تاری دید علایم و درمان / تاری چشم

چشم و بینایی ۰۸ فروردین ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

تاری دید علایم و درمان / تاری چشم

تاری دید

علایم تاری دید

حدود چهل سالگی، بیشتر بزرگترها، دچار مشکل دید می شوند که تاری یا ابهام بینایی نامیده می شود و نمی توانند به طور دقیق روی اشیای نزدیک بویژه روزنامه، نقشه و یا نوشته هایی با چاپ ریز تمرکز کنند؛ چون لنز چشم ها، تا حدی انعطاف پذیری شان را از دست می دهند.
طبق نظریه دکتر میشل فرایدلاندر «افراد میانسال اغلب مشکل دوربینی دارند که Presbyopia نامیده می شود؛ یعنی دوربینی چشم در اثر کهولت سن. این بیماری تا ۶۵ سالگی پیشرفت می کند.»
اما این تنها دلیل تار دیدن نیست. شما ممکن است بینایی و قدرت دید ۲۰/۲۰ داشته باشید، اما اگر ساعتها چشم تان را به صفحه کامپیوتر بچسبانید، دچار تیرگی دید می شوید. گرد و غبار، مه و گرده گیاهان هم تیرگی دید را بدتر می کنند. لنزهایی که متناسب با چشمها نیستند هم وضعیت دیدتان را به هم می زنند و عفونت ها نیز محرک های چشمی محسوب می شوند.
تاری دید می تواند نشان اولیه بیماری جدی چشمی باشد. مثل آب مروارید یا آب سیاه (کوری تدریجی). گاهی بیماری هایی که مستقیم به چشمها مربوط نمی شوند نیز ممکن است روی دید تاثیر بگذارند. از جمله بیماری هایی مثل دیابت، بارداری، کم خونی، بیماری های عصبی و ناراحتی کلیه.

درمان تاری دید

چون تاریکی دید ممکن است به بیماری های چشمی حادتری منتهی شود، باید چشم های تان را متخصص چشم معاینه کند. اما اگر مشکل دید به سن مربوط می شود توصیه های زیر به شما کمک می کند.

استفاده از عینک مطالعه

دکتر فراید لاندر می گوید: شاید همه چیزی که شما نیاز دارید، عینک مطالعه باشد. عینکی را امتحان کنید که پایین سطح بزرگ نمایی را داشته باشد. به فاصله حدود ۳۵ سانتیمتری از قفسه کتابها بایستید و سعی کنید چاپ آن را بخوانید. اگر باز هم برایتان مشکل بود، عینک با قدرت بیشتری را امتحان کنید. تحریف چشم را نیز بررسی کنید. در حالی که دستها را به طرف جلو دراز کرده اید، عینک را در دست نگه دارید و روی شیئی که خطوط عمودی و افقی شدیدی دارد تمرکز کنید. عینک تان را به طرف بالا و پایین و طرفین حرکت دهید. اگر خطوط را موجدار مشاهده می کنید، عینک دیگری را امتحان کنید. اگر موثر واقع نشد، باید از پزشک بخواهید تا عینک مطالعه برای تان تجویز کند.

استفاده از دو لنز

دکتر فراید لاندر می گوید: «ممکن است چشم پزشک عینکی با دو عدسی را پیشنهاد کند. یکی برای دیدن اشیای دور و دیگری، برای دیدن اشیای نزدیک. به این ترتیب، مغز به طور خودکار روی چشم ها تمرکز می کند.

پیوند چشم

شاید به نظر عجیب بیاید، اما این یکی از روشهای درمانی برای فرسودگی شبکیه است. وضعیتی که در آن هریک از بخشهای مهم چشم به آرامی از هم پاشیده می شوند و قدرت دید کمتر و کمتر می شود. راه حل دیگر برای برطرف کردن این ناراحتی، استفاده از لنزهای ذره بینی است. دکتر فراید لاتر می گوید: «با استفاده از این روش ها می توانید تفاوت بین توانایی خواندن و نخواندن را متوجه شوید.»

 

برچسبها: تاری دید و استرس, تاری دید بعد از خواب, تاری دید در ام اس, عفونت چشم و تاری دید, درمان گیاهی تاری دید, درمان سریع تاری دید, تاری دید صبحگاهی, درمان تاری دید یک چشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *