پیروکسیکام Piroxicam / عوارض پیروکسیکام / پیروکسیکام در بارداری / آمپول پیروکسیکام در شیردهی / نحوه تزریق امپول پیروکسیکام / ژل پیروکسیکام برای کودکان / ضد درد / ضد درد موضعی

اسامی داروها ۰۷ خرداد ۱۳۹۷

پیروکسیکام Piroxicam / عوارض پیروکسیکام / پیروکسیکام در بارداری / آمپول پیروکسیکام در شیردهی / نحوه تزریق امپول پیروکسیکام / ژل پیروکسیکام برای کودکان / ضد درد / ضد درد موضعی

اطلاعات دارویی پیروکسیکام: در این مطلب درمورد داروی پیروکسیکام که به عنوان یک ضد درد و ژل پیروکسیکام که به عنوان ضد درد موضعی به کار می رود به این موارد خواهیم پرداخت: موارد مصرف پیروکسیکام و عوارض پیروکسیکام  و پیروکسیکام در بارداری و آمپول پیروکسیکام در شیردهی و نحوه تزریق آمپول پیروکسیکام و ژل پیروکسیکام برای کودکان.

موارد مصرف پیروکسیکام

پیروکسیکام در درد و التهاب بیماری های روماتیسمی و استئوآرتریت مصرف می شود.

پیروکسیکام Piroxicam / عوارض پیروکسیکام / پیروکسیکام در بارداری / آمپول پیروکسیکام در شیردهی / نحوه تزریق امپول پیروکسیکام / ژل پیروکسیکام برای کودکان / ضد درد / ضد درد موضعی

فارماکوکینتیک

بعد از مصرف خوراکی به سرعت جذب می شود ولی غذا سبب کاهش سرعت جذب دارو می گردد. اتصال پروتئینی بالایی دارد. متابولیسم کبدی دارو زیاد بوده و از راه ادرار و مدفوع با نیمه عمر متوسط 50 ساعت دفع می گردد.

موارد منع مصرف پیروکسیکام

پیروکسیکام در صورت سابقه وجود واکنش آلرژیک شدید از قبیل آنافیلاکسی یا آنژیوادم ناشی از آسپیرین یا سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی یا پولیپ بینی همراه با اسپاسم برونش به علت مصرف آسپیرین، نباید مصرف شود.

هشدارها

پیروکسیکام در موارد زیر باید با احتیاط فراوان مصرف شود:
سالمندان، بیماران با سابقه بیماری های گوارشی، زیادی فشار خون، بیماری های قلبی و حالات منجر به احتباس آب و نمک در بدن.

پیروکسیکام در بارداری

پیروکسیکام در بارداری

پیروکسیکام در بارداری و شیردهی باید با احتیاط فراوان و حتما با تجویز پزشک مصرف شود.  گروه (در سه ماهه سوم بارداری: گروه D)

 

 

آمپول پیروکسیکام در شیردهی

پیروکسیکام ترشح شیر مادر را مهار می کند. تغذیه با شیر مادر در حین درمان با پیروکسیکام توصیه نمی شود.

عوارض پیروکسیکام

عوارض گوارشی شامل تهوع، اسهال، زخم و خونریزی، واکنش های آلرژیک، نظیر آنژیوادم، برونکواسپاسم و بثورات جلدی، همچنین سردرد، گیجی و سرگیجه از عوارض جانبی دارو هستند. تزریق عضلانی پیروکسیکام دردناک بوده و ممکن است منجر به صدمات بافتی گردد.

تداخل های دارویی

مصرف پیروکسیکام به همراه داروهای مهارکننده ACE، سبب مقابله با اثر ضد فشار خون آنها گردیده و خطر بروز نارسایی کلیه و افزایش پتاسیم خون را افزایش می دهد. اثر داروهای پایین آورنده قند خون (سولفونیل اوره) ممکن است به وسیله این دارو افزایش یابد. مصرف همزمان پیروکسیکام با سیکلوسپورین خطر سمیت کلیوی را افزایش می دهد.

نکات قابل توصیه درمورد پیروکسیکام

1- پیروکسیکام نباید بیش از مقدار توصیه شده مصرف شود.
2- در صورت مصرف این دارو در درمان آرتریت، دوره درمان باید کامل شود. جهت دستیابی به پاسخ مطلوب، ممکن است حداقل 2 هفته زمان نیاز داشته باشد.
3- در صورت فراموش شدن یک نوبت مصرف خوراکی پیروکسیکام، اگر رژیم درمانی به صورت یک یا دو کپسول در روز باشد، در صورت به یاد آوردن طی یک یا دو ساعت پس از نوبت فراموش شده، آن نوبت باید مصرف شود. اگر رژیم درمانی به صورت بیش از دو کپسول در روز باشد، به محض به یاد آوردن، آن نوبت باید مصرف شود مگر اینکه تقریبا زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد. مقدار مصرف بعدی نیز نباید دوبرابر شود.
4- اشکال خوراکی دارو بهتر است همراه با غذا مصرف شود تا تحریک گوارشی کاهش یابد.
5- مراجعه منظم بررسی پیشرفت درمان توصیه می شود.
6- احتمال بروز حساسیت به نور وجود دارد.
7- در صورت مشاهده علائم شبه آنفولانزا (لرز، تب، یا درد عضلانی) قبل یا همزمان با بثورات جلدی، باید به پزشک مراجعه شود.
8- هرگونه خونریزی غیرعادی مانند استفراغ خونی، خون در ادرار و خون در مدفوع گزارش شود.

READ  سایمتیکون simethicone / عوارض سایمتیکون / سایمتیکون در بارداری و برای نوزادان / ضد نفخ

مقدار مصرف پیروکسیکام

پیروکسیکام خوراکی و شیاف پیروکسیکام

بزرگسالان: به عنوان ضد روماتیسم، 20 میلی گرم به صورت مقدار واحد یا 10 میلی گرم دوبار در روز از راه خوراکی یا به شکل شیاف پیروکسیکام از راه رکتوم مصرف می شود. بیشترین مقدار توصیه شده 20 میلی گرم در روز است.

پیروکسیکام برای کودکان

کودکان: در درمان آرتریت روماتوئید نوجوانان، در کودکان با وزن کمتر از 15 کیلوگرم 5 میلی گرم در روز، در کودکان با وزن 16 تا 25 کیلوگرم 10 میلی گرم در روز، در کودکان با وزن 26 تا 45 کیلوگرم 15 میلی گرم در روز، در کودکان با وزن 46 کیلوگرم به بالا، 20 میلی گرم در روز مصرف می شود.

ژل پیروکسیکام برای کودکان

مصرف ژل موضعی پیروکسیکام برای بزرگسالان تجویز می گردد و برای اطفال توصیه نمی شود.

پیروکسیکام تزریقی (آمپول پیروکسیکام)

بزرگسالان: مقدار مصرف مشابه مقدار مصرف خوراکی است که از راه عضلانی تزریق می شود.

آمپول پیروکسیکام برای سردرد

در این مورد هیچ مطلب معتبری یافته نشد.

نحوه تزریق امپول پیروکسیکام

فقط به صورت تزریق عمیق عضلانی استفاده گردد.

اشکال دارویی پیروکسیکام

Capsule: 100mg
Suppository: 20mg
Topical Gel: 0/5%
Injection: 20mg/ml

 

ژل پیروکسیکام

داروهای تسکین دهنده ی درد ضد التهاب مانند پیروکسیکام به ضد درد های NSAIDs معروف هستند .این دارو با جلوگیری از تولید عوامل شیمیایی که موجب درد و التهاب می شوند، درد را تسکین می دهد. فرم موضعی این دارو در تسکین دردهایی نظیر آرتریت (التهاب مفاصل)، دردهای استخوانی و و ضرب دیدگی، کشیدگی، كمردرد و… كاربرد دارد.
این دارو با کاهش التهاب و تسکین درد به بهبود وضعیت بیمار کمک می کند.
هنگامی كه پیروكسیكام بصورت موضعی بر روی محل درد و التهاب استفاده می شود، این مزیت را دارد که درد را بدون عوارض داخلی ناشی از مصرف خوراکی دارو (مانند عوارض گوارشی) تسکین می دهد. در این صورت دارو فقط در موضع اثر می کند با این حال مصرف ژل موضعی پیروکسیکام برای بزرگسالان تجویز می گردد و برای اطفال توصیه نمی شود.

پیش از مصرف ژل پیروکسیکام

 • در صورت بارداری و یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید تا داروی ضدحساسیت مناسب شرایط شما را برایتان تجویز نماید.
 • در صورت سابقه ی آسم و یا حساسیت، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورت سابقه ی هرگونه بیماری یا حساسیت پوستی (مانند اگزما) به پزشک خود اطلاع دهید .
 • در صورت حساسیت به داروهای ضدالتهاب و درد مانند آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن، دیکلوفناک و..) به پزشک اطلاع دهید.

نحوه ی صحیح مصرف ژل پیروکسیکام

 • یک لایه ی نازک از ژل را بر روی محل مورد نظربه آرامی ماساژ دهید و پس از استعمال دارو دست خود را بشویید.(مگر اینکه محل استفاده از دارو خود دست هایتان باشد.)
 • معمولاً می توانید ژل را سه تا چهار مرتبه در روز مصرف نمایید.
 • در صورت فراموشی یک نوبت استعمال دارو، هر موقع که بخاطر آوردید، می توانید ژل پیروکسیکام را استعمال نمایید.

توصیه های ژل پیروکسیکام

 • از تماس ژل پیروکسیکام یا دست آغشته به آن ،با چشم ها خوددرای نمایید.
 • ژل پیروکسیکام را در نواحی شکسته و یا زخم باز پوستی استفاده ننمایید.در صورتی که این کار را ناخواسته انجام دادید،سریعا موضع را با آب گرم بشویید.
 • از پانسمان یا پوشاندن ناحیه ی مصرف بدون نظر پزشک خودداری نمایید.
 • مصرف این دارو حساسیت پوست شما را به نور خورشید بیشتر می کند در نتیجه در مدت مصرف این دارو از گرفتن حمام آفتاب خودداری نمایید و موضع مصرف را در معرض نور مستقیم قرار ندهید و در صورت نیاز از فرآورده های ضدآفتاب استفاده نمایید.
READ  قرص ادویل / قرص ادویل ژله ای / عوارض قرص ادویل امریکایی / قیمت قرص ادویل

عوارض شایع ژل پیروکسیکام

 • حساسیت پوستی خفیف مانند قرمزی یا خارش در موضع مصرف، معمولا در عرض دو تا سه روز برطرف میشود اما در صورت ادامه دار یا وخیم شدن این حساسیت، حتماً پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 • در صورت ایجاد لکه های قرمز برروی مناطق مختلف پوست ،مصرف دارو را قطع و به پزشک اطلاع دهید.
 • در صورت مشکلات تنفسی، و هرگونه علائم حساسیت دارویی (مانند ورم صورت و دهان) به پزشک خود مراجعه نمایید.

کپسول پیروکسیکام

پیروکسیکام یكی از داروهای تسکین دهنده ی درد ضد التهاب که به ضد درد های NSAIDs معروف هستند، می باشد. این دارو در دراز مدت التهاب و درد را کاهش می دهد لذا در تسکین دردهای مانند درد روماتوئید آرتریت و سایر دردهای مفصلی مزمن كاربرد دارد. همچنین در درمان کوتاه مدت دردهای استخوانی و مفصلی نیز می تواند موثر واقع شود.
این دارو با کاهش التهاب و تسکین درد به بهبود وضعیت بیمار کمک می کند.
پیروکسیکام با مسدود کردن اثر آنزیم سیکلوکسیژناز، منجر به کاهش ساخت ماده ای شیمیایی به نام پروستاگلاندین در بدن می شود که مسئول ایجاد درد و التهاب در ناحیه ی آسیب دیده می باشند.در نتیجه با مهار آنزیم های سکلوکسیژناز و کاهش تولید پروستاگلاندین، درد و التهاب کاهش می یابد.

پیش از مصرف کپسول پیروکسیکام

 • در صورت سابقه ی آسم، حساسیت، زخم معده یا دوازدهه و بیماری های گوارشی (مانند کرون)، بیماری قلبی یا عروقی، لوپوس، مشکلات کبدی، کلیوی و سایر موارد به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورتی که سابقه ی فشار خون بالا و یا وجود لخته در عروق، فشارخون و كلسترول بالا را دارید، پزشک خود را مطلع نمایید.
 • از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خوددر اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید(خصوصاً داروهای ضد فشار خون، داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفارین، سایر داروهای تسکین دهنده ی درد)
 • در صورت سابقه ی حساسیت به داروهای ضد درد (مانند آسپرین، ناپروکسن، ایندومتاسین و ایبوپروفن و…) به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در صورتی که سیگاری هستید، به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه ی مصرف پیروکسیکام خوراکی

-در صورت مصرف طولانی مدت دارو را دقیقاً طبق تجویز پزشک مصرف نمایید.اما عموماً مصرف این دارو بصورت ۱قرص یا کپسول در روز می باشد و عموماً چند هفته طول می کشد تا شاهد اثر مناسب و کامل آن باشید.
-قرص را بطور کامل همراه با یک لیوان آب ببلعید. مصرف این دارو همراه با غذا، شیر و یا شربت های معده به کاهش عوارض گوارشی ناشی از مصرف آن کمک می نماید.
-تا ده دقیقه پس از مصرف دارو، دراز نکشید تا احتمال بروز عوارض گوارشی کاهش یابد.
-در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو، از مصرف نوبت فراموش شده صرف نظر نمایید و نوبت بعدی را طبق برنامه مصرف نمایید. به هیچ وجه مقدار دارو در یک نوبت را دوبرابر ننمایید.
-در صورتی که این دارو را تنها در مواقع درد استفاده می کنید و مصرف منظم روزانه ندارید باید بدانید که داروهای تسکین دهنده ی درد اگر در زمان شروع درد مصرف گردند بیشترین اثر خود را دارند لذا تا شدید شدن درد صبر نکنید و در ابتدای مشاهده ی علایم درد دارو را مصرف نمایید.

توصیه های کپسول پیروکسیکام

-در صورتی که مصرف این دارو برای مدت طولانی توسط پزشک به شما توصیه شده است، تحت نظر پزشک خود بمانید تا پیشرفت درمانی شما بررسی گردد.در صورتی که نیاز به مصرف طولانی مدت این دارو دارید،پزشک می تواند همراه آن، دارو های محافظت کننده از معده تجویز نماید تا عوارض کاهش یابد.
-مصرف دارو بطور منظم در ساعت مشخصی از روز می تواند باعث زودتر رسیدن به اثر درمانی مطلوب گردد.
-در صورتی که مبتلا به آسم می باشید ،ممکن است علائمی مانند خس خس سینه و مشکل تنفسی در شما با مصرف این دارو تشدید شود.در صورت بروز این عوارض ،این دارو را قطع نمایید و به پزشک خود مراجعه نمایید.
-در صورتی که قصد عمل جراحی یا درمان دندانپزشکی را دارید به پزشک خود در مورد مصرف این دارو اطلاع دهید.
-در مدت درمان بااین دارو حساسیت بدن شما به نور بیشتر خواهد شد لذا از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خودداری نمایید و از کرم های ضدآفتاب و عینک آفتابی استفاده کنید.

READ  پیروینیوم Pyrvinium / عوارض پیروینیوم / درمان کرمک / شربت پیروینیوم / روش استفاده شربت پیروینیوم / روش مصرف شربت پیروینیوم در کودکان / دوز پیروینیوم پاموات / دوز پیروینیوم در اطفال / داروی ضد انگل

عوارض شایع کپسول پیروکسیکام

-علائم گوارشی مانند سوء هاضمه، سوزش سر دل، معده درد و… از علائم شایع داروهای NSAIDs می باشد که برای کاهش آنها مصرف دارو پس از غذا توصیه می شود. در صورت ادامه دار شدن این عوارض با پزشک خود مشورت نمایید.
-احساس تهوع ناشی از این دارو با مصرف وعده های غذایی سبک و پرهیز از غذاهای پرچرب و پرادویه کاهش می یابد.
-جهت بهبود اسهال ناشی از مصرف این دارو،مصرف وعده های غذایی ساده و مایعات به مقدار کافی توصیه می شود.
-در صورت بروز یبوست، رژیم سرشار از فیبر (میوه و سبزیجات) و مصرف مایعات به اندازه ی کافی توصیه می شود.
-در صورت مشکلات تنفسی و هرگونه علائم حساسیت دارویی (مانند ورم صورت و دهان) به پزشک خود مراجعه نمایید.
-در صورت مشاهده دفع خون یا مدفوع تیره، استفراغ حاوی خون یا شکم درد شدید،م صرف دارو را قطع و به پزشک خود مراجعه نمایید.
-در صورت بروز سردرد، سرگیجه یا گیجی شدید، افزایش فشارخون، تغییر وزن ناگهانی، تغییرات خلق و خو، اختلال در خواب، زنگ زدن گوش در مدت درمان با این دارو، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

دارو های هم گروه پیروکسیکام

Diclofenac
Diflunisal
Etodolac
Fenoprofen
Flurbiprofen
Ibuprofen
Indomethacin
Ketoprofen
Ketorolac
Meclofenamic Acid
Mefenamic Acid
Meloxicam
Nabumetone
Naproxen
Oxaprozin
Sulindac
Tolmetin

نام تجاریتولید کننده
آمپول آلپکس 20 میلی گرم بر میلی لیترداروسازی البرز دارو [ایران ]
آمپول لوپیروکس 20 میلی گرم بر میلی لیترداروسازی اکسیر [ایران ]
آمپول روکامیکس 20 میلی گرم بر میلی لیترداروسازی کاسپین تامین [ایران ]
آمپول روماکام 20 میلی گرم بر میلی لیترداروسازی تهران شیمی [ایران ]
آمپول روکسیکام 20 میلی گرم 1 میل لیترداروسازی اسوه [ایران ]
شیاف پیروکسیکام-بهوزان 20 میلی گرمداروسازی بهوزان [ایران ]
کپسول پیروکسیکام-اکسیر 10 میلی گرمداروسازی اکسیر [ایران ]
کپسول رازوپیروکسیکام 10 میلی گرمداروسازی رازک [ایران ]
ژل پیروکسیکام دی پی 0.5%دارو پخش – کارخانه [ایران ]
ژل پیروکسیکام مدیفارم 0.5% 60 گرمداروسازی کیش مدیفارم [ایران ]
ژل پیروکسیکام سبحان 0.5% 60 گرمداروسازی سبحان دارو [ایران ]
ژل پیروکسیکام-بهسا 0.5%داروسازی بهسا [ایران ]
ژل پیروکسیکام-حکیم 0.5% 60 گرمداروسازی حکیم [ایران ]
ژل پیروکسیکام-ناژو 60 گرمداروسازی ایران ناژو [ایران ]
ژل پیروکسیکام-فارما 60 گرمداروسازی فارماشیمی [ایران ]
ژل رازوپیروکسیکام 0.5% 60 گرمداروسازی رازک [ایران ]
ژل روکامیکس 0.5%داروسازی کاسپین تامین [ایران ]
ژل روماکام 0.5%داروسازی تهران شیمی [ایران ]
ژل پیروکسیکام-بهوزان 0.5%داروسازی بهوزان [ایران ]
شیاف پیروکسیکام-عماد 20 میلی گرمداروسازی عماد درمان پارس [ایران ]
کپسول پیروکسیکام زهراوی 10 میلی گرمداروسازی زهراوی [ایران ]
ژل پیروکسیکام دلتا 0.5% 60 گرمداروسازی دلتا دارو [ایران ]