آیا مصرف اسطوخودوس به کاهش اضطراب کمک می کند؟

درمان در طب سنتی ۰۷ آبان ۱۳۹۷

تاثیر اسطوخودوس در کاهش اضطراب

طب سنتی بر این باور است که رایحه برخی از گیاهان می تواند باعث تسکین و آرامش اعصاب شود. تحقیقات جدید نشان می دهد که ترکیب معطری در اسطوخودوس وجود دارد که می تواند با تحریک بینی برای انتقال امواجی به مغز، اضطراب و تنش را در افراد کاهش دهد.

محققان دانشگاه کاگوشیما ژاپن در زمینه اثرات لینالول تحقیقات بسیاری انجام دادند. لینالول یک نوع نوشیدنی با رایحه شیرین است که در اسانس روغنی اسطوخودوس و سایر گیاهان معطر موجود است.

محققان نشان دادند تاثیرگذاری لینالول از استنشاق و جذب در جریان خون از طریق ریه ها انجام نمی شود، بلکه قرار گرفتن در معرض بخار لینالول از طریق شامه بر مغز اثر می گذارد.

تاثیر اسطوخودوس در کاهش اضطراب

از دیگر یافته های کلیدی این است که لینالول بر خلاف داروهای ضد اضطراب (مانند بنزودیازپین ها) بدون ایجاد ضعف حرکتی در بدن ایجاد آرامش می کند.

محققان ادعا کردند که مطالعه آنها جهتی تازه به تحقیقات جامع تر در زمینه چگونگی استفاده از خواص آرام بخش لینالول با اشاره به نیاز جایگزین های سالم تر به جای بنزودیازپین ها و داروهای ضد اضطراب دیگر داده است.

کاربرد دیگری از اسطوخودوس نیز برای آینده در نظر گرفته شده است، به این ترتیب که به پیش از بیهوشی کامل بیماران قبل از عمل جراحی به وسیله این گیاه به تسکین بیماران بپردازند.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مطلب نحوه کاهش اضطراب را مطالعه نمایید.

اضطراب و لینالول

اضطراب و اسطوخودوس

اضطراب می تواند از نگرانی کوتاه مدت یا ترس از یک مشکل، تصمیم یا وضعیت استرس زا تا یک وضعیت پایدار یا مزمن مادام العمر متفاوت باشد.

زمانی که اضطراب مزمن باشد، علائم آن می توانند به طور فزاینده دشوارتر شده و زندگی شخصی، کاری و روابط فرد را مختل کند.

اضطراب اشکال مختلفی دارد که برخی از آن ها در دسته اختلالات اضطرابی قرار دارند. این اختلالات شامل اختلال پانیک، اختلال اضطراب فراگیر و  وضعیت های فوبیایی هستند.

برآوردهای سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سال 2015 نشان می دهد که اختلالات اضطرابی 3.6 درصد از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می دهند و این رقم در کشورهای مختلف متفاوت است. این اختلالات در ایالات متحده حدود 6.3 درصد از جمعیت کشور را متاثر می کند.

دکتر هیدکی کاشیودانی، دانشیار دانشکده پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه کاگوشیما، اذعان میکند که مطالعه اخیر اولین و تنها مطالعه در زمینه اثرات آرام بخش لینالول نیست.

با این حال دکتر کاشیوادانی بیان می کند معمولا در این مطالعات محل اثرگذاری لینالول در بدن مورد توجه قرار نگرفته است.

مسیر حس بویایی تا مغز

تحقیقات اخیر نشان می دهد که اسطوخودوس با اثرگذاری بر روی مغز از طریق حس بویایی باعث تسکین اعصاب و کاهش اضطراب در فرد می شود.

تحقیقات اخیر نشان می دهد که اسطوخودوس با اثرگذاری بر روی مغز از طریق حس بویایی باعث تسکین اعصاب و کاهش اضطراب در فرد می شود.

فرض حاکم بر این بود که استنشاق لینالول موجب جذب آن از طریق ریه ها و سپس ورود آن به جریان خون است.

این ماده از جریان خون به پروتئین های گیرنده گاما آمینو بوتیریک اسید نوع  A (GABAA) موجود در سلول های عصبی یا نورون های مغز می رسد.

بنزودیازپین ها نیز این گیرنده ها را هدف قرار می دهند.

دکتر کاشیوادانی و همکارانش با استفاده از ابزاری مانند جعبه تاریک-روشن و یک مسیر مارپیچ مرتفع اثرات قرار گرفتن در معرض بخار لینالول در موش ها را مورد آزمایش قرار داد.

آنها متوجه شدند که این ترکیب مانند “داروی ضد اضطراب اما بدون تضعیف عملکرد حرکتی” در فرد اثر میکند. این اثر در تضاد با اثر بنزودیازپین ها و تزریق لینالول است زیرا این مواد حرکات فرد را مانند زمانی که الکل مصرف میکند مختل می کنند.

این آزمایش روی موش هایی که حس بویایی نداشتند نیز انجام شد ولی نتیجه مشابهی نداشت، بنابراین فرضیه مسیر بویایی به مغز اثبات شد.

علاوه بر این، هنگامی که دانشمندان قبل از انجام آزمایش به موشهای سالم، داروی فلومازنیل داده و پس از آن، آنها را در معرض بخار لینالول قرار دادند.

بدن حیوانات هیچ عکس العملی به آن نشان نداده و هیچ کاهش اضطرابی در آن ها مشاهده نشد، زیرا فلومازنیل گیرنده های GABAA که به بنزودیازپین واکنش نشان می دهد را از کار می اندازد.

جایگزین داروهای ضد اضطراب امروزی

دکتر کاشیوادانی یادآور می شود:

“این نتایج نشان می دهد که لینالول مانند بنزودیازپین ها مستقیما بر گیرنده های GABAA اثر نمیگذارد بلکه برای تولید اثرات آرام بخشی باید این گیرنده ها را از طریق نورون های بویایی در بینی فعال کند.”

او همچنین اظهار می کند برای تست ایمنی و کارآیی لینالول و همچنین یافتن محل دقیق اثرگذاری این ماده در مغز باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

دکتر کاشیوادانی می افزاید:

لینالول علاوه بر اینکه یک آرام بخش بالقوه برای افراد در آستانه عمل جراحی است، می تواند جایگزین مناسبی برای داروهای ضد اضطرابی باشد که به صورت خوراکی یا شیاف توسط افرادی که استفاده از این داروها برای ایشان دشوار می باشد، مانند نوزادان یا افراد مسن استفاده می شود. مطالعه ما این سوال را ایجاد می کند که آرامشی که در موش ها به وسیله لینالول خوراکی یا تزریقی ایجاد شده ممکن است در واقع بواسطه استنشاق رایحه منتشر شده از ماده لینالول به وجود آمده باشد.