خار مقدس / چای خار مقدس / خواص خار مقدس و مضرات / روغن خار مقدس

دمنوش , گیاهان دارویی ۱۵ مرداد ۱۳۹۷

خار مقدس / خواص خار مقدس / مضرات خار مقدس / چای خار مقدس / روغن خار مقدس

خار مقدس Cnicus : گیاهی علفی که در درمان بیماری های گوارشی و التهابات کبدی مورد استفاده قرار می گیرد.

خار مقدس برای افرادی که دارای زخم معده هستند و ترشح اسید آنها زیاد است مضر است

خار مقدس / خواص خار مقدس / مضرات خار مقدس / چای خار مقدس / روغن خار مقدس / خواص چای خار مقدس

خار مقدس چیست

خار مقدس گیاهی علفی دارای ساقه ای گوشه دار، پوشیده از کرک و قرمز رنگ که به طرف راس منشعب می شود. خار مقدس دارای ریشه ای به رنگ سفید است. برگ ها متناوب، چرمی و شانه ای و دارای لوب خاردار است. برگ ها روی ساقه بدون دم برگ، گل ها لوله ای و زرد رنگ، درون گل آذین های کلاپرک منفرد و پوشیده از کرک های نمدی، میوه فندقه های استوانه و دارای جقه هستند. خار مقدس در اکثر نقاط کشور رویش دارد.

 

خواص خار مقدس

خار مقدس باعث پایین آمدن دمای بدن می شود و در طب هومیوپاتی تنطور آن جهت درمان یرقان و التهابات کبدی و دردهای مفصلی مورد استفاده قرار می گیرد.

قبلا برای سرمازدگی از خار مقدس استفاده می کردند.

خار مقدس در بیماری های گوارشی و به عنوان مدر و مقوی معده مورد استفاده قرار می گیرد.

امروز این گیاه در درمان بیماری های جلدی از قبیل زونا به کار می رود.

 

مضرات خار مقدس

اشخاصی که دارای زخم معده هستند و ترشح اسید آنها زیاد است نباید از خار مقدس استفاده کنند.

 

خار مقدس ویکی پدیا

خار مقدس (نام علمی: Cnicus benedictus) یکی از گیاهان تیرهٔ گل‌ستاره‌ای‌ها (Asteraceae)، راستهٔ گل مینا (Asterales) است که در نواحی مدیترانه‌ای و از جمله ایران می‌روید.

این گیاه در ایران از جمله در بلندی‌های بالای ۲۵۰۰ متر در استان کهگیلویه و بویراحمد می‌روید.

 

گیاه خار مقدس برای افزایش خون رسانی به مغز و بهبود سردرد موثر است

گیاه خار مقدس جهت افزایش خون رسانی به مغز برای بهبود سردرد ها به کار می‌رود، حافظه را تقویت می کند و به عنوان تصفیه کننده عالی خون به حساب می آید.

خار مقدس یا خار علیص Cnicus benedictus : خار مقدس، گیاه بومی نواحی مدیترانه و قاره آسیا از جمله ایران است که اغلب در انگلستان، آلمان، روسیه، چین، هند و آفریقا مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر ریشه تقریبا از تمامی قسمت های مختلف این گیاه از جمله برگ، گل و ساقه آن در تهیه داروی گیاهی استفاده می شود.

خواص این گیاه خاصیت ضدمیکروبی دارد با عفونت ویروسی مقابله می کند با تحریک ترشح اسید معده، سوءهاضمه و نفخ را از بین می برد. خونریزی را بند می آورد و برای درمان زخم، کورک وغیره موثر است.

خاصیت تصفیه کنندگی خون را بر عهده دارد. شیر مادران را افزایش می دهد. سردرد را برطرف می کند و تب بر است. تولید بزاق دهان را افزایش می دهد. برای پیشگیری از هر نوع عوارض جانبی، مصرف آن را برای مدت کوتاهی ادامه دهید.

خار مقدس، عملکرد مغز را تقویت می کند و باعث رفع افسردگی، خستگی مفرط و سرگیجه می شود.

این گیاه پراکندگی وسیعی داشته و رستنگاه آن در تبریز، ماکو، ارومیه، سلماس،مازندران، گلستان، رشته کوههای البرز، اطراف تهران،دماوند، هشتگرد، کرج، قزوین، کرمانشاه، قصر شیرین، همدان، لرستان، خوزستان، شیراز، بوشهر، جهرم، کرمان و خراسان گزارش شده است.

چای خار مقدس

برای تهیه چای و یا دم کرده این گیاه، ۵۶ گرم آن را با ۴ لیوان آب کمی بجوشانید و سپس بگذارید به مدت ۳۰ دقیقه دم بکشد سپس چای را صاف و مصرف کنید.

خواص چای خار مقدس

مصرف روزی ۲ لیوان چای خار مقدس سردرد را رفع می کند.

اگر سابقه بیماری قلبی و یا کلیوی در خانواده دارید، روزی یک لیوان چای این گیاه را میل کنید. تا از بروز این نوع بیماری پیش گیری شود.

برای رفع ناراحتی های گوارشی مانند؛ نفخ و یبوست ، قبل از خواب یک لیوان چای خار مقدس بخورید. مصرف آن باعث تولید شیر بیشتر در زنان شیرده می شود کافی است قبل از خواب یک لیوان چای خار مقدس بخورید.

چای این گیاه اشتهاآور است. این چای، بدن را سم زدایی می کند. مصرف موضعی آن برای درمان زخم به کار برده می شود.

دم کرده این گیاه با افزایش خون رسانی به مغز برای بهبود سردردها به کار می رود و حافظه را تقویت می کند. خار مقدس به عنوان تصفیه کننده عالی خون به حساب می آید.

روغن خار مقدس

روغن طبیعی این گیاه، خاصیت ضدویروسی و ضدباکتریایی دارد.