کاهش استرس در محل کار با مدیتیشن متعالی

مغز و اعصاب ۰۴ آبان ۱۳۹۷

در محل کار استرس دارید؟ مدیتیشن متعالی میتواند به شما کمک کند.

افرادی که مدیتیشن انجام میدهند، معمولا از آن به عنوان درمانی برای هر چیز، از اضطراب گرفته تا درد جسمی، یاد میکنند.

برخی مطالعات نشان داده اند که مدیتیشن میتواند احساس تندرستی ما را افزایش دهد.

هم اکنون، تحقیقات جدید نشان داده اند که یک نوع خاص از مدیتیشن (مدیتیشن متعالی) میتواند استرس را از بین برده و هوش عاطفی را افزایش دهد.

کاهش استرس در محل کار با مدیتیشن متعالی

انجام دادن مدیتیشن میتواند منافع زیادی داشته باشد و مطالعات اخیر نیز این موضوع را تایید میکنند

برای مثال، اشخاصی که مدیتیشین انجام میدهند، احتمال ابتلا به کاهش شناختی کمتری داشته و انجام تکنیک های خودآگاهی میتواند دردهای مزمن را کاهش دهد.

انواع متفاوتی از مدیتیشن وجود داشته و هر فرد ممکن است متوجه شود تکنیک های خاصی و نه بقیه تکنیک ها بر روی او کارساز هستند.

در یک آزمایش جدید که به صورت کنترل شده و با استفاده از شرکت کنندگان تصادفی توسط مرکز سلامتی و موفقیت تحصیلی (CWAE) انحام شد، نشان داد مدیتیشن متعالی که نوع خاصی از مدیتیشن است، برای رهایی از استرس و افزایش هوش عاطفی افراد می تواند موثر واقع شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مطلب استرس چیست و نحوه کاهش آن را مطالعه نمایید.

CWAE یک موسسه غیرانتفاعیست که ادعا میکند ماموریت آن “بهینه سازی عملکرد آموزشی، کاهش خشونت، استرس و مصرف مواد مخدر و بهبود سلامت روانی دانش آموزان، اساتید و مدیران” است.

تائید فواید مدیتیشن

سال گذشته، نظرسنجی که از انجمن معلمان آمریکایی انجام شد، نشان داد، 61 درصد معلمان در محل کار دچار استرس شده و 58 درصد از آنها، وضعیت سلامتی خود را مناسب نمی دانند.

CWAE قصد داشت بفهمد که آیا استفاده از تکنیک های محبوب مدیتیشن میتواند از میزان استرس معلمان و سایر کارکنان بکاهد تا آنها با دانش آموزان خود هماهنگی بیشتری داشته باشند.

لارنت والوسک، محقق اصلی این مطالعه و مدیر اجرایی CWAE میگوید:

“افراد شاغل، به ویژه در مدارس، تحت استرس زیادی  بوده و از آنها انتظار میرود هر روز راه حل هایی برای مشکلات روزافزون پیدا کنند. این مطالعه منافع مدیتیشن در محل کار را نشان میدهد.”

والوسک اضافه کرد:

“و با افزایش مطالعات بر روی اهمیت هوش عاطفی و مضرّات استرس، سازمانها قصد دارند به کارکنان خود ابزارهایی برای کاهش استرس و بهبود هوش عاطفی معرفی کنند. توانمندی هایی مانند مرکزیت، خودآگاهی و همدلی.”

مدیتیشن استرس را کاسته و میزان هوش عاطفی را افزایش می دهد.

مدیتیشن استرس در کار را کاهش می دهد

در یک مطالعه جدید با شرکت کنندگان تصادفی، محققان (CWAE) 95 شرکت کننده که جزء کارکنان اصلی بخش مدارس در سان فرانسیسکو بودند را مورد آزمایش قرار دادند. آنها نتایج این تحقیق را در ژورنال پرمننت چاپ کردند.

شرکت کنندگان به مدت 4 ماه مدیتیشن متعالی انجام دادند. (نوعی مدیتیشن که با تکرار یک سرود همراه است.)

در پایان این 4 ماه، محققان دریافتند افرادی که مدیتیشن متعالی انجام میداده اند، استرس کمتری را تجربه کرده و به نسبت افرادی که مدیتیشن نکرده اند، هوش عاطفی بیشتری از خود نشان داده ند.

محققان از یک آزمون استرس و پرسشنامه ی هوش عاطفی (هر دو به صورت خودارزیابی) استفاده کردند تا نتایج را بررسی کنند.

تجربه ی استرس میتواند به صورت قابل ملاحظه ای سلامت جسمی و روحی فرد را به خطر بیندازد و همچنین روی هوش عاطفی شخص تاثیر بگذارد.

هوش عاطفی عبارت است از توانایی فرد در هماهنگ کردن احساسات خود با احساسات دیگران و توانایی تشخیص و نام گذاری احساسات مختلف.

محققان اعلام کرده اند که افراد با هوش عاطفی بالا بیشتر از بقیه توانایی مدیریت احساسات خود را دارند که با سلامت روانی کلی این افراد در ارتباط است.

مطالعه کنونی نشان میدهد افرادی که مدیتیشن متعالی انجام میدهند نه تنها هوش عاطفی بالاتری دارند، بلکه به طور ویژه پیشرفت هایی در پنج الی شش مورد از مشخصه های هوش عاطفی از خود نشان میدهند.

برای مثال: خلق و خوی کلی، مدیریت استرس و اضطراب، سازگاری، خودآگاهی و توانایی سنجیدن واقعیت. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مطلب اضطراب و نحوه مدیریت آن را مطالعه نمایید.

به طور ویژه، میزان این پیشرفتها وابسته به این بود که شرکت کنندگان چقدر مدیتیشن انجام میدهند. آنهایی که طبق یک برنامه مشخص مدیتیشن میکردند، نسبت به افرادی که کمتر این کار را انجام میدادند، هوش اجتماعی بالاتر و استرس کمتری نشان دادند.