رفلاکس معده / علائم و درمان رفلاکس معده در طب سنتی و با داروهای گیاهی

گوارشی ۱۷ خرداد ۱۳۹۷

رفلاکس معده / علائم و درمان رفلاکس معده در طب سنتی و با داروهای گیاهی

رفلاکس معده (ریفلاکس معده) (به انگلیسی Reflux) : در این مقاله می خوانید: رفلاکس معده و رفلاکس معده چیست و علائم رفلاکس معده و درمان رفلاکس معده و درمان رفلاکس معده در طب سنتی و خرما و رفلاکس معده و عسل و رفلاکس معده و درمان رفلاکس معده با داروهای گیاهی و رفلاکس معده در نوزادان و قرص برای رفلاکس معده و درمان قطعی رفلاکس معده و درمان صددرصد رفلاکس معده

رفلاکس معده / رفلاکس معده چیست / علائم رفلاکس معده / درمان رفلاکس معده / درمان رفلاکس معده در طب سنتی / خرما و رفلاکس معده / عسل و رفلاکس معده / درمان رفلاکس معده با داروهای گیاهی / رفلاکس معده در نوزادان / قرص برای رفلاکس معده / درمان قطعی رفلاکس معده / درمان صددرصد رفلاکس معده / ریفلاکس معده / رفلکس معده

رفلاکس معده چیست

رفلاکس معده زمانی اتفاق می‌افتد که اسید معده‌ به داخل مری برگردد. زمانی که این اتفاق می‌افتد، امکان دارد که شما مزه‌ی ترش مایعی را در انتهای گلوی خود احساس کنید. این موج از اسید معده می‌تواند پوشش مری شما را تحریک و اذیت کرده و باعث بروز سوزش معده، معده درد یا به اصطلاح ترش کردن معده شود.

اگر شما به‌ندرت به این مشکل دچار می‌شوید، نیازی نیست برای درمان معده درد تغییراتی اساسی در نحوه‌ی زندگی خود ایجاد کنید. استفاده از داروهای بدون نیاز به نسخه که مخصوص معده و کنترل اسید معده هستند می‌توانند هر درد و احساس ناراحتی را التیام ببخشند. اما اگر علائم این مشکل برای زندگی روزمره‌ی شما مشکلاتی ایجاد می‌کنند، امکان دارد به بیماری رفلاکس معده دچار شده باشید. در این صورت برای درمان باید تغییرات متعددی در نحوه‌ی زندگی خود ایجاد کنید.

علائم رفلاکس معده

سوزش سر دل، یکی از نشانه‌های شایع رفلاکس معده است اما این عارضه نشان‌های خاموش دیگری هم دارد که شاید کمتر متوجه آن‌ها شده باشید.

در صورت تجربه هرکدام از علائم زیر و برای تشخیص رفلاکس معده حتماً با پزشکتان تماس بگیرید:

بوی بد دهان

اگر با مسواک زدن و یا کشیدن نخ دندان هنوز هم مشکل بوی بد دهان را تجربه می‌کنید، برای تشخیص رفلاکس معده به مری با دندان‌ پزشکتان تماس داشته باشید. احساس کردن طعم تلخ یا ترش در دهان نیز می‌تواند از علائم دیگر باشد. رفلاکس معده، می‌تواند علاوه بر بوی بددهان‌، منجر به حساسیت دندان‌ها در برابر سرما و گرما و همچنین بیماری‌های سینوسی شود.

لارنژیت یا خشونت صدا

یکی از علائم رفلاکس معده التهاب حنجره است. رفلاکس معده به‌ویژه در شب‌هنگام باعث التهاب حنجره و درنتیجه گرفتگی صدا، احساس توده در گلو و گلودردهای مکرر می‌شود.

درد قفسه سینه

از دیگر علائم رفلاکس معده درد قفسه سینه است.  دردقفسه سینه ناشی از رفلاکس معده شبیه آنژین صدری ناشی از بیماری قلبی است. این درد در پشت جناق سینه احساس می‌شود و به پشت گردن، فک یا بازو گسترش می‌یابد. معمولاً درد بعد از غذا خوردن ایجاد می‌شود و ممکن است بیمار حتی از خواب بیدار شود و یا درد را با تحریکات هیجانی بیشتر حس کند. درد قفسه سینه ناشی از رفلاکس ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. این درد معمولاً خودبه‌خود بهبود می‌یابد و یا این‌که با مصرف آنتی‌اسیدها بهتر می‌شود. درد قفسه سینه ناشی از رفلاکس شایع‌ترین درد قفسه صدری غیر قلبی است.

سرفه خشک

اگر سرفه‌های خشک دارید می‌تواند از علائم رفلاکس معده باشد. بیماری رفلاکس سومین علت سرفه مزمن بعد از بیماری‌های سینوسی و آسم است. ۲۰ درصد افرادی که سرفه مزمن دارند مبتلابه رفلاکس هستند.

آسم

در مبتلایان به آسم بدون علل آلرژیک، که به درمان‌های رایج آسم نیز پاسخ مناسب نمی‌دهند باید بیماری رفلاکس در نظر گرفته شود. این بیماران علائم اصلی رفلاکس را ندارند ولی با درمان رفلاکس معده ، علائم آسم در آن‌ها بهبود می‌یابد.

گوش‌ درد

رفلاکس معده می‌تواند لوزه سوم و غدد لنفاوی کوچک را نیز تحت تأثیر قرار دهد. تورم در لوزه سوم منجر به تجمع مایع در سینوس‌ها و گوش می‌شود و این تجمع مایع می‌تواند گوش درد و عفونت را به همراه داشته باشد.

احساس توده در گلو

۱۰ درصد از مبتلایان به رفلاکس معده، دچار گلودرد مزمن هستند. علاوه بر این، اسید موجود در گلو باعث تورم اسفنکتر فوقانی مری می‌شود و فرد احساس یک توده در گلو می‌کند به‌طوری‌که نیاز فوری به سرفه کردن دارد. این توده همچنین می‌تواند در برخی افراد مشکلات بلع را ایجاد کند. ترشح بیش‌ از حد بزاق، سکسکه، تهوع و استفراغ از علائم رفلاکس معده (ریفلاکس معده) هستند که با شیوع کمتر دیده می‌شوند.

علت رفلاکس معده

عوامل مختلفی از  جمله شیوه زندگی و رژیم غذایی می توانند باعث افزایش مقدار اسید در معده و فشار در معده شوند.

عادات غذایی مضر

 • خوردن وعده های غذایی بزرگ
 • خوردن غذاهای خاصی شامل پیاز، نعنا، شکلات، مرکبات، سیر، گوجه فرنگی و غذاهای پر چرب و شور
 • نوشیدن مایعات خاصی مانند آب مرکبات، الکل و مایعات دارای کافئین
 • غذا خوردن قبل از خواب

عادات سبک زندگی مضر

 • داشتن اضافه وزن
 • سیگار کشیدن
 • پوشیدن لباس های تنگ
 • دراز کشیدن بعد از غذا خوردن

 

عوارض رفلاکس معده

یکی از عوارض رفلاکس معده (ریفلاکس معده) برگشت اسید از معده به مری است که می‌تواند سبب ایجاد زخم مری شود، همچنین کسانی که دچار رفلاکس (ریفلاکس) شدید معده هستند ممکن است در خواب این رفلاکس (ریفلاکس) از معده به مری برگردد و برگشت اسید به نای و حلق می‌تواند تارهای صوتی را تحت تأثیر قرار دهد و علائم گوش و حلق و بینی ایجاد کند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران بابیان اینکه برگشت اسید معده به حلق موجب التهاب تارهای صوتی و دورگه شدن صدا می‌شود، تأکید کرد: در افراد چاق نیز پس از کاهش وزن و داشتن رژیم غذایی مناسب، استفاده از دارو کاهش‌ دهنده اسید توصیه می‌شود.

وی یادآور شد: رفلاکس (ریفلاکس) بیشتر روی کیفیت زندگی بیمار تأثیرگذار است و اصولاً بیماری خطرناکی نیست و افراد مبتلابه رفلاکس (ریفلاکس) اگر در نحوه زندگی خود تغییر ایجاد کنند حتی گاهی بدون نیاز به دارو قابل‌ درمان هستند.

 

درمان رفلاکس معده

یکی از موثرترین راه های درمان رفلاکس معده، اجتناب از غذا و نوشیدنی هایی است که باعث بروز علائم آن می شوند از جمله:

 • در طول روز تعداد وعده های غذایی بیشتر یا حجم کمتر بخورید.
 •  سیگار را ترک کنید.
 • بالش هایی زیر سر تخت خود قرار دهید تا حداقل ۴ اینچ تا ۶ اینچ افزایش یابد.
 • حداقل ۲ الی ۳ ساعت قبل از خوابیدن دراز نکشید.
 • برای خوابیدن های در طول روز سعی کنید از صندلی استفاده کنید.
 • لباس ها و کمر بند های تنگ استفاده نکنید.
 • اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، برای کاهش با ورزش و تغییرات رژیم غذایی وزن اقدام کنید .

 

مواد غذایی و خوراکی های ضد رفلاکس معده (ریفلاکس)

ما در ادامه برخی از غذاهای برای کاهش اسید معده را به شما معرفی میکنیم برای اطلاع بیشتر مطالب زیر را بخوانید.

خوراکی های مفید برای رفلاکس معده

زنجبیل

همانطور که می دانید زنجبیل فواید بسیار زیادی دارد و برای بدن بسیار مفید است و به سلامت آن کمک به سزایی می کند ،زنجبیل دارای آنزیم های خاصی است و می توانند در خنثی سازی رفلکس اسید معده کمک به سزایی کند و می توانند رفلکس اسید معده را درمان کند

موز

موز میوه ی است که می توان از آن به عنوان خنک کننده معده نام برد چرا که PH بالایی دارد و می تواند در کاهش تولید اسید معده موثر باشد.

ماست

ماست داری پرو بیوتیک می باشد و می تواند معده را با لایه ای از باکتری ها بی خطر و سالم بپوشانه که نتیجه این عمل کاهش رفلکس اسید معده است و نمی گذارد که معده اسید تولید کند.

خربزه

میوه ای است که بهترین خنک کننده معده محسوب می شود که می تواند مانع تولید مایعات اضافی دستگاه گوارش شود که نتیجه این عمل این است که رفلکس اسید کاهش می یابد و التهاب معده نیز درمان می شود.

سبزیجات

سبزیجات دیگر مواد غذایی سالمی هستند که بسیار قلیایی می باشند به این معنی که می توانند تولید اسیده معده را بطور موثر خنثی نمایند.

بلغور جو دوسر

بلغور جو دو سر یک دانه سالم به شمار می آید و می تواند دیواره معده را بالایه ی از ژلاتین بپوشانند که در نتیجه این عمل فعالیت های اسیدی کاهش می یابد

آدامس

جویدن آدامس می تواند باعث افزایش تولید بزاق دهان شود که در پی این عمل براق دهان می تواند تولید اسید معده را خنثی و درمان کند.

لوبیا سبز

همه سبزیجات به مقدار کمی اسید درونشان دارند. این اسید به هیچ عنوان به جداره مری یا معد آسیب نمی‌زند. گرچه اسید معده قادر است دیواری مری را سوزانده و باعث سوزش فراوان شود. اما لوبیا سبز از جمله سبزیجاتی است که خاصیت تسکین دهنده‌گی دارد و بسیار به دردتان می‌خورد. در ضمن لوبیا سبز سر‌شار از منیزیم و مواد معدنی است و این مواد برای انقباض عصبی به‌کمک‌تان می‌آیند تا اسید از معده به سمت مری و دهان بالا نیاید. بهترین راه مصرف لوبیا سبز این است که لوبیای کباب شده را با لیمو و مقداری روغن زیتون قاطی کنید و از فواید سرشار آن بهره ببرید. کرفس نیز چنین ویژگی‌هایی را دارد و می‌تواند به دستگاه گوارش شما کمک کند.

برنج قهوه‌ ای

از ویژگی‌های این نوع برنج رفع پریشانی و استرس است و همچنین فیبر فراوانی دارد. مصرف این برنج به‌همراه مرغ و یا ماهی کبابی سفارش می‌شود، این خوراک تقریبا تضمین کننده برای جلوگیری از رفلاکس معده بحساب می‌آید.

زعفران

زعفران ذاتا  تسکین دهنده طبیعی به حساب می‌آید و بسیار شناخته شده نیز هست. به خاطر داشته باشید یک فنجان چای رازیانه نیز تاثیرات مطلوبی بر معده می‌گذارد و از آن دسته از مواد غذایی است که ضد التهاب نیز به شمار می‌آید. رازیانه غنی از فیبر بوده و این فیبر به معده کمک می‌کند تا غذا را آسانتر هضم کند و چرخه گوارش را نیز بهبود ببخشد. شما می توانید رازیانه را خرد کرده و به‌همراه سالاد نیز میل کنید.

خوراکی های مضر برای رفلاکس معده

قهوه، چای و نوشابه های کولا

این نوشیدنی ها حاوی کافئین یا تئین هستند، این ماده موجب سست شدن اسفنکتر مری و بالا آمدن اسیدها می‌شود. از سوی دیگر، ممکن است کافئین و تئین مخاط ریه را تحریک کنند و باعث التهاب ریه در بین کسانی که مبتلا به رفلاکس معده- مری هستند، بشود.

نوشیدنی های گازدار

از تمام نوشیدنی های گازدار باید اجتناب کرد زیرا این نوشیدنی ها احتمال نفخ را افزایش می‌دهند، نفخ نیز بر روی اسفنکتر معدوی مری تأثیر منفی دارد.

مشروب، آبجو و دیگر نوشیدنی های الکلی

تمام نوشیدنی های الکلی ممنوع هستند زیرا این نوشیدنی ها باعث سست شدن اسفنکتر مری می‌شوند، اسفنکتر دریچه ای ماهیچه ای است که از بالا آمدن محتویات معده به مری جلوگیری می‌کند. اگر شکم فرد خالی هم باشد، این تأثیر شدیدتر خواهد بود.

READ  فیستول گوارشی / درمان فیستول گوارشی / تشخیص فیستول گوارشی

شیر

شیر ماده ای غذایی است که باید از آن پرهیز کرد، زیرا حاوی چربی، پروتئین و کلسیم است، سه عنصری که باعث تحریک و نهایتاً تولید اسید معده می‌شوند.

شکلات شیری

شکلات شیری، همزمان هم حاوی چربی است و هم کافئین؛ بنابراین به عنوان عامل ایجاد سوزش معده شناخته می‌شود.

خوراکی های چرب و میوه ها

هر چه غذا چرب تر باشد، هضم آن مشکل تر و طولانی تر خواهد شد. در این حالت مواد غذایی مدت بیشتری در معده باقی می‌مانند، و این ماندن ترشح اسیدهای معده را افزایش می‌دهد.

مرکبات و آب مرکبات (پرتقال، لیمو ترش …)

به علت اسیدی بودن شان به شیرۀ معده اضافه می‌شوند. از سوی دیگر، ویتامین C که در مرکبات وجود دارد، ترشح اسید معده را افزایش می‌دهد.

ادویه ها و گیاهان معطر

در واقع، ادویه ها و گیاهان معطر استعداد تحریک بیشتر مخاط مری را دارند و احساس سوزش را تشدید می‌کنند.

 

درمان رفلاکس معده با داروهای گیاهی

 

۹ درمان گیاهی برای رفلاکس معده (ریفلاکس اسید معده)

آلوئه ورا

عصاره‌ی آلوئه‌ورا به هضم غذا کمک می‌کند و برای درمان التهاب مفید است. این ماده به کاهش تحریک حاصل از برگشت اسید معده کمک می‌کند. آلوئه‌ورا حاوی موادی مانند پولی‌ساکاریدها و گلیکوپروتئین‌هاست که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. در عین حال پولی‌ساکاریدها به ترمیم پوست کمک می‌کنند و گلیکوپروتئین‌ها برای کاهش درد و التهاب مفید هستند.
خوردن ژل آلوئه‌ورا پیش از غذا مفید است. مقداری از این ژل را می‌توانید همراه چای یا آبمیوه نیز میل کنید. آب آلوئه‌ورا شامل ویتامین‌های مختلف، موادمعدنی و آنزیم‌های مفید برای سیستم ایمنی است. همچنین این گیاه، شامل فیبر است که به تنظیم حرکات روده و کاهش یبوست نیز کمک می‌کند.

شیرین بیان

این گیاه معده را با یک ماده ژل مانند پوشش می‌دهد و از تحریک آن جلوگیری می‌کند. این گیاه به صورت تنتور یا چای در دسترس است. ریشه‌ی شیرین بیان به صورت چای و قرص در بازار موجود است. این گیاه باید با مشورت پزشک استفاده شود زیرا حاوی ماده‌ای به نام گلیسیریزین است که ممکن است عوارض ناخواسته به همراه داشته باشد.
علاوه بر این شیرین بیان برای کاهش فشار خون نیز مفید است. قرص‌های جویدنی که از گیاه تهیه می‌شود نیز ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. این ماده باید با بزاق دهان مخلوط شود و به شکل کپسول تاثیری ندارد. قرص‌های جویدنی ۱ تا ۲ بار در روز پیش از غذاها باید مصرف شود.

سنبل ختایی

گیاهی دارویی است که ریشه، میوه و دانه‌های آن خواص دارویی دارد.این گیاه به همراه ۵ گیاه دارویی دیگر مصرف می‌شود و در بهبود نشانه‌های رفلاکس معده (ریفلاکس معده) بسیار مفید است. عصاره‌ی آن را با عصاره‌ی سیر و هویج و رازیانه مخلوط کنید و سه بار در روز هر بار یک میلی‌لیتر از آن را استفاده کنید.

زیره (کراویه)

خواص التیام بخش دارد. دانه و روغن هم برای درمان سوزش سرِدل استفاده می‌شود. علاوه بر این زیره ضد یبوست و ضد باکتری‌های مضر بدن است، به هضم غذا کمک می‌کند و درد معده و روده را بهبود می‌بخشد. همچنین زیره برای درمان سندروم روده‌ی تحریک و سوءهاضمه بسیار مفید است. حدود ۲ میلی‌گرم از اسانس یا عصاره‌ی آن را سه بار در روز می‌توانید مصرف کنید.

بابونه

گل این گیاه در داروها استفاده می‌شود. ماده شیمیایی موجود در این گیاه سبب کاهش التهاب می‌شود. ۵۰ قطره از تنتور این گیاه را سه بار در روز میل کنید. استفاده طولانی مدت از این گیاه ممکن است سبب بروز حساسیت شود.

جلبک دریایی فوکوس

۵ تا ۱۰ میلی‌گرم از این گیاه که به صورت کپسول باشد سه بار در روز مصرف شود. مصرف این گیاه عوارض جانبی مربوط به مسمومیت ید در بردارد. خواص آن کمک به هضم غذا، رفع یبوست و کمک به سیستم گوارش است. در درمان نشانه‌های رفلاکس معده (ریفلاکس معده) بسیار مؤثر است.

بادرنجبویه

برای درمان نفخ معده و روده استفاده می‌شود. استفاده از این گیاه عوارض جانبی ندارد اما در صورتی که با گیاهان دیگر استفاده شود ممکن است سبب حساسیت پوستی مانند راش یا خارش پوستی شود.

خار مریم

برای درمان موقتی سوزش سرِ دل استفاده می‌شود. چون سرشار از کلسیم است برای رفلاکس (ریفلاکس) اسید معده مفید است. اما بیشتر از ۲۰۰ گرم از شیره‌ی آن نباید مصرف شود.

نعناع

سبب کاهش زخم‌ گوارشی و نشانه‌های آن می‌شود. در این مورد باید حتماً از کپسول‌های روکش دار ۲ تا ۳ بار در روز مصرف کرد. هر کپسول حاوی ۰٫۲ میلی‌گرم عصاره‌ (اسانس) نعناع است. درمورد مصرف نعنا لازم است با پزشک مشورت کنید زیرا در بعضی موارد ممکن است باعث تشدید حالات بیماری شود.

 

درمان رفلاکس معده در طب سنتی

رفلاکس معده (ریفلاکس معده)، معضلی همه گیر

امروزه رفلاکس (ریفلاکس) یا اسید معده افراد بسیاری دچار ناراحتی کرده است که با توجه به گستردگی این بیماری برآن شدیم تا یک نسخه طلایی برای درمان اسید معده یا رفلاکس معده (ریفلاکس معده) از استاد حسین خیر اندیش پدر طب سنتی ایران به شما عزیزان ارائه دهیم.

 

علت رفلاکس معده در طب سنتی (ریفلاکس معده – اسید معده):

در معده همیشه باید یک مقدار رطوبت وجود داشته باشد تا بتواند غذا را هضم کند.

این رطوبت که همان بلغم معده است باید متناسب باشد.

اگر این رطوبت بیشتر از حد شد طبیعت معده واکنش نشان میدهد و آن را دفع می کند.

این دفاع معده همان رفلاکس معده (ریفلاکس معده) است .

درمان رفلاکس معده در طب سنتی (ریفلاکس معده – اسید معده):

اگر بخواهیم این اتفاق نیافتد باید مقدار این رطوبت را به مقدار مناسبی کاهش دهیم.

برای کاهش رطوبت معده آب خوردن ناشتا را قطع می کنیم، آب میان غذا خوردن را ترک می کنیم، آب یخ، نوشابه های گاز دار را بطور کلی برای خود ممنوع می کنیم.

حالا باید معده را گرم کرد برای این کار ناشتا یک قاشق مربا خوری عسل و آخر شب آخرین غذا هم یک قاشق مربا خوری عسل باید باشد، اگر عسل نبود از یک عدد خرما هم میتوان استفاده کرد.

نسخه طلایی درمان رفلاکس معده (ریفلاکس معده – اسید معده):

اما نسخه اختصاصی برای درمان این بیماری علاوه بر این کارها که درمان تمام ناراحتی های معده و گوارشی مانند زخم معده، سردی معده، حالت تهوع و استفراغ مزمن و سایر بیماری های مربوط به معده بهترین درمان محسوب می شود نسخه زیر است:

یک قاشق مرباخوری تخم بارهنگ + یک لیوان عرق نعناء  را ۱۰ دقیقه ملایم می جوشانیم بعد از آن می گذاریم تا کمی ولرم شود سپس یک قاشق غذا خوری عسل به آن بیافزایید و روزی یک لیوان قبل از شام میل کنید.

طول مدت این درمان معمولاً ۴۰ روز می باشد اما با توجه به میزان اسید معده و سطح بیماری همین نسخه را تا درمان کامل می شود ادامه داد.

 

خرما و رفلاکس معده

خرما، سوزش معده را رفع می‌کند

انواع خرما از نظر میزان مواد مغذی با یکدیگر برابری می‌کند. آهن، منیزیم و ویتامین‌های گروه B خرما موجب آرامش اعصاب، رفع کم‌ خونی و نشاط می‌شود و به دلیل مقدار زیاد پتاسیم برای افراد با فشار خون بالا مناسب است.
فسفر این میوه فعالیت‌های فکری را زیاد می‌کند و قند آن در وعده افطار چون سریع جذب می‌شود، از رخوت و سستی می‌کاهد.
خرما بهترین دارو برای رفع سوزش معده است و از ترش کردن می‌کاهد. به یاد داشته باشید کلوچه و شیرینی‌های حاوی خرما به دلیل آن‌که دارای شکر، آرد و روغن است، کالری زیادی وارد بدن کرده و به اندازه خرما ارزش تغذیه‌ای ندارد.


بیشتر بخوانید:

جدول کالری مواد غذایی


عسل و رفلاکس معده

آشنایی با خواص درمانی عسل و رفلاکس معده (ترش کردن معده)

سوزش پشت جناغ سینه و سر دل بر اثر برگشت اسید که به بیماری رفلاکس معده به مری شناخته میشود با مصرف عسل طبیعی می توان تا حدود زیادی بهبود بخشید. توصیه می شود افراد مبتلا به رفلاکس قبل از خوردن هر وعده غذایی، یک قاشق عسل طبیعی مصرف کنند. می توانید عسل را با مقداری نان مصرف کنید، اما حدود ۲۰ دقیقه پس از آن از مصرف مایعات و آب خودداری کنید، زیرا کارایی عسل را برای بهبود رفلاکس کاهش می دهد، زیرا آب سبب رقیق شدن عسل و کم شدن کارایی آن می شود.

علت اصلی رفلاکس، تضعیف اسفنگتر مری می باشد. مصرف عسل، سبب تحریک این اسفنکتر شده و رشد مجدد این اسفنگتر را سبب می شود. در نتیجه با مصرف مداوم عسل این تحریک مدام صورت گرفته و سبب کاهش احتمال برگشت محتویات مری به معده می شود. علاوه بر این عسل خاصیت ضد میکروبی دارد و میکروب های مضر معده را از بین می برد.

خواص عسل برای درمان رفلاکس معده

دقت کنید که این روش ها برای کمک به بهبود می باشد و در صورت حاد بودن بیماری حتما به پزشک مراجعه کنید و تنها به درمان سنتی بسنده نکنید. ضمنا خواص ذکر شده تنها مربوط به عسل طبیعی می باشد و نه عسل های صنعتی و شرکتی.

۱- یک قاشق چای خوری از پودر شنبلیله را بجوشانید و ناشتا بنوشید، بعد از آن یک قاشق غذاخوری عسل مصرف کنید.

۲- جهت معالجه ترش کردن معده تا بهبودی کامل صبح ناشتا به میزان یک قاشق چای خوری عسل میل کنید این یکی از اصلی ترین راه های درمان رفلاکس معده با عسل است .

۳- یک لیوان ماست را همراه با یک قاشق غذاخوری عسل ترکیب کرده و روزانه ۳ بار بنوشید. اسید معده را به شدت کاهش می دهد و دیگر از ترش کردن معده اثری دیده نخواهد شد.

۴- آرد گندم و عسل و زعفران را با هم مخلوط و با آن ها حلوا درست کرده و مصرف کنید.

۵- پودر بالنگ و عسل را با یکدیگر مخلوط نموده و میل کنید، این ترکیب برای تقویت معده موثر می باشد.

۶- برای تقویت معده، شیر و عسل بسیار مفید می باشند و روده ها را نرم می کنند. اگر سالمندان می خواهند شیر در معده شان سریع تر هضم شود، آن را با عسل میل نمایند.

۷- برای تقویت معده ۲۰ گرم پودر پوست بالنگ را با ۲۰۰ گرم عسل مخلوط نموده یک ساعت بعد از غذا یک قاشق میل شود. این معجون برای نفخ معده نیز موثر می باشد. برای از بین بردن تلخی پوست بالنگ به مدت ۲۴ ساعت در آب خیسانده و هر ۵ ساعت آب را تعویض نموده سپس در آب آخر کمی جوشانده و آنگاه صاف کرده و بگذارید خشک شود.

READ  رژیم غذایی مناسب برای درمان زخم معده

 

خوراکی های مفید و مضر برای رفلاکس معده

اینها را بخورید

نان – برنج – گوشت بی چربی – سینه مرغ – سفیده تخم مرغ – پنیر تازه – سیب زمینی – انار شیرین – لیمو ترش تازه – سیب – عسل – مربای به و سیب – خرمای خشک – نخود – ماش – دانه سویا – کرفس – لوبیا سبز – کدو – گشنیز – جعفری – ریحان – نعنا

بهترین غذاها سیب زمینی آبپز شده یا تنوری، برنج ، مرغ و گوشت آبپز، و عسل بسیار مفید است.

 

اینها را نخورید

سرکه – نمک – ترشی – رب گوجه – ماست ترش – پنیر شور و چرب – سیر – پیاز خام – فلفل – تره – تربچه – شاهی – کلم – تمام روغنها بجز روغن زیتون – کره – خامه – مارگارین – زرده تخم مرغ – انواع سس – گردو – پسته – حلوا – قارچ – گوشت گاو – انگور – کیوی – تمام کنسروها – نوشابه – بستنی – سوسیس – کالباس – پیتزا – همبرگر – تمام سرخ کردنی ها – نان شیرینی – بیسکویت – چیبس – پفک – عدس – لوبیا قرمز – تمامی غذاهای ادویه دار تند مثل فلفل سیاه و سفید – چای زیاد – غذای ترش و ترشیجات – سیر و پیاز خام –  غذاهای سرخ شده (تمام غذاها به صورت آبپز شده و غیر سرخ کرده باشد) – غذاهای آبکی مثل آش و سوپ و آبگوشت و شیربرنج و فرنی – تمام میوه های خام – سبزی خام – دوغ ترش – قهوه و شکلات و شیرینی

 

انار برای رفلاکس معده

خواص و مضرات انار ترش و انار شیرین متفاوت است. انار ترش برای رفلاکس معده مضر است.

 

درمان قطعی رفلاکس معده

با رعایت رژیم و سبک زندگی صحیح درمان رفلاکس معده صددرصد خواهد بود.

عدم پوشیدن لباس های تنگ

به هنگام غذا خوردن و حتی بعد از آن، از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید. برای مثال می توانید بعد از خوردن غذا کمربند خود را شل کنید.

دراز نکشیدن بعد از خوردن غذا

برای درمان قطعی رفلاکس معده، تا یک ساعت بعد از خوردن غذا دراز نکشید زیرا در این حالت اسید معده بیشترین اثر را دارد و می تواند به راحتی ار اسفنگتر عبور کند. اصولا باید بین خوردن غذا و خوابیدن ۳ ساعت فاصله باشد. به عبارت دیگر سه ساعت مانده به خواب شبانه غذا نخورید تا دچار رفلاکس معده نشوید.

موقعیت صحیح به هنگام خوابیدن

بعضی از مردم با رعایت فاصله بین خوردن غذا و خوابیدن، باز هم به هنگام دراز کشیدن و خوابیدن دچار رفلاکس معده می شوند. برای برطرف کردن این مشکل بایستی در موقعیت درستی قرار بگیرید و بخوابید. بدین صورت که با قرار دادن تعدای بالشت (حدود ۱۴ سانتی متر) در زیر سر به بدن خود به هنگام خواب شیب بدهید.

پیاده روی کردن بعد از خوردن غذا

برای درمان رفلاکس معده بعد از خوردن هر وعده غذایی پیاده روی کنید. همچنین با پیاده روی کردن و انجام فعالیت های روزانه استرس و اضطزاب که منجر به رفلاکس معده می شوند هم، کاهش می یابند.

پرهیز از خوردن بعضی از مواد غذایی

بعضی از مواد غذایی باعث ایجاد رفلاکس معده شده و یا شدت آن را افزایش می دهند. بنابراین بهتر است برای جلوگیری از رفلاکس معده از مصرف مواد غذایی زیر پرهیز کنید.

 • گوجه فرنگی و انواع سس های قرمز
 • پیاز، سیر و سیب زمینی
 • غذاهای تند و کاری دار و همچنین مصرف انواع ترشی
 • مصرف مواد غذایی اسیدی مثل مرکبات و آب زرشک
 • شکلات زیرا حاوی چربی و کافئین است.
 • مشروبات الکلی و دخانیات
 • غذاهای چرب و سرخ کردنی
 • نوشیدنی های کافئین دار و گازدار مثل قهوه، چای پررنگ، نوشابه و…
 • نعناع و محصولات حاوی نعناع مثل عرق نعناع و… برای برخی از افراد
 • مواد غذایی نفاخ مثل بعضی از حبوبات

وعده های غذایی کوچک و کم حجم

در هر وعده، مقادیر زیادی از مواد غذایی را وارد معده خود نکنید. به جای آن تعداد وعده های غذایی را افزایش دهید ولی مقدار هر وعده را هم کم کنید تا دچار رفلاکس معده نشوید.

نوشیدن آب

بهترین نوشیدنی برای درمان قطعی رفلاکس معده, آب می باشد زیرا اسید معده را رقیق می کند. ۱ ساعت قبل از خوردن غذا و یا ۲ ساعت بعد از خوردن غذا یک تا دو لیوان آب بنوشید.به طور کلی از مصرف نوشیدنی در فواصل گفته شده برای قبل و بعد از غذا، خودداری کنید.

کم کردن اضافه وزن

داشتن اضافه وزن بر معده فشار می آورد و این امر موجب رفلاکس معده می شود. بنابراین کم کردن چند کیلو از اضافه وزن به کنترل رفلاکس معده کمک می کند.

مصرف شیر گیاهی به جای شیرهای حیوانی

برای درمان قطعی رفلاکس معده, شیر گیاهی مثل شیر سویا را جایگزین شیرهای حیوانی کنید. در شیر گیاهی بافت پروتئینی به دلیل فرآیند جوشاندن شکسته می شود. به هنگام مصرف بهتر است به شیر گیاهی کمی عسل اضافه کنید. لاکتوز موجود درشیر منجر به تحریک دریچه مری می شود. مصرف شیر فقط برای مدت کوتاهی منجر به تسکین رفلاکس معده می شود اما در طولانی مدت منجر به ترشح بیشتر اسید معده می شود.

سیگار نکشیدن

برای درمان قطعی رفلاکس معده سیگار را ترک کنید. زیرا سیگار کشیدن موجب ضعیف شدن اسفنکتر یا دریچه مری می شود  و این مسئله به رفلاکس معده منجر می شود. مخصوصا اگر بعد از خوردن غذا سیگار کشیده شود ابتلا به رفلاکس معده هم تشدید می بابد.

عرق کاسنی و بیدمشک

از بین عرقیات برای رفلاکس معده, عرق بیدمشک و عرق کاسنی بسیار مناسب هستند. این عرقیات را با کمی عسل و آب مخلوط کرده و همچون شربت مصرف کنید.

نکات پایانی

 • مصرف سبزیجات مثل کرفس، جعفری، خیار، گشنیز، زیره، آویشن و میوه های شیرین که اسید کمی دارند، برای درمان قطعی رفلاکس معده مناسب می باشند.
 • دمنوش های مفید چای بابونه و چای سبز را جایگزین چای سیاه و قهوه کنید. در صورت استفاده از چای سیاه، روزانه فقط دو فنجان از آن را به صورت کمرنگ، همراه با عسل بنوشید.
 • یکی دیگر از راه های درمان قطعی رفلاکس معده, خوردن یک قاشق غذاخوری عسل بعد از هر وعده غذایی است. تا ۲۰ دقیقه بعد از خوردن عسل، از نوشیدن مایعات و آب پرهیز کنید تا کارایی عسل کم نشود.
 • برای درمان رفلاکس معده درمان دارویی هم وجود دارد که فقط با مراجعه به پزشک از دارو استفاده کنید بنابراین از مصرف بیش از حد و خودسرانه داروهای رفلاکس معده خودداری کنید تا گرفتار عوارض جبران ناپذیر آن ها نشوید. راه های معرفی شده در این مطلب را به کار ببرید تا رفلاکس معده شما به طور قطع درمان یابد.

 

قرص برای رفلاکس معده

ابراهیم دریانی، فوق تخصص گوارش و عضو هیئت علمی علوم پزشکی تهران  با اشاره به اینکه یکی از شایع‌ترین بیماری‌های گوارشی رفلاکس است، افزود: افراد زیادی از ترش کردن، برگشت اسید به دهان و احساس تلخی دهان شکایت می کنند. این بیماری به دلیل نقص عملکرد دریچه‌ تحتانی مری و آسیب مخاط که مانع از برگشت اسید معده شده به وجود می آید.

قرص های ضدبارداری موجب رفلاکس می شوند

این فوق‌تخصص گوارش و کبد با بیان اینکه مصرف برخی داروها در ایجاد رفلاکس معده موثر است، افزود: قرص‌های خواب آور، قرص های هورمونی به ویژه داروهای ضدبارداری مورد مصرف خانم ها، داروهای ضدفشار خون و پروپرانولول، قرص های بیماران مبتلا به آسم موجب رفلاکس می‌شوند.

وی با اشاره چاقی و ایجاد رفلاکس اظهار داشت: چاقی به خصوص در نوع شکمی به دلیل فشار به معده موجب بازگشت اسید معده به مری و رفلاکس می شود. علاوه بر این در افرادی که به آسم مبتلا هستند رفلاکس یا ترش کردن بیشتر بروز می کند.

بیماری ها قلبی با رفلاکس اشتباه گرفته می شوند

شهرام آگاه، فوق تخصص گوارش و کبد با اشاره به علائم رفلاکس معده گفت: نشانه های گوارشی مانند درد شکم، سوزش سر دل، تهوع، نفخ، آروغ، درد پشت جناغ، درد در ناحیه مری از علائم این بیماری است همچنین علایم غیرگوارشی مثل درد قفسه سینه، تنگی نفس، سرفه، تشدید آسم، درد فک ها، گوش درد، سینوزیت های مکرر یا مشکلات ریوی نیز ممکن است بروز کند که در بسیاری از موارد با بیماری های قلبی و ریوی اشتباه گرفته می شود.

دریانی عنوان کرد : یک از علائم رفلاکس بیدارشدن هنگام صبح با صدای گرفته از خواب است البته صدای این افراد در طول روز به مرور باز می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه رفلاکس در ایجاد سینوزیت مزمن نیز نقش دارد، افزود: این مشکل در برخی بیماران از عوارض رفلاکس محسوب و در صورت تکرار موجب زخم انتهای مری و تنگی آن شده همچنین می‌تواند منجر به اختلال خواب نیز شود.

آندوسکوپی ساده ترین روش تشخیصی رفلاکس

آگاه با اشاره به روش تشخیص رفلاکس معده گفت: از نظر تشخیصی معمولا شرح حال گرفتن از بیمار و معاینه بالینی کافی است و نیازی به اقدامات تشخیصی دیگر نیست و بعد از تشخیص بیماری و باتوجه به میزان درد و علائم به بیمار توصیه های درمانی لازم داده می شود.

متخصص گوارش و کبد ادامه داد: ممکن است در موارد خاصی این علائم فرد را بسیار آزار دهد که در این صورت برای تشخیص رفلاکس (ریفلاکس) ساده ترین روش آندوسکوپی است. در مواردی نیز از pH  متری ۲۴ ساعته یعنی اندازه گیری میزان اسید مری در یک شبانه روز یا عکسبرداری برای تشخیص بیشتر استفاده می شود.

خوردن این غذاها ممنوع!

آگاه با بیان اینکه بیماران مبتلا به رفلاکس (ریفلاکس) به سادگی با دارودرمانی و رعایت رژیم غذایی خاص بهبود می یابند، افزود:  این بیماران باید از مصرف غذاهای چرب و حجیم خودداری کرده و بین غذا، آب و مایعات ننوشند. مصرف غذاهای آبکی و شل هم به این افراد توصیه نمی شود. بیماران مبتلا به رفلاکس (ریفلاکس) نباید بلافاصله پس از صرف غذا دراز بکشند. ضمن اینکه مصرف سیگار، دخانیات و هم برای مبتلایان به رفلاکس  ممنوع است.

READ  جراحی بیماری کرون / مزایا و معایب جراحی بیماری کرون / درمان بیماری کرون

دریانی با اشاره به موادغذایی که رفلاکس را تشدید می کنند، گفت: تصریح کرد: بیماران باید از مصرف ترشی، ادویه، سرکه، خیارشور، غذاهای چرب به ویژه فست‌ فود ها و پیتزا به علت وجود پنیر چرب در آن ها، پیاز خام، پرتقال، گوجه‌ فرنگی، نوشیدن مایعات بخصوص نوشابه در میان غذا خودداری کنند. مبتلایان به رفلاکس نباید بلافاصله بعد از غذا بخصوص در وعده شام دراز بکشند و فاصله سه ساعتی بین این وعده و خواب را حفظ کنند. دزار کشیدن بلافاصله بعد از غذا رفلاکس را تشدید می‌کند.

از شر رفلاکس چگونه خلاص شویم؟

دریانی با اشاره به اینکه برای درمان اغلب داروهای کم کننده اسید معده مانند امپرازول و پنتاپرازول تجویز می شود، گفت: بهترین زمان مصرف این داروها نیم ساعت قبل از صبحانه است. علاوه بر این ها شربت‌ های آنتی‌ اسید برای افرادی که از رفلاکس شدید رنج می برند، تجویز می‌شود. درصورتی که نیمه‌های شب هم رفلاکس بروز کند پزشک به جای یک بار، دو نوبت امپرازول و این قبیل داروها را توصیه می کند. رفلاکس چیزی نیست که با رعایت یک ماهه رژیم غذایی درمان شود و گاهی لازم است فرد تا پایان عمر این رژیم را همراه داشته باشد.

داروهای مضر برای رفلاکس معده (ریفلاکس معده)

بعضی از داروها ممکن است سبب تشدید رفلاکس معده (ریفلاکس معده) شوند. به طور کلی این داروها به دلایل زیر بر رفلاکس معده (ریفلاکس معده) اثر می‌گذارند:

ضعیف کردن اسفنکتر مری

بعضی از داروها با ضعیف کردن اسفنکتر مری، یعنی دریچه‌ای که مری ومعده را به هم متصل می‌کند، سبب تشدید رفلاکس معده (ریفلاکس معده) می‌شوند.

تشدید التهاب مری

بعضی از داروها با تشدید التهاب حاصل از رفلاکس معده (ریفلاکس معده)، علائم این مشکل را افزایش می‌دهند.

کند کردن هضم غذا

بعضی از داروها سیستم هاضمه را کند می‌کنند و سبب می‌شوند که غذا بیشتر در معده بماند و اسید بیشتری برای هضم آن ترشح شود.
داروهایی که بیشترین اثر مستقیم را بر رفلاکس معده (ریفلاکس معده) دارند، آنهایی هستند که باعث ضعیف شدن اسفکتر معده می‌شوند. این داروها دریچه‌ی بین معده و مری را شل می‌کنند و سبب می‌شوند که اسید از معده به مری راه یابد. این داروها عبارتند از:

داروهای ضدافسردگی

این داروها ماهیچه‌ها را سست می‌کنند. ایمپرامین (توفرانیل)، دوگزپین و آمی تریپ تیلین از این دسته هستند.

داروهای آسم

داروهایی که سبب سستی ماهیچه‌های کنترل تنفس می‌شوند ، سبب شل شدن اسفنکتر بین مری و معده نیز می‌شوند. تئوفیلین یکی از این داروهاست.

داروهای مسکن و خواب آور

داروهایی مانند دیازپام (والیوم) و  تمازپام از این دسته‌اند.

جایگزین‌های استروژنی

داروهای حاوی استروژن نیز ممکن است سبب تشدید علائم رفلاکس معده (ریفلاکس معده) شوند.

داروهایی که سبب تورم بیشتر ناحیه اسفنکتر مری و در نتیجه تشدید علائم رفلاکس (ریفلاکس) می‌شوند عبارتند از :

• بیسفوسفونات، مانند آلندرونیت که برای درمان پوکی استخوان به کار می‌رود.
• مکمل‌های پتاسیم
• قرص‌ آهن
• آنتی‌ بیوتیک‌ هایی نظیر دوکسی سیلین و تتراسایکلین
• کوئینیداین، که یک داروی قلبی است.

سرانجام داروهایی که سبب کند شدن هضم غذا می‌شوند، سبب تولید بیشتر اسید معده و در نتیجه تشدید علائم رفلاکس معده (ریفلاکس معده) می‌شوند این داروها عبارتند از :

داروهای فشارخون

این داروها که سبب شل شدن رگ‌ها می‌شوند، بر ماهیچه‌های معده نیز همین اثر را دارند و سبب کندشدن هضم غذا می‌شوند. بعضی از آنها عبارتند از : نیفدیپین، وراپامیل، دیلتیازم، نادولول است.

مسکن‌های مخدر

مانند مورفین، و اکسکونتین، سبب افزایش اسید معده می‌شوند.

اگر دارای علائم رفلاکس معده (ریفلاکس معده) هستنید و دارو نیز مصرف می‌کنید بهتر است با پزشکتان مشورت کنید. پزشک می‌تواند از داروهای جایگزین استفاده کنید تا عوارض مربوط به رفلاکس معده (ریفلاکس معده) مربوط به آن کاهش یابد. البته هیچگاه بدون نظر پزشک اقدام به چنین کاری نکنید.

 

رانیتیدین ، دارویی برای درمان رفلاکس معده (ریفلاکس معده)

قرص رانیتیدین دارویی است که به گروهی از داروها به نام داروهای مهارکننده H2 تعلق دارد. این داروها موجب کاهش ترشح اسید معده می گردند و در درمان بیماری های گوارشی نظیر ترش کردن، زخم معده، رفلاکس، سوزش سر دل مورد استفاده قرار می گیرد.

قرص رانیتیدین برای درمان  زخم های خوش خیم معده یا دوازدهه، رفلاکس معده (ریفلاکس معده) به مری، سندروم زولنیجراسیون، پیشگیری از آسپیراسیون اسید قبل از عمل جراحی، پپسی مزمن و گاستریت می باشد. فرم خوراکی این دارو براحتی از لوله گوارش جذب می شود و ۲  الی ۳ ساعت پس از تجویز به حداکثر غلظت خود می رسد. کاربرد اصلی این دارو در درمان زخم معده و گاستریت است. این دارو در درمان کوتاه مدت زخم‌های فعال دوازدهه یا زخمهای فعال و خوش‌خیم معده، (در مقادیر کم برای پیشگیری از عود زخم دوازدهه مصرف می‌شود)، حالات مرضی ترشح بیش از حد اسید معده مانند سندروم زولینگر- الیسون، برگشت محتویات معده به مری نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

رفلاکس معده در نوزادان

ساختار معده نوزاد با افراد بزرگسال چندان تفاوت ندارد و وقتی دریچه پائین نای درحال استراحت است. رفلاکس یا برگشت اسید رخ می دهد. این دریچه به صورت یک زبانه وظیفه دارد مانع از برگشت محتویات معده به داخل مری شود. هنگام بلع غذا این دریچه باز می شود و بعد از اتمام عمل این دریچه بسته می شود تا مری و سایر اعضا ازتماس با اسید معده در امان باشند.
متاسفانه تشخیص این که آیا نوزادان دچار سوزش سر دل مزمن شده است یا خیر چندان راحت نیست. به منظور تشخیص این مطلب شما باید حتما با پزشک خود مشورت کنید. هرچند نشانه هایی نیز وجود دارد که مشکلات در خوابیدن، سرفه، کاهش وزن، بی اشتهایی، ترشح بزاق بیش از حد و مشکلات تنفسی از علائم این نشانه ها می باشند.

علائم رفلاکس معده در نوزادان

عارضه بازگشت اسید معده باعث به وجود آمدن ناراحتی های تنفسی نیز می شود نظیر سینه پهلو، تنگی و زخم دیواره مری و سوء تغذیه . از دیگر علائم رفلاکس اسید در نوزادان می توان به سرفه مداوم، اختلالات تنفسی، ترشح بیش از حد بزاق دهان، تحریک پذیری و گریه غیر معمول، درد سینه و تورم گلو اشاره کرد.
دومین دلیل شایع، خوابیدن بیش از حد به پشت می باشد که باعث تشدید این حالت می شود. وجود این دو حالت و قابلیت برگشت سریع مایعات به نسبت جامدات، به دریچه نای فشار وارد می کنند و باعث برگشت اسید می شوند. عمده ترین دلیل برگشت اسید می توان به آناتومی ساختار معده کودک، عادات غذایی نامناسب، استعمال دخانیات توسط اطرافیان، اضافه وزن و حساسیت های غذایی اشاره کرد.

درمان رفلاکس معده نوزادان

هرچند برگشت اسید معده یک بیماری و نیازمند مراقبت و داروهای پزشکی است ولی جای نگرانی وجود ندارد زیرا به مرور با تغییرات شیوه تغذیه کودک و رشد او به مرور از بین می رود.

علاوه بر معاینه کودکان جهت تشخیص بیماری بازگشت اسید معده، نوع اسید معده کودک نیز باید آزمایش شود. شرایطی نیز وجود دارد که بازگشت اسید معده را کاهش می دهد از جمله تغییرات عادات غذایی، سرپا نگه داشتن کودک بعداز خوردن غذا.

 

نشانه های رفلاکس معده در نوزادان

رفلاکس معده در نوزادان، به دلیل کامل نشدن رشد دریچه معده به مری اتفاق می افتد. این دریچه بافتی شبیه مری اما دولایه دارد که وارد معده می شود و هنگام استراحت مانند دریچه ای در برابر انحناء معده از ورود مواد غذایی به مری جلوگیری می کند.

این قسمت یکی از دو عضو “مانع رفلاکس” هستند، عضو دوم این گروه، اسفنکتر (Sphincter) تحتانی مری است و مجموعه ای از ماهیچه ها است که در قسمت اتصال مری و شکم قرار دارند. این مجموعه از بازگشت غذا به مری جلوگیری کرده و وقتی غذا می خورید اجازه ورود غذا به شکم را می دهد. در کودکان معمولا در یک سالگی این قسمت کامل می شود.

مشخص کنید که فرزندتان رفلاکس دارد یا نه، برخی از نشانه های رفلاکس معده عبارتند از:

– تحریک پذیری و درد، بعضی مواقع کودک ناگهان در هنگام خواب جیغ می کشد. مداوم یا ناگهانی گریه می کند یا علائمی مثل درد دارد. ممکن است نتوانید کودک را در این حال آرام کنید، مخصوصا وقتی که به یک طرف لم داده اند.
– سرفه های شبانه و نیز در موارد شدید رفلاکس معده، در صورتی که محتویات معده وارد مسیر تنفسی شوند می تواند باعث آپنه و مشکلات تنفسی، مانند آسم، برونشیت و ذات الریه شود.
– احساس بوی اسید یا ترشیدگی در پوشک بچه که با مدفوع شل همراه است. حرکات روده می تواند بسیار زیاد باشد و یا بچه ها یبوست می گیرند.
– عادات بد خوابیدن، که معمولا با به شکل طاق در آوردن گردنشان در طول یا بعد از غذاخوردن شروع می شود.
– بچه ها در بدنشان گاز زیادی دارند و برایشان سخت است که بعد از خوردن غذا آروغ بزنند.
– ترش کردن بیش از حد شیر (پنیر کردن شیر) و استفراغ
– نپذیرفتن غذا و یا خوردن بیش از حد برای آرامش
– آروغ یا سکسکه متوالی
آبریزش بینی
– مشکلات بلعیدن و عق زدن
– عفونت مکرر گوش و احتقان سینوس
– بوی بد دهان/ بوی اسیدی

روش های زیادی وجود دارد که با آن ها می توانید رفلکس معده را کاهش دهید:
– بعد از غذا خوردن کودک تان را بنشانید و بگذارید که آروغ بزند، برای بهتر آروغ زدن پشت او را آرام مالش دهید.
– در فواصل معین و وعده های کم حجم به کودک غذا بدهید، این کار به سیستم گوارش کمک می کند.
– دادن شیر مادر به کودک که بهترین غذا برای آن ها بوده و خطر رفلکس اسید را کاهش می دهد.
– اگر نوزادتان شبانه رفلاکس اسید می کند، قسمت بالای تخت یا بالش بچه را ۳۰ درجه بالا ببرید.
– اگر کودک آروغ زده و نیم ساعت از خوردن غذایش گذشته می تواند روی شکم دراز بکشد.
– در محیط آرام به بچه هایتان غذا بدهید.

اگر نشانه ها ادامه پیدا کردند، حتما به دکتر مراجعه کنید.

در این مقاله خواندید:

رفلاکس معده / علائم و درمان رفلاکس معده / درمان رفلاکس معده در طب سنتی / درمان رفلاکس معده با داروهای گیاهی / خرما و رفلاکس معده / عسل و رفلاکس معده / رفلاکس معده در نوزادان / قرص برای رفلاکس معده / درمان قطعی رفلاکس معده / درمان صددرصد رفلاکس معده