گره هبردن / استخوان اضافه در انگشتان دست / درمان آرتروز انگشتان / علت کج شدن انگشتان

استخوان و مفاصل ۲۱ تیر ۱۳۹۷

گره هبردن / استخوان اضافه در انگشتان دست / درمان آرتروز انگشتان / علت کج شدن انگشتان / برآمدگی روی انگشتان دست

گره هبردن Heberden’s node یا آرتریت انگشت دست، رشد بی رویه بافت استخوانی بر روی مفاصل انگشتان دست بوده و نام دیگر آن اینترفالانژیال مفاصل می باشد. عموما نزدیک مفاصل نوک انگشتان شکل گرفته و باعث کج شدن آنها می گردند.
گره هبردن فقط در افراد مبتلا به ورم مفاصل، یا (او ای)، شایع بوده و نوعی تولید مجدد و خارج از قاعده بافت استخوانی محسوب می شود. این رشد بی رویه استخوانی، باعث درد، سفتی مفاصل و عدم احساس راحتی در شخص مبتلا می گردد.

مقاله زیر، به بررسی دلایل، علائم، و عوامل خطر برای این بیماری پرداخته، نحوه درمان و وقت ملاقات پزشک نیز مطرح می نماید. پس با فارس ایندکس همراه شوید.

گره هبردن یا استخوان اضافه در انگشتان دست چیست ؟

گره هبردن Heberden's node, استخوان اضافه در انگشتان دست, درمان آرتروز انگشتان, علت کج شدن انگشتان, برآمدگی روی انگشتان دست, آرتریت انگشت دست

گره هبردن در بین کسانی که از ورم مفاصل رنج می برند، دیده می شوند.

در هر مفصل بدن یک لایه از غضروف قرار گرفته که باعث جلوگیری از آسیب دیدگی مفاصل (بر اثر سایش مستقیم استخوان ها بر روی یکدیگر) می گردد. بیماری ورم مفاصل باعث کاهش تدریجی این لایه غضروف و اصطکاک مستقیم مفاصل بر روی یکدیگر شده و در طول زمان باعث فرسایش شدید استخوان ها و مفاصل می گردد.

بدن، با تولید مجدد ولی خارج از قاعده استخوان، در محل مفصل آسیب دیده، سعی در برطرف نمودن آسیب وارده نموده که این خود باعث به وجود آمدن گره های استخوانی می گردد.

گره های استخوانی هبردن یکی از انواع بیمار گونه فرم گیری و رشد بی رویه استخوان، در بین مبتلایان به ورم شدید مفاصل انگشتان می باشد.

علائم گره هبردن (کج شدن و برآمدگی روی انگشتان )

گره هبردن، به صورت بافت های رشد یافته استخوانی در اطراف مفاصل انگشتان دیده شده و باعث بد شکل شدن آنها می گردند. گاهی این گره ها، یا فاقد علامت بوده و یا با علائمی ملایم و خفیف بروز نموده و ظاهر می گردند. ولی این حالت جنبه عمومی نداشته، در بسیاری از افراد، علائم این بیماری کاملا واضح و شامل موارد زیر می باشد:

  • درد
  • التهاب اطراف مفاصل انگشتان
  • سفتی مفاصل مبتلا به این بیماری
  • فقدان تحرک انگشتان

گره هبردن، فقط در افرادی که از ورم شدید مفاصل رنج می برند، بوجود آمده و دیده می شوند، بنابراین علائم فوق الذکر، گاهی مخفی می مانند. این امر به این دلیل اتفاق می افتد که شدت ورم مفاصل افراد مبتلا، بسیار زیاد است. به طوری که گره به وجود آمده به راحتی، و در وهله نخست، قابل تشخیص نبوده و یا شخص مبتلا عادت نموده از مفاصل انگشتان خود استفاده ننماید.

عوامل خطرناک گره هبردن

گره هبردن فقط در افرادی که از ورم مفاصل رنج می برند، به وجود می آیند، اما هنوز علت اصلی و دقیق آن مشخص نگردیده. برخی از عوامل خطر در این شرایط عبارتند از:

  • سن افراد
  • سابقه و پیشینه خانوادگی
  • شرایط مرتبط، مانند نقرس
  • چاقی مفرط
  • جراحت های مفصلی

درمان گره هبردن (آرتروز انگشتان)

پزشکان برای رفع درد مبتلایان به گره هبردن، معمولا ایبوپروفن تجویز می نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا مطلب ایبوپروفن و عوارض آن را مطالعه نمایید.

درمان موثر برای گره استخوانی هبردن، بر علت اصلی آن یعنی ورم شدید مفاصل متمرکز می باشد. گرچه ورم مفاصل، بیماری مزمن و شدید بوده که هنوز درمانی قطعی برای آن یافت نشده است، درمان هبردن، صرفا مدیریت علائم ناراحت کننده بیماری و کاهش درد ناشی از آن می باشد.

با توجه به اینکه این بیماری در افراد مبتلا به ورم شدید مفاصل بوجود می آید، جهت کنترل و مدیریت شرایط بیمار از مسکن ها و ضد دردها استفاده می نمایند. این نوع خاص از مسکن ها، فاقد مواد استروئیدی بوده و دارای خاصیت ضد التهابی نیز می باشند. ایبوپروفن به داروهای مسکن غیر استروئیدی، مشهور بوده و نمونه عمومی آن، ایبوپروفن نام دارد.

در کنار اعمال درمانی، پزشکان توصیه هایی در تغییر چند نوع از روش ها و رویه های زندگی نیز به بیمار داشته که مهمترین و موثرترین آنها برای درمان ورم مفاصل، ورزش می باشد.

ورزش به چند صورت به بهبودی علائم کمک می نماید. به عنوان مثال، ورزش های مقاومتی، به افزایش و بهبود توان عضلات کمک نموده و باعث کاهش فشار در مفاصل بیماران می گردند. علاوه بر این، این ورزش ها باعث بهبود انعطاف پذیری مفاصل و افزایش تراکم استخوانها نیز می شوند.

همچنین ورزش باعث کاهش وزن افراد شده و به بهبودی علائم بیماری ورم مفاصل، به ویژه در افرادی که اضافه وزن دارند، کمک شایانی می نماید.

بسته به نوع شخص، نوع ورزش تغییر نموده و بستگی به عوامل مختلفی مثل میزان پیشرفت بیماری و سن بیمار دارد.

چون گره استخوانی هبردن بیشتر در افرادی به وجود می آید که مبتلا به نوع شدید و پیشرفته ورم مفاصل می باشند، ورزش مناسب برای این افراد، و میزان و مقدار و دفعات تکرار آن باید توسط یک فیزیوتراپ یا کاردرمان تعیین و مشخص گردد. مهمتر آنکه برای حصول به بهترین نتیجه ممکن، باید ورزش های توصیه شده را ادامه داد.

برای جلوگیری از به وجود آمدن فشار بیش از حد بر روی مفاصل، از ورزش هایی مانند دویدن، یا برخی انواع ورزش های کاهش وزن پرهیز نموده، بیشتر به شنا یا رکاب زنی پرداخته تا مفاصل بیشتر درگیر گردند.

در مواردی نادر و در صورت عدم بهبودی بیماری و ایجاد ناراحتی های بیشتر، جراحی مفاصل توصیه می گردد. این عمل باعث برطرف شدن کامل گره های بوجود آمده و بازسازی عادی مفاصل می گردد.

زمان مراجعه به پزشک

معمولا بیماران مبتلا به این نوع گره های استخوانی، مبتلا به بیماری ورم مفاصل بوده و از قبل با پزشک خود در ارتباط می باشند و اگر گره های به وجود آمده بر روی مفاصل انگشتان آنها مشکلی ایجاد نمی نماید، نیازی به ملاقات پزشک ندارند.

گرچه برای اطمینان بیشتر، به محض بوجود آمدن هر گره بر روی انگشتان، با پزشک مشاوره نمایید. پزشک می تواند بهترین روش های درمانی را مشخص نماید. اگر پیشرفت و افزایش گره ها با علائمی مانند درد یا ایجاد مشکل در عملکرد روزانه همراه بود، شخص بیمار حتما باید با پزشک مشاوره نماید.