هموروهرب Hemoroherb / پماد هموروهرب / عوارض هموروهرب / پماد هموروئید / پماد بواسیر / درمان هموروئید (بواسیر)

اسامی داروها ۱۵ خرداد ۱۳۹۷

هموروهرب / پماد هموروهرب / عوارض هموروهرب / داروی هموروهرب / هموروهرب گل دارو / پماد هموروئید / پماد بواسیر / درمان هموروئید (بواسیر)

هموروهربموارد مصرف هموروهرب : جهت کاهش علائم ناشی از هموروئید (بواسیر) مانند خونریزی، درد، خارش، درد موقع اجابت مزاج، پرولاپس و تحریکات مقعد به کار می رود.

هموروهرب / پماد هموروهرب / عوارض هموروهرب / درمان هموروئید (بواسیر)

مکانیسم اثر هموروهرب

مواد موثره موجود در هاماملیس از جمله تانن ها و فلاونوییدها دارای اثر قابض و آنتی سپتیک می باشند و خارش، تحریک و سوزش را برطرف نموده و از عفونت موضع جلوگیری می نمایند، بعلاوه مواد قابض موجود در پماد هموروهرب عروق متسع شده و پرخون را در محل هموروئید (بواسیر) منقبض نموده و محل آسیب را کوچک کرده و خونریزی را کاهش می دهد، اکسید روی و تنطور بنزوئن نیز موجب التیام سریع تر هموروئید (بواسیر) می گردند.

 

آثار فارماکولوژی

هاماملیس به علت وجود تانن ها و فلاونوئیدها در آن دارای اثر قابض و آنتی سپتیک است، مطالعات اخیر نشان می دهد که بخشی از عصاره فیلتر شده آن دارای پروانتوسیانیدین ها بوده و دارای اثر قابل ملاحظه ضد ویروس هرپس سیمپلکس نوع یک است. این قسمت همچنین دارای اثر قوی ضد التهاب بوده و التهاب را کاهش می دهد. اثرات ضد اکسیدان، محافظت کننده در مقابل اشعه های مخرب و اثر ضد التهاب هاماملیس تماماً به اثبات رسیده اند. از نظر مکانیسم اثر ضد التهابی، پروانتوسیانیدین میانجی های التهابی منتج شده از اسید آراشیدونیک را مهار نموده و تشکیل فاکتور فعال کننده پلاکتی را مهار می سازد. هاماملیس می تواند با اثر آنتی اکسیدان خود سوپراکسید آزاد شده از واکنش های آنزیمی را در حین فرآیند التهاب که دارای نقشی در ایجاد آن هستند مهار سازد.
محققین ژاپنی نشان داده اند که مواد موثره هاماملیس می توانند سلول های نسوج پوست را در مقابل آسیب ناشی از اکسیژن فعال محافظت نمایند و به نظر می رسد که هاماملیس دارای کاربرد بالقوه ضد فرآیند پیری و چین و چروک پوست می باشد. هاماملیس در درمان هموروئید، نه تنها التهاب را بر طرف می نماید بلکه دارای اثر ضد درد نیز می باشد این گیاه خارش، تحریک و سوزش مقعد را برطرف می سازد. اثر ضد عفونی کننده تانن های موجود در هاماملیس از عفونت موضع جلوگیری نموده و بدین ترتیب به بهبود سریع تر عارضه کمک می نماید. تانن و دیگر مواد قابض در پماد هموروهرب عروق متسع شده و پرخون مقعد را در محل هموروئید منقبض نموده و محل آسیب را کوچک کرده و در نتیجه خونریزی را کاهش می دهد. دراین فرآورده الکل موجود در تنطور بنزوئن رزین بنزوئن واکسید روی به کمک تانن های موجود در هاماملیس یک اثر قابض شدیدتری اعمال می نماید که موجب التیام سریع تر هموروئید می شود. افزون براین مواد موثره در تنطور بنزوئن دارای اثر ضد اسپاسم و ضد عفونی کننده می باشد که مکمل هاماملیس عمل می نماید.

READ  دایمتیکون / قطره و قرص جویدنی دایمتیکون در بارداری / Dimethicone

 

اجزای هموروهرب

پماد هموروهرب از اجزای زیر تهیه شده است:

آب هاماملیس : 25%

تنطور بنزوئن : 8/3%

اکسید روی : 5/1%

 

مواد موثره هموروهرب

فلاونویید، تانن ها نظیر هاماملی تانن و پروآنتوسیانیدین، روغن های فرار.

 

عوارض هموروهرب

در افراد حساس به گیاهان دارویی امکان بروز واکنش های آلرژیک وجود دارد.

 

هموروهرب در بارداری و شیردهی

مصرف با احتیاط این فرآورده در دوران بارداری و شیردهی مانعی ندارد.

 

نکات قابل توصیه

از تماس پماد با چشم جلوگیری شود.

 

مقدار مصرف پماد هموروهرب

صبح و شب، بعد از هر اجابت مزاج، مقدار کافی از پماد به موضع مالیده شود.

 

اشکال دارویی

پماد هموروهرب