متی مازول Methimazole / تاثیرات متی مازول / عوارض متی مازول / متی مازول و چاقی / دوز متی مازول / متی مازول در بارداری / نحوه مصرف متی مازول 5 / مکانیسم اثر متی مازول / پرکاری تیروئید

اسامی داروها ۱۰ خرداد ۱۳۹۷

متی مازول / تاثیرات متی مازول / متی مازول و چاقی / دوز متی مازول / متی مازول در بارداری / نحوه مصرف متی مازول 5 / عوارض قطع قرص متی مازول / مکانیسم اثر متی مازول / آیا قرص متی مازول چاق کننده است / درمان پرکاری تیروئید

متی مازول: در این مطلب به این موارد خواهیم پرداخت: اطلاعات دارویی متی مازول و تاثیرات متی مازول و متی مازول و چاقی و دوز متی مازول و متی مازول در بارداری و نحوه مصرف متی مازول 5 و مکانیسم اثر متی مازول

گروه دارویی – درمانی متی مازول

از مشتقات تیوآمید
آنتاگونیست هورمون تیروئیدی
ضد هیپرتیروئیدی

متی مازول / تاثیرات متی مازول / متی مازول و چاقی / دوز متی مازول / متی مازول در بارداری / نحوه مصرف متی مازول 5 / عوارض قطع قرص متی مازول / مکانیسم اثر متی مازول / آیا قرص متی مازول چاق کننده است

نام تجاری متی مازول:

  • ®Favistan
  • ®Tapazole

تاثیرات متی مازول

موارد مصرف متی مازول

متی مازول در درمان پرکاری تیروئید مصرف می شود.

مکانیسم اثر متی مازول

متی مازول از طریق ممانعت از اتصال ید به تیروزین و جفت شدن یدوتیروزین ها باعث مهار ساخت هورمون تیروئید می شود.

فارماکوکینتیک

جذب خوراکی متی مازول سریع است ولی تحت تاثیر غذا قرار می گیرد. نیمه عمر متی مازول حدود 4 تا 14 ساعت است. شروع اثر چند روز یا چند هفته بعد از شروع مصرف متی مازول است. دفع متی مازول عمدتا کلیوی است.

هشدارها

1- در صورت وجود ضعف مغز استخوان، عیب کار کبد یا عفونت باید با احتیاط مصرف شود.
2- امکان بروز حساسیت متقاطع بین داروهای ضد تیروئید وجود دارد.
3- دوره درمان دارو معمولا شش ماه تا چند سال است.
4- در صورت بروز علائم آگرانولوسیتوز (گلو درد، تب، یا بثورات جلدی) باید سریعا به پزشک مراجعه شود.

عوارض متی مازول

اگرانولوسیتوز (تب، لرز، گلو درد)، زردی چشم و زردی پوست (زردی انسدادی) از عوارض جانبی مهم متی مازول هستند. همچنین سردرد، خواب آلودگی، افسردگی، نوریت، نوروپاتی ها، سرگیجه، تهوع، استفراغ، اسهال، درد اپیگاستر، کاهش چشایی، درد مفاصل، عضلات، هپاتیت، زردی، نفریت

متی مازول در بارداری

متی مازول در گروه D قرار دارد، ولی در صورت نیاز و با احتیاط فراوان می توان متی مازول را در بارداری تجویز نمود. در بسیاری از موارد با پیشرفت بارداری از شدت علائم هیپرتیروئیدی کاسته می شود و لازم است مقدار مصرف دارو را نیز با گذشت زمان کاهش داد. در برخی موارد مصرف متی مازول 2 تا 3 هفته قبل از زایمان قطع می شود.

 

 

عوارض متی مازول بر جنین

متی مازول از جفت عبور می کند و ممکن است باعث ایجاد گواتر یا کرتینیسم در جنین شود. بعلاوه موارد نادری از اشکال در ملاج نوزادان با مصرف متی مازول در بارداری گزارش شده است.
از آنجایی که نقص مادرزادی فوق با مصرف پروپیل تیواوراسیل در بارداری دیده نشده است بنابراین مصرف پروپیل تیواوراسیل در بارداری بر متی مازول ارجحیت دارد.

متی مازول در شیردهی

مصرف متی مازول در شیردهی توصیه نمی شود. متی مازول در شیر مادر وارد می شود بنابراین از متی مازول نمی توان در شیردهی استفاده کرد.

موارد منع مصرف متی مازول

حساست شدید به دارو
شیردهی

موارد احتیاط

بارداری
سنین بالای 40 سال
عفونت
اختلال کبدی

تداخلات دارویی متی مازول

مصرف همزمان داروهای ضد انعقاد خوراکی با متی مازول ممکن است باعث افزایش اثرات ضد انعقادی شود. مصرف همزمان داروهای تضعیف کننده استخوان با متی مازول ممکن است باعث تشدید عوارض جانبی دارو شود.

نکات قابل توصیه

دارو باید هر روز در ساعت مشخصی مصرف شود.

دوز متی مازول

پرکاری تیروئید
– دوز اولیه: 
پرکاری تیروئید خفیف: 5 میلی گرم خوراکی هر 8 ساعت
پرکاری تیروئید متوسط: 10 میلی گرم خوراکی هر 8 ساعت ( حداکثر تا 40 میلی گرم روزانه)
پرکاری تیروئید شدید: 20 میلی گرم خوراکی هر 8 ساعت
– دوز نگهدارنده: 
5 تا 15 میلی گرم خوراکی روزانه

مقدار مصرف متی مازول

بزرگسالان: در پرکاری تیروئید (با توجه به شدت آن) 15 تا 60 میلی گرم در روز به عنوان مقدار مصرف اولیه در 3 مقدار منقسم به مدت 6 تا 8 هفته مصرف می شود. مقدار مصرف نگهدارنده 5 تا 30 میلی گرم در روز در 2 تا 3 مقدار منقسم است. در بحران تیروئید سمی 15 تا 20 میلی گرم هر 4 ساعت در روز اول همراه با سایر اقدامات درمانی مصرف می شود.
کودکان: در پرکاری تیروئید مقدار شروع 0/4mg/kg/day در سه مقدار منقسم و مقدار مصرف نگهدارنده 0/2mg/kg/day در 3 مقدار منقسم است.

اشکال دارویی متی مازول

قرص متی مازول 5 میلی گرم

متی مازول و چاقی

آیا قرص متی مازول چاق کننده است

تاثیر چاق كننده داروی درمان تیروئید (متی مازول) : داروهای درمان تیروئید كه حاوی ماده ال- تیروكسین هستند گاهی اوقات می توانند منجر به چاقی و اضافه وزن در افراد شوند. به گفته متخصصان اتحادیه متخصصان داخلی آلمان، علت این افزایش وزن این است كه هورمون تیروكسین احساس گرسنگی را در افراد افزایش می دهد.
بنابراین گزارش، بیماران به این دلیل نباید دوز داروی مصرفی خود را تغییر دهند بلكه بهتر است عادات غذایی شان را عوض كنند. افراد مبتلا به كم كاری تیروئید اغلب دچار اضافه وزن می شوند و به همین دلیل باید كالری زیادی مصرف كنند و بیشتر كالری بسوزانند.
براساس این گزارش در افراد مبتلا به پركاری تیروئید مصرف ال تیروكسین باعث افزایش اشتهای بیمار می شود كه این بیماران با تنظیم درست میزان كالری مصرفی خود می توانند آن را كنترل كنند.

عوارض قطع قرص متی مازول

در این مورد اطلاعات دقیق و کافی در دسترس نیست.