استامینوفن / عوارض استامینوفن / استامینوفن در بارداری و کودکان / استامینوفن کدئین

اسامی داروها ۲۶ فروردین ۱۳۹۷

استامینوفن / acetaminophen

استامینوفن

موارد مصرف استامینوفن

استامینوفن در تسکین دردهای ملایم تا متوسط و به عنوان ضد تب به کار می رود.

مکانیسم اثر استامینوفن:

استامینوفن احتمالا با مهار ساخته شدن پروستاگلاندین ها در سیستم اعصاب مرکزی موجب کاهش تب و کاهش شدت درد می شود.

فارماکوکینتیک :

جذب استامینوفن از راه خوراکی سریع و کامل و از راه رکتال متغیر می باشد. به طور وسیعی (90 تا 95 درصد) در کبد متابولیزه شده و دفع دارو و متابولیت های آن عمدتا از راه ادرار صورت می گیرد. نیمه عمر دارو 1 تا 4 ساعت و زمان لازم برای رسیدن به حداکثر اثر 1 تا 3 ساعت می باشد. بین غلظت پلاسمایی و اثر ضد دردی آن رابطه وجود ندارد.

استامینوفن / استامینوفن کدئین

هشدارهایی درمورد مصرف استامینوفن

1. در بیماران دیابتی، احتمال مثبت شدن کاذب تست قند خون وجود دارد.
2. از مصرف سالیسیلات ها با سایر ضد التهاب های غیر استروئیدی همراه با استامینوفن بیش از چند روز باید خودداری شود.
3. در موارد زیر باید با احتیاط فراوان مصرف شود: الکلیسم فعال، بیماری کبد و هپاتیت ویروسی.

عوارض جانبی استامینوفن:

بثورات پوستی، درماتیت آلرژیک، اختلالات خونی و پانکراتیت حاد از عوارض جانبی پس از مصرف طولانی می باشد. صدمات کبدی متعاقب مصرف بیش از حد آن ایجاد می گردد. مصرف بلند مدت با مقادیر زیاد دارو موجب عوارض کلیوی می شود.

تداخل های دارویی استامینوفن:

کلستیرامین جذب استامینوفن را کاهش و متوکلوپرامید موجب تسریع جذب آن می شود. مصرف همزمان این دارو با سایر داروهای ضد درد و ضد التهاب غیر استروئیدی ممکن است عوارض کلیوی را افزایش دهد.

توصیه هایی درمورد مصرف استامینوفن:

1. مصرف دارو بیشتر از 10 روز بدون دستور پزشک توصیه نمی شود.
2. در درمان تب در صورت دمای بالاتر از 39 درجه یا عود مجدد تب و یا طول کشیدن تب بیش از 3 روز حتما به پزشک مراجعه شود.
3. در مصرف طولانی یا بیماران مبتلا به الکلیسم احتمال آسیب کبدی تشدید می گردد.

مقدار مصرف استامینوفن

قرص، محلول خوراکی، سوسپانسیون

مقدار مصرف استامینوفن در بزرگسالان :

به عنوان ضد درد و ضد تب، 325 تا 500 میلی گرم هر 3 ساعت یا 325 تا 650 میلی گرم هر 4 ساعت تا زمان وجود علائم مصرف می شود. حداکثر مقدار مصرف در شبانه روز 4 گرم است.

استامینوفن کودکان

کودکان: به عنوان ضد درد و ضد تب در کودکان با سن تا 3 ماه، 40 میلی گرم هر 4 ساعت، 4 تا 12 ماه 80 میلی گرم هر 4 ساعت، 1 تا 2 سال، 120 میلی گرم هر 4 ساعت، 2 تا 4 سال، 160 میلی گرم هر 4 ساعت، 4 تا 6 سال، 240 میلی گرم هر 4 ساعت (تا زمان وجود علائم)، 6 تا 9 سال، 320 میلی گرم هر 4 ساعت (تا زمان وجود علائم). 9 تا 11 سال 320 تا 400 میلی گرم هر 4 ساعت (تا زمان وجود علائم) و 11 تا 12 سال 320 تا 480 میلی گرم هر 4 ساعت (تا زمان وجود علائم) مصرف می شود.


استامینوفن کدئین

استامینوفن کدئین یک مسکن ِ مخدر است که برای تسکین دردهای خفیف تا نسبتاً شدید استفاده می‌شود. این دارو از استامینوفن و کدئین تشکیل می‌شود. استامینوفن یک مسکن ِ تب‌بر است که در کاهش درد و تب مؤثر است و کدئین یک مسکن مخدر که برای کاهش دردهای متوسط تا شدید بر روی سیستم اعصاب مرکزی (مغز و طناب نخاعی) اثر کرده درد را کاهش می‌دهد.

موارد مصرف استامینوفن کدئین:

سردرد دندان درد
کمردرد
آرتروز دردهای قاعدگی
سرماخوردگی
آنفلوآنزا
سرکوب سرفه

نحوه مصرف استامینوفن کدئین:

دوز مصرفی استامینوفن کدئین توسط پزشک بر اساس سن ، وزن، شدت درد و پاسخ بیمار تنظیم می شود.

احتیاط ها درمورد استامینوفن کدئین:

استامینوفن کدئین در موارد حساسیت به استامینوفن یا کدئین و آسم، درمان درد پس از جراحی لوزه یا آدنوئید در کودکان منع مصرف دارد (مورد اخیر می تواند منجر به دپرسیون تنفسی و مرگ شود)
داروهای ضد درد خاص (مخلوط مخدرهای آگونیست-آنتاگونیست مانند پنتازوسین، نالبوفین، بوتورفانول) کتوکونازول، آنتاگونیست مخدر (مانند نالوکسان) نباید همراه با این دارو مصرف شوند
مصرف همزمان استامینوفن کدئین دار با دیگر داروهای دپرسان سیستم عصبی مرکزی (مانند آنتی هیستامین‌ ها، باربیتورات‌ ها، آرامبخش‌ های عضلانی و…) یا با داروهای آنتی دپرسان سه حلقه‌ای می‌تواند باعث خواب آلودگی شدید شود
یک بازدارنده مونوآمین اکسیداز (MAO) در مدت ۱۴ روز مصرف این دارو می‌تواند منجر به عوارض جانبی شدید و غیرقابل پیش‌بینی شود.
مصرف طولانی مدت و دوزهای بالای استامینوفن می‌تواند اثرات داروهای ضدانعقاد مانند وارفارین و هپارین را افزایش دهد و منجر به خونریزی شود.
داروهای ضد غش و باربیتورات‌ ها ممکن است باعث افزایش اثرات سمی استامینوفن بر کبد شوند.
صرف استامینوفن کدئین همراه سایر NSAIDها نظیر ایبوبروفن، می تواند قدرت این دارو را تشدید نماید و بیمار را مستعد عوارض جانبی این دارو نماید.
استامینوفن کدئین چنانچه طولانی مدت مصرف شود باید به تدریج قطع شود.با قطع ناگهانی پس از مصرف طولانی علائم ترک ظاهر می شود (اسهال، تب، اظطراب، آبریزش بینی، عطسه، تهوع و استفراغ، سفتی عضلات،افزایش ضربان قلب، اختلال خواب و توهم)
ایمنی و اثربخشی در کودکان زیر 3 سال تایید نشده است
استامینوفن کدئین در بارداری و شیردهی با احتیاط مصرف شود.ممکن است باعث وابستگی جنین یا نوزاد شود.
افراد مسن به عوارضی مثل گیجی ، خواب آلودگی و مشکلات تنفسی حساس تر هستند
مصرف استامینوفن کدئین همراه با الکل،خواب آلودگی و سرگیجه را افزایش می دهد
در اختلالات شدید کبدی و کلیوی باید با احتیاط و مانیتور تست های فانکشنال کبد و کلیه تجویز شود.
قرص را می توان به تنهایی یا همراه غذا مصرف کرد،چنانچه ناراحتی معده رخ دهد جهت کاهش التهاب معده همراه غذا مصرف شود

عوارض جانبی استامینوفن کدئین:

تهوع و استفراغ
یبوست
احساس سبکی سر
سرگیجه و خواب آلودگی
درد خفیف معده

مشخصات عمومی استامینوفن کدئین

استامینوفن کدئین به شکل قرص خط دار حاوی 300 میلی گرم استامینوفن و 20 میلی گرم کدئین در بلیسترهای 10 عددی ارائه می شود و هر 10 بلیستر در یک جعبه قرار دارد


مصرف استامینوفن در دوران بارداری

بارداری اتفاقی طبیعی و نرمال در زندگی یک زن است. اما ملاحظاتی در هنگام بارداری در خصوص مصرف مواد غذایی و دارو وجود دارد.
استامینوفن قرصی است که برای درمان سر درد، سرما خوردگی، آنفولانزا، تب و پشت درد در دوران بارداری تجویز می شود.

اگرچه مطالعاتی در خصوص عوارض جانبی استامینوفن در طول بارداری انجام نشده است. مصرف آن و عدم گزارش مشکلات و عوارض، نشان دهنده مناسب بودن آن در دوران بارداری است.
قرص استامینوفن برای کاهش درد و تب در دوران بارداری تجویز می شود.

مقدار مناسب استامینوفن در دوران بارداری

قرص استامینوفن در طول بارداری استفاده می شود و بدون تجویز پزشک فروخته می شود.

– این قرص مانند ایبوپروفن عوارض جانبی ندارد.
– اما مصرف بیش از اندازه آن باعث مشکلاتی از جمله مشکلات کبد برای مادر و جنین می شود.
– قرص استامینوفن به مقدار ۶۵۰ میلی گرم وجود دارد که پزشک توصیه می کند هر چهار ساعت یا حداقل چهار بار در روز مصرف شود.
– مصرف قرص استامینوفن در روز بیش از سیصد میلی گرم خطرناک می باشد.

موارد مهم در هنگام مصرف قرص استامینوفن در بارداری

به طور کلی در هنگام بارداری بدون مشورت با پزشک قرص مصرف نکنید.

– سعی کنید قرص بیش از حد توصیه شده مصرف نکنید.
– نکات نوشته شده بر روی پاکت قرص را با دقت بخوانید.
– هیچ قرصی همزمان با استامینوفن بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید.
– هیچ گزارشی مبنی بر تداخل قرص های دیگر با استامینوفن وجود ندارد اما بهتر است پیش از مصرف قرص استامینوفن درباره قرص های مصرفی خود به پزشک اطلاع دهید.

مصرف قرص استامینوفن در دوران بارداری

مطالعات جدیدی در خصوص تاثیر استامینوفن بر جنین و بیماری های بیش فعالی انجام شده است. علائم کودک بیش فعال در مقاله ای دیگر ذکر شده است.
مطابق مطالعات جدید، خانم ها استامینوفن را در طول بارداری برای درد، تب و سردرد مصرف می کنند. اما توصیه می شود این قرص در هنگام تب بالا مصرف شود.
تب بالا تاثیر مستقیم بر رشد جنین دارد و باعث نقص در تولد می شود.
با این که تاثیر منفی مصرف استامینوفن از تب بالا بسیار کمتر است، اما پزشک فقط در هنگام تب بالا برای خانم باردار استامینوفن تجویز می کند.

زمان مصرف استامینوفن در بارداری

خانم بارداری که در سه ماهه اول بارداری، استامینوفن مصرف می کند احتمال پیشرفت بیش فعالی را در نوزاد حدود ۹ درصد افزایش می دهد.
در سه ماهه اول بارداری، هورمون های اندوکرین و سیستم عصبی در حال رشد هستند و با مصرف استامینوفن، سرعت رشد آنها کم می شود.
مادری که در سه ماهه سوم بارداری، استامینوفن مصرف می کند، احتمال بیش فعالی را در جنین حدود ۲۸ درصد افزایش می دهد.
مادری که در سه ماهه دوم و سوم بارداری و یا تمام نه ماه قرص استامینوفن مصرف کند، احتمال بیش فعالی را در جنین ۶۸ درصد افزایش می دهد.
در واقع هیچ قرص ۱۰۰ درصد در طول بارداری بی ضرر نیست. اما پیش از مصرف هر قرص باید با پزشک مشورت کنید.
مصرف قرص در دوران بارداری غیر قابل اجتناب است اما باید پیش از مصرف قرص با پزشک مشورت کنید.


استامینوفن acetaminophen / مقاله دوم

یک گروه از داروها به نام داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی هستند که دارای اثرات ضد درد، تب بر و ضد التهاب است و فاقد کورتون(کورتیکواستروئید) می باشند. نام دیگر استامینوفن پاراستامول است
اثرات ضددرد و ضد تب استامینوفن از اثرات ضدالتهابی آن بیشتر است در حالیکه بعضی از داروهای این گروه اثرات ضدالتهابی بیشتری دارند.
استامینوفن یک داروی قدیمی است و در سال ۱۸۷۷ برای اولین بار ساخته شده است و به همین دلیل تقریبا به طور کامل برای پزشکان شناخته شده است و عوارض آن بطور کامل بررسی شده است. گرچه مصرف این دارو برای اطفال کمتر از ۲ سال توصیه نمی شود ولی در بسیاری از مواقع از روزهای اول تولد و پس از اولین واکسن برای نوزادان تجویز می شود.
دقت در مقدار مصرف این دارو در اطفال بسیار مهم است و مصرف زیاد آن می تواند مسمومیت کبدی ایجاد کند.
استامینوفن جزء داروهای منع مصرف در فاویسم است. البته بیماران مبتلا به فاویسم به چهار دسته تقسیم می شوند. بیمارانی که نقص شدید آنزیم گلوگز ۶ فسفات دهیدروژناز را دارند اصلا نباید از استامینوفن استفاد ه کنند ولی کسانی که نقص نسبی این آنزیم را دارند بصورت محدود می توانند این دارو را تحمل کنند.
نام دیگر استامینوفن پاراستامول است ولی در ایران بیشتر به نام استامینوفن شناخته می شود. شکل های مختلفی از این دارو وجود دارد از جمله: قطره٬ قرص٬ شربت٬ سوسپانسیون٬ شیاف٬ آمپول و ویال
طعم استامینوفن بسیار تلخ است و معمولا اطفال تمایلی به خوردن آن ندارند به همین دلیل برای بچه هایی که به طعم داروها خیلی حساسند پزشکان فرم سوسپانسیون را تجویز می کنند. در سوسپانسیون از املاحی استفاده می شود که حلالیت کمتری دارند و طعم دارو مخفی می شود و بصورت ذرات معلق جامد درون مایع پراکنده است ولی به علت حلالیت کمتر نسبت به شربت اثرات دارو با تاخیر ظاهر می شود. در قطره استامینوفن غلظت دارو حداکثر است و دارو سریعتر اثر می کند ولی مشکل آن طعم تلخ قطه استامینوفن است. اگر پزشک بخواهد این دارو بسیار سریع اثر کند فرم شیاف را تجویز می کند در این صورت دارو سریع جذب می شود و چون از کبد عبور نمی کند تقریبا به طور کامل جذب می شود. چون داروها پس از جذب گوارشی وارد کبد می شوند و در آنجا بخش عمده ای از دارو تغییر می کند که به آن عبور اول کبدی گفته می شود.
استامینوفن اگر به مقدار مناسب مصرف شود داروی کم عارضه و موثری است که بدون نیاز به نسخه می توانید از داروخانه تهیه کنید.این دارو در سردرد٬ دندان درد٬ کمردرد٬ دردهای روماتیسمی٬ سرماخوردگی و تب کاربرد فراوانی دارد.

شیاف استامینوفن

‎شیاف استامینوفن در درد های خفیف عضلانی استخوانی ، کمر درد و سردرد کاربرد دارد.
‎در سرماخوردگی و آنفولانزا ، دندان درد ، درد های قاعدگی وهمچنین کاهش تب نیز استفاده می شود.
‎بیشترین مصرف این دارو در کاهش تب کودکان و نوزادان می باشد . استامینوفن این کار را با اثر بر روی مواد شیمیایی موجود در مغز که مسئول تحریک درد و تنظیم دما در اعصاب هستند، انجام می دهد .

‎پیش از مصرف شیاف استامینوفن

– در صورت بارداری یا شیردهی به پزشک اطلاع دهید .-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجادکند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خوددر اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.( خصوصا ایزونیازید، داروهای ضد انعقاد مانند وارفارین )
‎-در صورتی که مبتلا به بیماری فاویسم هستید ، مصرف استامینوفن برای شما ممکن است مناسب نباشد .
‎-در صورت هرگونه حساسیت دارویی یا غذایی پزشک خود را مطلع نمایید .
‎-در صورت سابقه ی هرگونه مشکلات کبدی و یا کلیوی به پزشک خود اطلاع دهید .
‎-در صورتی که از الکل و یا فرآورده های الکلی استفاده می نمایید حتما به پزشک خود اطلاع دهید .

‎نحوه ی مصرف شیاف استامینوفن

‎-دست های خود را قبل و پس از استعمال شیاف بشویید.
‎-در صورتی که شیاف نرم شده است ، پیش از مصرف به مدت ۱۵ دقیقه آن را در یخچال قرار دهید.
‎-شیاف را از پوشش خود خارج نمایید و با کمی آب سرد مرطوب نمایید ، سپس به یک پهلو دراز کشیده و شیاف را در جهت مناسب ، با کمی فشار وارد مقعد نمایید .
-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو، از مصرف نوبت فراموش شده صرف نظر نمایید و نوبت بعدی را طبق برنامه مصرف نمایید. به هیچ وجه مقدار دارو در یک نوبت را دوبرابر ننمایید.

توصیه ها

‎-در صورتی که از الکل یا فرآورده های الکلی استفاده نموده اید ، مصرف استامینوفن می تواند برای شما عوارض کبدی به همراه داشته باشد .
‎-در صورتی که تب بیمار بالا تر از ۴۰ درجه سانتی گراد باشد یا همراه با علائمی مانند اسهال ، استفراغ ، گلو درد ، سر درد شدید و ادامه دار می باشد ، مراجعه به پزشک الزامی است و تنها کاهش با داروهای ضد تب، کفایت نمی کنند . لذا از مصرف استامینوفن بیش از ۲ روز یا برای کودکان زیر ۳ سال بدون نظر پزشک خودداری نمایید.
‎-مصرف شیاف استامینوفن می تواند منجر به خطا درجواب آزمایشات بالینی شود، لذا پیش از انجام آزمایش خون، ادرار و سایر موارد ، پزشک و یا مسئول آزمایشگاه را از مصرف این دارو مطلع نمایید.
‎-مصرف استامینوفن در اطفال با توجه به سن و وزن آن ها توسط پزشک محاسبه می شود. بطور کلی مصرف بیش از اندازه ی استامینوفن در کودکان و بزرگسالان منجر به عوارض کبدی می شود. به همین دلیل پیش از شروع مصرف این دارو مقدار مناسب مصرف روزانه را از پزشک خود سوال بفرمایید.
‎-در کودکان در صورت ادامه دار شدن تب بیشتر از ۳ روز یا تشدید علائم و عدم بهبودی تا ۵ روز ، بروز قرمزی یا تورم در بدن ، دارو را قطع و به پزشک مراجعه نمایید.
‎-در بزرگسالان در صورت ادامه ی علائم و عدم بهبودی بیشتر از ۱۰ روز ، یا ادامه ی تب بیشتر از ۳روز ، مصرف استامینوفن را قطع کرده و. به پزشک مراجعه کنید.

‎عوارض شایع شیاف استامینوفن

‎-احتمال حساسیت به استامینوفن در برخی افراد و بروز علائمی مانند مشکلات تنفسی ، ورم صورت یا لب ها، وجود دارد .
‎-در صورت مصرف طولانی مدت استامینوفن اگر شاهد تیرگی یا کاهش حجم ادرار ، شکم درد شدید ، خستگی زیاد یا زردی صورتی و چشم ها شدید ، به پزشک خود مراجعه نمایید .
‎-در صورت مصرف ناخواسته یا بیش از حد استامینوفن حتما با مرکز کنترل مسمومیت یا اورژانس تماس بگیرید.ادرار تیره، تعرق زیاد ، خستگی تهوع و استفراغ یا اسهال همراه با شکم درد می تواند از علائم مسمومیت با استامینوفن باشد .

‎نگهداری شیاف استامینوفن

‎-شیاف استامینوفن را در دمای اتاق و یخچال ( ۲ تا ۲۵ درجه سانتی گراد ) می توانید نگهداری نمایید .
‎-از قرار دادن شیاف در معرض گرما ، نور و رطوبت خودداری نمایید .
‎-از قرار دادن این دارو در دسترس اطفال جدا خودداری نمایید .
-این دارو می تواند عوارض نادر اما مهمی داشته باشد که علی رغم اینکه احتمال وقوع آنها کم می باشد اما پیگیری و توجه به آنها بسیار مهم می باشد.لذا در صورت داشتن علائم سرفه همراه با گلودرد ،خشکی و التهاب چشم وبروز لکه های قرمز پوستی فوراًبه پزشک خود یا مرکز درمانی مراجعه کنید.

‎استامینوفن خوراکی

استامینوفن که با نام تجاری پاراستامول معروف شد ، متعلق به دسته داروهای ضد درد می باشد . این دارو در تسکین درد های خفیف تا متوسط مانند سر درد ، درد عضلانی ، دردهای قاعدگی و دندان درد کاربرد دارد.
‎این دارو همچنین برای کاهش دمای بدن ، به عنوان داروی ضد تب در سرماخوردگی ، آنفولانزا و… در اطفال و بزرگسالان استفاده می شود.
‎این دارو علاوه بر فرم تزریقی و شیاف، انواع خوراکی مختلف مانند قرص ، قطره ، شربت و سوسپانسیون خوراکی موجود می باشد.
‎همچنین از این دارو کپسول و قرص های خوراکی متنوعی در ترکیب با داروهای دیگر ( مانند کافئین ، آنتی هیستامین و … ) نیز جهت تسکین درد و تب و رفع علائم عمومی سرماخوردگی و سایر بیماری ها تولید شده است.

‎پیش از مصرف استامینوفن

– در صورت بارداری یا شیردهی به پزشک اطلاع دهید .
-از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجادکند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خوددر اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.( خصوصا ایزونیازید، داروهای ضد انعقاد مانند وارفارین )
‎-در صورتی که مبتلا به بیماری فاویسم هستید ، مصرف استامینوفن برای شما ممکن است مناسب نباشد .
‎-در صورت هرگونه حساسیت دارویی یا غذایی پزشک خود را مطلع نمایید .
‎-در صورت سابقه ی هرگونه مشکلات کبدی و یا کلیوی به پزشک خود اطلاع دهید .
‎-در صورتی که از الکل و یا فرآورده های الکلی استفاده می نمایید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید .

‎نحوه ی مصرف استامینوفن

‎-مقدار مصرف داروی استامینوفن در اطفال با توجه به وزن ، سن و نوع بیماری توسط پزشک یا داروساز قابل محاسبه است . به همین دلیل این دارو را دقیقاً به مقداری که پزشک توصیه نموده است مصرف نمایید .
‎-مصرف استامینوفن در بزرگسالان به طور معمول ۵۰۰میلی گرم تا ۱گرم هر ۴تا ۶ ساعت می باشد . همچنین حداکثر مجاز مصرف روزانه ی استامینوفن ، ۴گرم در روز می باشد .

‎نکته: گاهی بیمار چند داروی حاوی استامینوفن را همزمان با هم مصرف می کند و متوجه مصرف بیش از حد مجاز استامینوفن نمی شود . بطور مثال بیماری که برای درمان تب و سرماخوردگی خود هم قرص استامینوفن و هم قرص سرماخوردگی را هر ۴تا ۶ساعت مصرف می کند ، مصرف استامینوفن روزانه ی وی ممکن است بیش از حد مجاز گردد.
_این دارو با غذا تداخل ندارد می توان قبل یا بعد از غذا آن را مصرف نمایید.
‎-در صورتی که از فرم مایع استامینوفن استفاده می نمایید ، مقدار مصرف در هر نوبت را دقیقاً طبق تجویز پزشک یا داروساز با پیمانه ، سرنگ یا قطره چکان مخصوص اندازه گیری نمایید .
-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو، از مصرف نوبت فراموش شده صرف نظر نمایید و نوبت بعدی را طبق برنامه مصرف نمایید. به هیچ وجه مقدار دارو در یک نوبت را دوبرابر ننمایید.

توصیه هایی درمورد مصرف استامینوفن

‎-در صورتی که از الکل یا فرآورده های الکلی استفاده نموده اید ، مصرف استامینوفن می تواند برای شما عوارض کبدی به همراه داشته باشد .
‎-در صورتی که تب بیمار بالا تر از ۴۰ درجه سانتی گراد باشد یا همراه با علائمی مانند اسهال ، استفراغ ، گلو درد ، سر درد شدید و ادامه دار می باشد ، مراجعه به پزشک الزامی است و تنها کاهش تب با داروهای ضد تب، کفایت نمی کند . لذا از مصرف استامینوفن بیش از ۲ روز یا برای کودکان زیر ۳ سال بدون نظر پزشک خودداری نمایید .
‎-مصرف استامینوفن می تواند منجر به خطا درجواب آزمایشات بالینی شود ، لذا پیش از انجام آزمایش خون ، ادرار و. سایر موارد ، پزشک و یا مسئول آزمایشگاه را از مصرف این دارو مطلع نمایید .
‎-مصرف استامینوفن در اطفال با توجه به سن و وزن آن ها توسط پزشک محاسبه می شود . بطور کلی مصرف بیش از اندازه ی استامینوفن در کودکان و بزرگسالان منجر به عوارض کبدی می شود. به همین دلیل پیش از شروع مصرف این دارو مقدار مناسب مصرف روزانه را از پزشک خود سوال بفرمایید .
‎-در کودکان در صورت ادامه دار شدن تب بیشتر از ۳ روز یا تشدید علائم و عدم بهبودی تا ۵ روز ، بروز قرمزی یا تورم در بدن ، دارو را قطع و به پزشک مراجعه نمایید .
‎-در بزرگسالان در صورت ادامه ی علائم و عدم بهبودی بیشتر از ۱۰ روز ، یا ادامه ی تب بیشتر از ۳روز ، مصرف استامینوفن را قطع کرده و. به پزشک مراجعه کنید .
‎- در صورتی که قصد عمل جراحی یا درمان دندانپزشکی را دارید به پزشک خود در مورد مصرف این دارو اطلاع دهید. ‎

عوارض شایع استامینوفن

‎-احتمال حساسیت به استامینوفن در برخی افراد و بروز علائمی مانند مشکلات تنفسی ، ورم صورت یا لب ها، وجود دارد .
‎-در صورت مصرف طولانی مدت استامینوفن اگر شاهد تیرگی یا کاهش حجم ادرار ، شکم درد شدید ، خستگی زیاد یا زردی صورتی و چشم ها شدید ، به پزشک خود مراجعه نمایید .
‎-در صورت مصرف ناخواسته یا بیش از حد استامینوفن حتما با مرکز کنترل مسمومیت یا اورژانس تماس بگیرید.ادرار تیره، تعرق زیاد ، خستگی تهوع و استفراغ یا اسهال همراه با شکم درد می تواند از علائم مسمومیت با استامینوفن باشد .
-این دارو می تواند عوارض نادر اما مهمی داشته باشد که علی رغم اینکه احتمال وقوع آنها کم می باشد اما پیگیری و توجه به آنها بسیار مهم می باشد.لذا در صورت داشتن علائم سرفه همراه با گلودرد ،خشکی و التهاب چشم وبروز لکه های قرمز پوستی فوراًبه پزشک خود یا مرکز درمانی مراجعه کنید.‎

آمپول استامینوفن

ACETAMINOPHEN 150MG/ML 6.7ML VIAL
ACETAMINOPHEN 1G/100ML INJ
ACETAMINOPHEN 150MG/ML 4ML INJ
ACETAMINOPHEN 300MG/2ML AMP

استامینوفن در بارداری

مصرف در دوران بارداری و شیردهی:

– از جفت عبور کرده و همچنین وارد شیر می شود.
با توجه به منافع آن برای مادر،مصرف آن در این دوران حتما باید مورد ارریابی قرار گیرد.
البته در مطالعات بالینی اثرات ترتوژنیک،موتاژنیک وامبریوتوکسیک مشاهده نشده است.
– در بارداری گروهB است.

مصرف استامینوفن در بارداری خطرناک است؟

مصرف استامینوفن در بارداری رده بی محسوب می شود. به معنی مجاز بودن مصرف این دارو در بارداری ولی مواردی از کودکان بیش فعال در مصرف بیش از ۸ روز از این دارو در دوران بارداری مادر گزارش شده است.

موارد مصرف استامینوفن:

– برای دردهای خفیف تا متوسط با منشا مختلف مثل سردرد،دندان درد،میگرن،دردهای عصبی و …/تب در بیماری های عفونی و التهابی
هر آمپول پاراستامول قبل از تزریق حتما باید با 100ml از محلول سدیم کلراید 0.9% تزریقی مخلوط گردد و سپس به صورت وریدی انفوزیون شود. بین هر دو تزریق نیز باید 4 ساعت فاصله زمانی باشد.
بزرگسالان با وزن بالای 50kg: 1g پاراستامول 4 بار در روز هر آمپول در 100ml از محلول نرمال سالین تزریقی مخلوط گردد حداقل باید بین هر دو تزریق 4 ساعت فاصله زمانی باشد و دوز روزانه پاراستامول نباید از 4gتجاوز نماید.
بزرگسالان باوزن کمتر از 50و کودکان بیشتر از 33kg( حدود 11 ساله): 15mg پاراستامول به ازاء هر کیلو وزن بدن در هر نوبت و 4 بار در روز . در صورت اختلاط محتویات یک آمپول در 100cc سرم سدیم کلراید 0.9% ، معادل با 1.5ml از محلول حاصله به ازاء هر کیلو وزن بدن. دوز روزانه نباید از kg/mg 60 ( تقریبا معادل 3g پاراستامول) تجاوز نماید.
کودکان با وزن 10 تا 33kg (1 تا 11 ساله): 15mg/kg وزن بدن 4 بار در روز . در صورت اختلاط محتویات یک آمپول در 100 سی سی سرم سدیم کلراید 0.9% ، معادل با 1.5ml از محلول حاصله به ازاء هر کیلو وزن بدن. ماکزیمم میزان مصرفی در طول یک روز نباید از 60mg/kg ( تقریبا معادل 2g پاراستامول) تجاوز نماید.
نوزادان با وزن کمتر از 10kg ( زیر یک سال): 7.5mg پاراستامول به ازاء هر کیلو وزن بدن در هر نوبت و 4 بار در روز . در صورت اختلاط محتویات یک آمپول در 100cc سرم سدیم کلراید 0.9% ، معادل با 0.75میلی لیتر از محلول حاصله به ازاء هر کیلو وزن بدن. دوز روزانه نباید از 30mg/kg تجاوز نماید.
در افراد با نارسائی کلیوی حاد: در این بیماران با کلیرانس کراتین کمتر از30ml/min باید فاصله بین دو تزریق تا 6 ساعت افزایش یابد.
محلول تزریقی باید در زمان بیشتر از 15 دقیقه انفوزیون گردد.

موارد منع مصرف استامینوفن:

الکلیسم مرمن،حساسیت به استامینوفن،بارداری،بیماری های کبدی و کلیوی

دارو های هم گروه استامینوفن

Ziconotide
Acetaminophen+Caffein+ASA
Acetaminophen+Caffeine
Acetaminophen+Codeine
Acetaminophen+Ibuprofen+Caffeine
Acetaminophen+Guaifenesine+Phenylephrine
Acetaminophen+Diphenhydramine+Phenylephrine
Acetaminophen+Diphenhydramine
Acetaminophen+Phenylephrine

 

اسامی تجاری استامینوفن موجود در ایران

نام تجاریتولید کننده
قطره تایلانول 100 میلی گرم/میلی لیترداروسازی کیمیدارو [ایران ]
قطره استامینوفن-حکیم 100 میلی گرم/میلی لیترداروسازی حکیم [ایران ]
قطره استامینوفن-بهسا 100 میلی گرم/میلی لیترداروسازی بهسا [ایران ]
قطره استامینوفن زهراوی 100 میلی گرم/میلی لیترداروسازی زهراوی [ایران ]
قطره استامینوفن تولید داروداروسازی تولید دارو [ایران ]
قطره استامینوفن خوارزمیداروسازی خوارزمی [ایران ]
شربت رازواستامینوفن 120 میلی گرم/5 میلی لیترداروسازی رازک [ایران ]
شربت کوریزان® کودکان درد و تب 60 میلی لیترداروسازی عبیدی [ایران ]
محلول استامینوفن-بهسا 120 میلی گرم/5 میلی لیترداروسازی بهسا [ایران ]
محلول استامینوفن تولیددارو 120 میلی گرم/5 میلی لیترداروسازی تولید دارو [ایران ]
شربت استامینوفن راموفارمین 60 میلی لیترداروسازی راموفارمین [ایران ]
محلول استامینوفن فارماشیمی 120 میلی گرم/5 میلی لیترداروسازی فارماشیمی [ایران ]
شربت استامینوفن مینو 60 میلی لیترداروسازی مینو [ایران ]
محلول استامینوفن مینا 120 میلی گرم/5 میلی لیترداروسازی مینا [ایران ]
شربت استامینوفن امین 120 میلی گرم/5 میلی لیترداروسازی امین [ایران ]
سوسپانسیون تایلوفن 120 میلی گرم/5 میلی لیترداروسازی اکسیر [ایران ]
سوسپانسیون استامینوفن-سهاداروسازی سها [ایران ]
سوسپانسیون استامینوفن-عماد 120 میلی گرم/5 میلی لیترداروسازی عماد [ایران ]
سوسپانسیون استامینوفن-سی دی 120 میلی گرم/5 میلی لیترداروسازی کیمیدارو [ایران ]
سوسپانسیون استامینوفن تهران دارو 120 میلی گرم/5 میلی لیترداروسازی تهران دارو [ایران ]
سوسپانسیون نوافن اطفال 120میلی گرم/5میلی لیترداروسازی الحاوی [ایران ]
شیاف استامینوفن-ناژو 125 میلی گرمداروسازی ایران ناژو [ایران ]
شیاف استامینوفن-بهوزان 125 میلی گرمداروسازی بهوزان [ایران ]
شیاف استامینوفن-ا آر 125 میلی گرمداروسازی ابوریحان [ایران ]
شیاف استامینوفن دی پی 125 میلی گرمدارو پخش – کارخانه [ایران ]
کپسول نرم استاژل 325 میلی گرمداروسازی دانا [ایران ]
شیاف استامینوفن-بهوزان 325 میلی گرمداروسازی بهوزان [ایران ]
شیاف استامینوفن دی پی 325 میلی گرمدارو پخش – کارخانه [ایران ]
شیاف استامینوفن ابوریحان 325 میلی گرمداروسازی ابوریحان [ایران ]
قرص استامینوفن-سها 325 میلی گرمداروسازی سها [ایران ]
قرص استامینوفن-شفا 325 میلی گرمداروسازی شفا [ایران ]
قرص استامینوفن-جالینوس 325 میلی گرمداروسازی جالینوس [ایران ]
قرص استامینوفن-حکیم 325 میلی گرمداروسازی حکیم [ایران ]
قرص استامینوفن-آریا 325 میلی گرمداروسازی آریا [ایران ]
قرص استامینوفن روزدارو 325 میلی گرمداروسازی روز دارو [ایران ]
قرص استامینوفن مداوا 325 میلی گرمداروسازی مداوا [ایران ]
قرص استامینوفن البرزدارو 325 میلی گرمداروسازی البرز دارو [ایران ]
قرص استامین 325 میلی گرمداروسازی تهران دارو [ایران ]
کپسول نرم استاسافت 500 میلی گرمداروسازی دی دارو سلامت [ایران ]
کپسول نرم استاژل 500 میلی گرمداروسازی دانا [ایران ]
قرص روزافن 500 میلی گرمداروسازی روز دارو [ایران ]
قرص بایلنول 500 میلی گرمداروسازی باختر بیوشیمی [ایران ]
قرص آلفا-استامینوفن 500 میلی گرمداروسازی البرز دارو [ایران ]
قرص استامینوفن-سها 500 میلی گرمداروسازی سها [ایران ]
قرص استامینوفن-سبحان 500 میلی گرمداروسازی سبحان دارو [ایران ]
قرص استامینوفن-شفا 500 میلی گرمداروسازی شفا [ایران ]
قرص استامینوفن-جالینوس 500 میلی گرمداروسازی جالینوس [ایران ]
قرص استامینوفن-حکیم 500 میلی گرمداروسازی حکیم [ایران ]
قرص استامینوفن-آریا 500 میلی گرمداروسازی آریا [ایران ]
قرص استامینوفن شهردارو 500 میلی گرمداروسازی شهر دارو [ایران ]
قرص استامینوفن سامی ساز 500 میلی گرمداروسازی سامی ساز [ایران ]
قرص استامین 500 میلی گرمداروسازی تهران دارو [ایران ]
قرص تاینی فن 80 میلی گرمداروسازی تدبیر کالای جم [ایران ]
شیاف پانادول 125 میلی گرمGSK [فرانسه ]
قرص پانادول اکسترا 500/65 میلی گرمGSK CONSUMER HEALTHCARE[ایرلند ]
قرص اکسدرین 250/65/250 میلی گرمNOVARTIS CONSUMER HEALTH[امریکا ]
آمپول آپوتل 150 میلی گرم/میلی لیتر 6.7 میلی لیترUNI-PHARMA [یونان ]
قرص جویدنی تاینی فن 125 میلی گرمداروسازی تدبیر کالای جم [ایران ]
قرص جویدنی تاینی فن 160 میلی گرمداروسازی تدبیر کالای جم [ایران ]
قطره استامینوفن شهردارو 100میلی گرم/میلی لیترداروسازی شهر دارو [ایران ]
قطره استامینوفن داروپخش 100میلی گرم/میلی لیتردارو پخش – کارخانه [ایران ]
قطره آمیفن 100 میلی گرم/میلی لیترداروسازی امین [ایران ]
شربت استامینوفن زهراوی 120میلی گرم/5میلی لیترداروسازی زهراوی [ایران ]
شربت استامینوفن خوارزمی 120میلی گرم/5میلی لیترداروسازی خوارزمی [ایران ]
سوسپانسیون ساسفن 120میلی گرم/5میلی لیترداروسازی فارماشیمی [ایران ]
سوسپانسیون استامینوفن شهردارو 120میلی گرم/5میلی لیترداروسازی شهر دارو [ایران ]
سوسپانسیون استامینوفن دی.بی 120میلی گرم/5میلی لیترداروسازی دنیای بهداشت [ایران ]
سوسپانسیون استامینوفن-حکیم 120میلی گرم/5میلی لیترداروسازی حکیم [ایران ]
شیاف اطفال استامینوفن فارماشیمی 125 میلی گرمداروسازی فارماشیمی [ایران ]
شیاف استامینوفن فارماشیمی 325میلی گرمداروسازی فارماشیمی [ایران ]
قرص استامینوفن خوارزمی 325میلی گرمداروسازی خوارزمی [ایران ]
قرص تایلانول 325 میلی گرمداروسازی کیمیدارو [ایران ]
کپسول ژلاتین مینوفن 500 میلی گرمداروسازی مینو [ایران ]
قرص تایلانول 500 میلی گرمداروسازی کیمیدارو [ایران ]
شربت کوریزان® کودکان درد و تب 120 میلی گرم/5میلی لیتر 120 میلی لیترداروسازی عبیدی [ایران ]
ویال پاراستامول جی.ایی.اس 10میلی گرم/میلی لیتر 100 میلی لیترGENPHARMA [اسپانیا ]
آمپول تایلوفن 150 میلی گرم/میلی لیتر 6.7 میلی لیترداروسازی اکسیر [ایران ]
ویال پاراستامول جنریس 10 میلی گرم/میلی لیتر 100 میلی لیترGENERIS [پرتغال ]
شیاف استامینوفن-عماد 125 میلی گرمداروسازی عماد درمان پارس [ایران ]
شیاف استامینوفن-عماد 325 میلی گرمداروسازی عماد درمان پارس [ایران ]
ویال پاراستامول بی.براون 10 میلی گرم/میلی لیتر 100 میلی لیترB.BRAUN [آلمان ]
ویال پاراستامول بی.براون 10 میلی گرم/میلی لیتر 50 میلی لیترB.BRAUN [آلمان ]
قطره استامینوفن دی.بی 100میلی گرم/میلی لیترداروسازی دنیای بهداشت [ایران ]
قطره پاراکید 100 میلی گرم/میلی لیترداروسازی الحاوی [ایران ]
سافت ژل استاپرل 325 میلی گرمداروسازی زهراوی [ایران ]
سافت ژل استامینوفن جابر 500 میلی گرمداروسازی جابربن حیان [ایران ]
سافت ژل استاپرل 500 میلی گرمداروسازی زهراوی [ایران ]
سافت ژل استامینوفن رویان دارو 500 میلی گرمداروسازی رویان دارو [ایران ]
ویال پاراستامول 10MG/ML الحاوی 100 میلی لیتریداروسازی الحاوی [ایران ]
شیاف آفی ستامول 125 میلی گرمداروسازی ایران آوند فر [ایران ]
آمپول استامینوفن البرز دارو 150میلی گرم/میلی لیتر 6.7 میلی لیترداروسازی البرز دارو [ایران ]
محلول تزریقی پاراستامین 10میلی گرم/میلی لیتر 100 میلی لیترداروسازی تهران شیمی [ایران ]
محلول تزریقی پاراستامین 10میلی گرم/میلی لیتر 50 میلی لیترداروسازی تهران شیمی [ایران ]
قرص استامینوفن راموفارمین 500 میلی گرمداروسازی راموفارمین [ایران ]