بزرگی پروستات / علائم بیماری پروستات / درمان قطعی پروستات / هایپرپلازی خوش خیم پروستات

غدد، رشد و متابولیسم ۱۴ آبان ۱۳۹۷

بزرگی پروستات چیست ؟

درمان های زیادی برای بزرگی پروستات (BPH) وجود دارد، اما تمامی آن ها شامل عوارض و اثرات جانبی زیادی هستند.

در ادامه مطلب، شما می توانید علائمی که با آن مواجه می شوید را یاد گرفته و درباره راهکار مقابله با آن تصمیم گیری کنید.

در بسیاری از مردان شب ادراری، می تواند نخستین نشانه بزرگ شدن پروستات باشد؛ به طوری که افرادی که در طول زندگی بسیار عمیق می خوابیدند، بعد از ایجاد این عارضه، چندیدن بار در طول شب برای تخلیه ادرار بیدار می شوند.

سایر علائم این عارضه شامل دشواری در شروع ادرار، نشت یا ادرار قطره ای است. پزشکان اظهار دارند که، بزرگ شدن غده پروستات با افزایش سن، مانند خاکستری شدن موها یک فرایند طبیعی است.

این شب ادراری، به مرور، بیشتر برای فرد اتفاق افتاده و در نهایت زندگی روزانه او را نیز مختل می کند.

بزرگی پروستات

متخصصان اورولوژی ذکر می کنند که، نشستن در طول یک جلسه یا پرواز با هواپیما برای این افراد بسیار آزار دهنده بوده و وقتی به سرویس بهداشتی نیاز دارند، باید به سرعت به آن دسترسی پیدا کنند.

این عارضه با نام های بزرگی پروستات، هایپرپلازی خوش خیم پروستات و یا به اختصار BPH شناخته می شود.

طبق آمار سازمان ملی کلیه و بیماری های اورولوژیک، شایع ترین مشکل غده پروستات در مردان بالای 50 سال، بزرگی پروستات است.

بیش از نیمی از مردان بالای 60 سال، دچار هایپرپلازی خوش خیم پروستات بوده و در سن 85 سالگی این رقم به بالای 90 درصد، می رسد.

علائم بیماری بزرگی پروستات و علت ایجاد آن

در مردان، ادرار توسط میزراه از مثانه جریان می یابد. هایپرپلازی خوش خیم پروستات یک افزایش اندازه خوش خیم (غیر سرطانی) در پروستات است، که جریان ادرار از میزراه را، متوقف می کند.

سلول های پروستات به تدریج افزایش یافته و بزرگ شدن آن باعث ایجاد فشار روی میزراه، که مجرای خروج ادرار و مایع منی است؛ می شود.

هر چه میزراه تنگ تر شود، مثانه باید با نیروی بیشتری منقبض شده تا ادرار را خارج کند.

به مرور زمان، عضلات مثانه قوی تر، ضخیم تر و حساس تر شده؛ و اینگونه مثانه حتی زمانی که میزان کمی ادرار در آن جمع شده است، شروع به انقباض کرده و در نتیجه فرد دچار تکرر ادرار می شود.

علائم بیماری بزرگی پروستات

در نهایت، عضلات مثانه نمی توانند به تنگی میزراه غلبه کنند بنابراین، ادرار در مثانه باقی مانده و به طور کامل تخلیه نمی شود.

علائم بزرگی پروستات عبارتند از:

 • جریان ادرار ضعیف یا آهسته
 • احساس تخلیه نشدن کامل مثانه
 • دشواری در شروع ادرار
 • تکرر ادرار
 • نیاز فوری به تخلیه ادرار (اضطرار)
 • شب ادراری
 • قطع و وصل شدن جریان ادرار
 • نیاز به فشار هنگام ادرار کردن
 • ادراری که بعد از اتمام، به صورت قطره قطره ادامه می یابد.
 • نیاز به تخلیه ادرار، چند دقیقه پس از اتمام ادرار

تخلیه نشدن کامل مثانه، خطر عفونت دستگاه ادراری را به همراه دارد. سایر مشکلاتی که در طول زمان افزایش می یابند، عبارتند از؛ سنگ های مثانه ای، خون در ادرار، بی اختیاری ادرار و انسداد ادراری حاد (ناتوانی در انجام ادرار).

توقف ناگهانی و کامل ادرار، خطرناک و اورژانسی بوده و در این مورد سریعا باید به پزشک مراجعه کنید. در موارد نادری، بزرگی پروستات می تواند باعث آسیب مثانه یا کلیه و یا هر دو شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

بیشتر مردان، برای ماه ها یا حتی سال ها با مشکل بزرگی پروستات زندگی کرده و به پزشک مراجعه نمی کنند. پزشکان بر این باورند که، این افراد هنگامی به پزشک مراجعه می کنند که به این دلیل، چندین بار در شب بیدار شده و ادامه خواب برای آن ها دشوار می شود.

هنگامی که مشکلات ادراری در مردان شروع می شود، شناخت دلیل آن، دشوار است. بنابراین با مشاهده هرگونه تغییری، حتما باید به پزشک مراجعه کرد؛ زیرا این مشکلات می توانند ناشی از سرطان مثانه، سنگ ها یا سرطان پروستات باشند. اغلب مشکلات دفعی ناشی از BPH است، اما قبل از تشخیص آن، پزشک باید مطمئن شود که بیمار دچار مشکلات جدی تری نیست.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مطلب علائم سرطان پروستات را مطالعه نمایید..

اورولوژیست ها با استفاده از شاخص شدت BPH، پرسشنامه ای که توسط  انجمن اورولوژی آمریکا تنظیم شده است، علائم BPH را در مردان سنجیده و به وسیله آن، نیاز به درمان فرد را تعیین می کنند. این پرسشنامه به درک شدت علائم توسط پزشکان کمک می کند. هرچه امتیاز فرد بالاتر باشد، علائم نیز شدیدتر است.

رشد غده پروستات، مشکلات و علت های آن در افراد مختلف، بسیار متفاوت است. پروستات در برخی افراد، رشد بیشتری نسبت به دیگران دارد. برخی افراد با پروستات بسیار بزرگ، هیچ مشکلی در دفع ادرار ندارند؛ بنابراین این مشکل بستگی به خود فرد دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مطلب غده پروستات و کار آن را مطالعه نمایید.

دوره پیگیری و نظارت فعال بیماری در عارضه بزرگی پروستات

زمانی که علائم بزرگی پروستات خفیف، و شاخص شدت هایپرپلازی خوش خیم پروستات (PSA) پایین (کمتر از 8) باشد؛ بهتر است که قبل از شروع درمان اندکی صبر کرد، که به این عمل “پیگیری فعال” گفته می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مطلب آزمایش PSA و رنج نرمال آن را مطالعه نمایید.

پزشک می تواند در طول یک معاینه منظم، به صورت یک بار یا بیشتر در سال، مشکلات پروستات و علائم خطرناک و یا آسیب های عمده را تشخیص دهد.

شاخص شدت BPH، در اینجا بسیار کاربردی بوده؛ و به تعیین شدت علائم برای دانستن زمان شروع درمان کمک می کند.

READ  انواع درمان جایگزینی استروژن / هورمون درمانی با استروژن

درمان باید از زمانی آغاز شود که، علائم بیماری کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار داده و یا انسداد، باعث بروز عوارض جدی مانند ناتوانی درانجام ادرار، خون در ادرار، سنگ مثانه، نارسایی کلیه یا مشکلات مثانه در فرد شود.

سوالاتی که باید از خودتان بپرسید:

 • شدت علائم شما چقدر است؟
 • آیا این علائم شما را از انجام کارهایی که دوست دارید، منع می کند؟
 • آیا علائم به طور جدی، کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهد؟
 • آیا علائم بدتر می شوند؟
 • آیا آمادگی لازم را برای پذیرفتن خطرات جزئی درمان، دارید؟
 • آیا از خطرات هر درمان اطلاع دارید؟
 • آیا الان زمان مناسبی برای درمان است؟

درمان بزرگی پروستات

درمان بزرگی پروستات

درمان های متعددی می توانند عارضه بزرگی پروستات را بهبود بخشند. داروها، عمل سرپایی در مطب و جراحی از راه های درمان هستند.

بهترین روش درمان برای هر فرد به علائم، شدت آن و سایر بیماری هایی که ممکن است بیمار به آن مبتلا باشد؛ بستگی دارد.

اندازه پروستات، سن بیمار و وضعیت کلی سلامتی، از دیگر عوامل موثر در انتخاب نوع درمان هستند.

بهترین روش برای درمان مردی 50 ساله ممکن است برای درمان بیماری با 80 سال سن، مناسب نباشد. معمولا درمان سریع با دارو یا جراحی برای مردان مسن مناسب تر است در حالی که مردان جوان تر، درمان های خفیف تری را انتخاب می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مطلب انواع جراحی پروستات و عوارض آن را مطالعه نمایید.

طبق اطلاعات انجمن اورولوژی آمریکا، جراحی در بهبود این عارضه تاثیر بیشتری دارد، اما از سایر روش های درمانی نیز، خطرناک تر است.

درباره روش های درمان با پزشک خود، مشورت کنید. ابتدا می توان با تجویز دارو، شروع به درمان کرد و در صورت موثر نبودن دارو، جراحی جزئی برای برداشت قسمتی از پروستات انجام می شود. این دو روش بسیار موثر بوده و اثرات جانبی کمی دارند.

در صورت آزار دهنده بودن علائم و یا عوارضی مانند قطع ادرار، بهتر است نمونه برداری انجام شود.

عمل سرپایی نسبت به جراحی، مزایای زیادی دارد؛ بازتوانی سریع بعد از درمان با وجود نیاز به ادامه روند درمان، یکی از مزیت های آن بوده و همچنین خطر ابتلا به عوارض جانبی مانند بی اختیاری ادرار و مشکلات نعوظ، در این نوع درمان کمتر است.

درمان دارویی در بزرگی پروستات

داروهای متعددی توسط سازمان غذا و دارو برای بهبود بزرگی پروستات، تایید شده است. این داروها، پروستات بزرگ را کوچک کرده و یا رشد سلول های پروستات را متوقف می کنند. برای برخی مردان دارو تاثیر به سزایی دارد. بهبود علائم در این افراد قابل توجه، و عوارض جانبی نیز بسیار کم است. از این رو دارو درمانی، روش بسیار مفیدی است.

پزشکان میزان پیشرفت علائم یا بهبود آن ها را بررسی کرده و از شاخص BPH، برای سنجش میزان پاسخگویی بیمار به درمان دارویی استفاده می کنند.

آلفا بلاکرها:

این داروها اندازه پروستات را کاهش نمی دهند، اما در بهبود علائم تاثیر دارند. این داروها با شل کردن عضلات اطراف پروستات و گردن مثانه، باعث جریان راحت تر ادرار می شوند. آلفا بلاکرها، اثر بسیار سریعی داشته و باعث بهبود علائم طی یک یا دو روز می شوند. این داروها روی مردانی که بزرگی پروستات در آن ها نرمال تا متوسط است، تاثیر بیشتری دارد.

این داروها عبارتند از: فلوماکس (tamsulosin)، اوروکساترال (alfuzosin)، هایترین (terazosin)، کاردورا (doxazosin) و راپافلو (silodosin).

آلفا بلاکرها، در اصل برای درمان فشار خون ساخته شده اند و بیشترین اثر جانبی آنها سرگیجه است. سایر اثرات جانبی آن ها نیز شامل سردرد، سوزش معده و گرفتگی بینی می باشد که خفیف و قابل کنترل هستند. این داروها، برای افرای که دچار انسداد جدی و یا عفونت ادراری مکرر هستند، مناسب نیستند.

مهار کننده 5-آلفا-ردوکتاز:

این داروها با کاهش هورمون های مردانه، از جمله دی هیدروتستوسترون که در رشد پروستات نقش دارد، باعث کوچک تر شدن آن می شوند. این داروها نسبت به آلفا بلاکرها با سرعت کمتری تاثیر می گذارند؛ اما با گذشت سه ماه، جریان ادرار آن ها بهبود می یابد. این داروها خطر انسداد حاد (ناتوانی در انجام ادرار) و همچنین نیاز به جراحی را کاهش می دهند. شما ممکن است، 6 تا 12 ماه نیاز به استفاده از این داروها داشته باشید تا تاثیر آن را مشاهده کنید.

این داروها عبارتند از: پروسکار (finasteride) و آوودارت (dutasteride) .

عوارض جانبی این داروها شامل اختلالات نعوظ، کاهش میل جنسی و کاهش حجم اسپرم است. این اثرات جانبی معمولا خفیف اند و با قطع مصرف دارو یا پس از گذشت یک سال از مصرف دارو از بین می روند.

درمان با ترکیبی از دارو ها نیز، ممکن است برای بهبود علائم بزرگی پروستات موثر باشد. ترکیب یک آلفا-بلاکر و یک 5-آلفا-ردوکتاز؛ یا یک آلفا-بلاکر و یک آنتی کولینرژیک، از جمله این ترکیبات هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر می تواندی مطلب درمان گیاهی بزرگی پروستات را مطالعه بفرمایید.

عمل سرپایی برای بزرگی پروستات

هنگامی که دارو درمانی برای بهبود بزرگی پروستات موثر نباشد، به چند طریق می توان بدون انجام جراحی، علائم را کاهش داد. این اعمال در مطب پزشک انجام شده و از چندین شیوه حرارتی بسیار موثر، برای برداشتن قسمتی از پروستات استفاده می شود.

ترموگرافی میزراهی با استفاده از امواج میکروویو (TUMT)

این نوع درمان، در انسداد های خفیف تا متوسط؛ باعث کاهش تکرر ادرار، اضطرار در ادرار، تاخیر در ادرار، جریان متناوب ادرار می شود اما در بهبود تخلیه ناقص مثانه موثر نیست. در این پروسه، از امواج میکروویو برای ایجاد حرارت در پروستات و نابودی بافت مورد نظر استفاده می شود. در حین این عمل یک سیستم خنک کننده نیز، از دیواره میزراه محافظت می کند. TUMT به صورت سرپایی و در مطب پزشک انجام می شود و به داروهای بی هوشی و ضد درد موضعی، نیاز دارد.

READ  هورمون تستوسترون / آزمایش تستوسترون / تستوسترون در زنان

علاوه بر این برای درمان تکرر ادرار می توانید از قرص سولیفناسین نیز استفاده نمایید.

عارضه این عمل، ادرار دردناک است که تا چند هفته ممکن است اتفاق بیفتد. اضطرار در ادرار و تکرر ادرار به صورت موقت و کاهش آب منی در هنگام انزال؛ از دیگر اثرات جانبی آن هستند. بسیاری از مردان به دلیل بازگشت علائم  یا عدم بهبودی، باید این عمل را در چندین مرتبه انجام دهند.

از بین بردن سوزنی میزراهی پروستات با فرکانس رادیویی (TUNA)

این فرایند نیز، بافت پروستات را برای بهبود جریان ادرار و کاهش علائم، نابود می کند. در طول این عمل، امواج رادیویی با فرکانس بالا، حرارت را ایجاد کرده و این حرارت توسط سوزنی مستقیما به بافت منتقل می شود (از برخی داروهای بی هوشی نیز، استفاده می گردد.). این عمل نیاز به بستری ندارد.

اثرات جانبی احتمالی شامل ادرار دردناک، فوری و مکرر تا چندین هفته است.

استنت پروستاتی

در برخی بیماران، یک فنر فلزی به نام استنت (stent) را برای گشاد کردن مجرا، در میزراه قرار داده تا دهانه آن را باز نگه دارند. عمل استنت گذاری به صورت سرپایی و تحت بی هوشی موضعی یا نخاعی انجام می شود.

به طور معمول، استنت برای مردانی که قادر به استفاده دارو و انجام جراحی نیستند یا تمایلی به انجام آن ها ندارند، استفاده می شود. اکثر پزشکان، استفاده از استنت را روش مناسبی برای درمان بیشتر مردان نمی دانند.

عوارض جانبی این روش بسیار جدی بوده و در برخی موارد بهبودی نیز، صورت نمی گیرد. استنت ممکن است جا به جا شده و باعث بدتر شدن علائم شود.

برخی از مردان نیز، پس از استفاده دچار ادرار دردناک یا عفونت ادراری مکرر شده اند. استنت ها گران بوده و خارج کردن آن ها ممکن است دشوار باشد.

جراحی پروستات بزرگ شده

برای برخی مردان با پروستات بسیار بزرگ، جراحی می تواند به بهبود علائم کمک کند. اما در هر روش جراحی، مزایا و خطراتی وجود دارد. پس از ارزیابی وضعیت و سلامت عمومی بدن خود، برای انتخاب بهترین روش جراحی با پزشک مشورت کنید.

خارج کردن پروستات از طریق میزراهی(TURP):

شایع ترین عمل جراحی در بزرگی پروستات TURP بوده و بهترین و بیشترین تاثیر را در بهبود علائم می گذارد.

در این عمل تنها بافتی که مانع خروج ادرار است، برداشته می شود تا ادرار راحت تر جریان پیدا کند. این عمل با کمک یک لوپ انجام می شود، که رگ های خونی را قطع کرده و آن ها را می بندد. بیشتر پزشکان در صورت نیاز به انجام جراحی، TURP را پیشنهاد می دهند. این عمل نسبت به جراحی باز، زخم کمتری را بر جای گذاشته و نیاز به زمان بازتوانی (ریکاوری) کمتری دارد.

بعد از عمل TURP، برگشت مایع انزالی به درون مثانه به جای میزراه، اتفاق می افتد. این فرایند دردناک نبوده و جز ناباروری مشکل دیگری را به وجود نمی آورد. سایر عوارض جانبی این عمل شامل، خونریزی شدید که در آن فرد نیاز به انتقال خون پیدا می کند (نادر)، ادرار دردناک، عفونت راجعه ادراری، باریک شدن گردن مثانه و خون در ادرار است.

احتمال ایجاد اختلالات نعوظ بعد از TURP، حدود 5 تا 35 درصد است. هرچند که، این اختلالات موقت بوده وتوانایی نعوظ و ارگاسم پس از چند ماه بازمی گردد.

بریدن پروستات از طریق میزراهی (TUIP):

این فرایند از طریق برش قسمتی از پروستات به جای برداشتن بخشی از بافت آن، انجام می شود. این برش ها باعث کاهش فشار روی میزراه شده و در نتیجه ادرار راحت تر جریان پیدا می کند. بیماران بعد از عمل مرخص شده و یک یا دو روز، از کاتتر استفاده می کنند.

بهبودی در TUIP نسبت به TURF آهسته تر صورت می گیرد، با این حال بسیاری از مردان از نتیجه نهایی عمل، راضی هستند. همچنین در TUIP، برگشت مایع انزالی کمتر از روش TURF شایع بوده و شدت آن نیز کمتر است. اختلالات  نعوظ این عمل نیز مانند TURF است.

جراحی با لیزر

طی این عمل از انرژی زیاد لیزر برای نابود کردن قسمتی از بافت پروستات، استفاده می شود.

جراحی لیزر تحت بی هوشی عمومی صورت گرفته و ممکن است نیاز به بستری یک شب بیمار داشته باشد. در این روش، علائم بلافاصله بعد از عمل بهبود می یابند، با این حال ممکن است تا چند هفته ادرار دردناک، وجود داشته باشد.

در کل جراحی با لیزر، باعث خونریزی کمتری شده و برگشت مایع انزالی نیز از اثرات جانبی آن است.

عمل لیزر شامل موارد زیر است:

 • نابودی کل پروستات به وسیله لیزر هولمیم (HoLAP)
 • نابودی هسته پروستات، به وسیله لیزر هولمیم(HoLEP)
 • بریدن قسمتی از پروستات به وسیله لیزر هولمیم (HoLRP)
 • تبخیر پروستات به وسیله لیزر نوری (PVP)

جراحی باز پروستات (پروستاتکتومی):

هنگامی که عمل های بسته و درون میزراهی برای بهبود علائم، موثر نباشند، جراحی باز پروستات (که نیاز به برش شکمی دارد)، ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. این عمل به جراح امکان خروج بافت پروستات از شکم را می دهد.

معمولا عمل پروستاتکتومی، زمانی انجام می شود که پروستات بسیار بزرگ شده باشد و همچنین آسیب مثانه، سنگ مثانه یا تنگی میزراه وجود داشته باشد. قسمت داخلی پروستات طی این عمل، برداشته می شود. جراحی تحت بی هوشی کلی یا نخاعی انجام گرفته و بازتوانی بعد از عمل چندین هفته تا چند ماه، می تواند طول بکشد.

READ  عمل جراحی پروستات / انواع / عوارض / عمل با لیزر / TURP / جراحی باز

عوارض جانبی پروستاتکتومی مانند TURP، شامل خونریزی نیازمند انتقال خون، بی اختیاری ادرار، اختلالت نعوظ و برگشت مایع انزالی است.

درمان پروستات در طب سنتی

چندین مکمل گیاهی برای بزرگی پروستات وجود دارد. در اروپا از نخل، بتا-سیتوسترول و پیجیوم به طور چشمگیری استفاده می شود. این داروها در ایالت متحده بدون نسخه، به فروش می رسند.

با این حال پزشکان و محققین، در تجویز این مکمل های گیاهی برای بیماران، جوانب احتیاط را رعایت می کنند. این داروها از نظر سازمان غذا و دارو استاندارد نبوده و طبق موسسه نظارت بر مکمل های غذایی NIH، کیفیت بسته های آن ها نیز، با هم متفاوت است. همچنین اطمینان به مکمل های گیاهی به موارد بسیاری از جمله ترکیب شیمیایی، چگونگی اثر مکمل روی بدن، چگونگی آماده سازی و دوز مصرفی؛ بستگی دارد.

داروهای گیاهی نیز مانند بسیار از داروهای دیگر، ممکن است با داروهای دیگر تداخل داشته و روی عملکرد آن ها تاثیر بگذارند.

این مکمل ها دارای اثرات جانبی نیز بوده و طبق نظر سازمان اورولوژی آمریکا (AUA)، تاثیر این داروها روی پروستات و میزان اطمینان آنها نیز مورد مطالعه قرار نگرفته است.

پیش از انجام هرگونه درمان جایگزین، درباره آن به قدر کافی مطالعه کرده و حتما با پزشک خود درباره استفاده از داروهای گیاهی مشورت کنید. بسیاری از پزشکان، درمان هایی مانند نخل اره ای را توصیه کرده اند، که علاوه بر بی تاثیر بودن، پرهزینه نیز هستند.

روغن تخم کدو

امروزه با پیشرفت علم داروسازی و شناخت بیشتر اثرات درمانی این گیاه، از این روغن عمدتاً برای ساخت دارو جهت درمان ورم خوش خیم پروستات در مراحل اولیه و ثانویه استفاده می گردد.

در صورت اطمینان از خوش خیم بودن پروستات و بزرگی آن، بدون شک مصرف این روغن باعث کاهش پیری پروستات می شود. در کشور ما نیز محصولات دارویی متنوعی برای درمان ورم خوش خیم پروستات از این روغن تولید شده و در داروخانه ها عرضه می شود.

ولی لازم به تاکید است که روغن کدوی طبی بر خلاف بسیاری از داروهای شیمیایی ورم پروستات، نه تنها میل جنسی را کاهش نمی دهد، بلکه به دلیل وجود استرول های گیاهی و تاثیر آن بر روی ساخت هورمون های استروئیدی، میتواند افزایش میل جنسی را نیز به همراه داشته باشد.

چای سبز

اين گياه به لحاظ دارا بودن ماده‌ كوئرسيتين كه يك آنتي اكسيدان بسيار قوي مي‌باشد، در درمان تورم پروستات مفيد است.

همچنين به دليل خاصيت ضد باكتريايي اين ماده، از چای سبز در درمان التهاب پروستات نيز استفاده فراواني میشود.

جهت مصرف میتوان روزانه سه نوبت، هر نوبت يک قاشق مرباخوری از چاي سبز را در يك ليوان آب جوش دم كرده، پس از 15 دقيقه ميل نمود.

نخل اره ای

یکی از معروف ترین مکمل های دارویی در درمان بزرگی پروستات، نخل اره ای است. این ترکیب از میوه رسیده نخل اره ای، گرفته می شود.

تصور می شود که این ترکیب با ممانعت از رسیدن تستوسترون به پروستات، مانند عملکرد 5-آلفا-ردوکتاز، از رشد آن جلوگیری می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مطلب آزمایش تستوسترون، رنج نرمال و تفسیر آن را مطالعه نمایید.

مطالعات درمورد این ترکیب، نتایج گوناگونی را نشان داده است.

با توجه به تحقیقات اخیری که با انتخاب تصادفی بیماران صورت گرفته بود، گیاه نخل تاثیر بیشتری از دارونماهایی که به بیماران داده می شد، نداشته و علائم بیماری نیز، بهبود نیافته اند.

با این حال در تحقیقاتی دیگر، تاثیر این گیاه را مانند فیناستراید، دانسته اند.

ممکن است تفاوت نتایج این مطالعات به علت کیفیت محصول گیاهی مورد استفاده (دوز دارویی، ترکیبات یا خلوص) بوده باشد. بسیاری از مطالعات نیز، به خوبی بررسی و کنترل نمی شوند.

بتا-سیتوسترول

این ترکیب از دانه گیاه گندم، گرفته می شود. برخی منابع کاهش علائم ادراری بزرگی پروستات را با مصرف این دارو نشان می دهند.

با این حال، بررسی این ترکیب در 4 مطالعه مختلف این ترکیبات نشان می دهد که؛ این ترکیب میزان جریان ادرار را افزایش نداده، پروستات را کوچک نمی کند و در بهبود تخلیه مثانه نقشی ندارد.

پیجیوم

این ترکیب از پوست درخت آلوی آفریقایی گرفته می شود. تحقیقات زیادی تاثیر مثبت پیجیوم بر BPH را نشان می دهند. در 18 مطالعه، این ترکیب دو برابر بیشتر از دارونما  در بهبود علائم BPH تاثیر داشته و جریان ادرار را تا 25 درصد افزایش می دهد.

خط مشی درمان بزرگی پروستات

محققان به تحقیق و مطالعه درباره روش های جدید درمان بزرگی پروستات، ادامه می دهند. داروهای جدیدی نیز در این زمینه در حال گسترش بوده و با تلاش پزشکان این بیماری مانند قبل، کشنده نیست. امروزه پزشکان با سعی در کاهش عوارض جانبی درمان، روی کیفیت زندگی پس از درمان بیماری تمرکز کرده اند.

درمانی به نام ترموگرافی با آب احیا شده (WIT)، که از آب داغ و بادکنک های پر از هوا برای جدا کردن قسمت اضافه پروستات بدون آسیب دیدن قسمت های سالم استفاده می کند، در حال آزمایش است.

این عمل تنها با بی حسی موضعی اجرا می شود. نتایج این شیوه ممکن است 3 تا 4 ماه به صورت کامل بروز پیدا نکند. با این حال، آزمایشات اولیه WIT نتایج خوبی را با دو برابر کردن جریان ادرار، نشان داده است اما انجمن اورولوژی آمریکا این روش را به عنوان گزینه قابل اطمینانی برای درمان BPH نمی داند.