درمان گیاهی برای بزرگی پروستات

پروستات رشد می کند

پروستات غده ای گردو مانند بوده که مجرای ادراری (لوله ای که ادرار در آن جریان می یابد) را در برمی گیرد. پروستات بخشی از دستگاه تناسلی مرد است. یکی عملکردهای اصلی آن، همراه با سایر اندام ها، افزودن مایعی به منی است. مایع منی، اسپرم را با خود حمل می کند.

غده پروستات در ابتدا کوچک بوده و دو فاز رشد اصلی دارد. این غده در هنگامی نوجوانی دو برابر شده و پس از سن 25 سالگی، تا آخر عمر فرد به رشد ادامه می دهد.


در این مطلب می خوانید:

درمان گیاهی بزرگی پروستات

نخل بادبزنی

بتاسیتوسترول

پیجیوم آفریکانوم

شیره دانه چچم

گزنه گوشتی

تغذیه و درمان بزرگی پروستات

استفاده از درمان های گیاهی


رشد بیش از اندازه پروستات، به عنوان هایپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH)، شناخته می شود. در نهایت پروستات بزرگ شده می تواند، باعث تنگی مجرای ادراری شده و جریان ادرار از مثانه را مختل کند. این پدیده مشکلاتی را ایجاد می کند، از جمله:

  • تکرر ادرار
  • دشواری در ادرار کردن
  • نشت ادرار
  • عفونت ادراری

در ادامه با درمان های گیاهی که می توانند باعث بهبود علائم بزرگی پروستات شوند، آشنا خواهید شد.


بیشتر بخوانید:

غده پروستات چیست و چه کاری انجام می دهد ؟

بزرگی پروستات، علائم، تشخیص، پیگیری و درمان


درمان گیاهی بزرگی پروستات

چندین راه برای درمان بزرگی پروستات، وجود دارد. شما می توانید از آلفا-بلاکر هایی مانند ترازوسین (Hytrin) یا تامسولوسین (Flomax)، برای شل شدن پروستات و عضلات مثانه استفاده کنید.

همچنین می توانید از دوتاستراید (Avodart) یا فیناستراید (Proscar)، که داروهای متفاوتی برای کاهش علائم بزرگی پروستات در مردان هستند، استفاده کنید. این داروها، اثر هورمون هایی که باعث رشد پروستات می شوند را، متوقف می کنند.

ترکیباتی از این دو دسته دارو نیز ممکن است تجویز شود. همچنین پزشک شما ممکن است، برای برداشتن بافت اضافی پروستات، جراحی را توصیه کند. یکی از راه های معمول جراحی برای درمان بزرگی پروستات، بریدن پروستات از طریق مجرای ادراریی (TURP) است.


بیشتر بخوانید:

عمل جراحی پروستات، انواع و عوارض آن


داروهای گیاهی نیز ممکن است علائم بزرگی پروستات را بهبود بخشند. هرچند مطالعاتی که تاثیر مثبت این نوع درمان را نشان می دهد، بحث برانگیز است. انجمن اورولوژی آمریکا در حال حاضر، هیچ گونه درمان گیاهی را برای کنترل بزرگی پروستات، توصیه نمی کند.

اگر شما قصد استفاده از هر گونه از این داروها را دارید، پیش از مصرف آن با پزشک مشورت کنید. برخی از داروهای گیاهی ممکن است با داروهایی که پزشک تجویز می کند، تداخل داشته باشد. کیفیت و خلوص مکمل های گیاهی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، کنترل نمی شود، این به این معناست که این داروها، ترکیب ثابتی ندارند.

نخل بادبزنی

نخل بادبزنی برای درمان گیاهی بزرگی پروستات

نخل بادبزنی یک دارو گیاهی است که از میوه نوعی درخت نخل گرفته می شود. قرن ها از این گیاه، به عنوان داروی جایگزین برای بهبود علائم مشکلات ادراری، از جمله علائمی که توسط پروستات بزرگ ایجاد می شدند، استفاده شده است. طبق سازمان ملی سلامت (NIH)، چند مطالعه آماری کوچک نخل بادبزنی را برای بهبود علائم بزرگی پروستات، موثر دانسته اند. با این حال طبق گزارش NIH، هنگامی که مطالعات بزرگی در این زمینه صورت گرفت، هیچ گونه بهبودی نسبت به افرادی که دارونما مصرف می کردند، مشاهده نشد. محققان همچنان به دنبال خاصیت ضد التهابی و ضد هورمونی در گیاه نخل بادبزنی برای استفاده ترکیبی از آن در داروها، هستند. نخل بادبزنی برای استفاده بی خطر است، اما ممکن است اثرات جانبی کوچکی مانند دل پیچه و سردرد را به همراه داشته باشد.

بتاسیتوسترول

بتا ستوسیترول برای درمان گیاهی بزرگی پروستات

داروهای گیاهی، ترکیباتی از چند گیاه مختلف که حاوی ترکیبات شبه کلسترولی به نام سیتوسترول ها و فیتوسترول ها (چربی های گیاهی) هستند؛ می باشند. تحقیقات مختلفی نشان داده است که بتا سیتوسترول می تواند علائم ادراری بزرگی پروستات، از جمله قدرت جریان ادرار را بهبود بخشد. برخی از دانشمندان نیز اظهار دارند که این چربی های گیاهی، مانند بتاسیتوسترول که در نخل بادبزنی نیز یافت می شود، بزرگی پروستات را می تواند درمان می کنند.

استفاده از بتاسیتوسترول ها تاکنون، اثر جانبی به خصوصی را به همراه نداشته است، با این حال هنوز پزشکان درباره اثرات استفاده طولانی مدت از درمان های طبیعی، اطلاعی ندارند.

پیجیوم آفریکانوم

پیجیوم آفریکانوم برای درمان گیاهی بزرگی پروستات

پیجیوم از پوست درخت آلوی آفریقایی، گرفته می شود و از زمان های قدیم، به عنوان داروی سنتی برای درمان مشکلات ادراری، مورد استفاده قرار می گرفته است. پیجیوم اغلب برای درمان علائم بزرگی پروستات و به خصوص در اروپا کاربرد داشته است. به علت نامعتبر بودن مطالعاتی که روی آن انجام گرفته است، تعیین اثربخشی آن دشوار است.

طبق مجله اورولوژی کانادا، چندین مطالعه کوچک نتایج دیگری را نیز، منتشر کرده اند. پیجیوم برای استفاده درمانی بی خطر بوده اما می تواند باعث دل پیچه و سردرد در  برخی افراد شود. در رابطه با اثرات استفاده طولانی مدت آن، مطالعه ای صورت نگرفته است.

شیره دانه چچم

شیره دانه چچم برای درمان گیاهی بزرگی پروستات

شیره دانه چچم (نوعی گندم) از دانه سه نوع گیاه؛ گندم سیاه، لوئیچه چمنی و ذرت ساخته می شود. مطالعات منتشر شده در BJU بهبودی علائم در هنگام ادرار شبانه را در مردانی که از شیره دانه چچم استفاده می کرده اند، نسبت به افرادی که دارونما استفاده می کرده اند، نشان داده است. با این حال، این مطالعه طی 6 ماه انجام گرفت و تفاوت تاثیر درمان گیاهی با داروها، به خوبی در آن بررسی نشده است.

گزنه گوشتی

گزنه گوشتی برای درمان گیاهی بزرگی پروستات

اگر به طور اتفاقی به یک گیاه گزنه گوشتی اروپایی دست بزنید، موهای روی برگ های آن، تیز شده و در پوست ایجاد درد می کنند. اما این گیاه می تواند دارای فواید درمانی نیز باشد.

گزنه گوشتی، برخی از علائم بزرگی پروستات را از بین برده و بیشتر در اروپا مورد استفاده قرار می گیرد. با این وجود، تاثیرات این گیاه به مطالعه و بررسی بیشتری نیاز دارد. در حال حاضر، هیچ نوع مدرک علمی معتبری، تاثیر این نوع درمان را تایید نکرده است.

در برخی مواقع از گیاه گزنه، به صورت ترکیبی همراه با سایر درمان های طبیعی بزرگی پروستات، مانند پیجیوم یا نخل بادبزنی استفاده می شود. اثرات جانبی گزنه، معمولا خفیف بوده و شامل دل پیچه و دانه های پوستی است.

تغذیه و درمان بزرگی پروستات

نقش تغذیه در پیشگیری از بزرگی پروستات و درمان علائم آن همچنان در حال بررسی است.

یک مطالعه 4 ساله در چین، اخیرا به مطالعه تاثیر رژیم غذایی روی علائم بزرگی پروستات پرداخته است. محققان دریافتند مردانی که میزان زیادی میوه و سبزیجات، به خصوص گوجه و گیاهان برگ دار و تیره، در رژیم غذایی خود استفاده می کنند؛ خطر ابتلا به بزرگی و سرطان پروستات در آن ها کمتر بوده و در صورت ابتلا، علائم این بیماری در آن ها خفیف تر و احتمال بدخیم شدن بیماری در آن ها نیز، کمتر است. محققان باور دارند که ترکیباتی که در یک رژیم غذایی سالم وجود دارد، در سلامتی موثرند، نه تنها یک ماده مغذی!

استفاده از درمان های گیاهی

باید بدانید که، تنها به این خاطر که یک محصول دارای برچسب “طبیعی” است، به معنای بی خطر، سالم یا موثر بودن آن نیست. به خاطر داشته باشید که FDA، داروهای گیاهی را کنترل نکرده و این به این معناست که شما نمی توانید از وجود ترکیباتی که روی بسته بندی درج شده است، کاملا مطمئن باشید.

داروهای گیاهی نیز، دارای اثرات جانبی بوده و می توانند با سایر داروهایی که مصرف می کنید، تداخل داشته باشند. پیش از مصرف هرگونه مکمل گیاهی و طبیعی، با پزشک مشورت کنید.


بیشتر بخوانید:

آزمایش PSA برای تشخیص بزرگی پروستات