آبریزش بینی و راههای برای درمان آبریزش بینی

گوش و حلق و بینی ۰۹ فروردین ۱۳۹۷

آبریزش بینی و راههای برای درمان آبریزش بینی

آبریزش بینی و راههای برای درمان آبریزش بینی

آبریزش بینی و راههای برای درمان آبریزش بینی : ممکن است شما هم جزو کسانی باشید که دچار آبریزش بینی هستید. بینی و سینوس های سالم هر روز خلط رقیق و شفافی را تولید می کنند. این جریان جاری مخاط، هوا را پاکیزه، مرطوب و گرم می کند و قبل از این که به شش ها برسد به طور طبیعی بدون اینکه متوجه شوید این خلط ها را می بلعید. فقط شخصی متوجه ترشحات بینی اش می شود که ترشحات غلیظ داشته باشد. علت ایجاد این ترشحات چیست؟
هوای خشکی که از دستگاه های تهویه هوا بیرون می آید یا اسید معده که موجب ناراحتی پشت گلو می شود، سوزش قلب یا هوای آلوده، حتی هوای آلوده درون خانه که ناشی از دود سیگار است نیز می تواند باعث این ناراحتی شود. حساسیت به قارچ، گرد و غبار، گرده گل یا شوره حیوانات (ذرات ریزی که در پوست حیوانات اهلی وجود دارد) نیز می تواند عامل این بیماری باشد. بیماری سینوس مزمن (بیماری سینوزیت)، عفونت های مکرر سینوسی، که اغلب با سردرد همراه است، از جمله عوامل دیگر این ناراحتی محسوب می شود. اگر بخواهید بیماری را معالجه کنید باید به درمان سینوس ها بپردازید.

درمان آبریزش بینی

مرطوب کردن

اگر میخواهید ترشحات بینی رقیق شوند، از اسپری های بینی محتوی نمک استفاده کنید؛ چون کاهنده تراکم است اما همانند مرطوب کننده بینی عمل می کند. همچنین برای رقیق شدن ترشحات بینی در هنگام خواب، از دستگاه مرطوب کننده در اتاق خواب استفاده کنید.

READ  سرطان زبان / علائم سرطان زبان / درمان سرطان زبان / شکل سرطان زبان

آب زیاد بنوشید

نوشیدن روزانه شش تا هشت لیوان می تواند به برطرف شدن مشکل شما بسیار کمک کند.

سیگار نکشید

از هیچ نوع دودی استفاده نکنید. اگر کسی در مجاورت شما سیگار می کشد، از او بخواهید جای دیگری این کار را انجام دهد. الکل هم یکی دیگر از کاهش دهنده های آب است. برای برطرف کردن اثر خشکی ناشی از مصرف آن قبل از رفتن به رختخواب سه لیوان آب بنوشید.

نوشیدن قهوه را کاهش دهید

آب بهترین نوشیدنی است اما قهوه این مزیت را ندارد. کافئین ادرارآور است و آب بدن را می کشد و ترشحات بینی را به صورت غلیظ در می آورد. به جای قهوه از چای گیاهی استفاده کنید.

از داروهای رقیق کننده خلط استفاده کنید.

انواع داروهایی که محتوی گایافنزین هستند می توانند به درمان این مشکل کمک کنند. اما مصرف اینگونه داروها حتما باید تحت نظر پزشک متخصص انجام شود و از مصرف خودسرانه داروها بشدت پرهیز کنید.

حساسیت

اگر پزشک تشخیص دهد که علت مشکل شما، حساسیت است، آنتی هیستامین مناسبی را برای شما تجویز می کند.

سینوس ها را بررسی کنید

اگر عفونت سینوس ها باعث جاری شدن ترشحات غلیظ شود پزشک آنتی بیوتیک ، داروهای رقیق کننده و کاهنده تراکم را برای تان تجویز می کند.

مسدودکننده ها را برطرف کنید

اگر درمان های ساده سینوسی کاری انجام ندادند، پزشک با صلاحدید خود، بینی و سینوس ها را با وسیله ای به نام اندوسکوپ معاینه می کند تا ببیند آیا مبتلا به پولیپ (انحراف دیواره بینی) هستید و علت بیماری تان همین است یا خیر. بعضی از پولیپ ها با درمان استرویید جمع می شوند و پولیپ های بزرگتر را می توان با عمل جراحی برطرف کرد.

READ  درمان گلودرد با طب سنتی و نسخه هایی برای کاهش التهاب گلو

آبریزش بینی, درمان آبریزش بینی, آبریزش بینی و عطسه, آبریزش بینی کودکان, فواید آبریزش بینی, قرص آبریزش بینی قوی, علت آبریزش بینی مداوم, آبریزش بینی در پزشکی, علت آبریزش بینی در صبح