آلپرازولام (زاناکس) / فواید آلپرازولام / عوارض زاناکس (آلپرازولام) / مصرف زاناکس در بارداری / درمان اضطراب

اسامی داروها ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷

آلپرازولام (زاناکس) Alprazolam / فواید آلپرازولام / قرص آلپرازولام 0.5 / عوارض زاناکس (آلپرازولام) / مصرف زاناکس در بارداری / درمان اضطراب

آلپرازولام یا زاناکس از جمله داروهای موثر بر سیستم اعصاب مرکزی و از داروهای ضد اضطراب، آرام بخش و خواب آور محسوب می شود.

موارد مصرف آلپرازولام / زاناکس

آلپرازولام (زاناکس) در كنترل اختلالات اضطراب برای تسكین كوتاه مدت علائم اضطراب مصرف می‌شود. این دارو به عنوان داروی كمكی در درمان اضطراب همراه با افسردگی روانی همچنین در درمان اختلالات پانیک مصرف می‌شود.

آلپرازولام (زاناکس) / فواید آلپرازولام / قرص آلپرازولام 0.5 / عوارض زاناکس (آلپرازولام) / مصرف زاناکس در بارداری / درمان اضطراب

مکانیسم اثر آلپرازولام / زاناکس

بروز اثرات ضد اضطرابی دارو ناشی از دپرسیون CNS در سطح لیمبیک، تالامیک و هیپو تالامیک می باشد.

فارماکوکینتیک آلپرازولام / زاناکس

آلپرازولام پیرو تجویز خوراکی به خوبی از دستگاه گوارش جذب می شود. نیمه عمر دارو بین 11 تا 15 ساعت است و به میزان 70-80% به پروتئین های پلاسما متصل می شود. متابولیزاسیون دارو توسط سیستم آنزیمی سیتوکروم P450 کبدی (به ویژه CYP3A4) صورت می گیرد.

عوارض جانبی آلپرازولام / زاناکس

خواب آلودگی، سردرد، سرگیجه، افسردگی، توهم، اختلال دید، تاکیکاردی، هیپوتانسیون ، درد قفسه سینه، تهوع، درد شکم، یبوست، اختلالات جنسی، وابستگی
آلپرازولام (زاناکس) برای همه موثر و مناسب نمی‌باشد و بدون تجویز پزشک نباید از این دارو استفاده نمود. درباره عوارض این دارو می‌توان گفت خواب‌آلودگی و منگی، اختلال تعادل در راه رفتن، تکلم غیرقابل فهم، تاری دید، ناراحتی‌های گوارشی، و در صورت مصرف زیاد عوارض کبدی شدید مانند یرقان بروز می‌کند. فراموشی‌های کوتاه مدت از دیگر عوارض مصرف خودسرانه این دارو است که حتی در مواردی که مصرف دارو بیش از حد مجاز و در مدت زمان طولانی باشد، می‌تواند فراموشی‌های جدی به بار آورد که حتی غیرقابل برگشت است و فرد دچار فراموشی دایم می‌شود.

با وجود اثرات مفید برای افراد مبتلا به برخی اختلالات روانی، بنزودیازپین ها از قبیل آلپرازولام اعتیاد آور بوده و به هیچ وجه نباید بدون نظر پزشک مصرف گردند. زاناکس نباید با سایر داروهای آرامبخش، نوشیدنی های الکلی و مواد مخدر مصرف شود زیرا موجب خواب آلودگی بیش از حد و حتی بروز عوارض خطرناک می گردد. مصرف همزمان الکل و مواد مخدر با این دارو به قدری خطرناک است که حتی نباید آنرا برای یکبار هم امتحان نمود.

هر شخصی که از آلپرازولام برای مدت طولانی و بیش از چند ماه استفاده نماید به آن وابسته شده و به مرور باید دوز مصرف را افزایش دهد تا این دارو اثر اولیه را ایجاد نماید به همین دلیل مصرف طولانی مدت آن توصیه نمی شود.

اعتیاد به بنزودیازپین ها زمانی آغار می شود که مغز اقدام به افزایش تولید دوپامین به جای گابا در واکنش به مصرف آن ها می کند.

به مرور زمان با مصرف آلپرازولام مقدار زیادی دوپامین در مغز آزاد شده که ایجاد حس نشاط و خوشی در بیمار می کند، این امر موجب وابستگی به این حس خوب مصنوعی می شود و فرد تمایل به مصرف بیشتر و بیشتر این دارو خواهد داشت تا زمانی که دیگر بدون آن حس خوشی را تجربه نخواهد کرد و در این حالت کاملا به آن اعتیاد پیدا کرده است.

در صورتی که علائم زیر را دارید به پزشک خود اطلاع دهید :

– افسردگی شدید
افکار خودکشی با مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam
– هیجانات غیر معمول مانند تمایل به پریدن از ارتفاع و تمایل به آسیب زدن به خود
– سردرگمی و گیجی
– حرکات غیرقابل کنترل اعضا و عضلات (تیک عصبی)
– عصبانیت شدید
– افزایش شدید ضربان قلب
– درد در قفسه سینه

تداخلات دارویی آلپرازولام / زاناکس

الف- در صورت مصرف همزمان آلپرازولام با دیگر داروهای تضعیف کننده سیستم اعصاب مرکزی (ضد افسردگی ها، آنتی هیستامین ها، نارکوتیک ها) اثر تضعیف کنندگی دارو بر سیستم اعصاب مرکزی (سداسیون) و دپرسیون تنفسی و کاردیو وسکولار تشدید خواهد شد.
ب- در صورت مصرف همزمان این دارو با فلووکسامین، به علت افزایش غلظت پلاسمایی آلپرازولام باید دوز دارو را کاهش داد.

آلپرازولام ممکن است با بسیاری از داروها تداخل عمل داشته باشد در زیر اسامی برخی از آن ها نوشته شده است، بهتر است قبل از مصرف هر دارو و مکمل غذایی به دقت بروشور آنرا مطالعه کنید و یا از داروساز مشاوره بگیرید.

کاوا (Kava)، سدیم اکسیبات (Sodium Oxybate)، داروهای ضد قارچ از قبیل ایتراکونازول، کتوکونازول، سایمتیدین، بسیاری از داروهای ضد افسردگی مانند فلوکستین، فلووکسامین، نفازودون، داروهای کنترل کننده اچ ای وی (HIV)، برخی از انواع آنتی بیوتیک از قبیل اریترومایسین، داروهای ضد تشنج مانند کاربامازپین و فنی توئین.

آلپرازولام نباید همراه با دارویی هایی که موجب خواب آلودگی می شوند مانند آنتی هیستامین ها، دیفن هیدرامین، دیازپام، زولپیدم، اکثر داروهای شل کننده عضلات، ضد دردها مانند کدئین، کلرپرومازین، ریسپریدون، امی تریپتیلین و ترازودون مصرف شود.

بروشور سایر داروهای مصرفی خود را مطالعه نمایید و مطمئن شوید عوارض جانبی آن ها شامل خواب آلودگی نمی باشد.

استعمال دخانیات نیز سطح آلپرازولام در سرم خون را کاهش می دهد، اگر سیگار می کشید و یا به تازگی آنرا ترک نموده اید پزشک خود را در جریان این موضوع قرار دهید.

شرایط نگهداری زاناکس:

زاناکس باید در دمای طبیعی اتاق بین ۲۰ الی ۲۵ درجه سانتی گراد نگهداری شود.

موارد منع مصرف زاناکس:

بارداری، شیردهی، افراد زیر ۱۸ سال و موارد ابتلا به بیماری های ذکر شده

هشدار های آلپرازولام / زاناکس

قرص آلپرازولام Alprazolam با داروهای زیر تداخل ایجاد میکند :

  •  داروهای خواب آور ( مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam با داروهای خواب میتواند باعث مرگ ناگهانی در خواب شود )
  • داروهای مسکن مانند استامینوفن و ایبوپروفن و …
  • داروهای سرفه
  • داروهای شل کننده عضلات
  • داروهای صرع و ضد تشنج
  • داروهای افسردگی

 

زاناکس در درمان كوتاه مدت (فقط به مدت 4-2 هفته) اضطراب شدید و ناتوان كننده که با بی‌خوابی یا اختلالات سایكوتیك همراه است، مصرف می‌شود.

– با مصرف این دارو در بیمارانی كه سابقه وابستگی به دارو داشته و یا دارای اختلال شدید شخصیتی هستند، احتمال وابستگی وجود دارد.

– این دارو در این موارد باید با احتیاط فراوان مصرف شود : مسمومیت شدید با الكل همراه با علائم حیاتی ضعیف شده، اغماء ، شوك، گلوكوم حاد با زاویه بسته یا استعداد ابتلاء به آن ، میاستنی گراو، انسداد مزمن و شدید تنفسی.

– بنزودیازپین‌ ها ممكن است سبب ضعف تنفسی به ویژه در افراد سالخورده، بشدت بیمار یا جوانان شود. در این موارد كاهش مقدار مصرف دارو ممكن است ضروری باشد.

– مصرف طولانی مدت یا مقادیر زیاد بنزودیازپین‌ ها خطر بروز وابستگی‌‌های روانی و جسمی را افزایش می‌دهد. با وجود این، علائم قطع مصرف مانند حملات تشنجی حتی پس از مصرف كوتاه مدت آلپرازولام با مقادیر معمولی گزارش شده است.

– قبل از مصرف آلپرازولام اگر آلرژی به هر یک از داروهای گروه بنزودیازپین و یا هر گونه آلرژی به مواد غذایی، شیمیایی، گیاهی و سابقه اعتیاد به الکل و مواد مخدر دارید و در صورت ابتلا به مشکلات ریوی، تنفسی، بیماری های کبدی، کلیوی، قلب و عروق به پزشک خود اطلاع دهید. از آنجا که این دارو می تواند موجب خواب آلودگی، سرگیجه و گیجی شود از رانندگی، کار با ماشین آلات و هر فعالیتی که نیاز به تمرکز و دقت دارد جدا خودداری کنید.

– قبل از مراجعه به دندانپزشک و یا انجام عمل جراحی پزشک خود را از مصرف آلپرازولام آگاه سازید.

– مصرف زاناکس در دوران بارداری و شیردهی ممنوع است امکان وارد شدن دارو به شیر مادر و آسیب جدی به جنین و نوزاد وجود دارد. حتی اگر قصد بارداری در چند ماه آینده را دارید قبل از مصرف آلپرازولام با پزشک خود مشورت نمایید.

– این دارو برای افراد زیر ۱۸ سال مناسب نمی باشد.

– مصرف طولانی مدت آلپرازولام موجب اعتیاد و بروز افسردگی می گردد.

مصرف آلپرازولام (زاناکس) در بارداری

بارداری: آلپرازولام در حاملگی توصیه نمی شود. در صورت بارداری یا برنامه ای برای باردارشدن یا حاملگی در حین مصرف این دارو به پزشك خود اطلاع دهید.

مصرف آلپرازولام (زاناکس) در شیردهی

در حین استفاده از این دارو شیردهی توصیه نمی شود. در صورت شیردادن به نوزاد، به پزشك خود اطلاع دهید.

 

 

توصیه های دارویی آلپرازولام / زاناکس

1 . این دارو نباید بیش‌تر از مقدار توصیه شده مصرف شود.
2. در صورتی كه پس از چند هفته، اثربخشی دارو كاهش یافت،از افزایش مقدار مصرف بدون مشورت با پزشك باید خودداری شود.
3. به منظور كاهش احتمال بروز علائم قطع مصرف، مصرف این دارو باید به تدریج قطع شود.

قرص آلپرازولام 0.5 برای چیست / زاناکس

قرص آلپرازولام یا زاناکس جز گروه دارویی بنزودیازپین از قبیل دیازپام، کلونازپام و لورازپام است و برای کنترل بیماری هایی از قبیل اضطراب، بی قراری، حملات هراس، بی خوابی و برخی دیگر از اختلالات روانی تجویز می گردد. نام های دیگر تجاری آلپرازولام، زاناکس (Xanax) و نیراوام (Niravam) می باشد. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در اکتبر سال ۱۹۸۲ اثر این دارو را تایید نمود، طبق گزارشی در سال ۲۰۱۲ آلپرازولام سیزدهمین داروی پر فروش در آمریکا بوده است.

آلپرازولام در دوزهای ۰.۲۵ میلیگرم، ۰.۵، ۱ و ۲ میلیگرم تولید و عرضه می شود، در دوز یکسان، اثر آن تا ۱۰ برابر بیشتر از قرص والیوم (دیازپام) می باشد.

عملکرد آلپرازولام (زاناکس) چگونه است؟

آلپرازولام (زاناکس) فعالیت سیستم اعصاب مرکزی را سرکوب می کند بدین معنی که از فعالیت، تحریک پذیری و واکنش مغز می کاهد و اجازه می دهد مغز و سیستم اعصاب مرکزی زمان بیشتری برای استراحت داشته باشند، این امر موجب تعادل بین سیستم اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک می گردد، به عبارتی می توان گفت آلپرازولام اثر آرامبخش و کسل کننده دارد.

آلپرازولام سرعت حرکت ناقل های شیمیایی در مغز که ممکن است نامتعادل باشند را کاهش می دهد و نتیجه آن کاستن از فعالیت های غیر طبیعی مغز، تنش های عصبی و اضطراب می باشد. آلپرازولام این عمل را با افزایش فعالیت گابا (GABA) انجام می دهد، گابا آمینو بوتیریک اسید (گابا) یک ماده شیمیایی طبیعی از خانواده اسیدهای آمینه است که در مغز تولید و به عنوان یک انتقال دهنده عصبی می باشد و موجب افزایش حس آرامش و استراحت پذیری می گردد.

آلپرازولام (زاناکس) و اثر آن بر اضطراب و تشنج:

زمانی که بیمار اضطراب، هراس و یا تشنج را تجربه می کند فعالیت مغز وی به شدت بالا بوده و در حالتی قرار دارد که به آن آماده باش گویند، در این حالت فرد قادر به کنترل فعالیت های ذهنی خود نمی باشد و به دنبال آن علائمی مانند افزایش ضربان قلب و سرعت تنفس، تعریق و غیره را تجربه می کند، مصرف آلپرازولام در این بیماران موجب کاهش فعالیت مغز شده و نتیجه آن آرام شدن ذهن و جسم و به دنبال آن کاهش اضطراب، ضربان قلب و ایجاد آرامش می باشد.

تاثیر آلپرازولام (زاناکس) بر بی خوابی:

در بسیاری از بیماران علت بی خوابی عدم کنترل افکار و فعالیت بیش از حد مغز می باشد، در این افراد هنگام شب بدن خسته اما ذهن فعال بوده و به طور غیر ارادی به موضوعات مختلف معطوف می شود و فرد توان کافی برای مهار این افکار را ندارد.

مصرف آلپرازولام در این افراد باعث کاهش فعالیت مغز شده و به فکر پراکنی پایان می دهد و بستر را برای خواب و استراحت فراهم می آورد و با این مکانیزم به عنوان یک قرص خواب آور نیز شناخته می شود.

اگر پزشکتان این دارو را برای درمان بی خوابی تجویز کرده است آنرا دیر هنگام در شب مصرف نکنید زیرا در روز بعد احساس خواب آلودگی و گیجی خواهید داشت. برنامه مصرف را طوری تنظیم نمایید که آغاز فعالیت روزانه شما حداقل ۱۰ ساعت بعد از مصرف این دارو باشد، به عنوان مثال اگر صبح ساعت ۸ از خواب بیدار می شوید قرص آلپرازولام را ساعت ۹ الی ۱۰ شب مصرف نمایید تا هم از خواب کافی بهره مند شوید و هم هنگام بیدار شدن تقریبا با پایان اثر دارو همزمان باشد. همچنین مواد فعال در این دارو از طریق ادرار دفع می شوند و در صبح با نوشیدن ۲ لیوان آب بصورت ناشتا می توانید کمک به پایان اثر آن نمایید.

سرعت عمل و تاثیر دارو:

سرعت عمل این دارو بستگی به شدت بیماری، سن و همچنین سرعت متابولیزم (سوخت و ساز) بدن فرد دارد. در برخی از افراد در کمتر از ۵ دقیقه بعد از جذب اثر می کند.

نیمه عمر و مدت اثر دارو:

به طور میانگین نیمه عمر زاناکس ۱۱ ساعت می باشد اما در برخی افراد مبتلا به اختلالات شدید این زمان کوتاه تر بوده و نیاز است چند دوز در روز مصرف گردد.

چگونه می توان بر سرعت و میزان اثر آلپرازولام افزود:

بهتر است زاناکس را با شکم خالی و با فاصله از غذا مصرف کنید، مصرف آن با معده پر سبب تاخیر در جذب و اثر دارو می شود به عبارتی ابتدا غذا باید هضم شود تا این دارو نیز همراه آن جذب گردد. اما زمانی که معده خالی است این دارو ظرف ۵ الی ۳۰ دقیقه جذب و اثر می کند.

در افرادی که دچار اضطراب شدید یا حمله ناگهانی ترس می شوند می توانند قرص را زیر زبان قرار دهند تا سریعتر جذب گردد. همچنین محلول آلپرازولام نیز تولید می شود که از طریق دهان و زیر زبان جذب می گردد و مناسب برای این دسته از بیماران می باشد.

آیا آلپرازولام (زاناکس) برای همه بیماران موثر است؟

خیر این دارو برای همه موثر و مناسب نمی باشد، امکان اعتیاد به آن در بسیاری از افراد وجود دارد و در برخی موارد موجب عوارض جانبی جدی می گردد، بدون تجویز پزشک نباید از این دارو استفاده نمود.

زاناکس برای کسانی که سابقه اعتیاد به الکل و مواد مخدر دارند به هیچ وجه توصیه نمی شود.

دوز و نحوه مصرف آلپرازولام (زاناکس):

این دارو به شکل خوراکی و از طریق دهان مصرف می گردد، دوز مصرف بستگی به شدت بیماری، سن و میزان واکنش بدن به آن دارد، معمولا پزشک درمان را با دوز کم آغاز می کند و در صورت نیاز به آرامی و طی چند هفته بر دوز مصرف می افزاید تا مشخص شود چه دوزی برای بیمار مناسب و موثر می باشد. این دارو را دقیقا مطابق دستور پزشک مصرف نمایید و بدون مشورت با وی اقدام به کاهش، افزایش دوز، قطع مصرف و مصرف مجدد آن ننمایید.

آلپرازولام معمولا برای کنترل بیماری ها در کوتاه مدت تجویز می گردد و نه برای مصارف طولانی. ممکن است به مرور زمان از میزان اثر این دارو کاسته شود، اگر بعد از مدتی احساس کردید اثر این دارو کاهش یافته حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

 

نحوه و میزان مصرف قرص آلپرازولام Alprazolam :

مصرف روزانه آلپرازولام (زاناکس) در بزرگسالان برای درمان اضطراب (قرص خوراکی):

دوز اولیه برای شروع مصرف قرص آلپرازولام (زاناکس) معمولا 0.25 تا 0.5 میلی گرم و سه بار در روز است در صورت لزوم و طبق پاسخگویی بدن بیمار ، این دوز میتواند هر 4 الی 5 روز افزایش یابد .

مصرف روزانه آلپرازولام (زاناکس) در بزرگسالان برای درمان ترس و هراس:

دوز اولیه مصرف این دارو برای درمان اختلالات ترس معمولا با مصرف 0.5 میلی گرم  به صورت سه بار در روز آغاز میشود . در صورت لزوم و با صلاح دید پزشک ، این میزان هر 4 الی 5 روز یکبار میتواند افزایش یا کاهش یابد . حداکثر میزان مجاز مصرف 10 میلی گرم در موارد خیلی حاد و به صورت تقسیم شده در وعده های مختلف روزانه است .

مصرف قرص آلپرازولام (زاناکس) در بزرگسالان برای درمان افسردگی :
دوز اولیه برای شروع مصرف دارو معمولا با 0.5 میلی گرم در روز آغاز شده و هر 4 الی 5 روز میتواند افزایش و یا کاهش یابد . حداکثر میزان مصرف روزانه قرص آلپرازولام Alprazolam برای درمان افسردگی در موارد حاد و شدید 4.5 میلی گرم در روز و به صورت تقسیم شده در وعده های مختلف میباشد .

در صورت مصرف بیش از حد قرص آلپرازولام (زاناکس) چه میشود ؟ (خودکشی)

در صورتی که به صورت اشتباهی و یا به قصد خودکشی ، قرص آلپرازولام Alprazolam را بیش از حد مصرف کرده باشید باید سریعا با اورژانس تماس بگیرید (115) . مصرف بیش از حد این دارو باعث مرگ میشود .

 

اگر یک وعده مصرف قرص را فراموش کردید چکار باید انجام دهید؟

به محض یاد آوری آنرا مصرف کنید مگر آنکه به وعده بعدی نزدیک می باشید در اینصورت آنرا مصرف ننمایید.

 

دارو های هم گروه آلپرازولام

Chlordiazepoxide
Clorazepic Acid
Diazepam
Estazolam
Flurazepam
Lorazepam
Delorazepam
Midazolam
Oxazepam
Temazepam
Triazolam
Nitrazepam

 

اشکال دارویی آلپرازولام / زاناکس 

نام تجاریتولید کننده
قرص سدالام 0.5 میلی گرمداروسازی ابوریحان [ایران ]
قرص زانال 0.5 میلی گرمداروسازی عبیدی [ایران ]
قرص آلپرازولام 0.5 میلی گرم تهران داروداروسازی تهران دارو [ایران ]
قرص آلپرازولام 0.5 میلی گرم سبحان داروداروسازی سبحان دارو [ایران ]
قرص آلپرازولام 0.5 میلی گرم روزداروداروسازی روز دارو [ایران ]
قرص آلپرازولام 0.5 میلی گرم پورسیناداروسازی پور سینا [ایران ]
قرص سدالام 1 میلی گرمداروسازی ابوریحان [ایران ]
قرص رازوآلپرازولام 1 میلی گرمداروسازی رازک [ایران ]
قرص زانال 1 میلی گرمداروسازی عبیدی [ایران ]
قرص آلپرازولام 1 میلی گرم تهران داروداروسازی تهران دارو [ایران ]
قرص آلپرازولام 1 میلی گرم پورسیناداروسازی پور سینا [ایران ]
قرص زاناکس 0.5 میلی گرمPHARMACIA [بلژیک ]
قرص آپو-آلپراز 0.5 میلی گرمAPOTEX [کانادا ]
قرص آلپرازولام 0.5 میلی گرم رازکداروسازی رازک [ایران ]
قرص آلپروکیم 0.5 میلی گرمداروسازی حکیم [ایران ]
قرص آلپرازولام 0.5 میلی گرم کیمیداروداروسازی کیمیدارو [ایران ]
قرص آلپروکیم 1 میلی گرمداروسازی حکیم [ایران ]
قرص آلپرازولام 1 میلی گرم کیمیداروداروسازی کیمیدارو [ایران ]
قرص آلپرازولام 0.5 میلی گرم لقمانداروسازی لقمان [ایران ]
قرص آلپرازولام 0.5 میلی گرم اکتوورداروسازی اکتوورکو [ایران ]