خارش سر / خارش پوست سر / خارش سر در کودکان / درمان خانگی خارش سر / درمان گیاهی خارش سر / شامپوی مناسب برای خارش سر / علت خارش سر در طب سنتی / درمان خارش سر با سرکه

پوست و مو ۲۸ خرداد ۱۳۹۷

خارش سر  / خارش پوست سر / درمان خانگی خارش سر درمان گیاهی خارش سر شامپوی مناسب برای خارش سر / بهترین شامپو برای خارش سر / علت خارش سر  در کودکانعلت خارش سر در طب سنتیدرمان خارش سر با سرکه

خارش سر (خارش پوست سر): در این مطلب می خوانید: خارش سر  و خارش پوست سر و درمان خانگی خارش سر و درمان گیاهی خارش سرو بهترین شامپو برای خارش سر و علت خارش سردر کودکان و علت خارش سر در طب سنتی و درمان خارش سر با سرکه
اگر خارش سر (خارش پوست سر) دارید ممکن است دچار یکی از ناراحتی های پوستی شده باشید که با مخمر همراه است و به پوست فشار می آورد تا سریعتر از حد معمول رشد و نمو کند. به جای رشد و نمو غیر طبیعی پوست باعث رشد بیش از حد موجودات زنده می شود و شما تصور می کنید سرتان می خارد.

 

خارش سر (خارش پوست سر) / خارش پوست سر / علت خارش سر در طب سنتی / درمان خانگی خارش سر / درمان گیاهی خارش سر / درمان خارش سر با سرکه / شامپوی مناسب برای خارش سر / بهترین شامپو برای خارش سر / علت خارش سر در کودکان و درمان

علت خارش سر

برخی علت های خارش سر به قرار زیر می باشد:

 1. خشکی پوست:

یکی از علل اصلی خارش سر (خارش پوست سر)، شوره سر است که به دلیل خشکی پوست اتفاق می‌افتد، اما در معاینه بیمار باید رنگ پوست، نوع پوسته‌ریزی، قرمزی و هرگونه تغییرات ظاهری پوست بررسی شود.

2. نوع شوینده سر:

برای علت یابی، باید به نوع شوینده نیز دقت کرد. شوینده مناسب باید بر اساس مقدار چربی پوست انتخاب شود. در صورتی که شامپو نامناسب باشد، بعد از حمام پوست سر فرد خارش پیدا می‌کند. بعضی افراد هم برای شستن موی سر از صابون استفاده می‌کنند. صابون شوینده مناسبی برای موی سر نیست و باعث کدر شدن موها می‌شود.

3. بیماری های پوستی:

باید به بیماری‌ های پوستی هم توجه داشت. بیماری‌های پوستی در پوست سر هم ممکن است ایجاد شوند. *بیماری درماتیت سبورئیک Seborrhoeic dermatitis گاهی همه نقاط بدن را درگیر می‌کند و با پوسته‌ریزی، شوره و قرمزی همراه است. بیماری دیگر پسوریازیس است که این بیماری نیز باعث قرمزی در پوست سر می‌شود، ولی پوسته‌ریزی‌ها به رنگ نقره‌ای و صدفی هستند. خارش در بعضی بیماران وجود دارد.

* بیماری درماتیت سبورئیک Seborrhoeic dermatitis: نوعی التهاب پوست است که اغلب مزمن و عودکننده است و بیشتر در پوست سر و صورت دیده می‌شود. درماتیت سبورئیک معمولاً با شوره سر همراه است.

4. حساسیت در پوست سر:

حساسیت در پوست سر نیز از علت خارش است. بعضی افراد نسبت به رنگ مو و مواد آرایشی مثل فرکننده‌ها و مش‌کننده‌ها حساس هستند که باعث ایجاد درماتیت در آنها می‌شود.استفاده از گردنبند فلزی نیز می‌تواند باعث خارش گردن و نواحی اطراف آن شود. حساسیت به فلزات بین افراد زیادی دیده می‌شود.

5. عفونت های قارچی در پوست سر:

علت دیگر عفونت‌های قارچی در پوست سر است. این عفونت گاهی به صورت پراکنده است و گاهی هم به صورت موضعی در بخشی از سر دیده می‌شود. پوست سر دارای ترشح و پوسته‌ریزی‌های چرب است و ممکن است فرد دچار ریزش مو شود. بعضی عفونت‌های قارچی از انسان به انسان و بعضی هم از حیوان به انسان قابل‌انتقال است.

6. شپش سر:

شپش سر را هم باید در نظر داشت چون شپش سر معمولا از ناحیه پشت سر و پشت گوش‌ها شروع می‌شود و خارش زیادی ایجاد می‌کند. در معاینه، تخم شپش یا رشک در پشت گوش‌ها دیده می‌شود.

 

درمان خارش سر (خارش پوست سر):

بیماری‌های گفته‌شده که عامل خارش هستند، توسط فرد قابل‌ تشخیص نیستند و حتما باید پزشک آنها را تشخیص دهد و درمان شوند.

– گرچه بعضی بیماری‌ها مانند پسوریازیس درمان کامل ندارند، ولی قابل‌کنترل هستند و می‌توان علائم را کاهش داد.

– در مورد شوره سر باید گفت، معمولا افراد فکر می‌کنند شوره باید در تمام سر باشد، درحالی که شوره سر می‌تواند فقط ناحیه کوچکی از سر را درگیر کند. شامپوهای ضدشوره مختص افرادی است که واقعا شوره سر در آنها اثبات شده و افراد معمولی نباید بی‌مورد از این شامپوها استفاده کنند.

– مواقعی که پوسته سر وجود دارد شوره سر و خارش با استفاده از شامپوها کنترل می‌شود و قرمزی که معمولا ناشی از خارش زیاد توسط فرد است نیز از بین می‌رود، ولی همه بیمارانی که دچار پوسته‌ریزی ناشی از بیماری‌های سرشتی هستند و داروهای ضدشوره و پوسته‌ریزی دریافت می‌کنند باید تا وقتی علائم کنترل شود، مصرف دارو را ادامه دهند. زمانی که علائم کنترل شد، پزشک دوز دارو را کمتر می‌کند، مثلا شامپویی که هفته‌ای 3 بار استفاده می‌شد، به هفته‌ای یکبار کاهش پیدا می‌کند. در واقع، پزشک با حداقل مقدار دارو سعی می‌کند علائم بیماری برنگردد، ولی در افرادی که بهبود می‌یابند لزومی ندارد فرد به درمان ادامه دهد و به محض بهبود می‌تواند روال عادی شستشوی سر را از سر بگیرد. البته نباید فراموش کرد شامپو باید با توجه به نوع پوست سر انتخاب شود. در صورتی که فرد به فلزات حساس باشد باید استفاده از فلزات را محدود کند. بعضی افراد وکنش‌هایی غیر از خارش به فلز دارند، مثلا ممکن است دچار تیرگی پوست، زخم و… شوند. این بیماری فقط با اجتناب از مصرف فلز بهبود می‌یابد.

برای درمان خارش سر از صابون استفاده نکنید

هرگز از صابون های جامد و قالبی برای شستن موهای تان استفاده نکنید چراکه نه فقط موها را زبر می کند بلکه چربی سر را هم می گیرد و همین امر باعث خارش سر (خارش پوست سر) می شود.

از شامپوی مناسب برای خارش سر استفاده کنید

برای این که مانع پوسته پوسته شدن پوست سر و خشکی آن و در نتیجه خارش شوید، به شامپویی با PH مناسب نیاز دارید. به دنبال شامپویی باشید که PH آن بین 4/5 تا 5/5 باشد. می توانید با استفاده از نوار آزمایش کاغذی نیتروزین که از داروخانه تهیه می کنید، PH شامپو را مشخص کنید.

درمان خارش سر با دارو

اگر توصیه ها و درمان خانگی و درمان گیاهی خارش سر (خارش پوست سر) موثر واقع نشد، پزشک داروهایی تجویز می کند. لازم است بدانید هریک از این داروها عوارضی دارد که باید زیر نظر پزشک مصرف شود. اگر با همه اقدامات طی یک هفته مشکلتان برطرف نشد به متخصص پوست مراجعه کنید.

درمان خارش سر با روغن زیتون

به نظر می رسد که روغن زیتون در بعضی از موارد بر خشکی و خارش پوست سر، تاثیر آرام بخشی دارد. روغن زیتون گرم را روی پوست سر ماساژ دهید و پس از ده دقیقه، سرتان را با شامپو بشویید.

درمان اگزما با کورتیزون

اگر اگزما باعث خارش بعد از شامپو کردن شود، از پماد هیدروکورتیزون یک درصد استفاده کنید که در بیشتر داروخانه ها موجود است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مطلب درمان اگزما مراجعه نمایید.

از بین بردن شپش برای درمان خارش سر

خارش پوست سر می تواند در اثر وجود شپش هم باشد. شپش سر نیز با تجویز دارو و شستن کامل ملحفه‌ها، لباس و… درمان می‌شود. گرچه شپش در کودکان بیشتر شایع است، ولی در بزرگسالان که با کودکان تماس دارند نیز ممکن است دیده شود. این حشرات موذی حفره های کوچکی را در پوست سر به وجود می آورند، و از خون تغذیه و زاد و ولد می کنند. اگر مشکوک هستید که کودکتان شپش هایی را از مدرسه با خود به خانه آورده است، قبل از این که کل خانواده مبتلا به خارش سر (خارش پوست سر) شوند اقدامات لازم را انجام دهید. برای از بین بردن شپش شامپوهای زیادی وجود دارند. وقتی شپش ها به طور کلی از بین رفتند باید با انتخاب شانه ای مناسب، با دقت موها را شانه کنید و تخم های آن ها را نیز بردارید. شاید لازم باشد تا درمان را چندبار تکرار کنید. هر شپشی که در مو باقی بماند وقت را تلف نمی کند و خانواده جدیدی از شپش ها را ایجاد می کند.

 

علت خارش سردر طب سنتی

نظر دکتر فصیحی، محقق طب سنتی درباره مهم ترین علت خارش سر (خارش پوست سر):

خشکی پوست:

شایع‌ترین علت خارش سر (خارش پوست سر) غیر از بیماری‌های پوستی، خشکی پوست است. خشکی پوست باعث پوسته‌ پوسته شدن یا شوره، نازک شدن موها و گاهی هم موخوره می‌شود.

 

درمان خارش سر با طب سنتی

درمان خشکی پوست سر با طب سنتی:

پس باید از پوست سر به خوبی مراقبت شود، مثلا در فصل پاییز که هوا سرد و خشک است، توصیه می‌شود سر با کلاه یا روسری پوشانده شود و نباید اجازه داد باد و سرمای پاییزی که درختان را خشک می‌کند، پوست سر را هم خشک کند. افرادی که پوست خشکی دارند در پاییز دچار تشدید خشکی می‌شوند. همچنین افرادی که به طور ذاتی پوست سرد و خشک یا گرم و خشکی دارند، خشکی پوست را در سر و بدن بیشتر احساس می‌کنند.

گاهی خشکی آنقدر شدید است که با تمهیدات معمولی قابل‌ برطرف شدن نیست، اما روغن‌های گیاهی مناسبی وجود دارد که با ماساژ آنها روی پوست سر، پوست حالت نرم و مرطوبی به خود می‌گیرد. روغن بادام و روغن بنفشه جزو این روغن‌ها هستند. این دونوع روغن می‌توانند ریزش مو و موخوره را هم از بین ببرند. بعضی افراد دوست ندارند سرشان زیاد چرب شود.

آنها می‌توانند برای جلوگیری از چربی مو روغن بنفشه و بادام را به شامپوی خود اضافه کنند و از کارهایی که باعث خشکی سر می‌شوند مانند استفاده از دکلره، رنگ مو و…. بپرهیزند، به‌خصوص دکلره که تارهای مو را نازک می‌کند و موجب خشکی پوست می‌شود. استفاده از بابونه نیز برای موها و پوست سر بسیار مفید است. البته مواد دیگری هم هستند که موجب رفع خشکی پوست می‌شوند. نکته مهم این است که علت خشکی مشخص شود. همه افرادی که پوست سر خشکی دارند باید از هرکاری که ممکن است به پوست آسیب برساند مانند شانه کردن خشن، شستن زیاد با آب داغ و…. خودداری کنند.

 


درمان گیاهی خارش سر

درمان گیاهی خارش پوست سر:

علت خارش پوست سر، می تواند مسائل متفاوتی باشد. مانند خشکی پوست، اگزما و برنامه غذایی ناسالم و … وجود دارد که این اتفاق را منجر می شود و برای برطرف کردن این عارضه می توان از درمان گیاهی خارش پوست سر در منزل استفاده کرد:

 • روغن دانه کنجد: یکی از راه های درمان گیاهی خارش پوست سر استفاده از روغن کنجد می باشد. برای این منظور قبل از اینکه به رختخواب بروید، به مدت ده دقیقه پوست سر خود را با روغن کنجد گرم شده ماساژ دهید و موهای خود را در یک حوله بپیچید و بگذارید تا صبح بر روی سر شما بماند.
 • آبلیمو: اگر پوست سرتان زخم است از این درمان به علت سوزش اجتناب کنید. در غیر این صورت دو قاشق غذاخوری آبلیمو را در یک استکان آب بریزید و با آن پوست سر خود را شستشو دهید. اسیدیته موجود در آبلیمو مواد شیمیایی روی پوست سر را متعادل می کند و سبب تسکین خارش می شود.
 • نمک: نمک را مستقیما روی پوست س خود بریزید و با انگشتانتان آن را روی پوست ماساژ دهید تا با از بین بردن پوست های مرده سبب رویش پوست جدید در سر شوید و با این کار خارش پوست سر خود را هم درمان کرده باشید.
 • آلوئه ورا: ژل درون گیاه آلوئه ورا با خاصیت آنتی باکتریال و ضد قارچ بودن موجب خنک شدن و درمان گیاهی خارش پوست سر می گردد.
 • جوش شیرین: با مقداری آب و جوش شیرین کمی خمیر بسازید و به مدت پانزده دقیقه بر روی پوست سر خود قرار دهید تا با این کار و رساندن خاصیت قلیایی جوش شیرین به پوست سر، خارش آن را درمان کنید.
 • روغن نارگیل: با کمی روغن نارگیل پوست و موهای خود را چرب کنید و اجازه دهید تا مقداری بر روی پوست سر شما بماند و بعد آن را آبکشی کنید.
 • شنیلیله: برگ های شنبلیله را دم کنید و با استفاده از آن پوست سر خود را بشویید تا از خواص شنبلیله در درمان خارش پوست خود استفاده کرده باشید.
 • سرکه سیب: سرکه را با آب رقیق کنید و بعد پوست و موی خود را با آن ماسا دهید تا از خواص سیب برای درمان خارش پوست سر خود بهره مند شوید.
 • روغن درخت چای: به جای شامپو از ده تا بیست قطره روغن چای استفاده کنید و موهای خود را با آن بشویید. این کار را در هفته دو تا سه بار انجام  دهید تا از خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی این روغن بهره مند شوید.
 • چای بابونه: بابونه را دم کنید و سی دقیقه روی سر خود بگذارید و بعد موهای خود را آبکشی کنید زیرا از خواص بابونه برای موتسکین دهندگی خارش است.
 • حنا: یک راه درمانی موثر استفاده از مخلوط سدر و حنا بر روی پوست و مو می باشد که البته به تغییر رنگ مو منجر می شود.
 • چای سبز: موهای خود را برای تسکن خارش به مدت ده دقیقه با چای سبز بشویید و از خواص چای سبز در درمان ای عارضه بهره مند شوید.
 • روغن زیتون: روغن زیتون را گرم کنید و با آن پوست خود را ماساژ دهید و بگذارید تا صبح روی سر شما بماند. این کار هم یک درمان موثر برای خارش پوست سر است.

شما می توانید در صورتی که به هریک از مواد نام برده شده در متن حساسیت ندارید برای درمان خارش سر (خارش پوست سر) از آن استفاده کنید و نتیجه بگیرید.

 


درمان خارش سر با سرکه

شوره سر، خشکی پوست، کیست‌ چربی، اضطراب بیش از حد، موهای ضعیف، قارچ و عفونت‌ ویروسی و رژیم غذایی نامناسب برخی از شایع‌ترین علل خارش سر (خارش پوست سر) هستند.

راه‌های بسیاری وجود دارد که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها به درمان خارش سر (خارش پوست سر) کمک کنید. شما می‌توانید بدون صرف هزینه‌‌ای از مواد طبیعی برای درمان خارش سر (خارش پوست سر) استفاده کنید. سرکه و سرکه سیب یکی از مؤثرترین مواد برای درمان خارش سر (خارش پوست سر) هستند که در ادامه مطلب به طرز استفاده از آن برای درمان خارش سر (خارش پوست سر) می‌پردازیم.

درمان خارش سر (خارش پوست سر) با سرکه چگونه است؟

برای درمان خارش سر (خارش پوست سر) با سرکه می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

روش اول: درمان خارش سر با سرکه

• اول از همه برای درمان خارش سر (خارش پوست سر) با سرکه موهای خود را با استفاده از شامپو بشویید.
• ۳ قاشق غذاخوری سرکه را در یک فنجان آب گرم بریزید.
• آن را به خوبی مخلوط کرده و آن را روی موهای خود بریزید تا سرکه به کف سر شما برسد.
• پوست سرتان را با محلول آب و سرکه ماساژ دهید و چند دقیقه صبر کنید تا این محلول روی کف سرتان بماند.
• سرتان را با آب بشویید تا مطمئن شوید که محلول سرکه از سرتان کاملاً شسته شود.

روش دوم: سرکه، آلوئه ورا، روغن رزماری و عسل

• نصف فنجان سرکه، نصف فنجان آب، یک سوم فنجان آب آلوئه ورا، ۱ قاشق چای خوری عسل و ۶ قطره روغن رزماری را با هم مخلوط کنید و این محلول را در بطری اسپری بریزید تا بتوانید از آن برای پاشیدن محلول به کف سر استفاده نمایید.
• این محلول را در سر تا سر پوست خود و ماساژ آن را به طور کامل به مو و پوست سر خود را گسترش دهید.
• یک کلاه پلاستیکی روی سر خود بکشید و ۲۰ دقیقه صبر کنید.
• کلاه را برداشته و مو و کف سر خود را با آب سرد و شامپو شستشو دهید.
• مو و کف سرتان را کاملاً خشک کنید.

 

سرکه سیب برای درمان خارش سر (خارش پوست سر)

سرکه سیب به عنوان یک سلاح عالی برای مبارزه با خارش پوست و درمان خارش سر (خارش پوست سر) استفاده می‌شود و به طور مؤثر پوست سر شما را تقویت می‌کند. در ادامه به چگونگی استفاده از خواص سرکه سیب برای درمان خارش سر (خارش پوست سر) اشاره می‌کنیم:

استفاده از سرکه سیب رقیق شده برای درمان خارش سر

سرکه سیب حاوی اسیدها و آنزیم‌هایی برای از بین بردن باکتری‌های باسیلوس است. این باکتری‌ها مسئول بسیاری از مشکلات پوست و مو مانند شوره سر، پوسته پوسته شدن سر، ریزش مو و غیره هستند که سرکه سیب با از بین بردن عامل این مشکلات به درمان شوره سر و خارش آن کمک می‌کند.

• در ابتدا پوست و مو خود را با آب بشویید و به طور کامل خشک کنید.
• سرکه سیب و آب را به نسبت ۱:۱ در یک کاسه ریخته و به خوبی مخلوط کنید.
• این محلول سرکه سیب رقیق شده را به طور مستقیم با استفاده از یک توپ پنبه‌ای یا اسپری بر روی پوست سر خود بمالید.
• محلول سرکه سیب را برای چند دقیقه روی سراسر پوست سر خود ماساژ دهید.
• اجازه دهید که سرکه سیب به مدت ۲۰-۱۵ دقیقه روی پوست سر شما بماند.
• موهای خود را شامپو بزنید و سپس آب کشیده‌ و با حوله‌ای خشک کنید.
• درمان خارش سر (خارش پوست سر) با سرکه سیب را به طور مرتب دو بار در هفته انجام دهید تا به مرور زمان درمان خارش سر (خارش پوست سر) خود را حس کنید.

 

استفاده از سرکه سیب و جوش شیرین برای درمان خارش سر (خارش پوست سر)

• یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با مقداری آب مخلوط کنید تا ربی شکل شود.
• این رب را روی پوست سر خود مالش دهید و چند دقیقه صبر تا این خمیر روی پوست سر شما بماند.
• قبل از شستشو، یک چهارم فنجان سرکه سیب را روی خمیر جوش شیرینی که روی کف سرتان است بریزید و کف سرتان را با سرکه سیب هم ماساژ دهید.
• چند دقیقه صبر کنید و سپس سرتان را با آب گرم بشویید و بگذارید تا موهایتان خشک شود.
• این کار را به طور مرتب برای درمان خارش سر (خارش پوست سر) انجام دهید.


درمان خانگی خارش سر (خارش پوست سر)

بیایید نگاهی بیندازیم به درمان های خانگی ساده برای خارش سر (خارش پوست سر) و شوره که در برطرف کردن آن فوق‌العاده موثر هستند.

۱. روغن نارگیل برای درمان خارش سر (خارش پوست سر)

مواد لازم

چند قاشق چایخوری روغن نارگیل بکر

دستورالعمل

روغن را کمی گرم کنید و روی پوست سر و تمام موهایتان بمالید.

پوست سر را چند دقیقه ماساژ دهید تا روغن به خوبی جذب شود.

اضافه کردن چند قطره روغن ویتامین ای نیز به تامین رطوبت پوست سر خشک و آسیب‌دیده کمک می‌کند.

دوبار در هفته موهایتان را روغن بزنید.

چرا مفید است؟

هرچه پوست سرتان خشک‌تر باشد، خارش آن نیز بیش‌تر می‌شود. بنابراین پوست سرتان را مرطوب نگه دارید. چرب کردن موها با روغن نارگیل، دو بار در هفته، همراه با یک ماساژ آرامبخش، به متعادل ساختن رطوبت آن کمک می‌کند. هم‌چنین روغن نارگیل به درمان عفونتی که باعث خارش می‌شود، کمک می‌کند.

۲. روغن درخت چای برای درمان خارش سر (خارش پوست سر)

مواد لازم

۵-۱۰ قطره روغن درخت چای

دستورالعمل

روغن را کف دست‌تان بریزید و مستقیما روی پوست سر استفاده کنید.

پوست سر را با آن چند دقیقه ماساژ دهید. بگذارید یک شب روی پوست سرتان بماند.

صبح موهایتان را آبکشی کنید.

دو یا سه بار در هفته انجام دهید.

چرا مفید است؟

روغن درخت چای پوست سر را مرطوب و آن را تغذیه می‌کند، هم‌چنین خشکی آن را برطرف می‌سازد. این روغن حاویترپن‌هایی است، که ضدباکتری و ضدقارچ است و عفونت پوست سر را درمان می‌کند.

۳. سرکه‌ سیب برای درمان خارش سر (خارش پوست سر)

مواد لازم

۱ سهم سرکه‌ سیب

۴ سهم آب

دستورالعمل

سرکه‌ سیب را با آب مخلوط کنید و روی کف سرتان بمالید تا خارش سر (خارش پوست سر)تان به شکل معجزه‌آسایی درمان شود.

دوبار در هفته انجام دهید

چرا مفید است؟

سرکه‌ سیب پوست سر را تمیز و به عنوان یک قابض عمل می‌کند. اسید مالیک موجود در آن خواص ضدباکتری و ضدقارچ دارد، و تمام سلول‌های مرده‌ی پوست سر را انباشته شده و باعث خارش آن شده‌اند، برطرف می‌کند. سرکه‌ی سیب اسیدیته (pH) پوست سر را تنظیم می‌کند.

۴. جوش شیرین برای درمان خارش سر (خارش پوست سر)

مواد لازم

۲-۳ قاشق غذاخوری جوش شیرین

آب

دستورالعمل

با آب و جوش شیرین یک خمیر بسازید.

این خمیر را روی کف سر بمالید و بگذارید ۱۰-۱۵ دقیقه بماند. سپس آن را آبکشی کنید.

در صورت نیاز پس از چند روز تکرار شود.

چرا مفید است؟

جوش شیرین نه تنها ضدباکتری ، بلکه یک عامل ضدقارچ است. میکروب‌های مضر روی پوست سر را نابود می‌کند که می‌توانند باعث عفونت، خارش، و ریزش مو شوند. هم‌چنین اسیدیته‌ی پوست سر را خنثی کرده و پوست آن را تسکین می‌دهد.

۵. روغن زیتون برای درمان خارش سر (خارش پوست سر)

مواد لازم

روغن زیتون فرابکر

دستورالعمل

روغن را گرم کنید و روی پوست سر و موهایتان بمالید.

بگذارید در طول شب بماند. صبح روز بعد موهایتان را مثل همیشه بشویید.

دوبار در هفته انجام شود.

چرا مفید است؟

دو عنصر اصلی در روغن زیتون یافت می‌شود، به نام اولئوکانتال و اولئوروپین، که خواص ضدالتهابی و محافظت‌کننده دارند. این مواد التهاب پوست سر را برطرف کرده و باعث تسکین خارش آن می‌شوند.

۶. آب لیمو برای درمان خارش سر (خارش پوست سر)

مواد لازم

۲-۳ قطره آب لیموی تازه

گلوله‌ی پنبه

دستورالعمل این درمان خانگی خارش سر (خارش پوست سر)

با استفاده از یک گلوله‌ی پنبه، آب لیمو را روی تمام پوست سرتان بمالید.

بگذارید ۵-۱۰ دقیقه بماند و بعد آن را آبکشی کنید.

بیش از دو بار در هفته تکرار نشود.

چرا مفید است؟

آب لیمو به خاطر خاصیت اسیدی و گیامغذی‌هایی که دارد، یک ضدمیکروب طبیعی است. این گیامغذی‌ها اثر ضدالتهابی نیز دارند.

احتیاط

استفاده‌ی زیاد از آب لیمو می‌تواند رنگ موهایتان را روشن‌تر کند.

۷. فندق افسونگر برای درمان خارش سر (خارش پوست سر)

مواد لازم

۱ سهم روغن فندق افسونگر

۲ سهم آب

دستورالعمل این درمان خانگی خارش سر (خارش پوست سر)

هردو ماده را با هم مخلوط کرده و با انگشت به کف سرتان بمالید.

یک یا دقیقه آن را ماساژ دهید. بگذارید ۱۰ دقیقه بماند و بعد آبکشی کنید.

هر سه الی چهار روز یک بار انجام دهید.

چرا مفید است؟

فندق افسونگر قابض و ضدباکتری است. التهاب پوست سر را کاهش داده و عفونت را درمان می‌کند.

۸. آلوئه‌ ورا برای درمان خارش سر (خارش پوست سر)

مواد لازم

برگ آلوئه‌ورا

دستورالعمل برای این درمان خانگی خارش سر (خارش پوست سر)

۱. ژل آلوئه‌ورا را از برگ آن خارج ساخته و مستقیما روی پوست سر استفاده کنید.

۲. بگذارید ۱۵-۲۰ دقیقه بماند. آن را با آب ولرم بشویید تا سادگی از روی موهایتان شسته شود.

هرچند وقت یکبار؟

یک یا دو بار در هفته

چرا مفید است؟

ژل آلوئه‌ ورا یک مرطوب‌کننده‌ی طبیعی است. هم‌چنین درمان عالی برای شوره و خارش پوست سر است، زیرا خواص ضدمیکروبی و تسکین‌دهنده دارد.

۹. روغن نعناع فلفلی برای درمان خارش سر (خارش پوست سر)

مواد لازم

نصف قاشق چایخوری روغن نعناع فلفلی

یک الی یک و نیم قاشق چایخوری روغن حامل (روغن زیتون، روغن جوجوبا، یا روغن کرچک)

دستورالعمل برای این درمان خانگی خارش سر (خارش پوست سر)

روغن نعناع فلفلی را با روغن حامل دلخواه‌تان مخلوط کنید و روی کف سرتان بمالید.

بگذارید چند ساعت بماند و بعد آن را آبکشی کنید.

دوبار در هفته، و به خصوص قبل از شستش موهای‌تان انجام دهید.

چرا مفید است؟

روغن نعناع فلفلی در سراسر دنیا برای تسکین پوست خارش‌دار و ملتهب استفاده می‌شود. اگر روی پوست سر استفاده شود، همین اثرات را خواهد داشت. مزیت دیگر استفاده از این درمان خانگی آن است که روغن نعناع فلفلی به طور ذاتی ضدقارچ و ضدباکتری است.

احتیاط

روغن نعناع فلفلی را مستقیما روی پوست سر استفاده نکنید زیرا باعث سوزش می‌شود. هم‌چنین به تنهایی، به خوبی پخش نمی‌شود.

۱۰. لیسترین برای درمان خارش سر (خارش پوست سر)

مواد لازم

نصف فنجان شوینده‌ دهان لیسترین

نصف فنجان آب

دستورالعمل برای این درمان خانگی خارش سر (خارش پوست سر)

لیسترین را با آب مخلوط کنید، و آن را روی کف سرتان بریزید. یک دقیقه پوست سرتا را با آن ماساژ دهید.

بگذارید ۵ دقیقه رو پوست سرتان بماند. سپس ان را کاملا بشویید.

دو بار در هفته انجام دهید

چرا مفید است؟

لیسترین به عنوان شوینده‌ی دهان استفاده می‌شود زیرا خواص ضدمیکروبی و ضدعفونی کننده دارد. این ماده ناحیه‌ی دهان را عاری از میکروب نگه می‌دارد. این خواص می‌تواند برای تسکین خارش پوست سر و شوره هم استفاده شود.

احتیاط

اگر روی پوست سرتان زخم باز دارید، از لیسترین استفاده نکنید.

۱۱. روغن آرگان برای درمان خارش سر (خارش پوست سر)

مواد لازم

روغن آرگان

دستورالعمل برای این درمان خانگی خارش سر (خارش پوست سر)

روغن آرگان را روی کف سر بمالید و به آرامی چند دقیقه ماساژ دهید.

بگذارید یک شب روی سرتان بماند. می‌توانید صبح روز بعد موهایتان را بشویید.

حداقل یک بار در هفته انجام دهید

چرا مفید است؟

خواص مرطوب‌کننده و تغذیه‌کننده‌ی روغن آرگان باعث محبوبیت آن در بین متخصصان مراقبت از مو شده است. هم‌چنین برای درمان پسوریازیس نیز استفاده می‌شود.

۱۲. آب پیاز برای درمان خارش سر (خارش پوست سر)

مواد لازم

یک پیاز کوچک

گلوله پنبه

دستورالعمل برای این درمان خانگی خارش سر (خارش پوست سر)

یک پیاز را پوست بکنید و رنده کنید. آب آن را جدا کنید و با گلوله‌ی پنبه روی تمام سطح پوست سرتان استفاده کنید.

بگذارید ۲۰ الی۳۰ دقیقه بماند. سپس مثل همیشه و با شامپو آن را بشویید.

هفته‌ای یک بار انجام دهید.

چرا مفید است؟

خاصیت ضدمیکروبی پیاز پوست سر را عاری از عفونت نگه می‌دارد. آنتی‌اکسیدان‌های حاضر در پیاز التهاب را کاهش داده و پوست سر را سالم نگه می‌دارند.

۱۳. روغن چریش برای درمان خارش سر (خارش پوست سر)

مواد لازم

۶-۸ قطره روغن چریش

۲ قاشق غذاخوری روغن نارگیل

دستورالعمل برای این درمان خانگی خارش سر (خارش پوست سر)

روغن چریش را با روغن نارگیل مخلوط کنید.

این مخلوط را روی کف سرتان بمالید و بگذارید ۱۵دقیقه بماند.

موهایتان را با یک شامپوی ملایم بشویید.

دو یا سه بار در هفته انجام دهید

چرا مفید است؟

خواص ضدمیکروبی چریش و عصاره‌ی آن، قرن‌ها است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. روغن چریش با پاکسازی عفونتی که سبب خارش می‌شود، در رفع خارش پوست سر بسیار موثر است.

۱۴. روغن جوجوبا برای درمان خارش سر (خارش پوست سر)

مواد لازم

روغن جوجوبا

دستورالعمل این درمان خانگی خارش سر (خارش پوست سر)

روغن را روی پوست سر و موهای‌تان بمالید و آن را ماساژ دهید.

بگذارید یک شب روی سرتان بماند. صبح آن را با یک شامپوی ملایم بشویید.

دو بار در هفته انجام دهید.

چرا مفید است؟

روغن جوجوبا پوست سر را التیام بخشیده و آن را مرطوب می‌سازد. این روغن به راحتی هر چه تمام تر جذب پوست می‌شود و باعث نرمی و درخشندگی موهای‌تان می‌شود.

اکالیپتوس و روغن اسطوخودوس برای درمان خارش سر (خارش پوست سر)

مواد لازم

۱ قاشق چایخوری روغن اسطوخودوس

۱ قاشق چایخوری روغن اکالیپتوس

۱ قاشق غذاخوری روغن نارگیل

دستورالعمل این درمان خانگی خارش سر (خارش پوست سر)

تمام روغن‌ها را مخلوط کنید و روی پوست سر استفاده کنید.

اجازه دهید یک ساعت بماند و بعد آن را آبکشی کنید.

یک یا دو بار در هفته انجام دهید.

چرا مفید است؟

با این سرم مو، داشتن موهای نرم و ابریشمی بدون خارش پوست سر دور از انتظار نیست. ترکیب این روغن‌ها برای پوست سر و فولیکول‌های مو بسیار آرامبخش و تسکین‌دهنده است. روغن اکالیپتوس به عنوان یک درمان طبیعی عالی برای شوره سر عمل می‌کند که از عوامل اصلی خارش پوست سر است.

۱۶. اسپری بابونه برای درمان خارش سر (خارش پوست سر)

مواد لازم

یک مشت گل بابونه

۲ فنجان آب

دستورالعمل این درمان خانگی خارش سر (خارش پوست سر)

۱. آب را به نقطه‌ی جوش برسانید و گل‌های بابونه را به آن اضافه کنید. بگذارید این ترکیب آن‌قدر بجوشد که رنگش تغییر کند.

۲. اجاق را خاموش کنید و بگذارید سرم بابونه خنک شود. آن را صاف کنید و در یک اسپری تمیز بریزید و در یخچال قرار دهید.

۳. در صورت خارش پوست سر، مقداری از آن را روی پوست اسپری کنید تا سریعا از دست خارش رها شوید.

هرگاه احساس نیاز کردید این کار را انجام دهید.

چرا مفید است؟

سال‌ها است از بابونه برای درمان التهاب و دیگر مشکلات مو استفاده می‌شود، و خارش پوست سر را هم تسکین می‌دهد.

نکاتی برای جلوگیری از خارش پوست سر

– برای شستن موها از شامپو بچه استفاده کنید. شامپو بچه ملایم است و بدون هرگونه آزار بیش‌تر برای پوست سر، موها را به خوبی تمیز می‌کند.

– موهای‌تان را با آب ولرم یا سرد بشویید. آب داغ رطوبت را از بین می‌برد، و باعث می‌شود پوست سر خشک و در نتیجه دچار خارش شود.

– شستشوی مداوم موها نیز، چربی طبیعی پوست سر را زدوده و باعث خشکی آن می‌شود.

– روزانه حداقل ۸ لیوان آب بنوشید تا پوست سرتان مرطوب بماند و رژیمی سرشار از ویتامین‌های ب و سی، آهن و روی مصرف کنید.

– استفاده از محصولات حالت‌دهنده‌، سشوار و اتوی مو را محدود کنید، زیرا باعث آسیب بیش‌تر به موها و پوست سر می‌شوند.

– همیشه از شانه‌ها و برس‌های مجزا استفاده کنید و آن را با دیگران به اشتراک نگذارید.

– اگر استفاده از محصولات مراقبتی جدیدی را برای موهایتان شروع کرده‌اید، ممکن است مشکل به خاطر آن باشد. هر چه سریع‌تر استفاده از آن را متوقف کنید.

اغلب اوقات پوست سر خشک و خارش‌ دار را بد تفسیر می‌کنیم. در نتیجه از شامپوها و نرم‌کننده‌هیی استفاده می‌کنیم که موها‌یمان را خشک‌تر و شکننده‌تر می‌سازند. بنابراین، به جای استفاده‌ی کورکورانه از شامپوها و نرم‌کننده‌های مختلف، بهتر است با یک متخصص پوست مشورت کنید. این کار کمک می‌کند ریشه‌ی مشکل خشکی را پیدا کرده و روش‌های درمانی توصیه شده‌ی او را به کار گیرید.

عوامل ایجاد خارش پوست سر

خارش پوست سر به ویژه در زمشتان و اتاق‌های دارای سیستم گرمایشی مرکزی تشدید می‌شود زیرا هر کدام از این عوامل (گرما/سرما) باعث تشدید مشکل می‌شوند. جوش‌های قرمز دردناک کنار فولیکول‌های مو نیز نتیجه‌ی خارش پوست سر است، و هر گونه ریزش موی طولانی‌مدت را می‌توان به این عوامل نسبت داد.

خارش پوست سر به چند دلیل ایجاد می‌شود:

– درماتیت سبوره‌ای، که به آن شوره نیز گفته می‌شود، یکی از رایج‌ترین عوامل خارش پوست سر است.

– فولیکولیت، وضعیتی است که طی آن مواد شیمیایی و خشن شامپوها و نرم‌کننده‌ها به ریشه یا فولیکول‌های مو آسیب می‌زنند. این وضعیت منجر به خارش پوست سر و جوش‌های مایل به سفید می‌شود که ممکن است به جوش های قرمز تبدیل شوند. این امر باعث تضعیف ریشه‌ی موها و ریزش آن‌ها می‌شود. در صورت عدم درمان در طولانی مدت، ممکن است نقاط طاسی بدون هیچ فولیکول مویی روی سر پدیدار شود.

– درماتوفیتوز یا عفونت قارچی پوست سر و پسوریازیس، دو مشکلی هستند که مستقیما منجر به خارش پوست سر می‌شوند. در درماتوفیتوز، عفونت قارچی به بخش‌های بزرگی از مو آسیب می‌زند و آن ناحیه را به مدت طولانی طاس می‌کند. در پسوریازیس، پوست خشک بدتر می‌شود به فولیکول‌های مو آسیب می‌زند.

– خارش نوروپاتیک در رابطه با دیابت شیرین یا عفونت هرپس زوستر دیده می‌شود.

 


بهترین شامپو برای خارش سر

مارکهای مختلفی از شامپو برای درمان خارش سر (خارش پوست سر) وجود دارند. اکثر برندها شامپوهایی با عنوان شامپو ضد خارش دارند. پاسخ اینکه بهترین شامپو ضد خارش خارجی یا ایرانی کدام است کاملا فردی می باشد. امکان دارد یک شامپو ایرانی ضد خارش برای فردی به مراتب بهتر از یک شامپوی خارجی ضد خارش برای فرد دیگر باشد.

شامپوی مناسب برای خارش سر (خارش پوست سر)

شامپو باید دارای چه ویژگی های باشد:

هر فردی باید با توجه به نوع پوستی که دارد، از شامپوی مخصوص همان پوست استفاده کند، مثلا اگر کسی پوست خشکی داشته باشد و از شامپوی مخصوص موی چرب استفاده کند، تمام چربی محافظ پوستش به‌طور کامل از بین می‏رود و ایجاد خارش می‏کند. ولی اگر همین فرد از شامپوی مخصوص موهای خشک استفاده کند، خارش سر (خارش پوست سر)ش از بین می‏رود.

از شامپوهای ملایم و تسکین دهنده استفاده کنید

زمانی که پوست سر خشک و دچار اگزما یا درماتیت شوره ای شود، شروع به خارش و سوزش می کند و امکان دارد که پلاک های قرمز رنگی نیز روی پوست سر ایجاد شود.

برای مقابله با این مشکلات، شامپوهای خاصی وجود دارد که تسکین دهنده هستند. توجه داشته باشید که شامپو ضد شوره برای نابودی قارچ هایی که در پوست سر رشد می کنند و باعث خارش می شوند تولید شده اند. این شامپوها برای پوست های تحریک شده نیز موثر است. اما لازم است که این قبیل محصولات با احتیاط، یعنی دو بار در هفته استفاده شوند.

اگر خارش پوست سر شدید باشد لازم است که به متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا شامپوهای مخصوص را تجویز کند. لازم است که این شامپوها را به سر زده و حدود پنج دقیقه صبر کنید و بعد شستشو دهید.

 

از شامپوهای مخصوص پوست سر حساس استفاده کنید

در برخی افراد، پوست سر بدون بیماری و دلیل خاصی می خارد. به عقیده ی متخصصان، پوست سر این افراد صرفا حساس شده و پای مشکل خاصی در میان نیست.

در این صورت استفاده از شامپوها و لوسیون هایی که مخصوص پوست سر حساس هستند، می تواند راهگشا باشد و از خارش جلوگیری کند.

می توانید هر هفته دو تا سه مرتبه از این شامپوها استفاده کنید. اگر مشکل رفع نشد، می توانید از لوسیون مخصوص استفاده کنید. بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا بهتر راهنمایی تان کند.

پمادهای مخصوص برای مقابله با قرمزی های روی پوست

زمانی که پوست سر به دلیل مشکلاتی مانند اگزما یا درماتیت شوره ای تحریک شده و آسیب می بیند، امکان دارد که قرمزی و خارش تا لبه ی پیشانی نیز پیش بیاید. در این صورت پولک های قرمز و گردی در محل رویش موها و روی پیشانی و گاهی ابروها پیدا می شود. در این صورت کرم های مخصوصی وجود دارند که باعث تسکین خارش و رفع این قرمزی ها می شوند.

اگر این قرمزی ها خفیف باشند، می توانید دو تا سه مرتبه در روز از این کرم ها استفاده کنید. اگر این قرمزی ها شدید باشند، حتما باید به پزشک مراجعه کنید. پمادهایی مانند کتودرم برای مقابله با این مشکلات موثرند.

 


علت خارش سر در کودکان

دلایل خارش سر در کودکان

علت خارش سر (خارش پوست سر) کودکان اغلب یک عامل خطرناک یا تهدیدکننده حیات نیست، اما این خارش‌ها کودکتان را ناراحت می‌کند و به دنبال آن شما هم کلافه خواهید شد!
شاید چند وقتی باشد سر کودک یا نوزاد شما خارش دارد و شما حیرانید که این خارش آزاردهنده برای چه ایجاد شده است. علت خارش سر (خارش پوست سر) کودکان اغلب یک عامل خطرناک یا تهدیده کننده حیات نیست؛ اما مطمئننا این خارش‌ها کودکتان را ناراحت می‌کند و به دنبال آن شما هم کلافه خواهید شد!
دلایل متعددی وجود دارد که می‌تواند به خارش سر (خارش پوست سر) کودکان و نوزادان منجر شود. دو مورد از شایع‌ترین دلیل خارش سر (خارش پوست سر) کودکان و نوزادان عبارت‌اند از اگزما و شپش سر. گاهی هم ممکن است علت خارش سر (خارش پوست سر) کودکان و نوزادان مشکلات پوستی نظیر پسوریازیس، درماتیت سبورئیک و یا قارچ‌هایی که موجب رشد بیش‌ازحد پوست می‌شوند، باشد. عدم رعایت بهداشت نیز یکی دیگر از علت‌های خارش سر (خارش پوست سر) کودکان و یا خارش سر (خارش پوست سر) نوزاد محسوب می‌شود.

شپش رایج‌ترین علت خارش سرکودکان و برخی نوزادان

گرچه این موضوع ناخوشایند است، اما دلیل خارش سر (خارش پوست سر) کودکان و نوزادان می‌تواند شپش سر باشد. شپش یک انگل کوچک و خاکستری‌رنگ است که می‌تواند در محیط مناسب بین موها و حتی در کودکانی که از سطح بهداشت مناسب برخوردارند، رشد کند؛ بنابراین شپش سر هم می‌تواند دلیل خارش سر (خارش پوست سر) کودکان و حتی نوزادان باشد.
معمولاً چند هفته بعد از درگیری با شپش، کودک یا نوزاد شما شروع به خاراندن پوست سرش می‌کند. اصلی‌ترین علت خارش سر (خارش پوست سر) کودکان در سنین مدرسه، همین شپش‌ها هستند؛ زیرا شپش‌ها به‌شدت مسری هستند و به‌راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شوند.
این حشرات ریز، حفراتی در پوست سر ایجاد می‌کنند و خون آن را می‌بلعند. اگر مشکوک به گرفتاری یکی از اعضای خانواده به این مشکل شده‌اید، پیش از آنکه دیگر افراد یه این خارش آزاردهنده مبتلا شوند، باید اقدام کنید.

یک شامپوی مناسب بخرید

شماری از شامپوهای مناسب برای از بین بردن شپش سر وجود دارند. شامپوهای حاوی گامابنزن هگزاکلراید (Kwell) و پرمترین (Nix) برای این مقصود مفید می‌باشند. هنگامی‌که شپش‌ها کشته شدند باید با شانه زدن مرتب حشرات کشته‌شده و تخم آن‌ها را از سطح پوست سر زدود. ممکن است نیاز باشد چندین بار این درمان را تکرار کنید. هرچند شپش‌های باقی‌مانده وقت را برای تکثیر و ازدیاد از دست نمی‌دهند.

قارچ یکی دیگر از دلایل خارش سر  کودکان و نوزادان

در صورتی که شپش، دلیل خارش سر (خارش پوست سر) کودکان و نوزادان نباشد، مطمئننا عفونت قارچی مظنون بعدی خواهد بود. پوست سر و دیگر نقاطی که موی فراوان دارند، یک محیط بسیار مرطوب و مناسب برای رشد انواع میکروب‌ها و قارچ‌ها می‌باشد. خارش و پوسته ریزی در اثر پاسخ بدن به التهاب و رشد بیش‌ازحد قارچ‌ها اتفاق می‌افتد.
بعضی از این میکروب‌هایی که روی پوست ما رشد می‌کنند می‌توانند برای سلامتی بسیار مفید باشند و حتی ممکن است به تخریب سلول‌های مرده پوست کمک کنند. همچنین باکتری‌ها و میکروب‌های مضر را از بین می‌برند. با این حال، گاهی اوقات قارچ‌های مضر روی پوست سر می‌رویند که نه‌تنها بسیار بی‌فایده هستند، بلکه با تولید سموم و یا حتی خوردن سلول‌های سالم پوست به سلامت ما آسیب می‌رسانند.
رشد قارچ‌ها باعث التهاب شده و می‌تواند دلیل خارش کودکان باشد. از طرفی همین خارش‌ها باعث ایجاد زخم در پوست سر شده و اجازه ورود سم‌های قارچی به پوست سر را می‌دهند. نتیجه این فرایند نیز عفونت و خارش بیشتر پوست سر خواهد بود.
بهترین راه درمان عفونت‌های قارچی که دلیل خارش پوستی کودکان و نوزادان هستند، استفاده از مخلوط سرکه و آب گرم است. سرکه می‌تواند فعالیت قارچ‌ها را در پوست سر کاهش دهد یا به‌کل از بین ببرد. برای این منظور دو قاشق غذاخوری سرکه سفید را با یک‌چهارم فنجان آب گرم مخلوط کنید و به طور روزانه از آن استفاده کنید.
اثر بخشی سرکه در درمان خارش سر (خارش پوست سر) ، زمان زیادی لازم است. معمولاً لازم است به صورت روزانه و به مدت سه هفته از مخلوط سرکه و آب گرم برای درمان خارش سر (خارش پوست سر) کودکان و نوزادان استفاده کنید. با وجود طولانی‌مدت بودن، استفاده از این مخلوط یک راه بسیار امن و مطمئن برای از بین بردن قارچ‌ها و دیگر میکروب‌های پوست سر است؛ زیرا سرکه محیط پوست سر را اسیدی می‌کند در حالی که قارچ‌ها از محیط اسیدی متنفر هستند؛ بنابراین نمی‌توانند در آن تکثیر شوند و رشد کنند.

خشکی پوست سر دلیل خارش سر کودکان و نوزادان

عامل دیگری که می‌تواند دلیل خارش سر (خارش پوست سر) نوزادان و کودکان باشد، داشتن خشکی پوست است. خشکی پوست سر می‌تواند به علل مختلفی ایجاد شود. شایع‌ترین علت خشکی پوست سر کودکان و نوزادان استفاده از مواد شیمیایی قوی است. عمدتاً در شامپوها و دیگر محصولات مو مواد شیمیایی یافت می‌شود که باعث خشکی پوست سر شده و دلیل خارش سر (خارش پوست سر) کودکان و نوزادان می‌باشد. برای از بین بردن خشکی پوست سر کودکان و نوزادان خود می‌توانید از روغن‌های ضروری که رطوبت پوست و مو را حفظ می‌کنند، استفاده کنید.
یک دلیل دیگر خشکی پوست سر کودکان و نوزادان، کاهش چربی پوست آن‌هاست. بعضی از کودکان ژنتیکی پوست خشکی دارند، اما عواملی مانند سردی یا خشکی بیش از حد هوا که باعث کاهش رطوبت هوا می‌شوند نیز می‌تواند به خارش سر (خارش پوست سر) کودکان و نوزادان منجر شود.
شما می‌توانید از روغن ‌های طبیعی برای حفظ سلامت پوست و مو کودکتان استفاده کنید. یکی از بهترین روغن‌های ضروری برای استفاده، روغن درخت چای و روغن زیتون است. گرچه ممکن است بوی روغن زیتون قدری غیرقابل تحمل باشد، اغلب در درمان خارش سر (خارش پوست سر) کودکان و نوزادان بسیار مؤثر عمل می‌کند؛ خصوصاً اگر با روغن درخت چای مخلوط شود. روغن درخت چای به دلیل خواص ضد قارچ و ضد التهاب و روغن زیتون به دلیل بی‌خطر بودن و سایر مزایایی که برای موها دارد، کاربرد دارند.
بنابراین اگر دلیل خارش سر (خارش پوست سر) کودکان و نوزادان، خشکی پوست سر بود، حدود چهار قطره روغن درخت چای را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون (ترجیحاً روغن زیتون بکر یا خالص چون آنتی‌اکسیدان‌های بیشتری دارد) مخلوط کنید. سپس پوست سر را کاملاً با آن ماساژ دهید. این روش به درمان خارش سر (خارش پوست سر) کودکان و نوزادان کمک بسیاری می‌کند و بسیار هم سریع الاثر است.

اگزما رایج‌ترین علت خارش سر نوزادان و اغلب کودکان

گاهی کودک یا نوزاد ما دچار خارش‌های مزمن می‌شود. به این معنا که خارش کودک یا نوزاد برای مدت زیادی ادامه می‌یابد و همراه با خشکی، قرمزی یا پوسته‌پوسته شدن است. به این حالت اگزما می‌گویند که حدود ۱ نفر از هر ۱۰ کودک را مبتلا می‌سازد.
اغلب کسانی که دچار اگزما هستند، شوره سر هم خواهند داشت. شوره سر نیز یک دلیل خارش سر (خارش پوست سر) کودکان و نوزادان می‌باشد. شما می‌توانید از روش های طبیعی برای کاهش شوره سر که در همین وب سایت توضیح داده شده است،استفاده کنید.
اگر اگزما دلیل خارش سر (خارش پوست سر) کودکان و نوزادان بود، بهتر است از مواد محرک و معطر روی پوست کودک خصوصاً ناحیه سر او استفاده نکنید. بهتر است بدن کودک را مرطوب نگه دارید. گاهی برای درمان اگزما از داروهای کورتونی استفاده می‌شود که حتماً باید تحت نظر پزشک باشد؛ زیرا دارای عوارض می‌باشد.
آنتی‌ هیستامین نیز می‌تواند اگزمای پوست سر نوزادان را کاهش دهد. همچنین بهتر است بدن کودک را خنک نگه دارید تا حساسیت بدن او تشدید نشود.

خارش سر کودکان به علت پسوریازیس

گاهی اوقات دلیل خارش سر (خارش پوست سر) کودکان و نوزادان بیماری پسوریازیس است. پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن، علیه خودش به پا می‌خیزد. یکی از علائم این بیماری ضایعات پوستی می‌باشد که با خارش همراه هستند.
در صورتی که دلیل خارش سر (خارش پوست سر) کودکان یا نوزادان بیماری پسوریازیس باشد، از این روش‌ها استفاده کنید:
پسوریازیس را بتراشید
به نظر می‌رسد استفاده از شامپوهای تار بهترین اثر را دربرداشتن پوست‌های مرده و کاهش التهاب ناشی از پسوریازیس دارد. اگر التهاب متوقف شود، شما می‌توانید بر خارش فائق آیید.
خارش را با استفاده از کورتون متوقف کنید
اگر اگزما یا پسوریازیس عامل خارش می‌باشند، می‌توانید پس از شستن سر از کرم ۱ درصد هیدروکورتیزون استفاده کنید.

خارش سر کودکان به علت آلرژی و حساسیت

یک عامل دیگر که می‌تواند علت خارش سر (خارش پوست سر) کودکان و نوزادان باشد آلرژی و حساسیت آن‌ها می‌باشد. بعضی از کودکان نسبت به گرده‌ها، کندوی زنبور عسل و غیره حساسیت دارند و دچار خارش پوستی خصوصاً خارش سر (خارش پوست سر) می‌شوند.
اگر دلیل خارش سر (خارش پوست سر) کودکان و نوزادان آلرژی و حساسیت باشد، بهترین راه درمان اجتناب از مواجهه کودکان با مواد حساسیت‌زا می‌باشد. داروی آنتی‌هیستامین هم می‌تواند علائم ناشی از حساسیت یا آلرژی را کاهش دهد. روش‌های درمانی جدید نظیر ایمنوتراپی هم می‌تواند توسط پزشک انجام شود.

بهترین روش درمان خارش سر کودکان و نوزادان چیست؟

به جای آنکه با خاراندن پوست خود را مجروح کنید، این درمان‌ها را به کار ببرید.

کودک تان در مقابل خاراندن پوست سر مقاومت کنند

خاراندن باعث تشدید خارش و ایجاد زخم در پوست سر می‌شود؛ بنابراین برای بهبود خارش سر (خارش پوست سر) کودکان و نوزادان، از کودکان بخواهید تا حد امکان از خاراندن پوست سرشان خودداری کنند. بعلاوه بهتر است کودکان و علی‌الخصوص نوزادان در هنگام خواب، دستکش بپوشند.
سر را با صابون نشویید
این کار موجب زبر شدن موها و زدودن چربی‌های ضروری سطح پوست سر می‌شود. هردوی این عوامل می‌توانند دلیل خارش سر (خارش پوست سر) کودکان و نوزادان باشند.

از شامپوی مناسب استفاده کنید

از شامپوهایی برای کودکانتان استفاده کنید که اسیدیته متعادلی داشته باشند تا موجب خشکی پوست سر نشوند. شامپویی انتخاب کنید که PH آن بین ۴٫۵ تا ۵٫۵ باشد. PH شامپو را می‌توانید با کاغذهای ویژه اندازه بگیرید.
همچنین بهتر است از شامپوهای حاوی سولفید سلنیوم یا اسید سالیسیلیک استفاده کنید. استفاده از شامپوهای ضد شوره مانند گل تار نیز می‌تواند در درمان خارش سر (خارش پوست سر) کودکان و نوزادان مؤثر باشد.

از آنتی‌ هیستامین استفاده کنید

برخی از آنتی‌هیستامین‌ها حاوی مواد ضد خارش می‌باشند که خارش سر (خارش پوست سر) کودکان و نوزادان را به طور موقت تسکین می‌دهند. از این میان کلرفنیرامین و دیفن هیدرامین بهترین هستند. از آنجا که این دو خواب‌آور نیز می‌باشند، در هنگام شب به کار می‌آیند.

استرس را از کودکانتان دور کنید

بعضی از کودکان در مواقع استرس شدید دچار خارش پوست سر می‌شوند؛ بنابراین یکی از راه‌های درمان خارش سر (خارش پوست سر) کودکان و نوزادان کاهش تنش و استرس آن‌هاست. با آن‌ها صحبت کنید و سعی کنید عاملی که باعث استرس آن‌ها شده است شناسایی کنید.

مقداری روغن زیتون به موهای کودکتان بزنید

مشاهده شده است روغن زیتون اثر مفیدی بر روی پوست خشک و خارش‌دار سر دارد. پوست و موی سر کودکتان را با مقداری روغن ‌زیتون گرم مالش داده و برای ده دقیقه آن را به حال خود رها کنید. سپس سر را با شامپو بشویید.
گاهی هم بد نیست شب‌ها، موها و پوست سر کودک خود را با یک روغن مناسب چرب کنید. سپس یک کلاه یا پارچه مناسب روی سرشان بگذارید؛ تا صبح خارش پوست سر آن‌ها تا حد زیادی بهبود خواهد یافت.

دمای بدن کودکتان را کاهش دهید

بعضی از کودکان به علت گرمای زیاد بدنشان که به علت تب یا ویژگی ذاتی آن‌هاست، بیش از حد تعریق دارند. تعریق بیش از حد هم یک دلیل خارش سر (خارش پوست سر) کودکان و نوزادان است. بنابراین سعی کنید با تغییر دمای منزل و یا استفاده از کمپرس سرد، دمای بدن آن‌ها را به حد نرمال برسانید. همچنین می‌توانید از شیاف برای تب کودکان استفاده کنید.

به متخصص پوست مراجعه کنید

اگر طی یک هفته با به‌کارگیری این تمهیدات احساس بهبود نکردید، نیازمند مراجعه به پزشک می‌باشید. گاهی دلیل خارش سر (خارش پوست سر) کودکان و نوزادان، بیماری‌های مربوط به غده تیروئید یا کلیه می‌باشد. همچنین گاهی دلیل خارش سر (خارش پوست سر) کودکان و نوزادان کاهش میزان آهن بدن شماست. پزشک می‌تواند به تعیین علت خارش فرزندتان کمک کند و یک روش درمانی مناسب تجویز کند.