تست پاپ اسمیر / زمان انجام / جواب آزمایش / نحوه انجام

آزمایش های پزشکی ۲۴ آبان ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

تست پاپ اسمیر چیست ؟

پاپ اسمیر (Pap Smear) که نام دیگر آن تست پاپ بوده که روشی برای تشخیص سرطان دهانه رحم در زنان است.

در این روش سلول ها از دهانه رحم که قسمت باریک و پایینی رحم بوده و در بالای واژن قرار دارد، جمع آوری می شوند.

 

تست پاپ اسمیر

افرادی که سرطان دهانه رحم در آنها طی مراحل اولیه شناسایی می شود، شانس بالاتری برای درمان دارند. بوسیله این تست می توان از تغییرات سلول های رحمی به احتمال بروز سرطان در آینده پی برد. شناسایی این سلول های غیر عادی توسط پاپ اسمیر اولین مرحله در توقف شیوع احتمالی سرطان دهانه رحم است.


بیشتر بخوانید:

سرطان دهانه رحم، علائم، تشخیص، پیشگیری و درمان


زمان انجام تست پاپ اسمیر

از پاپ اسمیر برای مشاهده سرطان دهانه رحم استفاده می شود.

این تست اغلب در کنار تست لگنی صورت می پذیرد. در زنان بالای 30 سال، پاپ اسمیر را می توان با تست HPV ترکیب نمود، HPV عفونتی است که از طریق رابطه جنسی منتقل شده و می تواند سبب بروز سرطان دهانه رحم شود. در برخی موارد، می توان از تست HPV بجای تست پاپ اسمیر استفاده کرد.


بیشتر بخوانید:

عفونت HPV، انواع، علائم، پیشگیری و درمان آن

واکسن HPV چیست و برای چه افرادی مناسب است ؟


چه کسانی ملزم به انجام این تست هستند؟

شما و پزشکتان درباره زمان شروع انجام تست و توالی آن تصمیم می گیرید.

در کل، پزشکان شروع انجام این تست را از 21 سالگی توصیه می کنند.

تست پاپ اسمیر را هرچند وقت یکبار می بایست تکرار نمود؟

توصیه پزشکان برای انجام این تست در زنان بین 21-65 سال هر سه سال یکبار است.

در زنان 30 سال به بالا، این تست در کنار تست HPV می تواند هر 5 سال یکبار صورت پذیرد. حتی می توان تست HPV را جایگزین تست پاپ نمود.

در صورت داشتن ریسک ابتلا، بدون توجه به سن می بایست پاپ اسمیر مکررا صورت پذیرد.

ریسک های ابتلا عبارتند از:

 • تشخیص سرطان دهانه رحم یا پاپ اسمیر که بتوان از طریق آن سلول های پیش سرطانی را مشاهده نمود
 • در معرض قرار گرفتن DES قبل از تولد
 • عفونت ایدز
 • ضعف سیستم ایمنی بدن بخاطر پیوند عضو، استفاده از شیمی درمانی یا کورتیکواستروئید مزمن
 • سابقه مصرف دخانیات

می توانید با پزشکتان درباره مزایا و مضرات پاپ اسمیر مشورت نموده و با توجه به خطر ابتلا به سرطان، بهترین راه را انتخاب کنید.

به تشخیص چه کسی می بایست تست پاپ اسمیر را متوقف نمود؟

در شرایط مشخص فرد و پزشک معالج درباره پایان دادن به تست تصمیم می گیرند.

این شرایط عبارتند از:

 • پس از خارج کردن رحم: پس از اینکه از طریق جراحی رحم خارج می شود از پزشک خود راجع به ادامه تست مشورت بگیرید.

اگر خارج کردن رحم را در حالت مشاهده عدم وجود سلول های سرطانی و به دلایلی نظیر فیبروئید رحمی انجام داده اید، می توانید تست پاپ اسمیر را متوقف کنید.

اما در حالت خارج کردن رحم در صورت وجود سلول های پیش سرطانی، پزشک ادامه تست را توصیه خواهد نمود.

 • سنین بالا: در زنان بالای 65 سالی که تست پیش سرطان در آنها منفی بوده، می توان با تجویز پزشک تست پاپ اسمیر را متوقف نمود.

می توان با توجه به عوامل ریسک با پزشک درباره انجام بهترین کار مشورت نمود. در صورت داشتن رابطه جنسی با چند نفر، پزشک ادامه این تست را توصیه می کند.

خطرات تست پاپ اسمیر

نحوه انجام تست پاپ اسمیر

پاپ اسمیر راهی مطمئن برای مشاهده سرطان دهانه رحم است. هرچند این تست مصون از خطا و اشتباه نیست. این تست می تواند نتایج منفی و اشتباه در برداشته باشد، یعنی با وجود سلول های غیر عادی، در تست پاپ اسمیر هیچ تغییر غیر عادی مشاهده نمی شود.

نتیجه خطا و اشتباه به معنای انجام کار اشتباه نیست. فاکتورهایی که سبب ایجاد خطا در آزمایش می شوند عبارتند از:

 • جمع آوری نامناسب سلول ها
 • تعداد کم سلول های غیر عادی
 • سلول های خونی و ملتهب که سبب مبهم شدن سلول های غیر عادی شده است

اگرچه احتمال شناسایی نشدن سلول های غیرعادی وجود دارد اما زمان به نفع شماست. پیشرفت سرطان دهانه رحم سال ها به طول می انجامد و اگر در یک آزمایش این سلول ها شناسایی نشوند در آزمایش بعدی حتما شناسایی خواهند شد.

آمادگی برای انجام تست پاپ اسمیر

برای اطمینان از میزان کارایی و اثرگذاری تست، قبل از انجام آن مراحل زیر را انجام دهید:

 • 2 روز قبل از انجام آزمایش از برقراری رابطه جنسی، دوش گرفتن یا استفاده از داروهای واژنی یا فوم های اسپرم کش و کرم و ژل خودداری کنید، زیرا این مواد می توانند سبب دور شدن سلول های غیر عادی شده یا آنها را بپوشانند.
 • در دوران قاعدگی این تست را انجام ندهید، درصورت امکان اجازه دهید این دوران سپری شود.

انتظارات شما از تست پاپ اسمیر

حین انجام تست

این تست در مطب پزشک و فقط در چند دقیقه انجام می پذیرد. در این تست درآوردن کامل لباس ها یا بخش پایین تنه کفایت می کند.

سپس در حالی که زانوهای خود را خم می کنید روی تخت آزمایش به پشت دراز بکشید.

سیستم تولید مثل زنان

پزشک به آرامی وسیله ای که ذره بین نامیده می شود را در داخل واژن فرو می کند. این وسیله دیوارها های واژن را بگونه ای از هم جدا می کند که امکان مشاهده رحم وجود داشته باشد. قرار دادن ذره بین در داخل رحم نوعی حس فشار را در ناحیه لگنی بوجود می آورد.

سپس پزشک با استفاده از یک برس نرم یا وسیله ای صاف برای خراش دادن که کفگیر نامیده می شود، از سلول های رحم نمونه برداری می کند. این کار خطری ندارد.

پس از انجام تست پاپ اسمیر

پس از انجام تست روز خود را بدون محدودیت بگذرانید.

بسته به تستی که انجام داده اید پزشک نمونه های جمع آوری شده را به داخل ظرفی که حاوی مایعی مخصوص برای حفظ نمونه است (تست پاپ اسمیر با پایه مایع) یا داخل یک اسلاید شیشه ای (تست پاپ اسمیر مرسوم) انتقال می دهد.

نمونه ها به آزمایشگاه انتقال داده شده و برای شناسایی ویژگی های سلول هایی که نشان دهنده سرطانی یا پیش سرطانی بودن رحم هستند زیر میکروسکوپ آزمایش می شوند.

از پزشک خود بخواهید زمان اعلام نتیجه آزمایش رابه شما اطلاع دهد.

جواب آزمایش پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر به پزشک در مورد وجود سلول های مشکوک هشدار می دهند، در اینصورت پزشک مبادرت به انجام آزمایشات بیشتری خواهد نمود.

جواب عادی

اگر در جریان تست پاپ اسمیر تنها سلول های عادی رحمی مشاهده شود، جواب آزمایش منفی خواهد بود و تا آزمایشات بعدی پاپ اسمیر و تست لگنی نیازی به درمان یا تست خاصی نخواهد بود.

جواب غیرعادی

اگر در تست، سلول های غیرعادی مشاهده شوند، جواب آزمایش مثبت خواهد بود. جواب مثبت به معنای داشتن سرطان دهانه رحم نیست. جواب مثبت به نوع سلول های شناسایی شده در تست بستگی دارد.

در اینجا برخی از کلماتی که توسط پزشک معالج بیان می شود و متعاقبا کارهایی که می بایست انجام پذیرد ذکر شده است:

 • سلول های غیرعادی پولکی با اهمیت نامشخص (ASCUS): سلول های پولکی نازک و مسطح بوده و بروی سطح یک رحم سالم رشد می کنند. در مورد ASCUS ، پاپ اسمیر سبب آشکار شدن سلول های پولکی تا حدی غیرعادی می شود اما تغییرات بوضوح مبین وجود سلول های پیش سرطانی نخواهند بود.

در تست با پایه مایع، پزشک می تواند برای بررسی حضور ویروس هایی مانند برخی انواع HPV که سبب شیوع سرطان می شوند، به تحلیل مجدد بپردازد.

در صورت عدم وجود ویروس های پرخطر، سلول های غیرعادی مشاهده شده در نتیجه تست نگرانی خاصی ایجاد نخواهند کرد.

 • ضایعه پولکی درون مخاطی: از این عبارت برای نشان دادن احتمال پیش سرطانی بودن سلول های جمع آوری شده از رحم استفاده می شود.

اگر روند رشد تغییرات کند باشد، بدان معناست که در صورت وجود ضایعه پیش سرطانی، با توجه به اندازه، شکل و دیگر مشخصه های سلول ها زمان زیادی تا تبدیل این سلول ها به سرطان باقی مانده است.

در صورت رشد سریع تغییرات، احتمال تبدیل شدن سریعتر این ضایعه به سرطان بالاست. در این حالت نیاز به آزمایشات تشخیصی بیشتری می باشد.

 • سلول های غده ای غیر عادی: سلول های غده ای شکل سبب تولید خلط شده و در قسمت ورودی دهانه رحم رشد می کنند. این سلول ها ممکن است تا حدودی غیر عادی بنظر برسند اما زمان تبدیل شدن آنها به سلول های پیش سرطانی مشخص نیست.

برای مشخص نمودن منبع این سلول ها و اهمیت آنها نیاز به آزمایشات بیشتر است.

 • سلول سرطانی پولکی یا سلول های غده ای سرطانی: در صورت مشاهده این نتیجه وجود سلول های سرطانی جمع آوری شده در تست و تشخیص آنها توسط پزشک معالج بسیار بالاست.

عبارت “سلول سرطانی پولکی” به سرطان هایی اطلاق می شود که در سلول های سطح صاف رحم بوجود می آیند. “غده سرطانی” به سرطان هایی گفته می شود که در سلول های غده ای بوجود می آیند. در صورت مشاهده چنین سلول هایی اقدام به ارزیابی های سریع خواهد نمود.

در صورتی که تست پاپ اسمیر غیر عادی باشد، پزشک با انجام کلپوسکوپی که استفاده از ابزاری درشت نما است (کلوسکوپ) به آزمایش بافت های رحم، واژن و دهانه رحم می پردازد.

پزشک همچنین می تواند از تمام قسمت هایی که به نظر غیر عادی میرسند، هم بافت برداری کند. سپس نمونه بافت برای تحلیل بیشتر و تشخیص حتمی به آزمایشگاه فرستاده می شود.