خرنوب / خرنوب چیست / خواص خرنوب / شربت خرنوب / معجون خرنوب

گیاهان دارویی 15 آوریل 2018

خرنوب چیست | طبع | خواص درمانی | مضرات | تاثیر بر ناباروری | طرز تهیه معجون | افزایش اسپرم

خرنوب / خرنوب چیست / خواص خرنوب / شربت خرنوب / معجون خرنوب

خرنوب

تیره Leguminosae
نام علمی Ceratonia Siliqua

خرنوب چیست

خرنوب گیاهی است به صورت درختچه با تنه ضخیم دارای برگ های سبز، مرکب، شانه ای زوج بوده، برگچه های تقریبا گرد، چرمی، براق با حاشیه کامل، گل ها به صورت خوشه ای روی گل آذینی که مستقیما از تنه منشاء می گیرد قرار گرفته کاسه گل ۵ دندانه بدون گلبرگ، میوه نیام چرمی به رنگ قهوه ای مایل به قرمز با ۲ رگه طولی برجسته و حاشیه ای میوه حاوی یک ردیف دانه های سخت و تیره می باشد. میوه این گیاه مصرف دارویی دارد که به صورت شربت و عصاره و جوشانده به مصرف درمانی می رسد.

ترکیبات شیمیایی خرنوب

چربی ها، پروتئین، تانن، اسید بنزوئیک، اسید فرمیک، برخی قندها، پکتین، کمی صمغ، فسفر، منیزیم، کلسیم.

خرنوب | خرنوب چیست

خرنوب نبطی (بستانی)

نام دیگر خرنوب

نام دیگر خرنوب : اماغیرون – صلون

طبع خرنوب

طبع خرنوب سرد و خشک است (سوداوی). بر اساس طب سنتی خرنوب طبیعت سرد و خشک دارد


خواص درمانی خرنوب / Carob / مقاله دوم

خرنوب و تقویت قوای جنسی و درمان ناباروری

خرنوب گیاهی است بومی شرق مدیترانه، احتمالا شرق میانه، که کشت آن حداقل مربوط به مدت ۴۰۰۰ سال قبل بوده است، این گیاه به به یونانیان باستان، که دانه های این گیاه در یونان و ایتالیا کاشته اند نسبت داده اند، در ایران نیز درختان کهن سال آن در غار شاهپور نزدیک کازرون وجود دارد و احتمال می رود که بذر آن زمان حمله اسکندر به ایران از یونان وارد شده باشد. و بجای این درخت علوفه ای، متقابلاً یونجه را به کشور خود برده باشند. معمولاً درخت خرنوب در هر جایی که درختان مرکبات وجود داشته باشد بخوبی می روید. ارتفاع این درخت به ۸ تا ۱۰ متر می رسد دارای شاخه های گره دار و برگهائی مرکب از ۸ تا ۱۰ برگچه می باشد. گلهای آن عاری از گلبرگ و مجتمع به صورت خوشه است میوه اش مانند فلوس به طول متفاوت ۱۰ تا ۳۰ سانتی متر به عرض ۲ تا ۳ سانتی متر و دارای وضع آویخته و کاملاً مشخص بر روی شاخه هاست. رنگ میوه قهوه ای شفاف و سطح خارجی آن مسطح و قوسی شکل می باشد. میوه طعم بسیار شیرین شبیه عسل دارد. و در داخل آن ۱۲ تا ۱۶ دانه بسیار سخت شبیه عدس دیده می شود . درخت خرنوب را می توان از طریق دانه ها تکثیر کرد اما حدود ۸ سال میوه نخواهد داشت.

قسمت مورد استفاده خرنوب

میوه و دانه

خواص خرنوب

منبع غنی از انواع ویتامین های گروه B به ویژه B1
ادرار آور
مفید در درمان سرفه
مفید در درمان تنگی نفس
خلط آور
از بین برنده تورم ریه
مفید در درمان اسهال
اشتها آور
مفید در کاهش خطرابتلا به بیماریهای قلبى عروقى
مفید در کاهش LDL و بهبود وضعیت HDL
یکی از بهترین ها در کاهش استرس
مفید در افزایش اسپرم و افزایش تحرک اسپرم

روش مصرف خرنوب

ادرار آور :

مقداری خرنوب را خرد کرده دانه ها را جدا کنید و سپس یک قاشق مرباخوری را به همراه یک لیوان آب شب موقع خواب خیس کرده و صبح ناشتا صاف کرده و میل نمایید.

READ  خربق سفید / خربق سیاه / خواص خربق سفید / خواص خربق سیاه / مضرات خربق سفید / مضرات خربق سیاه

مفید در درمان سرفه :

مقداری خرنوب را پس از جدا سازی از دانه ها آسیاب کرده و یک قاشق مرباخوری را هر وعده به همراه یک فنجان آب گرم میل نمایید.

اشتها آور :

مقداری خرنوب را آسیاب کرده یک قاشق مرباخوری قبل از صبحانه به همراه یک لیوان شیر و یک قاشق غذاخوری عسل میل نمایید.

مفید در کاهش LDL و بهبود وضعیت HDL ، مفید در کاهش خطر ابتلا به بیماریهاى قلبى عروقى :

امروزه مصرف کنندگان آگاه به سلامتى خود، بطور فزایندهاى دریافته اند که مواد غذایى با فیبر بالا به یک رژیم متعادل کمک می کند فیبر دانه خرنوب به افزایش میزان فیبر در مواد غذایى هر روزه کمک مینماید. بعلاوه با وجود توانایى کاهش کلسترول و توانایى داشتن فعالیتهاى آنتى اکسیدانى، فیبر نامحلول رژیمى حاصل از پالپ دانه خرنوب، بعنوان یک ترکیب افزودنى، تولید کنندگان مواد غذایى را در سرمایه گذارى روى توجه مصرف کنندگان به سلامتى و صحت خود کمک مینماید. مدارک علمى قوى وجود دارد که پیشنهاد مینماید رژیم غنى از فیبر میتواند خطر بیماریهاى قلبى عروقى را کاهش دهد. در دو مطالعه اخیر مشخص شد که فیبر خرنوب داراى اثر مثبت روى میزان کلسترول انسان دارد، بویژه کاهش میباشد. LDL/HDL و به همان میزان بهبود نسبت LDL برخلاف برخى دیگر از فیبرهاى رژیمى، فیبر خرنوب حاوى پلى فنولهاى محلول و نامحلول در آب میباشد که داراى فعالیت آنتى اکسیدانى طبیعى قابل توجهى بوده و میتوانند تعادل مناسبترى بین رادیکالها و آنتى اکسیداﻧﻬا برقرار نمایند.

مفید در درمان اسهال :

دانه های داخل خرنوب را پس از خارج کردن آسیاب کرده در زمان نیاز یک قاشق مرباخوری به همراه یک فنجان آب گرم میل نمایید.

مفید در افزایش اسپرم و افزایش تحرک اسپرم :

بی شک خرنوب برای درمان نازایی آقایان که معمولاً به کمبود اسپرم و کندی سرعت و نه صفر بودن عدد آن اصلاق می شود یکی از بهترین هاست البته باید اضافه کنم که برای بهبود عملکرد گیاه معجونی را پیشنهاد می کنیم که با استفاده از آن شاهد نتایج شگفت آوری خواهید بود.

ارزش غذایی خرنوب

از شیره خرنوب در صنایع غذایی نیز استفاده میشود. در گذشته از این گیاه به جای شکر استفاده میشده است. امروزه نیز یک جایگزین عالی برای کاکائو ، شکلات و مواد قندی به ویژه برای کسانی است که در رژیم غذاییشان می بایست قند را حذف کنند. برخی از مهمترین مزایای استفاده از خرنوب در صنایع غذایی شامل موراد زیر میگردد:
خرنوب دارای مقدار زیادی فیبر است.
سرشار از آنتی اکسیدان است.
کمتر از ۱% قند و چربی دارد.
فاقد کافئین و گلوتن است.
دو برابر کاکائو کلسیم دارد.
استفاده ازآن برای درمان بسیاری از بیماری ها مفید است.

مضرات خرنوب (موارد احتیاطی و منع مصرف)

استفاده از گیاه خرنوب، برای افرادی که میزان تحرک اسپرمشان صفر است، به هیچ عنوان توصیه نمیشود زیرا هیچ تاثیری در ایجاد تحرک نخواهد داشت و تنها برای افرادی مفید است که میزان تحرک اسپرمشان کم است. بنابراین توصیه میشود قبل از استفاده حتما از نتایج آزمایشات خود مطلع باشید.

READ  اسپرک / اسپرک چیست / خواص اسپرک

تاثیر گیاه خرنوب بر ناباروری چگونه است و چه مشکلاتی را میتوان با مصرف خرنوب برطرف کرد؟

مصرف گیاه خرنوب برای چه افرادی مناسب نمیباشد؟

برای افرادی که میزان تحرک اسپرمشان صفر است مصرف خرنوب به هیچ عنوان توصیه نمیشود زیرا این محصول هیچ تاثیری در ایجاد تحرک نخواهد داشت و تنها محصول موجود در فروشگاه که بارها و بارها تاثیر خود را در ایجاد تحرک اسپرم صفر نشان داده فنجیوش است و بنابراین برای افراد دارای تحرک صفر توصیه میکنیم حداقل برای مدت یکماه از معجون فنجیوش استفاده کنند و پس از انجام آزمایشهای مربوطه نسبت به تهیه و مصرف خرنوب افدام نمایند.

هزینه تهیه گیاه خرنوب چقدر است؟

هر کیلوگرم خرنوب برای مصرف ۸ الی ۱۰ روز کفایت میکند و توصیه میشود حداقل یکماه از دمکرده این گیاه استفاده شود و بنابراین برای یکماه به حدود ۳ کیلوگرم خرنوب نیاز خواهید داشت
هرچند تهیه این محصول کمی پرهزینه به نظر میرسد اما با توجه به تفاوت بسیار زیاد هزینه ناشی از مصرف خرنوب و هزینه‌های پزشکی مربوط به درمان ناباروری،خرید و مصرف خرنوب بسیار به صرفه تر میباشد.
دم کرده این گیاه طعمی مطلوب دارد و به راحتی میتوان این گیاه را مصرف نمود


طرز تهیه معجون تقویت اسپرم / معجون خرنوب / شیره خرنوب

مواد لازم معجون خرنوب

خرنوب ۱۰۰ گرم
جین سینگ قرمز ۲۵ گرم
گرد لقاء ۲۵گرم
گرده گل ۲۵گرم

روش مصرف معجون خرنوب

خرنوب را هسته گرفته و با مواد ذکر شده آسیاب کرده و به مقدار ۵۰۰ گرم عسل با کیفیت اضافه، هر روز صبح ناشتا یک قاشق مرباخوری میل کنید. معمولا نتایج رضایت بخش که چشمگیر نیز هست با آزمایش مشخص می‌شود.

طرز تهیه جوشانده خرنوب / دمکرده خرنوب

برای این منظور باید یک لیتر آب را حرارت داده تا جوش آید و ۷ عدد خرنوب که از قبل خرد و به قطعات کوچک تقسیم کرده اید را به آب در حال جوش اضافه کرده و درب ظرف را بسته و با شعله ملایم به مدت ۳ تا ۵ دقیقه بجوشانید. پس از اتمام این زمان شعله را خاموش و به مدت ۳۰ دقیقه مخلوط را به حال خود رها کرده و سپس با استفاده از صافی مخلوط را صاف کرده و محلول آماده شده که طعمی بسیار دلپذیر دارد را پس از خنک شدن به دو قسمت مساوی تقسیم کرده، یک قسمت را صبح ناشتا و یک قسمت را شب موقع خواب میل کنید. این عمل را به مدت سه هفته تا یک ماه برای دریافت نتیجه مطلوب انجام دهید.

طریقه مصرف خرنوب:

جوشانده ای که به روش بالا تهیه کردید را صاف نموده و درون ظرفی داخل یخچال بگذارید و نیمی از آن را صبح ناشتا و نیم دیگر را شب قبل از خواب میل نمایید.

برخی از همکاران پیشنهاد میکنند در یک هفته ابتدای مصرف خرنوب صبح و شب از دم کرده استفاده شود و پس از آن مصرف دمکرده به ۱ بار در روز تقلیل یابد
پیشنهاد و توصیه ما این است که مصرف خرنوب را در تمام دوره به میزان ۲ مرتبه در روز ادامه دهید و مصرف را کاهش نداده و قطع نکنید

READ  چای سفید / خواص چای سفید / مضرات چای سفید / چای سفید و لاغری / طبع چای سفید / قیمت چای سفید

شیره خرنوب

شیره گیاه خرنوب : افزایش دهنده تعداد اسپرم و ایجاد تحرک اسپرم در آقایان

شیره خرنوب سرشار از مواد مغذی از جمله آهن، فسفر، منیزیم و ویتامینهای گروه B است
این نوشیدنی خوش طعم یکی از نوشیدنیهای سنتی پرطرفدار در کشورهای منطقه مدیترانه از جمله مصر است و به ویژه در ماه رمضان و مخصوصا در هنگام سحر بسیار مورد استفاده قرار میگیرد.

طرز تهیه شیره خرنوب

مواد لازم جهت تهیه شیره خرنوب:

– هاون یا آسیاب
– ۳/۴ لیوان خرد شده خرنوب (کاملا خرد یا ترجیحا آسیاب شده)
– ۶ فنجان آب
– ۱ فنجان شکر (ترجیحا شکر قهوه ای)
– صافی
– دیگ
-ظرف مناسب جهت نگهداری شیره خرنوب

روش تهیه شیره خرنوب:

ابتدا خرنوب ها را خرد یا آسیاب کنید همچنین میتوانید از فروشگاه خرنوب آسیاب شده خریداری نمایید. شما به ۳/۴ لیوان خرنوب خرد شده (ریز خرد شده یا آسیاب شده) نیاز دارید

اگر میتوانید از شکر در تهیه شیره استفاده نکنید اما اگر میخواهید شیره شیرین تر شود توصیه میکنیم از شکر قهوه ای استفاده کنید که از فروشگاه برگ سبز قابل تهیه است

خرنوب و شکر را داخل ماهیتابه بریزید و روی شعله متوسط گاز قرار دهید و بهم بزنید تا مخلوط کاراملی شود (شبیه قند سوخته درآید) سپس قابلمه را از روی شعله بردارید و صبر کنید تا مخلوط خرنوب و شکر خنک شود

قابلمه را دوباره روی حرارت بگذارید و روی مواد ۶ لیوان آب اضافه کنید و گاهی مواد را بهم بزنید و اجازه دهید تا آب به جوش بیاید

شربت را بجوشانید و گاهی بهم بزنید تا حجم آن به اندازه نصف اندازه اولیه برسد (تبخیر شود)

شعله را خاموش کنید و صبر کنید تا شیره خنک شود، سپس شیره را صاف نموده و در یک ظرف بربسته داخل یخچال نگهداری کنید


خرنوب گیاهی برای افزایش اسپرم و افزایش سرعت اسپرم

خرنوب برای درمان نازایی خصوصا در آقایان که به تعداد بالا در جامعه امروزی مشاهده میکنیم به عنوان یک گیاه دارویی خیلی مهم استفاده می شود.گیاه خرنوب از نظر فوایدی که دارد گیاهی بدون رقیب می باشد. خرنوب در مردان بالا برنده تعداد اسپرمها وبالا برنده کیفیت اسپرمها می باشد و از زمانهای قدیم به عنوان درمان نازایی مورد استفاده قرار میگرفته است.

در تاریخ یونان باستان خرنوب (شاخ بز) سنبل زایندگی و برکت بوده است و این اشاره ای است بر اینکه در انسانهای اولیه نیز از تاثیر خرنوب به عنوان گیاهی موٍثر در درمان نازایی مطلع بودند.

در صورتیکه تعداد اسپرم در فردی نرمال باشد، آنالیز اسپرم ( تحلیل اسپرم) با یک روش تحلیل با نام آنالیز ثمن انجام می شود.در این روش مرد بایستی از ۳ روز پیش باید پرهیز جنسی انجام دهد.در این ۳ روز تعداد اسپرم به بیشترین حد خود می رسد
دوره درمان با شیره خرنوب سه ماه است.