درمان خانگی کرمک / درمان دارویی کرمک / پیشگیری از کرمک / عوارض کرمک

عفونی , گوارشی ۲۵ مرداد ۱۳۹۷

درمان خانگی کرمک / درمان دارویی کرمک / پیشگیری از کرمک / عوارض کرمک

کرمک ها، کرم های کوچک و باریکی هستند که می توانند باعث آلوده شدن روده بزرگ و روده کوچک انسان ها شوند. افراد در هر سنی احتمال ابتلا به کرمک را دارند، اما احتمال ابتلای کودکان یا کسانی که نزدیک به هم نزدیک می کنند به این آلودگی بیشتر است.

ابتلا به کرمک، شایع ترین نوع آلودگی ناشی از کرم در ایالات متحده است. این بیماری بسیار مسری است و به سرعت از فردی به فرد دیگر از طریق بلعیدن یا استنشاق تخم ها منتقل می شود.

ابتلا به کرمک زمانی اتفاق می افتد که یک کرمک ماده در لایه های پوست اطراف مقعد، تخم ریزی کند که این عمل باعث ایجاد خارش شدید مقعدی، به ویژه در شب می شود.

هنگامی که فرد آلوده، ناحیه مقعد خود را بخاراند، تخم ها می توانند بر روی انگشتان و زیر ناخن او قرار بگیرند و با تماس اشیائی مانند ملحفه و لباس آن ها را آلوده کنند. افرادی که در یک خانه مشترک با فرد مبتلا به کرمک زندگی می کنند ممکن است با تخم کرمک تماس پیدا کرده و آلودگی به آن ها نیز منتقل شود.


بیشتر بخوانید:

درمان کرم معده


ممکن است حتی اعضای خانواده به کرمک مبتلا شده باشند ولی هیچ علائمی از ابتلا از خود نشان ندهند، بنابراین ضروری است که تمام اعضای خانواده تحت درمان واقع شوند.


در این مطلب خواهید خواند:

درمان خانگی کرمک

درمان دارویی کرمک

نتیجه گیری


درمان های خانگی کرمک

برخی از افراد ممکن است برای خلاص شدن از کرمک به داروهای طبیعی خانگی علاقه مند باشند.

در حالی که چندین روش درمان خانگی برای کرمک وجود دارد ولی از نظر علمی صحت این روش ها تایید نشده است.

افرادی که معتقدند که کرمک دارند، ابتدا باید تحت مراقبت پزشکی واقع شوند. آنها می توانند از روش های خانگی زیر استفاده کنند تا درمان را تکمیل نمایند.

READ  گاسترکتومی / عوارض گاسترکتومی / برداشتن معده / انواع گاسترکتومی / رژیم غذایی بعد از عمل

افسنتین

چای افسنتین می تواند برای درمان کرمک موثر باشد.

چای افسنتین می تواند برای درمان کرمک موثر باشد.

مطالعات اخیر نشان می دهد که افسنتین گیاهی ممکن است برای درمان برای برخی از عفونت های انگلی مؤثر باشد.

افراد می توانند از افسنتین به عنوان چای یا شربت استفاده کنند. بهتر است قبل از استفاده این گیاه ابتدا با پزشک مشورت کرده و در  صورت تایید پزشک فقط حداکثر تا 4 هفته از آن استفاده کنید.

انسان ها قرن ها از افسنتین برای درمان کرمک استفاده کرده اند. این گیاه در دامپزشکی هم کاربرد دارد. با این حال هیچ مدرک علمی دال بر موثر بودن افسنتین برای درمان کرمک وجود ندارد.


بیشتر بخوانید:

افسنتین، خواص و عوارض آن


سیر

سیر به داشتن خاصیت ضد باکتری، ضد ویروسی و ضد قارچی مشهور است. برخی افراد از سیر به عنوان مکمل درمانی برای دفع کرمک، کرم قلابدار و کرم اسکاریس استفاده می کنند.

برای استفاده از سیر، می توانید حبه سیر را به صورت خام یا به صورت خرد شده در غذاهای متفاوت مصرف کنید. به همین ترتیب، می توانید سیر له شده را با ژله پترولیوم مخلوط کنید تا یک ماده چسبناک تشکیل شود و به طور مستقیم به پوست ناحیه مقعد بمالید.

بسیار مهم است که این ماده را به نواحی هموروئید، نواحی زخم دار یا ملتهب پوست نمالید.

هویج

 

هویج دارای فیبر است و می تواند به حرکت روده و درمان کرمک کمک کند.

هویج دارای فیبر است و می تواند به حرکت روده و درمان کرمک کمک کند.

هویج خام منبع غنی از فیبر است که می تواند سیستم گوارش را سالم نگه دارد و موجب حرکات منظم در روده شود.

محققان نمی دانند که هویج می تواند کرمک را از بین ببرد یا خیر، اما می تواند باعث دفع کرمک از روده شود.

اگر فرد به هویج حساسیت نداشته باشد، خوردن هویج خام یک درمان خانگی مناسب محسوب می شود. برای از بین بردن باکتری ها و سموم دفع آفات، بهتر است قبل از مصرف هویج را بشویید.

READ  تهوع / علل و درمان تهوع و استفراغ / حالت تهوع صبحگاهی / حالت تهوع دائمی / حالت تهوع بعد از غذا / حالت تهوع و سرگیجه / حالت تهوع و اسهال / دمنوش ضد تهوع

تخم کدو تنبل

تخم کدو تنبل شامل یک ترکیب به نام cucurbitacin است. مطالعات اولیه نشان می دهد که وجود این ترکیب ممکن است باعث تاثیرگذاری تخم کدو تنبل برای مقابله با انگل های داخلی شود. در حقیقت، کتاب دستور داروسازی ایالات متحده دانه های کدو تنبل را به عنوان درمان انگل روده در سال های 1863 تا 1936 ذکر کرده است.

می توانید تخم کدو تنبل را میل کنید یا آن ها را با آب در دستگاه مخلوط کنید تا ماده چسبناکی تولید شود و آن را تناول کنید. با این حال، هیچ شواهد علمی وجود ندارد که نشان دهد تخم کدو تنبل می تواند به خلاص شدن از کرمک کمک کند.

روغن نارگیل

روغن نارگیل دارای طیف وسیعی از کاربردهای خانگی و بهداشتی است. این روغن یک درمان شناخته شده برای دفع کرمک است، زیرا بسیاری از مردم بر این باورند که استفاده از روغن نارگیل در ناحیه مقعد می تواند از تخم گذاری کرمک ماده جلوگیری کند.

بعضی از افراد نیز هر روز صبح یک قاشق چایخوری روغن نارگیل خالص میل میکنند. تا زمانی که به روغن نارگیل حساسیت نداشته باشید، امتحان کردن آن ضرری نخواهد داشت. با این حال، شواهد علمی دال بر موثر بودن روغن نارگیل برای درمان کرمک وجود ندارد.

دانه پاپایا

مطالعه ای درباره موش صحرایی در سال 2012 نشان داد که دانه پاپایا می تواند کرمک را درمان کند. با این حال، هیچ مطالعه درباره انسان ها موثر بودن این دانه ها را تایید نمی کند. برای استفاده از این روش درمانی، فرد می تواند دانه های پاپایا را به تنهایی بخورد یا دانه ها را با عسل ترکیب کرده تا شیرین شوند و سپس آن را مصرف کند.

درمان دارویی کرمک

شستن ملحفه ها و حوله ها می تواند در فرایند درمان کرمک موثر باشد.

شستن ملحفه ها و حوله ها می تواند در فرایند درمان کرمک موثر باشد.

روش استاندارد پزشکی برای دفع کرمک، دارو است، اما افراد ابتدا باید با پاک کردن وسایل منزل و اتخاذ شیوه های بهداشتی مناسب، تمام آثار کرمک در خانه را از بین ببرند.

READ  سیستم ایمنی بدن / انواع گلبول سفید / انواع ایمنی بدن

از آن جا که کرمک به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود، پزشکان توصیه می کنند که همه افراد خانه با هم تحت درمان باشند تا از عود مجدد بیماری جلوگیری شود.

داروهای رایج، موثر و بی خطر (بدون نسخه) برای کرمک شامل موارد زیر است:

یک دوره معمول برای مصرف دارو شامل مصرف یک دوز اولیه از دارو برای دو هفته و سپس دوز دوم برای دو هفته بعد خواهد بود.

همچنین ضروری است که خانه را تمیز نگه دارید و در طول درمان بهداشت را رعایت کنید. روش رعایت بهداشت و استراتژی های تمیز کردن منزل باید شامل موارد زیر باشند:

  • شستشوی همه ملحفه ها، رختخواب، لباس خواب، و حوله ها با آب گرم
  • شستن فرش ها و تمیز کردن مکرر کف زمین
  • شستن دست ها به طور مرتب خصوصا بعد از استفاده از سرویس بهداشتی، تعویض پوشک و قبل از خوردن غذا
  • تمیز کردن تمام سطوح در آشپزخانه و حمام و توالت به طور کامل به صورت روزانه
  • کوتاه و تمیز نگه داشتن ناخن ها و جلوگیری از جویدن ناخن
  • حمام روزانه
  • تعویض لباس زیر به طور روزانه
  • عدم استفاده مشترک از حوله و دستمال
  • عدم تکاندن وسایلی که امکان وجود تخم کرمک در آن وجود دارد، مانند رختخواب، لباس و حوله

نتیجه گیری

کرمک معمولا باعث ایجاد عوارض شدید نمی شود، اما می توانند خواب فرد مبتلا را مختل کرده و کیفیت زندگی او را کاهش دهد.

بعضی از افراد ممکن است بخواهند از درمان های خانگی برای دفع کرمک استفاده کنند. با این حال، اگر علائم بیماری همچنان ادامه داشته باشد، بهتر است از یک پزشک برای درمان مناسب و ریشه کن شدن کرمک کمک بگیرید.

درمان کرمک با دارو و اقدامات بهداشتی مناسب، بسیار آسان است.

برای جلوگیری از ابتلای مجدد به کرمک، ضروری است که همه افراد خانواده تحت درمان قرار بگیرند.