آب آوردن شکم / آسیت چیست / علل و عوارض و درمان آسیت شکم / پاراسنتز چیست؟ / توراسنتز

گوارشی ۲۱ فروردین ۱۳۹۷

آب آوردن شکم / آسیت چیست / علل و عوارض و درمان آسیت شکم / پاراسنتز چیست؟ / پوزیشن توراسنتز

آب آوردن شکم / آسیت چیست؟

آب آوردن شکم یا آسیت ناشی از انباشت مایعی است (معمولا مایع سروز است که مایع زرد کم رنگ و روشنی است) که در حفره شکم (صفاقی) تجمع می یابد. حفره شکمی در زیر حفره قفسه سینه قرار دارد و از دیافراگم جدا شده است. این مایع می تواند به دلایل زیادی از جمله بیماری کبد، سرطان، نارسایی احتقانی قلب یا نارسایی کلیه به وجود آمده باشد.

چه چیزی باعث آب آوردن شکم (آسیت) می شود؟

شایعترین علت آب آوردن شکم (آسیت) ، بیماری پیشرفته کبد یا سیروز کبدی است.

اگر چه مکانیسم دقیق آب آوردن شکم به طور کامل مشخص نیست اما اکثر نظریه ها به عنوان عامل اصلی آب آوردن شکم، فشار خون بالا را نشان می دهند.

عوامل دیگری که ممکن است به آب آوردن شکم کمک کنند، جذب نمک و آب توسط بدن می باشد.

در صورت کاهش حجم خونِ در گردش، کلیه ها دوباره نمک و آب را جذب می کنند تا جبران حجم از دست رفته بشود. بعضی از علل دیگر آب آوردن شکم نارسایی احتقانی قلب و نارسایی پیشرفته کلیه به علت حفظ تعادل مایع در بدن می باشند.

یک علت دیگر آب آوردن شکم مربوط به سرطان می شود. این نوع از آب آوردن شکم معمولا تظاهرات پیشرفته سرطان هایی از جمله سرطان روده بزرگ، سرطان پانکراس، سرطان معده، سرطان پستان، لنفوم، سرطان ریه و سرطان تخمدان است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مطلب علائم سرطان معده را مطالعه نمایید.

عوامل خطرزا برای آسیت چیست؟

شایعترین علت آب آوردن شکم سیروز کبدی است. بسیاری از عوامل خطرزا برای بیماری آسیت و سیروز مشابه هستند. شایع ترین عوامل خطرزا عبارتند از: هپاتیت B، هپاتیت C و سوء مصرف طولانی مدت الک. سایر عوامل خطرزا بیماری هایی مانند نارسایی احتقانی قلب، بدخیمی و بیماری کلیه هستند.

آب آوردن شکم | آسیت

علائم آسیت (آب آوردن شکم) چیست؟

هرچه مایع بیشتر تجمع یابد، حجم و اندازه شکم افزایش می یابد. درد، ناراحتی و نفخ شکم از علائم اولیه این بیماری می باشد.

مشکلات تنفسی نیز ممکن است بیشتر شوند. این مشکلات به علت افزایش فشار روی دیافراگم و انتقال مایع به دیافراگم (در اطراف ریه ها) به وجود می آید.

بزرگ شدن غیر طبیعی شکم معمولا موردی است که قبل از هر چیز باعث نگرانی بیمار می شود.

تشخیص آسیت چگونه است؟

تشخیص آب آوردن شکم با معاینه فیزیکی، همراه با یک تاریخچه پزشکی دقیق برای تعیین علل احتمالی انجام می شود. سونوگرافی از شکم و سی تی اسکن می تواند به تشخیص این بیماری کمک کند. آب آوردن شکم بسیاری از اوقات هنگام بررسی بیماری های دیگر به طور اتفاقی کشف می شود. آزمایش خون هم میتواند نقش مهمی در ارزیابی علت آسیت داشته باشد.

گاهی اوقات برای بررسی های بیشتر لازم می شود این مایع مورد تجزیه و تحلیل کامل قرار بگیرد. این روش پاراسنتز نامیده می شود و توسط پزشکان آموزش دیده انجام می شود. این کار با استریل کردن یک منطقه از شکم (که با کمک سونوگرافی مشخص می شود) و قرار دادن یک سوزن در حفره شکم برای خارج کردن مایع برای تجزیه و تحلیل بیشتر انجام می شود. برای کارهای تشخیصی، مقدار کمی از مایع (20cc، کمتر از یک قاشق غذا خوری) برای آزمایش کافی است. در صورت نیاز، مقدار زیادی از مایع در حد چند لیتر می تواند برای از بین بردن علائم ایجادکننده ناراحتی تخلیه شود.
مایع جمع آوری شده به سرعت به آزمایشگاه ارسال می شود تا اطلاعات لازم از جمله تعداد و اجزای گلبول سفید و گلبول قرمز (تعداد سلول)، سطح آلبومین، رنگ مایع، سطح آمیلاز، گلوکز، پروتئین و سیتولوژی (مطالعه هر سلول موجود در مایع برای تشخیص سلول های بدخیم یا سرطانی) به دست آید. سپس نتایج توسط پزشک مورد ارزیابی قرار می گیرد.

درمان آب آوردن شکم (درمان آسیت) چیست؟

درمان آب آوردن شکم تا حد زیادی بستگی به علت اصلی دارد. به عنوان مثال، آسیت از نوع بدخیم، ممکن است با جراحی سرطان و شیمی درمانی درمان شود، در حالیکه درمان آب آوردن شکم که مربوط به نارسایی قلب می باشد با درمانهای مخصوص به نارسایی قلبی و محدودیتهای غذایی انجام می شود. از آنجایی که سیروز کبدی علت اصلی آسیت است، تمرکز اصلی روی این بخش خواهد بود.

رژیم غذایی برای درمان آب آوردن شکم

در رژیم غذایی که بیمار باید مورد توجه قرار دهد محدود کردن مصرف نمک (سدیم) به میزان کمتر از 2 گرم در روز می تواند بسیار موثر باشد. البته لازم به ذکر است که با کم کردن نمک به تنهایی نمی توان مشکل را برطرف کرد و حتما باید از دارو هم استفاده نمود. داروهای دیورتیک (داروهای مدر / ادرارآور) در کنترل بیماری کمک کننده هستند هرچند که همین داروها می توانند به کلیه آسیب وارد کنند. به هر حال مشاوره با متخصص تغذیه با توجه به محدودیت روزانه نمک می تواند برای بیماران بسیار مفید باشد.

خارج کردن مایع

برای بیمارانی که رژیم فوق را رعایت نمیکنند یا نمیتوانند تحمل کنند، از این روش استفاده می شود. سوزن به دقت در ناحیه شکمی تحت شرایط استریل قرار می گیرد و می تواند مقدار زیادی مایع را خارج کند. با این کار چندین لیتر (تا 4 تا 5 لیتر) مایع را می توان در هر بار براحتی خارج کرد. برای بیماران مبتلا به آسیت بدخیم، این روش می تواند موثرتر از مصرف دیورتیک (داروهای ادرارآور) باشد.

عمل جراحی

در صورتی که روشهای قبلی نتوانند کمکی به بیمار بکنند برای کنترل وضعیت بیمار از جراحی استفاده می شود.

پیوند کبد

در نهایت، پیوند کبد در مواردی که آب آوردن شکم به دلیل نارسایی کبدی باشد راه چاره خواهد بود.. پیوند کبد شامل یک پروسه بسیار پیچیده و طولانی است و نیاز به نظارت و مدیریت کامل متخصصان پیوند دارد.

READ  دیسفاژی (اختلال بلع - مشکل بلع) / اودینوفاژی / دیسفاژی مری / دیسفاژی عصبی / انواع دیسفاژی / علائم دیسفاژی / درمان دارویی دیسفاژی / درمان گیاهی دیسفاژی / درمان دیسفاژی

عوارض آسیت چیست؟

عوارض آسیت می تواند به میزان آن مربوط باشد. مشکلات تنفسی، عفونت و نارسایی کلیه از جمله عوارض این بیماری هستند.


پاراسنتز

پاراسنتز چیست؟

پاراسنتز یک روش برای جمع آوری مایعات شکمی کاربرد دارد. افزایش ساخت مایع در شکم آسیت نام دارد. علت تجمع مایع ممکن است، عفونت، التهاب، آسیب و وضعیت هایی مثل سیروز و یا سرطان باشد. در این روش از سوزن باریک یا بلند استفاده می شود که وارد شکم می شود. مایع به آزمایشگاه فرستاده می شود و علت تجمع مایع بررسی می شود. این روش برای تسکین فشار و یا درد شکمی در بیماران سرطانی یا سیروزی کاربرد دارد.

چرا پاراسنتز انجام می شود

یافتن علت افزایش ساخت مایع در شکم
تشخیص عفونت مایع صفاقی
بررسی انواع خاص سرطان مثل سرطان کبد
حذف مقدار زیاد مایعات که درد و یا مشکلات تنفسی می دهد.
بررسی آسیب بعد از اختلال تجمعات مایع
آمادگی لازم برای انجام پاراسنتز

پیش از انجام این تست موارد زیر را به پزشک اطلاع دهید:

استفاده از هر دارویی
آلرژی به هر دارویی مثل داروهای بی حسی
مشکلات خونریزی دهنده و یا استفاده از داروهای ضد انعقاد مثل آسپرین، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی NSAIDs، و یا وارفارین
بارداری

تست پاراسنتز چگونه انجام می شود

این تست در مطب پزشک، اورژانس و یا بخش تصویر برداری انجام می شود.

اگر مقدار زیادی مایع با این روش تخلیه شود، بیمار به پشت خوابانده می شود و سر بیمار رو به بالا قرار داده می شود. افرادی که مایع کمتری از آن ها گرفته می شود ممکن است بتوانند بنشینند.

پزشک داروی بی حس کننده وارد شکم می کند. ناحیه را بی حس می کند و سوزن مخصوص پاراسنتز وارد می شود . پزشک باید مراقب باشد که خونی خارج نشود و یا سوزن وارد روده ها نشود. در این حالت می توان از سونوگرافی استفاده کرد.

اگر پزشک نیاز به جمع آوری مایعات زیادی داشته باشد، از راه ورید بازو به بیمار مایع داده می شود. این کار برای پیشگیری از افت فشار و یا شوک انجام می شود.

وقتی که مایع تخلیه شد، سوزن خارج می شود و محل ورود سوزن بانداژ می شود. پس از انجام تست، نبض، فشار خون و دما برای حدود ۱ ساعت بررسی می شود.

این روش ۲۰ الی ۳۰ دقیقه زمان بر است. اگر مقدار بیشتری مایع جمع آوری شود، این زمان بیشتر است. پس از انجام این تست بیمار می بایست فعالیت های طبیعی داشته باشد مگر آن که پزشک وی را منع کرده باشد.

بیمار در حین پاراسنتز چه احساسی دارد

ممکن است در زمان استفاده از داروی بی حسی درد سوزشی تیزی حس شود. در زمان ورود سوزن پاراسنتز به داخل شکم، درد تیز گذرا و یا فشاری حس می شود.

اگر مقدار مایعات جمع آوری شده زیاد باشد، کمی گیجی و یا سبکی سر حس شود.

بعد از این انجام این روش، ممکن است کمی مایع شفاف از محل خارج شود، بویژه اگر مقدار زیادی مایع استخراج شده باشد. مایع درناژ شده در طی ۱ تا ۲ روز کم می شود. ممکن است بانداژ و پد گاز نیاز شود.

خطرات پاراسنتز

احتمال بسیار کمی برای آسیب مثانه، روده و یا رگ های خونی شکم وجود دارد.

اگر سلول های سرطانی در مایع صفاقی وجود داشته باشد، احتمال کمی وجود دارد که این سلول های سرطانی به داخل شکم پخش شود.

اگر مقدار زیادی مایع جمع آوری شود، احتمال کمی برای افت شدید فشار خون وجود دارد. این حالت ممکن است باعث ایجاد شوک شود. در این حالت ممکن است، داروها و یا مایعات وریدی و یا هر دو برای برطرف کردن افت فشار خون لازم شود.

پس از تست

در موارد زیر فورا به پزشک اطلاع دهید:

تب بالاتر از ۳۸ درجه
درد شکمی شدید
قرمزی یا درد بیشتر در ناحیه ی شکمی
خون در ادرار
خونریزی و یا درناژ زیاد از محل

نتایج پاراسنتز

پاراسنتز طبیعی : عفونت، سرطان و یا موارد غیر طبیعی وجود ندارد.

پاراسنتز غیر طبیعی : تست های متعددی ممکن است بر روی مایع انجام شود.

شمارش سلولی : تعداد زیاد گلبول سفید در مایع ممکن است به معنی التهاب، عفونت ( پریتونیت)، و یا وجود سرطان باشد. مقدار بالای این سلول ها و نوتروفیل ها ممکن است به معنی وجود عفونت درون شکمی باشد به نام پریتونیت باکتریال خودبخودی.

گرادیان آلبومین آسیت : این معیار سطح پروتیئن مایع وخون را مقایسه می کند. پروتئین بالا در مایعات ممکن است به معنی سرطان، سل، سندرم نفروتیک و یا پانکراتیت باشد. سطح کم پروتئین در مایع ممکن است به معنی سیروز و یا لخته های خون وریدی در کبد باشد.

کشت : این روش بر روی مایع انجام می شود برای بررسی باکتری ها و یا سایر عوامل عفونی.

لاکتات دهیدروژناز : سطح بالای آن ممکن است به معنی عفونت یا سرطان باشد.

سیتولوژی : سلول های غیر عادی در مایع ممکن است به معنی سرطان باشد. سطح بالای آمیلاز ممکن است به معنی پانکراتیت باشد و یا وجود سوراخی در روده.

گلوکز : مقدار بالای گلوکز ممکن است به معنی عفونت باشد.

عوامل اثرگذار بر این تست

داروهای رقیق کننده ی خون و یا آسپرین که ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهند.
وجود خون، بیلی روبین و یا ادرار و مدفوع در نمونه مایع
چاقی
چسبندگی های داخل شکمی ناشی از جراحی در قدیم


آسیت یا آب آوردگی شکم چیست؟ علل، نشانه ها و راه درمان آن / مقاله دوم

در بیماری آسیت در موارد شدید، با ضربه زدن و فشارآوردن به شکم، جابجایی مایع داخل شکم احساس می‌شود. انباشته شدن آب و نمک در بدن نیز ممکن است در شدت یافتن علائم آسیت مؤثر باشد.

آسیت چیست؟

آسیت (Ascites) یا آب‌آوردگی شکم یا ‏ به معنای جمع شدن مایع اضافی در شکم و ورم شکم است. بیماری آسیت دلایل گوناگونی می‌تواند داشته باشد از جمله سیروز کبدی و سرطان‌های گوارشی.

READ  عوارض پروبیوتیک / کودکان / واژینال / بارداری و شیردهی

آسیت ساخت مایع در فضای بین دیواره شکم و اندام های شکم (حفره صفاق) است. آسیت یا آب‌آوردگی شکم نتیجه فشار بالا در عروق خونی کبد و سطوح پایین پروتئینی به نام آلبومین است.

پاتوفیزیولوژی آسیت

هایپرتانسیون (افزایش فشار خون) ورید پورت و در نتیجه افزایش فشار مویرگی و انسداد جریان خون وریدی در كبد آسیب‌دیده، عامل موثر در ایجاد آسیت است. نارسایی كبد در متابولیسم آلدسترون به افزایش سدیم و احتباس آب در بدن منجر می‌شود. كاهش سنتز آلبومین در حركت آب از سیستم عروق به داخل فضای پریتوئن (صفاق) نقش دارد.

طبق تئوری گشاد شدن شریانی هایپرتانسیون ورید پورت سبب اتساع شریان‌ها شده كه به‌دنبال آن كاهش حجم خون در گردش شریانی سبب فعال شدن سیستم رنین رنین – آنژیوتانسیون – آلدسترون و هورمون ضد ادراری (ADH) شده كه به‌دنبال آن احتباس آب و سدیم و در نتیجه آسیت رخ می‌دهد.

نشانه‌ها و علائم آسیت

آسیت خفیف نشانه‌های مشخصی ندارد، اما آسیت شدید معمولاً نشانه‌های بارزی دارد که به شرح زیر است:

¤ برآمدگی شکم، نفخ و برآمدگی پهلوها از نشانه های آسیت هستند.

¤ در بیماری آسیت در موارد شدید، با ضربه زدن و فشارآوردن به شکم، جابجایی مایع داخل شکم احساس می‌شود.

¤ احساس سنگینی در شکم، از نشانه های دیگر آسیت است.

¤ از علائم دیگر آسیت، بی‌اشتهایی، سوزش سردل و داشتن حالت تهوع می باشد.

¤ احساس پری بعد از کمی غذا خوردن می تواند از علائم آسیت باشد.

¤ یبوست از دیگر نشانه های بیماری آسیت یا آب آوردن شکم است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مطلب درمان یبوست را مطالعه نمایید.

¤ یکی از نشانه های آسیت، تنگی نفس به دلیل فشار مایع درون شکم به پرده‌ی دیافراگم است.

¤ جمع شدن مایع در اطراف شش‌ها، سرفه شدید نیز از دیگر علائم آسیت هستند.

¤ هنگامی که آسیت در اثر سیروز یا نارسایی کبدی باشد، ممکن است در ناحیه پاها تورم و کبودی مشاهده شود.

¤ آسیت حاصل از سرطان ممکن است با کاهش وزن بی‌دلیل و نشانه‌های خستگی همراه باشد.

¤ در مواردی که آسیت در اثر نارسایی قلبی است، شایعترین نشانه‌های آن خس خس سینه، تنگی نفس و ناتوانی در حرکات بدنی است.

¤ فشار داخلی بر دیواره فتق شکم و ناف نیز از دیگر علائم آسیت می باشد.

¤ کمر درد از علایم آسیت می باشد که به علت فشار زیاد به ماهیچه‌های کمر رخ می دهد.

علل آسیت

◊ دلیل عمده‌ی آسیت بیماری‌های کبد یا سیروز است. نزدیک به ۸۰ درصد از موارد آسیت مربوط به آسیب کبدی پیشرفته است. باور بر این است که افزایش فشار در جریان خون کبد و کاهش آلبومین در خون، عامل اصلی آسیت شکمی است.

◊ انباشته شدن آب و نمک در بدن نیز ممکن است در شدت یافتن علائم آسیت مؤثر باشد.

آسیت گاهی به علت نارسایی احتقانی قلبی رخ می دهد.

◊ نارسایی کلیه / آسیب‌های کلیوی نیز از علل آسیت می باشند.

آسیت به علت انسداد وریدهای باب در اثر تومور و تشکیل لخته‌ی خون نیز رخ می دهد.

◊ سرطان‌های مشخصی مانند سرطان کولون، معده، ریه، پانکراس، تخمدان، پستان، لنف ممکن است سبب آسیت حاد شوند.

◊ پانکراتیت یا تورم پانکراس که در اثر اعتیاد به الکل ایجاد می‌شود می‌تواند سبب آسیت پانکراسی شود.

آسیت چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص آسیت با ماتیته جابجا شونده در دق (پزشکی) و سونوگرافی قابل انجام است. از نظر بالینی وقتی آسیت قابل تشخیص است که حجم مایع بیش از ۵۰۰ سی سی باشد.

درمان آسیت

هدف اصلی درمان در آسیت دستیابی به تعادل منفی سدیم برای كاهش احتباس مایعات در بدن است. اساس درمان محدودیت مصرف سدیم خوراكی، دیورتیك‌ها به‌خصوص آلداكتون، پاراسنتز (كشیدن مایع صفاق) است.

1. درمان اولیه آسیت با محدودیت سدیم در غذا (کاهش مصرف نمک)، کاهش مصرف مایعات و استفاده از داروهای مدر (ادرارآور) یا دیورتیک مانند اسپیرونولاکتون و فورزماید، برای کم کردن حجم خون است که باعث می‌شود مقداری از حجم خون کم شود و مایع داخل شکم به تدریج کمتر شود. این روش درمان آسیت برای بیمار آسان است، ولی داروهای مدر دارای عوارضی هستند که می‌تواند باعث آزار بیمار شود و از طرفی در برخی موارد، بیماری با این داروها خوب کنترل نمی‌شود.

2. کشیدن مایع آسیت به تناوب مثلا هر دو هفته یا هر ماه نیز برای درمان آسیت مفید است. اگر چه این روش درمان آب آوردگی شکم یا آسیت برای بیمار اندکی سخت است و نیاز به بستری شدن موقت دارد، ولی گاهی تنها راه درمان است. در آسیت مقاوم گاهی نیاز به تخلیه مکرر مایع آسیت یا ایجاد شنت داخل صفاقی و آناستوموز ورید باب به ورید اجوف تحتانی می باشد.

3. در نهایت اگر بتوان علت اصلی بیماری آسیت را بر طرف کرد، مثلا پیوند کبد برای درمان سیروز انجام شود، آسیت به کلی درمان خواهد شد.

بیماری آسیت و نكات مهم مراقبتی قبل و بعد از پاراسنتز: / پوزیشن پاراسنتز

• تكمیل فرم رضایتنامه

• رعایت نكات استریل

• قرار دادن بیمار در پوزیشن نشسته یا نیمه‌ نشسته

• چك فشارخون قبل و بعد از پاراسنتز و خارج کردن مایع آسیت

• در درمان آسیت خالی بودن مثانه بیمار هنگام پاراسنتز از نکات مهمی است که باید به آن توجه نمود.

• توجه به علائم كلاپس عروقی و هیپوولمی پس از پایان پروسیجر مانند كاهش فشارخون

• در بیماری آسیت هنگام خارج کردن مایع شکمی، توجه به علائم عفونت مانند كنترل درجه حرارت از نکات مهم است.

توراسنتز / توراسنتز چیست / پوزیشن توراسنتز (Thoracentesis)

اندیکاسیون:
توراسنتز برای خارج کردن مایعات از کیسه پلورال یا برای تعیین محتوای مایع پلور انجام می شود.

روش کار:

بیمار در کنار تخت نشسته یا به سمت سالم دراز می کشد. محل مبتلا بی حس می شود. یک نیدل در کیسه پلورال گذاشته شده و مایع داخل آن با سرنگ تخلیه می شود.

READ  آبسه مقعدی / آبسه مقعد چیست / درمان خانگی آبسه مقعدی در طب سنتی

مداخلات پرستاری:

قبل از رویه:

رضایت نامه آگاهانه برای رویه تهاجمی امضا شود.
بیمار در لبه تخت یا خوابیده به پهلوی سالم قرار داده شود، سر تخت حدود 30 درجه بالا باشد.

حین رویه:

بیمار از نظر تحمل رویه پایش شود.
وضعیت تنفسی بیمار از نظر ریت تنفسی، تلاش تنفسی، رنگ پوست، استفاده از عضلات فرعی تنفسی و صداهای تنفسی پایش شود.

پس از رویه:

پس از رویه بیمار یک ساعت به سمت مبتلا خوابانده شود. این کار موجب فشار مستقیم بر موضع ورود نیدل می شود و شانس وقوع خونریزی کاهش می یابد.
موضع ورود نیدل از نظر نشت و خونریزی چک شود، در صورت ترشح پانسمان فشاری تقویت شود.
وضعیت تنفسی بیمار از نظر هر گونه تغییر پایش شود.


درمان گیاهی آب آوردن شکم

آب آوردن شکم (آسیت)

داروهاى مؤثر بر این بیمارى مثل معالجه و درمان ((نارسائى كبد در حالت سردى )) است .

پاكسازى بدن از جرم و رسوبات بیمارى با ایارج فیقرا میسر است .

تریاق اربعه 5 گرم با ماءالاصول مفید است .

زنیان و انیسون از هر كدام 5 گرم جوشانده میل نمایند (صبح و عصر)

زنیان 5 گرم ، تخم كرفس 10 گرم جوشانده دو روز مصرف نمایند.

نسخه :

هلیله سیاه 15 گرم

غاریقون 5 گرم

تربد 10 گرم

عسل 250 گرم

با عسل مخلوط كره روزى سه قاشق مربا خورى .

اگر بدن ورم داشته باشد براى خروج آن از داروهاى فوق بكار برده میشود. و داروهاى زیر را هم مى توان بر بدن ضماد كرده تا در خروج ورم كمك نماید.

بوره ارمنى را با بابونه آمیخته در آب جوش حل كرده ضماد كنند یا نمك را در پیه گاو حل كرده یا زراوند گرد را در روغن سوسن و یا دارچین ، (سلیخه ) و وج را كوبیده با روغن سوسن بمالند این داروها را بهرجائى كه ورم داشته باشد اگر مالیده شود آن عضو كوچك شده و یا لاغر مى شود این لاغر كردن را مى توان از شن داغ و گرم كه عضو در آن قرار گیرد، استفاده كرد، حتى میتوان بیمار را لخت كرده بدن او را غیر از سر، در زیر شن پنهان كرد، البته باید مراقبت كرد كه شنها خیلى داغ نباشد كه بدن بیمار را بسوزاند، آب چشمه هاى گوگرددار نیز براى لاغر كردن بدن براى دردهاى مفصلى كه با ورم تواءم باشد خیلى مفید است ، شستن بدن در آب دریا نیز باعث لاغر شدن مى گردد.

شربت هلیله ، شربت گل سرخ ، شربت گل بنفشه ، براى پاكسازى بدن از املاح و جرم اضافى ، بسیار نافع است (مثل املاح صفراوى ).

نظریه ابن سینا

مبتلایان به آب آوردن انساج ، اگر مدتى زیاد انار مصرف كنند در بهبودى آنها خیلى مؤثر است یا رب انار را شربت كرده هر روز سه مرتبه میل كنند. دادن آب ترب و سكنجبین به مدت خیلى زیاد مثلا سه ماه از پیشرفت بیمارى جلوگیرى كرده گاهى ممكن است بهبودى كامل به دست آید شیر شتر نیز به همین طریق موثر است لاكن براى گرم مزاجان خوب نیست ، معتقدند كه بجاى آب و غذا فقط شیر مصرف شود، شیر خر هم چنین خاصیتى را داراست ولیكن بایستى به مدت چند ماه داده شود بجاى شیرهاى فوق میتوان هر روز صبح براى یك ماه این نسخه را به كار برد.

نسخه :

عرق گل ، عرق مورد عرق فرنجمشك ، از هر كدام نصف لیوان روزانه میل شود. اگر روزانه 5 گرم انیسون را نرم كوبیده با عرقهاى فوق بكار برند اثرات بیشترى به دست خواهد آمد این دستورات براى زیادى آب انساج و شكم هر دو مفید است .

اگر آب فقط در شكم باشد و صفاق پر از مایع گردیده باشد دستورات زیر مفیدتر است .

1- پاكسازى بدن 2 كم كردن غذا و مایعات مخصوصا آب 3 دادن داروهاى مدر 4 مصرف شربت ریشه كاسنى ، تخمه كاسنى ، ریشه بادیان ، تخم بادیان ، تخم كرفس ، شربت ریشه كرفس ، تخم كشوث ، تخم خربزه و ترنجبین داروها را نیم كوب كرده جوشانیده ترنجبین و تخمه جات را شیره كش كرده با هم صبح ناشتا هر روز میل نمایند (مقدار داروها هر كدام 15 گرم ، تخم خربزه و خیار از هر كدام 50 گرم ، ترنجبین 100 گرم ) داروهاى فوق را میتوان همراه با عرق نعناع مصرف نمود شیر شتر و تریاق اربعه را نیز میتوان تواما بكار برد، آب برگ كاسنى و آب ترب با هم مفید مى باشند.

نسخه:

مرزنجوش 15گرم

گل سرخ 5گرم

ریشه كاسنى 20گرم

این جوشانده براى 6 روز صبح و عصر میل نمایند.

بیماران مبتلا به اسیت یا مایع درون شكم ، بایستى چند ماه از خوردن آب خوددارى كرده بجاى آن عرق كاسنى بنوشند و در ضمن معالجه داروهاى زیر را كه مقوى كبد است ، بكار برند:

مثل افسنطین ، تخم كشوث ، غافث ، ریشه كاسنى ، تاجریزى ، سنبل ، و ریوند خوردن روزانه 5 گرم از جوشانده برگ نیلوفر به مدت زیادى تاءثیر در بهبودى بیمار خواهد داشت .

نسخه :

آب كاسنى ریشه خرفه و سكنجبین هر سه تواءم در بر طرف كردن مایع شكم مؤثر است .

آب انار گل سرخ ، غافث ، تخم كشوث و شكر یا آب انار طباشیر و كاسنى و بادیان و تخم كرفس و عاقرقرها و سكنجبین و یا مصطكى را با افتیمون و تخم كرفس كوبیده در سكنجبین ریخته مصرف نمائید.


درمان آب آوردن شکم با طب سنتی

برای درمان آب آوردن شکم با طب سنتی روزی دو بار صبح و عصر دمنوش یا جوشانده ی ریشه کاسنی مصرف کنید.

به منظور درمان گیاهی آب آوردن شکم نیم روز و شب جوشانده ی برگ بارهنگ بنوشید.

مصرف دمنوش اسطوخدوس به درمان گیاهی آب آوردن شکم کمک می کند.

گیاه افتیمون نیز در درمان گیاهی آسیت شکم کاربرد دارد.

مصرف سیاهدانه به همراه عسل و همچنین ماساژ روغن سیاهدانه روی موضع به درمان گیاهی آسیت شکم کمک می کند.