سه زیر مجموعه جدید افسردگی تشخیص داده شد

مغز و اعصاب 14 نوامبر 2018

سه زیر مجموعه جدید افسردگی

در حال حاضر موضوع جدیدی در مجله گزارش های علمی چاپ شده است که سه زیر مجموعه جدید از افسردگی را شناسایی کرده است. یافته ها به توضیح اینکه چرا دارو درمانی به برخی از انواع افسردگی پاسخ نمیدهند، کمک میکند.

سه زیر مجموعه جدید افسردگی

طبق ارزیابی اخیر، افسردگی بر بیش از 300 میلیون نفر در جهان و حداقل 16 میلیون نفر در امریکا را تحت تاثیر قرار داده است.

بیش از 60 درصد افرادیکه در ایالات متحده زندگی میکنند، افسردگی در نتیجه یک اختلال شدید را تجربه کرده و بیش از 30 درصد مردم درگیر افسردگی هستند که با درمانهای موجود تسکین نمی یابند.

انتخاب مهار کننده های بازجذب سروتونین (SSRIs) عمومی ترین داروهای تجویزی برای افسردگی می باشند. این داروها با افزایش سطوح هورمون شادی در مغز (سروتونین) کار میکنند.


بیشتر بخوانید:

افسردگی، علائم، پیشگیری و درمان

افسردگی فیزیک مغز را تحت تاثیر قرار می دهد


تحقیق جدید ممکن است به توضیح اینکه چرا سروتونین ها قادر به مقابله با برخی از انواع افسردگی نیستند، کمک کند. تیمی که توسط پروفسورکنجی دویا ازواحد محاسبات عصبی در دانشگاه اوکیناوای موسسه علمی و فناوری در ژاپن رهبری میشد، اکنون سه زیر مجموعه جدید برای افسردگی را تشخیص داده است.

نقشه برداری از مغز در افسردگی

پروفسور دویا انگیزه از مطالعه اخیر را توضیح داده و میگوید: همواره استنباط میشده که انواع مختلفی از افسردگی وجود دارد که آنها بر تاثیر عملکرد داروها اثر میگذارند. اما هیچ توافقی وجود ندارد.

برای روشن تر شدن موضوع، محققان اطلاعات بالینی 134 شرکت کننده که پزشک نیمی از آنها را اخیرا افسرده اعلام کرده بود، بررسی کردند. با استفاده از پرسشنامه و آزمایش خون، دانشمندان اطلاعات در مورد تاریخچه زندگی شرکت کنندگان، سلامت روان، الگوهای خواب و سایر عوامل احتمالی استرس در زندگی شان را جمع آوری کردند.

READ  خواب آلودگی / رفع خواب آلودگی / علت خواب آلودگی ناگهانی / علت خواب آلودگی بعد از غذا / علت خواب آلودگی صبحگاهی / علت خواب آلودگی در کودکان

دانشمندان همچنین از اسکنرهای عملکردی ام آر ای جهت مطالعه فعالیت مغز شرکت کنندگان استفاده کردند که آنها را قادر به نقشه برداری از 78 منطقه در مغز و بررسی ارتباط بین این مناطق می نمود.

توموکی توکودا یکی از امارگیران در OAST مهمترین چالش این مطالعه را توضیح میدهد ” گسترش ابزار آماری که بتواند اطلاعات مربوطه را برای خواندن موضوعات مشابه با هم استخراج کند.

توکودا یک روش اماری جدید ایجاد کرده که به محققان اجازه میداد تا بیش از 3 هزار ویژگی قابل اندازه گیری را به پنج گروه اطلاعات تقسیم کند. ویژگی های قابل اندازه گیری شامل اسیب های روحی دوران کودکی و شدت اولیه افسردگی بود.

نوع افسردگی مقاوم به دارو یافت شد

از این پنج دسته اطلاعات، سه مورد با انواع مختلف افسردگی مطابقت داشتند. تصویربرداری مغز نشان داد که اتصال عملکردی مناطق مختلف مغز که به شیارهای گوشه های مغز متصل بودند، پیش بینی میکرد که سروتونین ها بطور موثر افسردگی را درمان میکند یا خیر.

شیارهای زاویه دار مغز منطقه ای در مغز است که مسئول پردازش زبان، اعداد، تشخیص فاصله و توجه است.

این مطالعه نشان داد که یکی از زیرمجموعه های شناسایی شده که به سروتونین ها پاسخ نداده است با اتصال عملکردی بالا همانند آسیب های روحی دوران کودکی در ارتباط است.

دو نوع دیگر زیرمجموعه های افسردگی که به دارو درمانی بخوبی پاسخ دادند، بوسیله اتصال کم مغز و فقدان آسیب های روحی دوران کودکی مشخص شدند.

این یافته ها ممکن است بتواند به پزشکان کمک کند تا پیش بینی کنند که چگونه درمان افسردگی بر اساس عملکرد اتصال مغز و آسیب های روحی دوران کودکی موثر خواهد بود.

READ  زوال عقل چیست / علائم زوال عقل / پیشگیری از زوال عقل / درمان زوال عقل

پروفسور دویا میگوید این اولین مطالعه در خصوص شناسایی زیر مجموعه های افسردگی از تاریخچه زندگی و اطلاعات ام آر ای بود.

این مطالعه به دانشمندان این امکان را میدهد که جنبه های زیست شناسی عصبی افسردگی را بعنوان یک منبع امید بخش قرار دهند و تحقیقشان را دنبال کنند.