برخی عوامل خطرناک در حمله قلبی که تاثیر بیشتری بر روی زنان دارد

قلب و عروق ۲۰ آبان ۱۳۹۷

عوامل خطرناک در حمله قلبی در زنان

کشیدن سیگار، داشتن فشار خون و کلسترول بالا، اضافه وزن و دیابت از جمله عواملی هستند که فرد را در معرض سکته قلبی قرار می دهند. در اینصورت این عوامل بیشتر بر روی چه کسانی تاثیر می گذارند؟

در زمان حمله قلبی یا آنفارکتوس میوکارد، قلب بصورت عادی از حرکت باز می ایستد. علت این اتفاق اغلب به دلیل وجود لخته خونی است که سبب توقف جریان خون می گردد.

برخی عوامل خطرناک در حمله قلبی که تاثیر بیشتری بر روی زنان دارد

طبق گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) در ایالات متحده در هر 40 ثانیه یک نفر دچار حمله قلبی شده و هر ساله حدود 790 هزار نفر دچار این حمله می گردند.

در حالت عادی مردان در مقایسه با زنان بیشتر در معرض حمله قلبی هستند، در حالی که زنان پس از یائسگی بیشتر در معرض خطر سکته قلبی قرار می گیرند.

هرچند، محققانی که در برنامه سلامت جهانی در موسسه جورج دانشگاه آکسفورد در بریتانیا حضور دارند، مطالعه ای ترتیب داده اند که نشان می دهد عوامل معین خطرناک در زنان در مقایسه با مردان تاثیر بیشتری در حمله قلبی دارد.

در این مطالعه که گزارش آن در BMJ منتشر شده، مشخص شد که عادت به سیگار کشیدن، دیابت و فشار خون بالا، زنان را در مقایسه با مردان بسیار در برابر حمله قلبی آسیب پذیر می کند.

زنان خطر بیشتری را تجربه می کنند

محققان داده های بدست آمده از 471,998 شرکت کننده را تحلیل نمودند که 56% آنان را زنان تشکیل می دادند. سن شرکت کنندگان بین 40-69 سال بوده و هیچ یک از آنها سابقه بیماری های قلبی عروقی نداشتند.

READ  همه چیز درباره عمل جراحی بای پس قلب

در نمونه اول یافته های محققان تعجب آور نبود. طبق آزمایشات آنها، زنان همانند مردان در صورت استعمال دخانیات، داشتن دیابت، فشار خون و شاخص توده بدنی(BMI) بالای 25 که نشان دهنده وزن ناسالم یا چاقی بالقوه است، می توانند در معرض حملات قلبی قرار گیرند.

همچنین مردانی که هر روز بیش از 20 عدد سیگار می کشیدند، در مقایسه با مردانی که سیگاری نبودند 2 برابر بیشتر در معرض حمله قلبی قرار داشتند. اما حیرت محققان وقتی شروع شد که به بررسی داده های بدست آمده از آزمایش زنان پرداختند. زنان سیگاری در مقایسه با زنانی که سیگار نمی کشیدند، بیش از سه برابر در معرض سکته قلبی قرار داشتند. محققان از این حالت تعبیر به “خطر مازاد” می نمایند.

زنان مبتلا به فشار خون یا دیابت (نوع یک و دو) نیز در معرض ریسک مازاد بودند. هرچند، این خطر مازاد شامل زنانی که دارای BMI بالایی بودند، نمی شد.

مهمتر آنکه طبق یافته های محققان فشار خون بالا در زنان در مقایسه با مردان بیش از 80% به افزایش خطر حمله قلبی مرتبط بود. دیابت نوع 1 در زنان نسبت به  مردان تا سه برابر خطر این حمله را افزایش داده و در دیابت نوع دوم زنان 47% احتمال خطر بیشتری را تجربه می کردند.

طبق گفته های سرپرست محققان، دکتر الیزابت میلت در مجموع مردان نسبت به زنان حمله قلبی را بیشتر تجربه می کنند. هرچند، عوامل بسیاری وجود دارند که خطر سکته قلبی را در زنان بیش از مردان بالا می برند، بنابراین زنانی که مستعد این عوامل هستند در معرض عوارض ناشی از این فاکتورها خواهند بود.

READ  عمل قلب باز / جراحی قلب باز / ریسک و خطر / بهبودی / فیلم

در زمان تحقیق درباره حمله قلبی و ارتباط آن با تغییرات سنی محققان دریافتند که خطرات مرتبط با سیگار کشیدن و فشار خون بالا هم در زنان و هم در مردان به نسبت سن کاهش می یابد اما هنوز ریسک مازاد در زنان بدون در نظر گرفتن سن آنها به قوت خود باقیست.

“این یافته ها نشان دهنده اهمیت افزایش آگاهی درباره حمله قلبی که ممکن است زنان با آن مواجه باشند، و اطمینان از اینکه زنان همانند مردان می بایست برای درمان دیابت، فشار خون بالا و توقف استعمال دخانیات به دستورالعمل ها و منابع مربوطه دسترسی داشته باشند.”

دکتر الیزابت میلت

برچسب ها