انواع چای و دمنوش موثر در درمان بزرگی پروستات

پروستات چیست ؟

هایپرپلازی پروستات خوش خیم (BPH) که بیشتر بعنوان یک پروستات بزرگ شده شناخته می شود، بر روی میلیون ها ایرانی تاثیر گذاشته است. طبق تخمین ها حدود ۵۰% مردان بین ۵۱-۶۰ سال به این بیماری مبتلا بوده و با بالا رفتن سنشان، این ارقام بالاتر می رود. بگونه ای که ۹۰% مردان بالای ۸۰ سال مبتلا به بیماری بزرگ شدن پروستات می شوند.

بزرگ شدن پروستات بخاطر مکان قرارگیری غده اش، می تواند سبب اخلال در توانایی دفع ادرار صحیح در مردان شود. بزرگ شدن پروستات مجاری ادراری را منقبض نموده و به مثانه فشار وارد می کند، این فشار منجر به مشکلاتی نظیر دفع اضطراری، ترشح، عدم توانایی در دفع ادرار و جریان ضعیف آن می شود (بعنوان ترشح شناخته می شود).

بزرگ شدن پروستات با گذر زمان می تواند منجر به بی اختیاری، آسیب به مثانه و کلیه ها، عفونت مجاری ادراری و سنگ مثانه شود. این مشکلات و علائم مردان را وادار به یافتن درمان می کند. اگر پروستات به مثانه و مجرای ادراری فشاری نیاورد، به هیچ وجه نیاز به درمان آن نیست.

چای و دمنوش موثر در درمان بزرگی پروستات

ممکن است بتوانید علائم بزرگ شدن پروستات را با درمان های خانگی و طبیعی مانند انواع دمنوش و چای مدیریت کنید. برای یادگیری بیشتر درباره ارتباط میان بزرگی پروستات و سایر چای هایی که باعث مدیریت علائمتان می شوند، مطالبی که در ادامه آمده را مطالعه کرده و با فارس ایندکس همراه شوید.

چای سبز

چای سبز و تاثیر آن بر درمان بزرگی پروستات

چای سبز یک نوشیدنی پرخاصیت در نظر گرفته می شود. این چای که سرشار از ارزش های غذایی است، پیوسته بخاطر خواص سلامتیش مورد مطالعه قرار گرفته است.

برخی از خواص مفید برای سلامتی آن عبارتند از:

چای سبز همچنین تاثیرات مثبتی بر روی غده پروستات دارد.

(برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مطلب غده پروستات چیست و چه وظیفه ای در بدن دارد را مطالعه نمایید.)

هرچند ارتباط آن با پروستات بیشتر بخاطر تحقیقی است که آن را به حفاظت در برابر سرطان پروستات مرتبط می کند و نه بزرگ شدن پروستات.

 

بیشتر بخوانید:

درمان گیاهی پروستات

بزرگ شدن پروستات، علائم، تشخیص و درمان

سرطان پروستات چیست و چگونه درمان می شود ؟

 

با وجود اینکه اغلب از بزرگ شدن پروستات درکنار سرطان پروستات صحبت می شود، اما انجمن سرطان پروستات براین باور است که این دو بیماری به یکدیگر ربطی نداشته و بزرگ شدن پروستات سبب افزایش یا کاهش خطر ابتلا مردان به سرطان پروستات نمی شود. پس آیا چای سبز دارای خاصیت بالقوه برای افراد مبتلا به این بیماری می باشد؟

در مطالعه ای ارتباط میان مصرف چای سبز و بهبود سلامت مجاری ادراری و تناسلی مورد تحقیق قرار گرفت. مردانی که در این مطالعه کوچک قرار داشتند یا مبتلا به بیماری بزرگ شدن پروستات بوده یا مشکوک به ابتلا بودند. طبق نتایج مطالعه، مردانی که از ترکیب مکمل ۵۰۰ میلی گرمی چای سبز و سیاه استفاده کرده بودند، جریان ادرار آنها و کیفیت زندگیشان طی ۶ هفته بهبود یافته و التهابشان نیز کمتر شده بود.

با وجود اینکه نتایج غافلگیر کننده ای در این مطالعه یافت نشد، افزودن چای سبز به رژیم غذایی می تواند در بردارنده خواص بهتری برای سلامتی پروستات باشد.

چای سبز همچنین در مورد سرطان پروستات نیز دارای خواص حفاظت شیمیایی است، بنابراین انتخاب مناسبی به نظر می رسد.

مواد تشکیل دهنده فعال در چای سبز

مواد تشکیل دهنده چای سبز عبارتند از:
 • اپیگلاکاتچین (EGC)
 • اسید گالیک
 • اسید کلروژنیک
 • اسید کافئین
 • پلی فنل های دیگر
در مطالعات حیوانی اخیر و مطالعات آزمایشگاهی، یک پلی فنول به نام اپیگالاکاتچین ۳-گالات (EGCG) کشف شده است که به نظر می رسد نتایج قابل توجهی بر روی پروستات دارد. EGCG تولید بیش از حد سلول ها را کاهش داده و حتی از بروز بزرگی پروستات جلوگیری می کند.

نحوه افزودن چای سبز به رژیم غذایی

اگر نمی خواهید مداوما چای سبز بنوشید، راه های دیگری نیز برای وارد کردن آن به رژیم غذایی وجود دارد. در این حالت با شروع مصرف چای سبز، احتمالات تمامی ندارند.

 • از چای سبز بعنوان مایع یک اسموتی میوه ای استفاده کنید
 • پودر ماتچا را به سالاد یا خمیر شیرینی اضافه نموده یا آن را در داخل ماست یا روی میوه بریزید
 • برگ های چای سبز دم کرده را به غذاهای سرخ شده یا جوشانده شده اضافه کنید
 • پودر ماتچا را با نمک دریایی و سایر چاشنی ها بر روی غذاهای خوش طعم خود بپاشید
 • چای سبز را بعنوان مایع اولیه برای تهیه آرد جوی دو سر استفاده کنید.

جنگ با سرطان پروستات با چای سبز

محققان دانشگاه کالیفرنیا با تجویز روزانه ۶ فنجان چای سبز به طور تصادفی به گروهی شامل ۶۷ مبتلا به سرطان پروستات که برای انجام عمل پروستاکتومی برنامه‌ریزی شده بودند، به مدت ۳ تا ۸ هفته (بسته به زمان عمل جراحی) دریافتند که نوشیدن ۶ فنجان چای سبز در روز می‌تواند نشانگرهای زیستی در بافت پروستات را در این بیماری تحت تأثیر قرار دهد.

نتایج حاصل از این پژوهش با مشاهده نمونه خون و ادرار افراد تحت درمان قبل و بعد از مصرف چای سبز حاکی از آن بود که غلظت سرم آنتی‌ژن اختصاصی پروستات (PSA) در پایان مطالعه در مقایسه با سطوح پایه آن در مردانی که چای سبز مصرف کردند کاهش یافته و علاوه بر آن میزان بیان پروتئین بافت پروستات در گروه مورد مطالعه کمتر از گروه شاهد بوده است.

از طرفی نتایج دیگر این پژوهش با رنگ‌آمیزی ایمونوهیستوشیمی نشان داد که فاکتور هسته‌ای کاپا B که نشانگر التهاب است و همچنین نشانگر ادرار از آسیب اکسیداتیو DNA به طور قابل توجهی در مردان مصرف کننده چای سبز در مقایسه با گروه کنترل کاهش یافته است.

نتایج این پژوهش دیدگاه جدیدی را از مکانیسم عمل مصرف چای سبز علیه فرآیندهای التهابی که با رشد سرطان مرتبط است را ارائه کرده و آن را عاملی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات می‌داند.

نکات مهم در رابطه با مصرف چای سبز

صرف چای سبز در دوران شیر دهی توصیه نمی شود.

مصرف چای سبز به علت داشتن پتاسیم بالا، در بیماران کلیوی توصیه نمی شود، چون بیماران کلیوی باید پتاسیم کمی مصرف کنند.

افراد‌ی که دچار تنگی نفس هستند، نباید در مصرف چای سبز زیاد‌ه‌روی کنند.

افراد‌ی که دارای بیماری فشار چشم هستند، نباید چای سبز استفاده کنند.

افرادی که میگرن دارند، باید چای سبز را به میزان کمتری استفاده کنند.

درباره انواع دیگر چای ها چطور؟

اگر تمایلی به نوشیدن چای سبز ندارید، انتخاب های دیگری هم وجود دارد. در صورت ابتلا به بزرگی پروستات، کاهش استفاده از کافئین توصیه می شود، زیرا سبب افزایش دفع ادرار شما می شود. می توانید از چای هایی استفاده کنید که بصورت طبیعی فاقد کافئین هستند یا یک نوع چای بدون کافئین بیابید.

چای دانه هندوانه

چای دانه هندوانه و تاثیر آن بر درمان بزرگی پروستات

گفته می شود که چای دانه هندوانه، بدن را سم زدایی نموده، سبب بهبود مشکلات مثانه و تمیز شدن کلیه ها می شود. در مطالعه کوچکی که بر روی موش ها انجام شد، محققان پس از استفاده از دانه های هندوانه شاهد بهبود سطوح آنتی ژن های مخصوص پروستات (PSA) و علائم این بیماری بودند. دانه های هندوانه می تواند خواص مشابهی در مردان داشته باشد.

برای تهیه چای دانه هندوانه طبق مراحل زیر عمل کنید:

 1.  ۴ قاشق چایخوری از دانه تازه هندوانه را آسیاب یا خرد کنید.
 2.  دانه ها را در ۲ لیتر آب بمدت ۱۰ دقیقه بجوشانید.
 3.  صبر کنید مایع خنک شود، سپس در یخچال قرار دهید.
 4.  این نوشیدنی را تا چند روز میل نمایید.

چای ماتچا

چای ماتچا و تاثیر آن بر درمان بزرگی پروستات

چای ماتچا بالاترین درجه چای سبز است و بشکل پودر می باشد. بخاطر داشته باشید که این چای، حاوی کافئین بسیار است. برای درست کردن چای از نوع باکیفیت آن استفاده کنید. همچنین می توانید از نوع پختنی آن در غذاها نیز استفاده کنید.

در اینجا دستورالعمل های اولیه برای تهیه چای ماتچا عنوان شده است:

 1. ۲ قاشق چایخوری از پودر ماتچا را در داخل یک کاسه گود بریزید.
 2. با استفاده از یک الک کوچک، آن را در داخل یک کاسه الک کنید.
 3. نصف فنجان آب جوش را در داخل کاسه ریخته و تا وقتی که چای کف کند آن را هم بزنید.
 4. مابقی آب جوش را در داخل کاسه ریخته و هم بزنید
 5. این چای بصورت سنتی با یک شیرین کننده کوچک مانند نبات میل می شود.

چای گزنه

چای ریشه گزنه و تاثیر آن بر درمان بزرگی پروستات

چای ریشه خاردار گزنه می تواند دارویی طبیعی برای درمان اختلالات مربوط به پروستات باشد. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۵ بر روی موش های بزرگسال انجام شد، نشان داد که استفاده ۶ هفته ای از عصاره ریشه گزنه می تواند از برخی تاثیرات بزرگ شدن پروستات جلوگیری کند.

می توانید این چای را بصورت آزاد یا کیسه ای خریده یا در صورت دسترسی می توانید از گیاه تازه آن استفاده کنید. همچنین این چای در قالب کپسول یا عرق نیز قابل استفاده است.

عوارض جانبی ممکن است شامل خارش، احتباس مایع و انقباض شکمی شود. در صورت داشتن دیابت، فشار خون پایین یا مشکلات کلیوی از ریشه گزنه استفاده نکنید.

همچنین از مصرف ریشه گزنه با مواد زیر اجتناب کنید:

 • لیتیوم
 • داروهای دیابت
 • داروهای فشار خون
 • مسکن ها
 • وارفارین (کومادین)

چای پیگوم

چای پیگوم و تاثیر آن بر درمان بزرگی پروستات

پیگوم درختی است که تصور می شود پوست آن سبب بهبود عملکرد ادرار شده و گاهی اوقات بعنوان یک درمان گیاهی برای دران بزرگ شدن پروستات استفاده می شود. می توانید از پوست این درخت که بصورت پودر شده هم موجود می باشد، بصورت دم کرده هم استفاده کنید.

مقداری از پوست درخت را حداقل به مدت ۱۰ دقیقه در یک فنجان آب بخیسانید. می توانید پودر آن را بمدت ۵ دقیقه بخیسانید. این چای را ۳-۴ مرتبه در روز میل کنید. می توانید پیگوم را به شکل کپسول هم تهیه نمایید.

این چای ممکن است سبب درد در ناحیه شکم شود.

چای ترش

چای ترش و تاثیر آن بر درمان بزرگی پروستات

این چای فاقد کافئین بوده و سبب افزایش سلامت می شود. مشخص شده که این چای دارای تاثیرات مثبتی بر روی فشار خون و سطوح چربی در بدن است و می تواند دارای ویژگی های ضد سرطانی نیز باشد. همچنین این چای تاثیرات مثبتی بر روی پروستات نیز بجای می گذارد، گرچه مطالعات انجام شده در این زمینه مربوط به سرطان پروستات است و نه بزرگ شدن پروستات.

مزه ترش و تند این چای، نوشیدن آن را آسان می سازد. می توانید در تهیه چای از گل های خشک شده یا تازه چای مکه (چای ترش) استفاده کنید. این چای را بصورت گرم یا خنک با عسل و مقداری لیموی تازه میل کنید.

چای ترش می تواند بر روی سطوح قند و فشار خون تاثیر گذارد و با استامینوفن تداخل داشته باشد. تا دو هفته قبل از عمل جراحی از این چای استفاده نکنید.

سایر درمان های مربوط به بزرگ شدن پروستات

وقتی یک پروستات بزرگ شده شروع به تاثیر گذاری بر روی کیفیت زندگی می کند، فرد برای درمان به پزشک مراجعه می کند. برای درمان آن، داروهای متعددی در بازار موجود می باشد. انجمن سرطان پروستات اذعان می دارد که بیشتر مردان بالای ۶۰ سال یا تحت درمان بزرگ شدن پروستات هستند یا داروهایی برای درمان به آنها توصیه شده است.

جراحی نیز یک مورد درمانی به شمار می رود. در عمل جراحی پروستات، بافت بزرگ شده پروستات که به مجرای ادرار فشار می آورد، برداشته می شود. این جراحی می تواند با استفاده از یک لیزر که به داخل آلت تناسلی وارد می شود، انجام می پذیرد یا از طریق یک شکاف بیرونی.

تغییرات در سبک زندگی نیز می تواند به مدیریت پروستات بزرگ شده کمک کند. مواردی مانند اجتناب از مصرف الکل و قهوه، اجتناب از داروهایی که سبب بدتر شدن علائم می شود و انجام تمرین کگل می توانند سبب بهبود علائم این بیماری شوند.