گرمازدگی و سردرد / درمان سردرد گرمازدگی / طب سنتی و گرمازدگی

گرمازدگی و سردرد / درمان گرمازدگی و سردرد / درمان سردرد گرمازدگی / طب سنتی و گرمازدگی

گرمازدگی و سردرد : در این مطلب می خوانید: گرمازدگی و سردرد و درمان گرمازدگی و سردرد و سردرد گرمازدگی و دلایل گرمازدگی و درمان سردرد گرمازدگی و عواقب خطرناک گرمازدگی و درمان سردردهای تابستانی و درمان خانگی سردردهای شدید در تابستان و روغن بنفشه درمان سردرد ناشی از گرمازدگی و طب سنتی و گرمازدگی

گرمازدگی و سردرد / درمان گرمازدگی و سردرد / سردرد گرمازدگی / دلایل گرمازدگی / درمان سردرد گرمازدگی / عواقب خطرناک گرمازدگی / درمان سردردهای تابستانی / طب سنتی و گرمازدگی

گرمازدگی یا (هایپرترمی) : با شروع فصل تابستان علائمی مانند ضعف و خستگی، کشیدگی و درد عضلات، استفراغ و تهوع، پوست رنگ پریده و چسبناک، افزایش دمای طبیعی بدن، تولید صدا در گوش، گرفتگی عضلات، سرگیجه، ضعف و غش، ادرار زرد تیره یا نارنجی، سردرد و اسهال، بالا رفتن ضربان و نبض هر کدام می توانند از مشخصه های فرد گرما زده باشند. در ادامه این مطلب نحوه درمان سردرد گرمازدگی بیان می شود.

دلایل گرمازدگی

انسان برای برقرار کردن تعادل در بدن در مواجه با گرما به صورت طبیعی و با منقبض و منبسط کردن رگهای خونی و عرق کردن عمل می نماید. هنگامی که افراد در روزهای داغ تابستان برای مدت زیادی در معرض اشعه های خورشید قرار می گیرند، دچار گرمازدگی می شوند. درمقابل آفتاب زدگی به دلیل تابش مستقیم و شدید نور خورشید روی سر ایجاد می شود که اکثر افراد به دلیل وزیدن باد، به تابش مستقیم آفتاب بر روی سر بی توجه هستند و به همین خاطر دچار آفتاب زدگی می شوند.

کارشناسان طب سنتی معتقدند که به دلیل گرم شدن و بالا رفتن دمای محیط، عواملی نظیر داروهایی که در بدن ایجاد گرما و حرارت می کنند، ورزش کردن، تحرک بیش از اندازه، بسته شدن مجاری که به تخلیه مواد ارتباط پیدا می کنند، وجود اخلاط گرمازا در بدن و همچنین استفاده از مواد غذایی به شکل نادرست باعث ایجاد گرمازدگی در اکثر مردم می باشد.

درمان سردرد گرمازدگی

یکی از رایج‌ترین مشکلات ناشی از گرمازدگی سردرد است. بروز این مشکل با گرم شدن هوا در میان مردم افزایش می‌یابد و معمولا شخص گرمازده به دلیل بالا بودن دمای محیط احساس خفگی می کند، در نتیجه اکسیژن کافی به مغز نمی رسد و باعث ایجاد سردردهای شدیدی می شود، برنامه غذایی ناصحیح و ناسالم از مهم‌ترین دلایل ایجاد سردرد است. این نوع سردردها گاهی با تشنگی زیاد، خشکی دهان و چشم و در مواقعی با بی خوابی و سنگین شدن سر همراه می باشد که فرد باید برای تسکین سردرد اقدام نماید.

  •  کارشناسان طب سنتی برای درمان سردرد گرمازدگی افرادی که در گرمای فصل تابستان دچار سردرد می‌شوند، پاشویه کردن با گیاهان دارویی را موثر می دانند و به این افراد پیشنهاد می کنند. به همین خاطر باید ابتدا ۲۰ گرم گل گیاه نیلوفر را با همراه ۲۰ گرم گل ختمی و همچنین یک عدد کدوی سبزی که رنده شده است و مقداری سبوس گندم را درون یک پارچ آب بریزید و روی حرارت قرار دهید، بعد از گذشت نیم ساعت جوشانده جهت پاشویه کردن آماده می شود. جوشانده مورد نظر را درون تشت بریزد و کمی به آن زمان دهید تا کاملا سرد شود و آنگاه پاهای خود را درون آن قرار دهید.
  • برای درمان سردرد گرمازدگی بهتر است افراد در روزهای گرم تابستان پیاده روی را هنگامی که میزان گرمی هوا در پایین ترین حد ممکن است و در مکان های سایه انجام دهند. استفاده از کلاه آفتابی و همچنین چتر در ساعات گرم تابستان برای انجام کار و فعالیت روزانه توصیه می شود.
  • برای خلاصی از سردرد ناشی از گرمازدگی و همچنین برای کم کردن حرارت بدن به خصوص اشخاص صفراوی مزاج توصیه می شود از شربت گلاب در روز های گرم تابستان استفاده شود، که این شربت با ترکیب آب، گلاب و نبات بدست می آید. همچنین کارشناسان طب سنتی علاوه بر شربت گلاب، نوشیدن شربت لیمو ترش که از لیمو تازه تهیه شده باشد را در درمان سردرد گرمازدگی موثر می دانند.

گرمازدگی می تواند عواقب خطرناکی برای سلامتی در پی داشته باشد. بنابراین افراد با پوشیدن لباس های خنک، نخی و سبک می توانند عوامل بروز گرمازدگی را کاهش دهند و در صورت بروز اقدامات لازم را در جهت درمان گرمازدگی انجام دهند.

 

سردرد شدید از علائم گرمازدگی است / عواقب خطرناک گرمازدگی برای سلامتی

یک کارشناس پرستاری گفت: خطر گرمازدگی با افزایش دمای هوا بیشتر می شود و باید تحت درمان قرار بگیرد، چون می تواند عواقب خطرناکی برای سلامتی در پی داشته باشد.

فاطمه رستمی کارشناس پرستاری بیان کرد: گرمازدگی با افزایش دمای هوا بیشتر می شود، مشکل گرمازدگی که در اثر گرمای زیاد هوا بروز می کند، باید به سرعت شناسایی و تحت درمان قرار بگیرد، چون می تواند عواقب خطرناکی برای سلامتی در پی داشته باشد.

وی افزود: گرمازدگی در اثر به هم ریختن سیستم تنظیم دمای بدن بروز می کند، در واقع زمانی که دمای بدن به طور ناگهانی از 40 درجه سانتی گراد عبور کند، گرمازدگی پدید می آید که برای سلامتی خطرناک است و باید به سرعت اقدامات لازم انجام شود.

کارشناس پرستاری توضیح داد: اگر در هوای گرم  درجه حرارت بدن بدون دلیل از 38 یا 39 درجه ی سانتیگراد تجاوز کند، طبیعی نیست، در صورت مشاهده ی چنین علائمی در یک فرد، باید نسبت به احتمال گرمازدگی هوشیارتر باشید و فرد را به مکان خنک ببرید و لباس های وی را از تن درآورید در چنین موقعیتی لازم است روی فردی که دچار گرمازدگی شده است آب بپاشید و منتظر رسیدن اورژانس باشید.

وی ادامه داد: سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ در روزهای خیلی گرم معمولا از نشانه های گرمازدگی هستند، بنابراین نباید این علائم را نادیده گرفت، اگر دلیل خاص دیگری برای حالت تهوع و استفراغ ندارید، حتما با اورژانس تماس بگیرید و تا رسیدن آنها، روی خودتان یا فرد گرمازده آب بپاشید و خنک نگه دارید.

رستمی بیان کرد: یکی از علائم گرمازدگی سردرد شدید است و در صورت گرمازدگی، فرد احساس خفگی می کند، در نتیجه اکسیژن کافی به مغز نمی رسد و سردردهای شدیدی بروز می کند، این سردردها همچنین در اثر کم آبی بدن ناشی از گرمازدگی نیز رخ می دهد.

کارشناس پرستاری ادامه داد: رفتارهای عجیب، سرگیجه، منگی و خستگی غیرعادی در گرمای زیاد از علائم  هشدار دهنده ی گرمازدگی هستند، بنابراین لازم است که با مشاهده ی این علائم با اورژانس تماس بگیرید و فرد گرمازده را خنک نگه دارید، بهتر است بدن وی را با یخ یا آب خنک مرطوب و خنک کنید.

بیهوشی و از حال رفتن جزء نشانه های جدی و شدید گرمازدگی است، این مسئله زمانی بروز می کند که دیگر علائم گرمازدگی مشخص نشده و یا نادیده گرفته شوند بنابراین لازم است به سرعت با اورژانس تماس گرفته شود.

گرمازدگی و سردرد / درمان گرمازدگی و سردرد / سردرد گرمازدگی / دلایل گرمازدگی / درمان سردرد گرمازدگی / طب سنتی و گرمازدگی

گرمازدگی و سردرد را ضربه فنی کنید

برای بیشتر افراد به ویژه ساکنان مناطق شهری و صنعتی، نزدیک شدن فصل گرم تابستان همواره این نگرانی را بهمراه داشته که قرار است دوباره مشکل جدی به نام «گرمازدگی» و بعد از آن مشکل «سردردهای تابستانی» نیز شروع بشود.

اما واقعا در این فصل که گرمای خیابان‌ها شدیدتر، عطش مردم به نوشیدن مایعات خنک بیشتر، صف‌های بستنی و آبمیوه فروشی‌ها طویل‌تر می‌شود، چه راهی برای مقابله با این دو مشکل آزاردهنده وجود دارد؟

به نوشته پایگاه تخصصی «مای هلت دیلی‌نیوز؛ با چند اقدام سریع و موثر می‌توان به مقابله با گرمازدگی پرداخت. متخصصان این پایگاه می‌گویند: اولین نکته مهم این است که تا حد امکان بدن‌تان را خنک نگه دارید و در محیط‌های خنک بیشترین ساعات روز را سپری کنید. سعی کنید خیلی با تحرک و به شدت کار نکنید و حتی‌المقدور در فضاهای سرپوشیده بمانید. آلاسکا و بستنی یخی کمتر بخورید. تا حد امکان به استخر بروید و شنا کردن را در برنامه خود قرار دهید. بیشتر از لباس‌های نخی آزاد با رنگ روشن استفاده کنید. در صورتی‌که احساس کردید دمای بدنتان در حال افزایش است می‌توانید مدت کوتاهی سرتان را داخل قسمت فریزر یخچال نگه دارید. وقتی در ترافیک در خیابان و پشت چراغ قرمز قرار گرفته‌اید تا حد امکان زیرسایه درختان توقف کنید. از مجادله و بحث کردن با مردم و اطرافیان خود پرهیز کنید چون این کار دمای بدن شما را افزایش می‌دهد. می‌توانید برای اینکه خنک‌تر شوید هندوانه بخورید و روی هندوانه مقدار زیادی شربت سرد و یخ‌دار بریزید.

در صورت امکان بعد از ساعت ۸ شب دوش آب‌ سرد بگیرید. همچنین اگر برایتان مقدور است مدتی از وقت خود را در اماکنی که دستگاه تهویه و خنک‌کننده هوا همیشه روشن است بگذرانید. زیر پنکه سقفی و یا در تراس بخوابید و در پایان نیز با خوشبینی دعا کنید که هرچه زودتر باران ببارد.

نگران نباشید؛ همانطور که برای مقابله با گرمازدگی راهکارهایی وجود داشت، برای مقابله با «سردردهای تابستانی» نیز راهکارهایی وجود دارد که به آن نیز می‌پردازیم.

به گفته متخصصان طب سنتی عمده علت سردردهای تابستانی، زیادی ترشح صفرا است که با خوردن تمبر هندی و آب‌ انار و شاه‌ توت رفع می‌شود. برای مصرف شاه‌توت باید این میوه را در ظرفی ریخته و مقداری شکر به آن اضافه کنید، در آن را بگذارید و تا صبح در یخچال نگهداری کنید. پس از این کار مشاهده می‌کنید که شاه‌توت‌ها مقداری آب اندخته و شما باید آب آن را ناشتا میل کنید. بخاطر داشته باشید که آب این میوه کبد را پاکسازی می‌کند و حرارت خون را نیز پایین می‌آورد. همچنین مصرف رب انار و زرشک همچنین آب‌ زرشک در طول روز نیز به رفع سردرد صفرایی کمک می‌کند. برای مصرف رب انار یک قاشق رب را با یک قاشق چای‌خوری شکر و مقداری آب خنک مخلوط و میل کنید. توجه داشته باشید که شربت رب انار بهترین دارو برای صفرا است.

در تابستان که گرمای کبد بالا می‌رود، سردردهایی از این قبیل زیاد می‌شود. علت آن هم این است که بر اثر گرمای کبد، صفرای اضافی در معده ترشح می‌شود و بخارات آن ایجاد سردرد می‌کند، بنابراین برای رفع آن بهتر است خوردنی‌های خنک مصرف شود. فراموش نکنید که یک نشانه سردردهای صفراوی این است که از بعد از ظهر شروع شده و خورشید هرچه به وسط آسمان نزدیک‌ می‌شود سردردهای فرد صفراوی هم افزایش می‌یابد.

 

طبیعی ترین روش‌ها برای درمان سردردهای تابستانی

در این مطلب  علاوه بر آشنایی با توصیه‌های طب سنتی برای پیشگیری از ابتلا به گرمازدگی با طبیعی‌ترین روش‌ها برای درمان سردردهای تابستانی آشنا می‌شوید.

کاهش مایعات بدن و از دست رفتن رطوبت موردنیاز سلول‌های اندام‌های مختلف ازجمله عواملی است که احتمال ابتلا به گرمازدگی و سردردهای تابستانی  را در ماه‌های پیش‌رو در مردان و زنان زیاد می‌كند. گرمازدگی امروز یكی از رایج‌ترین معضلات زندگی مردم به‌ویژه در مناطق آب و هوایی گرم و خشك محسوب می‌شود كه زندگی و فعالیت‌های روزمره آنها را تحت‌تاثیر خود قرار می‌دهد و علاوه بر آنكه روند زندگی آنها را در روزهای گرم، سخت و دشوار می‌كند موجب ابتلای آنها به سردردهای تابستانی، بی‌حالی، بی‌اشتهایی و ضعف عمومی نیز می‌شود.

چرا در تابستان گرمازده می‌شوید؟

مردم بسیاری در جهان فكر می‌كنند كه گرم شدن هوا مهم‌ترین عامل ابتلا به گرمازدگی در فصل‌ تابستان است.  این دیدگاه در میان برخی درمانگران طب رایج نیز وجود دارد، در حالی كه درمانگران طب سنتی و طبیعی در جهان به گونه دیگری فكر می‌كنند. آنها تغذیه نامناسب و مصرف برخی داروها را مهمترین عامل برای ابتلا به گرمازدگی در تابستان می‌دانند. از نگاه این درمانگران علاوه بر نوع تغذیه و داروی مصرفی افراد، میزان تحرك، شغل و احتمال انسداد مجاری تخلیه سموم و اخلاط موذی از بدن مرتبط است. درمانگران طب سنتی با بررسی هر یك از این احتمال‌ها و رفع آن به پیشگیری از ابتلا به گرمازدگی و عوارض ناشی از آن در تابستان كمك می‌كنند.

نوشیدنی‌های ضد صفرا

بررسی میزان خلط صفرا در بدن یكی از بهترین روش‌ها برای پیشگیری و كنترل گرمازدگی است. بررسی این مسئله به‌ویژه برای افرادی كه در گروه افراد گرم‌مزاج و صفراوی مزاج قرار می‌گیرند از اهمیت بیشتری برخوردار است چراكه وجود صفرای زیادتر از حد لازم در بدن ازجمله مهمترین عوامل برای ابتلا به گرمازدگی و بی‌حالی در تابستان است. درمانگران طب سنتی برای پیشگیری از گرمازدگی ناشی از تولید صفرای مازاد در بدن از رژیم‌های غذایی خاص كمك می‌گیرند. آنها از بیمارشان می‌خواهند با گنجاندن خوراكی‌هایی مثل شربت تمرهندی، آب انار تازه، سكنجبین خیار و عرق‌های گیاهی كنترل كننده صفرا برای پیشگیری و درمان گرمازدگی اقدام كنند و تا می‌توانند مصرف میوه‌های ترش مزه مثل آلو و آلبالو  را در برنامه غذایی خود داشته باشند.

کم بخورید، سالاد بخورید

گروهی از مردم هستند كه در روزهای گرم تابستان بعد از مصرف غذا دچار گرمازدگی و بی‌حالی می‌شوند. آنها با وجود آنكه غذایی مغذی و پرحجم را مصرف كرده‌اند دچار ضعف و بی‌حالی می‌شوند و توان ادامه فعالیت‌های روزانه را از دست می‌دهند. عامل اصلی بروز این مشكل گرمازدگی است. یكی از عواملی كه موجب ابتلا به گرمازدگی و بی‌حالی در روزهای گرم تابستان می‌شود زیاده‌روی در مصرف خوراكی‌ها و موادغذایی است، چرا كه با مصرف بیش از اندازه از غذاها به‌ویژه غذاهای سنگین و پرحجم بخش زیادی از انرژی بدن به جای آنكه صرف تعریق و خنك كردن بدن شود، بر دستگاه گوارش متمركز می‌شود تا هضم و جذب مواد غذایی به خوبی انجام شود. برای همین منظور درمانگران طب سنتی به بیماران خود توصیه می‌كنند كه در تابستان یك‌سوم غذای خود را به سالاد كاهو و دیگر سبزیجات اختصاص دهند تا به این ترتیب آب و فیبر مورد نیاز بدن را تامین كنند.

با این جوشانده حمام كنید

اگر در گروه افرادی قرار دارید كه استعداد زیادی برای ابتلا به گرمازدگی، سردرد و بی‌حالی تابستانی دارند، بهتر است برای یك بار  هم كه شده حمام با عصاره گیاهی را برای پیشگیری و درمان گرمازدگی تجربه كنید. برای تهیه این عصاره گیاهی ضدسردرد كافی است 15 گرم از گیاه گل خطمی را با 15 گرم گل نیلوفر خشك شده و 15 گرم سبوس گندم خوب مخلوط كرده و آن را به 4 لیوان آب و 2 عدد كدوی سبز رنده شده مخلوط كنید و آن را 20 تا 30 دقیقه روی حرارت بگذارید تا عصاره مواد به‌خوبی از آنها خارج شود. سپس مخلوط به‌دست آمده را توسط یك آبكش ریز خوب صاف كنید تا عصاره آن به خوبی جدا شود. این عصاره را می‌توانید به‌صورت گرم درون وان آب ولرم بریزید و با تنظیم دمای آب نیم ساعت درون این آب دراز بكشید و با آن حمام كنید.

با این روغن ماساژ بگیرید

افراد زیادی وجود دارند كه با شروع تابستان و افزایش دمای هوا علائمی مانند سستی، بی‌ اشتهایی و ضعف عمومی بدن را تجربه می‌كنند و توانایی پرداختن به فعالیت‌ها و برنامه‌های روزانه‌شان  را ازدست می‌دهند. بهترین راه برای مبارزه با این بی‌حالی ماساژ دست‌ و پای فرد با روغن خالص گل‌ سرخ و آب‌تنی‌كردن با آبی است كه در آن اسانس یا عصاره گل‌ سرخ وجود دارد. علاوه بر این درمانگران طب سنتی برای این گروه راه‌حل كاربردی دیگری نیز دارند. آنها به مراجعین خود توصیه می‌كنند برای پیشگیری از ضعف و بی‌حالی در وعده‌های غذایی و میان وعده‌های خود مصرف غذاهایی مثل عدس، عدس‌ پلو، عناب، برنج و سماق را بگنجانند.

کلاه و چتر فقط برای زمستان نیستند

یکی از مهمترین عوارض بروز سردردهای تابستانی در صورت ابتلا به سردردهای مکرر و مستمر و غفلت از درمان آنها بروز بیماری‌ها و اختلال در عملکرد قلب و گرم شدن این عضو مهم و حیاتی بدن است، به همین دلیل درمانگران طب سنتی همواره  به مراجعین خود توصیه می‌کنند برای پیشگیری از ابتلا به این عوارض با رعایت نکات ایمنی و توصیه‌های غذایی ذکر شده از بروز این سردردها پیشگیری یا هرچه سریع برای درمان و تسکین آنها اقدام کنند. از این رو بهتر است افرادی که مستعد ابتلا به این سردردها هستند در روزهای گرم تابستان از پیاده‌روی زیر تابش نور خورشید پرهیز کنند یا فعالیت‌های روزمره خود را در زمانی که میزان گرمی هوا در حداقل ممکن قرار دارد قرار دهند یا در طول روز از وسایلی مانند کلاه یا چتر برای جلوگیری از تماس مستقیم نور خورشید با بدن‌شان استفاده کنند.

برای برطرف شدن عطش این شربت را خنك بنوشید

یكی دیگر از تدابیر درمانگران طب سنتی برای كاهش حرارت درونی بدن به‌ویژه در افراد صفراوی مزاج در روزهای تابستانی نوشیدن شربتی است كه از تركیب گلاب، نبات و آب به دست می‌آید. نوشیدن این شربت درصورتی كه خنك باشد، می‌تواند علاوه بر كاهش حرارت درونی به تسكین سردردهای ناشی از گرمازدگی كمك كند. علاوه بر این می‌‌توانید با تهیه شربت لیموترش و نوشیدن آن در عصرهای گرم تابستان به تسکین سردردهای تابستانی و  پیشگیری از ابتلا به آن کمک کنید. حتی توصیه شده این شربت را در روزهای تابستانی هر روز به همراه داشته باشید تا از ابتلا به گرمازدگی پیشگیری كنید.

 

روغن بنفشه درمان سردرد ناشی از گرما زدگی/ طب سنتی و گرمازدگی

دستیار طب سنتی دانشكده طب سنتی دانشگاه علوم پزشكی كرمان گفت: گرمازدگی (هایپرترمی) به معنی افزایش كنترل نشده دمای بدن و ناتوانی در دفع حرارت بدن است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازکرمان ، علیرضازاهدی گفت: افراد به هنگام گرما از گرفتن دوش آب سرد به دلیل وارد شدن شوك و قرار گرفتن در معرض جریان كولر خوداری نمایند، زیرا تغییر ناگهانی دما به سلامتی بدن آسیب می رساند.

وی علایم گرمازدگی را خشک شدن دهان، زبان، گلو، گیجی و سردرد، نفس نفس زدن، نبض ضعیف و سریع، ضعف و بیحالی، گرفتگی و درد عضلات، ادرار زرد و تیره، صورت برافروخته برشمرد و خاطرنشان کرد باتوجه به اینکه افراد با مزاج گرم و خشك بیشتردر معرض گرمازدگی هستند، باید از تمام خوردنی ها و آشامیدنی هایی كه حرارت بدن را بالا می برد و باعث خشكی می شوند پرهیز و حتی المقدور از غذاهای آب پز شده ساده بدون ادویه استفاده كنند.

وی گفت: افراد مستعد گرمازدگی باید استراحت كافی و لازم داشته باشند تا مزاجشان خنك شود و اگر استراحت كافی نداشته باشند بدن بیشتر به سمت گرمی و خشكی می رود و رطوبت بدن كاهش پیدا می كند.

دكتر زاهدی برای پیشگیری از گرمازدگی توصیه های دیگری كرد و گفت: حمام كردن، پوشیدن لباس هایی با جنس نازک و گشاد، ، عدم قرارگیری در زیر نور مستقیم خورشید،از عوامل پیشگیری از بروز گرمازدگی هستند.

وی برای درمان گرمازدگی هم گفت: نوشیدن تخم شربتی، خاكشیر، شربت نعناع، هندوانه، خیار یا شربت خیار با سكنجبین، شربت آبلیمو، آلبالو، گلاب، به لیمو، تخم خیارین (خیار، كدو، خربزه، هندوانه)، دم كرده عناب و زرشک به همراه شكر و دوغ ترش برای درمان گرمازدگی مناسب هستند که در ایام ماه رمضان می توان د روعده افطار و سحر از این نوشیدنی ها استفاده کرد.

زاهدی برای جلوگیری از گرمازدگی گفت: مالیدن روغن بنفشه برای جلوگیری از گرمازدگی و سردرد مفید است.

وی توصیه دیگری هم در رابطه با زیاده روی در مصرف آجیل در فصل گرم سال كرد و گفت: توصیه می شود افراد از مصرف بی رویه آجیل ها و مغزها خوداری كنند چون باعث افزایش حرارت بدن می شود.

این متخصص طب سنتی همچنین برای جلوگیری از گرما زدگی استفاده از روغن های گیاهی مانند زیتون و نارگیل نیز برای آشپزی توصیه کرد.