10 سوال و جواب متداول درباره زگیل ها

پوست و مو ۰۳ آذر ۱۳۹۷

زگیل ها : پاسخ به 10 سوال و جواب متداول

حالا احتمالا می دانید که ابتلا به زگیل از طریق یک وزغ، تنها حکایتی است که از زنان قدیمی نقل شده است. اما همچنان مردم سوالاتی راجع به این ضایعات نرم و گاهی دردناک دارند که ممکن است از هر جایی در بدن سردر آورند. در اینجا ما به 10 سوال و جواب متداول مورد پرسش قرار گرفته است، پاسخ می دهیم.

دلیل ابتلا به زگیل چیست ؟

زگیل ها زمانی بوجود می آیند که ویروس با پوست تماس پیدا کرده و سبب عفونت می شود. زگیل ها بیشتر در قسمت های آسیب دیده پوست رشد می کنند، مثلا قسمت هایی از ریشه های اطراف ناخن که کنده شده یا قسمت های اصلاح شده بدن. ویروس از طریق لایه بالایی پوست که زخمی یا بریده شده، به بدن راه می یابد.

با این وجود متخصصان پوست هنوز دلایل مستدلی در دست ندارند که چرا برخی از افراد نسبت به دیگران بیشتر در معرض ابتلا به زگیل هستند. بعلاوه، کودکان در مقایسه با بزرگسالان بیشتر به زگیل مبتلا می شوند، زیرا سیستم ایمنی بدنشان هنوز مقاومت لازم برای مبارزه در برابر انواع مختلف ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) را ندارد.

آیا زگیل ها مسری هستند؟

متاسفانه باید بگوییم، بله. شما می توانید از طریق لمس زگیل فردی دیگر یا تماس با سطح وسایلی که آن فرد استفاده کرده، مانند حوله، به زگیل مبتلا شوید.

چگونه از گسترش زگیل جلوگیری کنیم ؟

بله، می توانید. برای جلوگیری از شیوع آن، با زگیل خود بازی نکنید و در صورت لمس آن دست ها را مرتبا بشویید. اگر زگیل در قسمتی از بدن است که می بایست اصلاح شود، بخاطر داشته باشید که اصلاح این قسمت می تواند ویروس را به ژیلت یا تیغ اصلاح انتقال داده و سپس به دیگر قسمت های بدن حمل کند.

نقطه های سیاه داخل زگیل نشانه چیست ؟

اگر با دقت به زگیل نگاه کنید، در داخل آنها نقطه های سیاهی را می بینید که شبیه دانه هایی کوچک هستند. این نقاط، رگ های خونی مشهودی هستند که به زگیل غذا و اکسیژن می رسانند.

آیا می توان از زگیل پیشگیری نمود؟

زگیل های کف پایی بروی قسمت هایی از پا که با زمین تماس دارند ظاهر می شوند.

گرچه نمی توان از زگیل پیشگیری کرد، اما می توان با انجام برخی کارها ریسک ابتلا به آن را کاهش داد. یکی از مهمترین کارهایی که میتوانید انجام دهید، شستن مرتب دست هاست. همچنین، سعی کنید پوست خود را تمیز، مرطوب و عاری از بریدگی نگه دارید. بهتر است از جویدن ناخن یا کناره های ناخن خودداری کنید. جویدن ناخن سبب ایجاد مکانی برای ورود ویروس به داخل پوست می شود. همیشه در مکان های عمومی یا باشگاه ها، از حوله تمیز و نو استفاده کنید و همیشه در استخرهای عمومی صندل و کفش مخصوص به پا کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مطلب عکس انواع زگیل، زگیل کف پا، زگیل صورت، زگیل انگشت و زگیل تناسلی را مطالعه نمایید.

آیا زگیل ها بخودی خود درمان می شوند؟

برخی از زگیل ها بخودی خود برطرف می شوند و بعضی نیازمند درمانند. حتی زگیل هایی که به درمان نیاز ندارند، پس از چندین ماه یا سال برطرف می شوند. به خاطر داشته باشید که هر زگیل می تواند زگیل مادر باشد که به سایر قسمت های بدن پراکنده می شود. از نظر بسیاری از متخصصان پوست، بهتر است هرچه سریعتر به درمان زگیل، چه در خانه و چه در مطب دکتر، پرداخته شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

برای زگیل های شایع، به توصیه پزشکان متخصص می توان از محصولات بدون نسخه برای چند ماه استفاده کرد. اگر در این مدت زگیل ها برطرف نشدند یا اوضاعشان وخیم تر شد، بهتر است از درمان پزشکی استفاده شود. متخصصان پوست روش های مختلفی را برای درمان زگیل توصیه می کنند که قوی تر بوده و نسبت به محصولات داروخانه ای کارایی بهتری دارند.

بیاد داشته باشید که تمامی زگیل ها می توانند “زگیل مادر” باشند و سبب گسترش آنها به دیگر قسمت ها شوند. بنابراین، هرچه سریعتر زگیل ها از بین بروند، احتمال گسترش آنها کمتر خواهد شد.

موثرترین درمان های خانگی برای زگیل کدامند؟

درمان خانگی زگیل

از آنجایی که درمان های خانگی زگیل می توانند ماه ها یا هفته ها به طول بیانجامند، استفاده صحیح از ضماد سالیسیلیک اسید می تواند سبب پوسته پوسته شدن زگیل شود. سعی کنید دستورالعمل ها را بدرستی دنبال کنید. یک روز پس از استفاده از این محصول، از سنگ پا، سنباده یا سوهان ناخن مناسب برای از بین بردن پوسته های مرده استفاده کنید. از سوهان ناخن برای مسایل دیگر استفاده نکنید، زیرا می تواند ویروس را به سایر قسمت های بدن انتقال دهد. پس از بهبود زگیل، سوهان را دور بیاندازید.

افراد همچنین برای از بین بردن ویروس از یک چسب یا سوهان ناخن تمیز استفاده می کنند. البته این نوع درمان در مقایسه با پلاسبو کارایی کمتری دارد. چسب را روی زگیل چسبانده و یک نوار پانسمان کوچک روی آن قرار دهید، 6 روز بگذارید در این حالت باقی بماند. در پایان روز ششم، چسب را بردارید، زگیل را در داخل آب قرار دهید و سپس به آهستگی با یک سوهان یا سنباده نرم روی آن را بسابید. تا زمان از بین رفتن زگیل، این کار را ادامه دهید.

نوع دیگر درمان استفاده از اسپری منجمد کننده است، بگونه ای که برای منجمد نمودن و از بین بردن بافت، گاز بوتان مایع مستقیما روی زگیل اسپری می شود. این نوع درمان تنها برای زگیل های کوچک کارایی دارد، زیرا نمی تواند به اندازه فریز کردنی که در مطب دکتر انجام می شود، سرما داشته و به بافت های داخلی زگیل نفوذ کند. این درمان بخاطر اسپری کردن مستقیم گاز بمدت چند ثانیه روی زگیل دردناک می باشد. ممکن است تاول هایی در اطراف زخم ایجاد شود، در صورت ترکیدن این تاول ها، برای جلوگیری از عفونت، محل را ضدعفونی کنید. تاول و زگیل طی چند روز ناپدید می شود.

همچنین می توانید از سرکه سیب برای از بین بردن زگیل استفاده کنید. مقداری سرکه سیب رقیق شده را توسط پنبه بر روی زگیل قرار داده و پانسمان کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مطلب درمان زگیل با سرکه سیب را مطالعه نمایید.

پزشک چگونه زگیل ها را درمان می کند؟

بستگی دارد. فریز کردن زگیل با نیتروژن مایع یا سوزاندن آن، دو روش درمانی هستند که مشکلات کمتری را با خود بدنبال دارند. در برخی موارد، پزشک می تواند برای درمان از لیزر استفاده کند، مخصوصا در مورد زگیل های سمج. البته هیچ تایید پزشکی درباره ارجحیت این نوع درمان نسبت به دیگر روش های درمانی وجود ندارد.

پزشک متخصص همچنین می تواند از ماده ای شیمیایی بنام کانتاردین استفاده کند، استفاده از این ماده سبب ایجاد تاول زیر زگیل شده و رشد آن را متوقف می کند. وقتی پوست روی تاول خشک شد، زگیل هم همزمان در داخل پوست از بین می رود.

سایر موارد درمانی شامل جراحی زگیل و تزریق یا استفاده از داروهایی است که سبب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و به مبارزه با ویروس می پردازد.