشه با افراد چاق متفاوت است باید، مراقب باشید، هنگام ارائه بادکش به وضعیت بدن دریافت‌کننده بادکش توجه کنید.

مکانیسم اهداف کلی بادکش درمانی

فراخران خون : برای گرم کردن اعضاءو جذب خون به سمت آن عضو که اثرات مختلفی را در بردارد مثل : غذارسانی به آن ناحیه بیشتر خواهد شد لذااین روش را میتوان برای افزایش بافت ماهیچه و تقویت اعضاءاستفاده نمود . (مثلاً برای رفع لاغری موضعی ) از بادکش متناوب وخیلی سبک استفاده میشود .
فراخـوان دفاعی :افزایش خون رسانی موضعی با فراخوان سلولهای دفاعی وفاکتورهای ضد التهاب خون به ناحیه باعث تسکین و تسریع ترمیم آسیب های بافتی وعضویت می شود .
ایجـاد انبساط : به خاطر تسخین (گرم کردن ) ایجاد انبساط می کند . که باعث رفع اسپاسم وگرفتگی ها وایجاد انبساط در عظلات واعضاء می شود .( نوع مزاج وبادکش بسیار مهم است )
رفع چربی موضعی : به خاطر این مکانیسم می توان برای برطرف کردن چربی موضعی از این مکانیسم استفاده میشود چون مزاج خون گرم است وتسخین باعث رفع مواد سرد به خصوص چربی (سردو تر) است می شود از این نوع بادکش برای برطرف کردن بعضی بیماریها استفاده می شود .
تحلیل ریح (باد): برای از بین بردن باد اعضاء که بادکش گرم اثرش در این بیماری قوی تر است .
کمک به برگرداندن حس از دست رفته بدن و ترس از فلج: مثلاًاگر پا حس خودش را از دست داده باشد از ابتدای ران بادکش راشروع می کنیم وبه سمت انتهای پا یعنی ساق ومچ بادکش انجام می دهیم ( نوع بادکش بسیار مهم است )
هدف تسکین: استفاده از بادکش برای هدف و تسکین دردها مثل گذاشتن لیوان با بادکش روی ناف یه خاطر قولنج دردناک (افتادگی ناف ) روی باسن برای بیماریها سیاتیک ، وترس فلج شدن و بادکش ران ها برای بیماریهای باسن و ران ها و بواسیر مفید است .
تمـرکز قوای ناحیه خاص: این نوع بادکش برای تمرکز قوای اعضاء خاص در یک عضو متوجه آن عضو شده و درد و تمرکز شان در ناحیه دیگر فراموش می شود .

بادکش متنـاسب برای مزاجهای مختـلف

برای مزاجهای مختلف باید بادکش به صورت های گوناگون انجام شود. یعنی اگر کسی مزاجش گرم است نباید زیاد از بادکش گرم استفاده شود واگر قرار است خلط لطیف (صفرا طبیعی یا خون طبیعی ) به سطح کشیده شود باید از بادکش گرم منقطع ضعیف استفاده شود .
در ذیل چند مثال بیان می کنیم :
بادکش برای افزایش خشکی : بادکش سرد قوی یا گرم قوی ومکرر
بادکش برایافزایش تری : بادکش گرم و ضعیف
بادکش برای افزایش سردی : بادکش سردلین طولانی
بادکش برای افزایش گرمی : بادکش گرم مکرر
بادکش برای مزاج گرم خشک : بادکش سرد ثابت غیر طولانی
بادکش برای مزاج گرم تر : بادکش سرد ثابت طولانی
بادکش برای مزاج سردوتر : بادکش گرم غیر طولانی ومکرر
بادکش برای مزاج سرد وخشک : بادکش گرم و متناوب که کم کم کشش رازیاد میکنیم

مقدمـات بادکش

• تهیه لوازم بادکش
• آماده کردن ناحیه برای بادکش درمانی
در بادکش درمانی قوی ۱۲ تا ۲۴ ساعت قبل وبعد نباید شخص کارهای سنگین انجام دهد بادکش برای خانمها در زمان پریود ممـنوع است.( بجز درمان مشکلات پریود توسط کاپنیگ تراپ ) انجام بادکش بعد از غذاخوردن ممنوع است .
از بادکش درمانی بلافاصله بعد از حمام و یا ورزش پرهیز نمایید .
در حالت گرسنگی از ببادکش درمانی خوداری نمائید.
در حین بادکش و تا نیم ساعت بعد از آن نباید آب وهر گونه مایعات ومواد غذایی میل شود .
غذاهای سنگین مثل جگر – گوشت قرمز – غذاهای مانده – عدس ماهی – پنیر و… بهتر است ۱۲ ساعت قبل وبعد از بادکش درمانی مصرف نشود . چون زمان بادکش در پوست های مختلف متفاوت است لذا نمی توان برای همه یک زمان واحد تعیین نمود وروش تشخیص زمان روی بدن های مختلف به خاطر مزاج های گوناگون واخلاط گوناگون فرق دارد. اگر مثلاً بادکش برای جمع کردن صفراء است زمان بادکش در آن ناحیه ۳ تا ۵ ثانیه باشد.
در بادکش درمانی حالت بدن طرف (نشسته – ایستاده – دراز کش ) بستگی به نوع بادکش دارد وبسیار مهم است . تعداددفعات بادکش در روز و دوره درمان طبق بیماری متفاوت است وبستگی به تشخیص درمانگر کاپینگ تراپ ویا پزشک متخصص دارد.
در بادکش گرم میزان فشار (کشش پوست ) باید اندازه گیر ی گردد (بسته به نوع بادکش و درمان ) نباید برای کسانی که دارای جوش پوستی هستند از بادکش محرک استفاده نمود وباید بسیار احتیاط نمود .
بهتر است بعد از هر بار بادکش لیوانها ضد عفونی گردد. (بخاطر انتقال بیماریها ی پوستی وقارچ )

برخی از بادکش درمانی های مهم بـدن به همراه اثـرات:

بادکش متحرک شکم :افزایش وتحریک حرکت دودی روده – کاهش یبوست – کاهش چربی شکم – کاهش سردی روده (کاهش نفخ – عفونت روده ای و وکاهش مشکلات بواسیر و … )

بادکش ثابت یا متناوب شکم :افزایش خون رسانی به اعضای شکمی – کمک به رفع گرفتگی مجرای ادرار – نافع بواسیر – کمک به بر طرف کردن دردهای ماهانه زنان – کمک به تنظیم پریود خانمها و …

بادکش ثابت ومتناوب پشت : کمک به برطرف کردن سرماخوردگی – کمک به رفع تنگی نفس وآسم – کمک به درمان بیماران شیمیایی – کمک به رفع گوژ پشت – کمک به رفع برخی خلط های پشت حلق – کمک به درمان برخی سردردها – رفع خستگی شدید – رفع اسپاسم عضلانی – کمک به رفع آرتروز – کمک به افزایش حجم نفس و…

بادکش متحرک پشت : در این نوع بادکش خواص بالا آمده ولی مواد مضر از طریق غدد لنفاوی بهتر و زودتر دفع میشود . این نوع بادکش حتماً باید زیر نظر درمانگر کاپینگ تراپ یا پزشک انجام گردد.

بادکش ثابت یامتناوب پشت گردن : کمک به رفع نزله ها – کمک به درمان برخی سردردها به همراه برخی روغنها – رفع خستگی گردن – رفع اسپاسم عضلانی – کمک به رفع آرتروز گردن و کمک به رفع اورام حلق وحنجره مثل عفونت

بادکش متحرک پشت گردن : تمام تأثیرات ثابت پشت گردن رادارد ودر این نوع بادکش مواد رامی توان به ناحیه ای که می خواهیم انتقال دهیم.این نوع بادکش حتماًباید توسط کاپنیگ تراپ یا پزشک متخصص انجام شود.

بادکش ثابت جلوی گردن : برای تحریک وتنظیم هورمون ها ی غده تروئید – کمک به رفع نزله باروغن مالی – برای تقویت حنجره وصاف شدن صدا – درمان موضعی بیماریهای حنجره و گلو و…

بادکش ثابت یا متحرک صورت : برای کمک به درمان سینوزیت – تقویت کردن برخی سردردها – کمک به درمان عفونت لثه – کمک به مشکلات بینایی – وکمک به درمان مشکلات صورت مثل جوش و…

بادکش ثابت ومتناوب زانو : کمک به درمان آرتروز – تقویت مفاصل – کمک به رفع صدای زانو و …

بادکش ثابت یامتناوب کشاله ران : کمک به نارسایی جنسی ( زنان ومردان ) انتقال مواد به کشاله های ران از اعضاء فوقانی بدن واعضاءهمجوار

بادکش ثابت یا متناوب انتهای کمر : کمک به مشکلات گوارشی (نفخ –کولیت دمای روده ای ) برای کمک به رفع بیماریهای کلیوی (عفونت ها – کولیت کلیوی – سنگ کلیه ) کمک به درمان بیماریهای تخمدان ورحم (کیست تخمدان – دیسمنوره – بی نظمی – ناباروری ) تقویت قوای جنسی – تقویت کمر وعظلات آن – نافع برای آبسه وبیماریهای پوستی اطراف ران – کمک به بواسیر – کمک به درمان پسوریازیس –نافع خارش پوست پوشت

بادکش ثابت کمر وپهلوها : کمک به مشکلات گوارشی (کولیت روده ای – نفخ ) کمک به رفع رماتیسم – کمک به درمان و کاهش فشار خون – نافع برای آبسه وغیره

بادکش ثابت یا متناوب ساق پا : کمک به کاهش فشار خون – کمک به درمان بعضی سردردها – انتقال مواد مضر از اعضاء شریف مثل کبد به اسافل بدن – کمک به رفع اسپاسم عضلانی ساق پا – کمک به رفع خستگی وغیره …..

بادکش ثابت اسافل : انتقال اخلاط از بال ابه اسافل – مسکن موقت درد سیاتیک وکمک به درمان آن – کمک به افزایش خونسازی در بدن – افزایش خون رسانی به ساق ها و تقویت آنها

بادکش ثابت زیر سینه : قطع خونریزی بینی – کمک به قطع خونریزی شدید زنانگی ( هیپرمنوره )

بادکش ثابت سینه : کمک به تقویت ریه ورفع مشکلات آن مثل تنگی نفس – کمک به برطرف کردن کیست ها و توده های پستانی در خانمها – برای حجیم کردن سینه وپستانها وغیره

بادکش زیر ناف (ثابت یامتحرک ): کمک به درمان التهاب پروستات – کمک به درمان واریکوسل – کمک به درمان یبوست – کمک به درمان ناتوانی جنسی در آقایان – کمک به بی اختیاری ادراری – کمک به درمان تنگی مجرای ادراری – کمک به درمان برخی بیماریهای رحمی مثل فیبروم وغیره

بادکش اختصاصی ناف : کمک به برگشت افتادگی ناف ودرمان آن – نفخ شکم – برای رفع درد رحم قبل از پریود .

بادکش اختصاصی کبد : کمک به درمان مشکلات کبدی (هپاتیت ها – تنظیم آنزیمهای کبدی – چربی کبد و…)

بادکش اختصاصی کلیه : کمک به دفع سنگ کلیه – کمک به مشکلات کلیوی (عفونت و کیست ) تقویت عظلات آن ناحیه و…

بادکش اختصاصی دستگاه گوارش : کمک به تقویت دستگاه گوارش و قوه هاضمه – کمک به کم شدن خلط پشت حلق

* البته تمام این موارد که ذکر شده فقط جنبه یادآوری قدرت درمان وعوارض بادکش درمانی را دارد وبه هیچ عنوان به صورت خود سرانه از بادکش حتی ضعیف وکوچک استفاده ننمائید شاید در ساعات و روزهای اولیه باعث تسکین گردد ولی در طول زمان میتواند عوارض جبران ناپذیری به شخص وارد نماید لذا تقاضا دارم در صورت هر نوع بادکش به کاپینک تراپ ویا پزشک متخصص مراجعه نمایید .

آموزش روش عملی انجام بادکش

۱- ابتدا یک پنس و یا در صورت عدم دسترسی به آن، یک قیچی مناسب، آماده کنید.( بهتر است از قیچی های سبک کاغذ بری یا قیچی های استیل استفاده شود.)

۲- مقدار متناسبی پنبه را با پنس گرفته پنس را قفل کنید.

۳- نوک پنس را کف دست خود گذاشته، دست خود را ببندید و در حالی که فشار ملایمی اعمال می کنید، با دست دیگر، پنس یا قیچی را در یک جهت بچرخانید تا پنبه دور پنس به خوبی پیچیده شود

۴- برای اینکه بفهمید مقدار پنبه ای که استفاده کرده اید مناسب هست یا خیر، در پایان مرحله فوق باید طول پیله ای که از پنبه حاصل می شود حدود سه سانتی متر و عرض آن در بیشترین جا حدود یک و نیم سانتی متر باشد، اگر این طور نبود نگران نباشید؛ با چند بار تکرار، تجربه کافی را به دست خواهید آورد

۵- تعدادی استکان یا لیوان شیشه ای آماده کنید، تعداد و اندازه آنها با توجه به محل بادکش تعیین می شود؛ به این معنی که:

* هر قدر منطقه وسیعتر باشد، تعداد لیوان ها بیشتر است.

* هر قدر بافت چربی و عضله منطقه نسبت به بافت استخوانی بیشتر باشد، استکان یا لیوان می تواند بزرگتر انتخاب شود.

* در سنین پایین تر در همه جای بدن بهتر است از استکان کوچک استفاده شود.

نکته: شیشه ای بودن لیوان یک خاصیت مهم دارد و آن هم دیدن اتفاقاتی است که درون آن خواهد افتاد.

تذکر مهم: کاملا دقت کنید که لبه این لیوان ها بریدگی یا ترک خوردگی نداشته باشد درغیر این صورت، امکان ایجاد بریدگی های شدید وجود دارد.

۶- برای اینکه نتیجه بهتری از بادکش حاصل شود بهتر است محل بادکش را با یک روغن مناسب چرب کنید.( برای این کار از روغن هایی مانند؛ زیتون، کنجد، هسته قیسی، بادام تلخ، سیاهدانه و … استفاده کنید.)

۷- نوک پنس را داخل الکل فرو ببرید تا پنبه کاملا خیس شود، با فشردن پنبه به لبه های شیشه الکل، الکل اضافه آن را کاملا بگیرید.

تذکر: استفاده از الکل صنعتی به جای الکل طبی، آتش بهتر و بادکش موثرتری را برای شما فراهم خواهد کرد.

۸- پنبه آغشته به الکل را آتش بزنید.

۹- لیوان را با دست دیگر گرفته در حالی که هر دو دست را در حداقل فاصله نسبت به پوست بدن نگه داشته اید، تنها برای یک لحظه( تاکید می کنیم تنها یک لحظه) آتش را داخل لیوان کرده از آن خارج نموده بلافاصله لیوان را روی پوست قرار دهید؛ خواهید دید که پوست، به داخل لیوان برآمده شده، لیوان به خوبی به پوست خواهد چسبید.

۱۰- اگر کارهای قبل را به درستی انجام داده باشید، پوست بین ۲ تا ۳ سانتی متر به داخل لیوان برجسته می شود.( البته در پوست های مختلف، نقاط مختلف بدن و در اندازه های مختلف لیوان، این مقدار می تواند متفاوت باشد) و با وارد کردن کشش معمولی از پوست جدا نخواهد شد.

۱۱- لیوان بادکش باید بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه، روی پوست بماند. در پایان با وارد کردن کمی فشار به لبه لیوان در محل چسبیدن آن به پوست و ورود کمی هوا به داخل آن، لیوان به راحتی جدا خواهد شد.

۱۲- یک روش ساده بادکش گذاری: یک روش ساده برای بادکش گذاری که به سادگی قابل اجراست این است که مقداری پنبه را داخل درب یک بطری نوشابه قرار داده کمی روی آن الکل بریزید و روی پوست منطقه مورد نظر قرار داده پنبه را آتش بزنید. حالا لیوان را روی آن قرار داده تا شعله خاموش و پوست به داخل لیوان برجسته شود. با این روش ساده، شخص حتی می تواند قسمت هایی از بدن خود را نیز به سادگی بادکش کند.

نکات مهم در بادکش گذاری

۱- در بیماری های مختلف، معمولا یک بار بادکش انداختن در هر روز کفایت می کند. در بعضی موارد خاص ممکن است نیاز به تکرار آن در طول روز باشد.( مثلا در مورد سنگ کلیه ای که در مسیر حالب در حال حرکت است، با جا به جا شدن سنگ و عوض شدن محل درد، می توان نقاط جدید را بادکش کرد.) بادکش بیش از حد می تواند منجر به آزردگی پوست شود.

۲- بروز چند عدد تاول در محل بادکش طبیعی است و بعد از چند روز خود به خود بهبود می یابند. توجه داشته باشید که تاول های ناشی از بادکش خیلی دیر جذب می شوند، لذا بهتر است آنها را به آرامی تخلیه کنید.

ایجاد تاول روی پوست بیمار پس از بادکش چند علت عمده دارد:
* ضعف و سستی پوست بیمار.
* زیاد بودن فشار منفی ایجاد شده.
* طولانی بودن مدت زمان بادکش.

لذا با کنترل وضعیت پوست طی مدت زمان بادکش و تنظیم مدت زمان بادکش و میزان خلاء ایجاد شده می توان تا حد زیادی از این مسآله جلوگیری کرد. بنابر دیدگاه طبّ سنّتی، بادکش در محلّ، ایجاد حرارت می کند ولذا تاول های ایجاد شده، نوعی سوختگی سطحی و ملایم محسوب می شوند.

۳- در بادکش متحرک(لغزان) افرادی که دارای جوشهای متعدد پوستی هستند احتیاط کنید؛ چراکه گذر بادکش از روی هر کدام از جوش ها ممکن است باعث خروج چرک و خون شود.

۴- کبودی های ناشی از بادکش، واکنش طبیعی بدن است و جای نگرانی ندارد و طی ۵ تا ۱۰ روز کاملا برطرف می شود. برای رفع سریعتر این کبودی ها می توان از ماساژ موضع بادکش بلافاصله پس از بادکش گذاری بهره گرفت. با کنترل میزان مکش پوست بیمار و تنظیم مدت بادکش، می توان از کبودی شدید پوست جلوگیری نمود. در مورد بادکش صورت، بهتر است از بادکش متناوب(منقطع) کمک گرفت.

۵- در صورتی که بیمار طی بادکش گذاری دچار حالات تهوع، سرگیجه و یا عرق سرد شد؛ بلافاصله بادکش را از بدن جدا کنید و بیمار را به پهلوی راست بخوابانید و پاهای او را به داخل شکم خم کنید. علایم فوق طی چند دقیقه کاملا رفع می شوند. برای رفع سریعتر علایم از یک قاشق عسل خوراکی( به صورت مکیدن) یا یک لیوان شربت عسل استفاده کنید.

۶- میزان مکش لیوان در افراد لاغر و ضعیف باید کمتر از افراد چاق باشد؛ زیرا بادکش شدید پوست آنها، باعث تورم بافتی(التهاب) و اسپاسم(گرفتگی) عضلانی می شود.

۷- طبع بادکش، گرم و خشک است.

۸- بادکش برخی نواحی مانند پهلوها یا پشت کاسه زانو دردناک است و باید در انجام آنها احتیاط کرد.

موارد منع انجام بادکش

۱- روی محل های فعلی فتق.(اگر بیمار سابقه فتق دارد و از ترمیم کامل آن مطمین نیستیم هم بهتر است در انجام بادکش احتیاط کنیم.)

۲- بادکش مستقیم ستون فقرات کودکان خردسال.

۳- شاید مهمترین مورد منع استفاده از بادکش، در نواحی شکم و کمر زنان باردار است که ممکن است منجر به تحریک انقباضات رحمی شود.

کاربردهای درمانی

قبل از ورود به بحث، لازم است تذکّر داده شود که بادکش درمانی، در اکثر مواقع به عنوان درمان تکمیلی در کنار روش های درمانی اصلی کاربرد دارد ولذا بهتر است با تجویز پزشک و همراه با سایر اقدامات درمانی انجام شود.

تذکّر: به طور معمول، در هر روز، یک مرحله بادکش انجام می شود.

بادکش وسیع شکم

بادکش، روی کلّ نواحی شکم از زیر دنده ها تا بالای ناحیه تناسلی گذاشته می شود.
– درمان تکمیلی چاقی در بلغمی ها(سرد مزاج ها): ۴۰ مرحله
– درمان تکمیلی یبوست: ۴۰ مرحله
– درمان تکمیلی زخم معده: ۴۰ مرحله
– درمان تکمیلی عفونتهای تناسلی: ۱۴ مرحله
– درمان تکمیلی دیسمنوره(قاعدگی دردناک): ۱۴ مرحله

بادکش سیاتیک

در مسیر عصب سیاتیک(از وسط باسن تا پایین ساق) در خطّ وسط انجام می شود.
– درمان تکمیلی سیاتالژی: ۱۴ تا ۴۰ مرحله
– درمان خواب رفتگی اندام تحتانی: ۷ تا ۱۴ مرحله
– درمان خستگی زودرس اندام تحتانی: ۷ تا ۱۴ مرحله

برچسبها: بادکش, عوارض بادکش, فواید بادکش, بادکش درمانی, بادکش به انگلیسی, بادکش چیست, بادکش شکم, بادکش کمر, بادکش گرم, بادکش تخمدان, بادکش برای لاغری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *