تبخال / درمان سریع تبخال / انواع تبخال در طب سنتی / تبخال تناسلی

عفونی 24 آوریل 2018

تبخال / درمان سریع تبخال / انواع تبخال در طب سنتی / تبخال تناسلی

تبخال Herpes simplex یک زخم دهانی به شدت مسری است. تب خال به نظر خوش خیم می رسد. شاید تصور کنید این ضایعات تنها یک مشکل آزار دهنده هستند که به زودی و خود به خود برطرف می شوند. البته آنها خود به خود محور می شوند ولی آنچنان هم بی آزار نیستند.

عامل تبخال ویروسی به نام هرپس سیمپلکس نوع یک است؛ یا گونه ای غیر قابل تشخیص از هرپس سیمپلکس نوع دو که معمولا در ناحیه تناسلی زخم به وجود می آورد. هنگامی که با این ویروس آلوده شوید، این عفونت تا آخر عمر با شما است و هر بار ضایعه ای در همان ناحیه به وجود می آید.

پاره ای عوامل متنوع محیطی و فیزیولوژیک موجب بروز مجدد ضایعات می شوند، مواردی نظیر غذاهای تند و ادویه دار، نور خورشید، چرخه قاعدگی، استرس و تب.

تبخال | درمان تبخال | تبخال تناسلی

تبخال بسیار شایع است. شما به آسانی با بوسیدن و یا لمس ضایعات فعال به این عفونت مبتلا می شوید.

برخلاف زخم های دهانی که قسمت های گوشتی داخل دهان را نشانه می گیرند، این ضایعات عموما نواحی اطراف لب ها را درگیر می کنند.

البته این ضایعات در داخل دهان، نواحی غیر متحرک آن نظیر لثه ها و کام و نیز گاهی پره های بینی، انگشتان و حتی پلک ها را نیز درگیر می کنند.

اولین ضایعات تبخال ممکن است بسیار دردناک باشند.

همچنین ممکن است مقداری دمای بدن بالا بوده و احساس ابتلا به آنفلوانزا داشته باشید.

در دفعات بعدی 36 تا 48 ساعت پیش از بروز ضایعات حساسیت، درد و سوزش در موضع احساس می شود.

معمولا چندین تاول گرد، سرخ رنگ، حاوی چرک در گرد یکدیگر ظاهر می شوند و ضایعات خوشه ای شکل را به وجود می آورند که در نهایت یک زخم بزرگ را تشکیل می دهند.

این زخم متورم و سوزناک است و پس از آنکه سر باز کرده یک دلمه ی زردرنگ از آن باقی خواهد ماند که به تدریج طی یک هفته تا ده روز، بدون آنکه آن را بکنید، محو می شود.

درمان تبخال

هنگامی که تبخال بروز می کند باید این اقدامات را انجام دهید:

از سرایت تبخال جلوگیری کنید

زخم های باز شده بسیار مسری هستند. توجه داشته باشید هنگامی که آنها را لمس نمودید، فرد دیگری را با همان دست لمس نکنید.

این بدین معنی است که تا هنگام محو ضایعات نه فردی را ببوسید و نه با دهان تماس جنسی برقرار کنید و همچنین از حوله، مسواک، فنجان و لیوان دیگران استفاده نکنید و به دیگران هم اجازه چنین کاری را ندهید.

از آنجا که تبخال به آسانی قابل انتقال به دیگر سطوح مخاطی می باشد، زخم ها را لمس نکنید و یا پس از لمس آنها دست خود را به چشم ها و یا بینی خود نزنید.

در صورت درگیری چشم ها، امکان نابینایی، هرچند در موارد بسیار نادر، وجود دارد.

امکان انتقال ویروس به دیگر زخم های باز مانند بریدگی انگشتان نیز وجود دارد.

تبخال خشک شده هم مسری است

حتی پس از آنکه زخمها خشک شدند، باز هم امکان انتقال ویروس وجود دارد. بنابراین پس از تشکیل دلمه بر روی زخمها یک هفته دیگر نیز هشدارهای ذکر شده را رعایت کنید.

از آسیکلوویر برای درمان تبخال استفاده کنید

آسیکلوویر (اسیکلوویر) تنها دارویی است که جهت درمان انواع ضایعات هرپسی، اعم از دهانی و یا تناسلی، وجود دارد.

دکتر شاپیرا یک درمان دو سویه را پیشنهاد می کند. یکی استفاده از پماد آسیکلوویر هنگامی که سوزش در ناحیه احساس می شود و دیگری قرص آسیکلوویر. اسیکلوویر از تکثیر ویروس ممانعت می کند.

بدین ترتیب اگر آن را به موقع به کار ببرید از تشکیل زخم نیز جلوگیری می کند.

در این حالت حتی اگر یک تا دو تاول ریز هم ظاهر شوند، در طی چند روز ناپدید خواهند شد.

در صورتی که بدون مصرف دارو، تاول ها زخم شده و ممکن است تا دو هفته گرفتار آنها باشید. با مصرف دارو درد در طی 24 ساعت از بین خواهد رفت.

داروهای مسکن درد تبخال را کمتر می کنند

پمادهای حاوی بنزوکائین و لیدوکائین که مستقیما بر روی زخم مالیده می شوند، می توانند آن را بی حس نموده و درد را کمتر کنند. اما این داروها موجب تسریع در بهبود ضایعات نمی شوند.

چه غذاهایی برای تبخال مضر هستند

غذاهای تند و یا ترش زخم را تحریک کرده، و درد شدیدی به وجود می آورند. پس از مصرف چنین غذاهایی پرهیز کنید.


تبخال / مقاله دوم

تبخال یا هرپس سیمپلکس (به انگلیسی: Herpes simplex) یک بیماری ویروسی است که توسط ویروسی به همین نام ایجاد می‌شود و موضع درگیر به صورت التهاب و مجموعه تاول‌های ریز نمایان می‌شود.

ویروس هرپس سیمپلکس عامل بیماری تبخال در صورت، آلات تناسلی هر دو جنس، مغز، چشم و گاهی حتی فلج بل نیز می‌گردد.

برای تبخال هنوز درمان قطعی وجود ندارد و اگر ویروس وارد بدن شود تا پایان عمر همراه شخص خواهد ماند و در هنگام ضعف دفاعی بدن بروز می‌نماید.

اگرچه در برخی بیماران و پس از چندین سال عود بیماری، به ناگهان تظاهر مجدد تبخال از بین می‌رود اما هم‌چنان ناقل ویروس به دیگران خواهند بود.

عوامل بیماری‌زای هرپس ویریده

رده هرپس ویریده از انواع مهم د.ان. آ ویروسها است که در بسیاری از پستانداران بیماریزا است. از انواع هرپس ویریده‌های شناخته شده، چند نوع آن که در انسان نیز بیماریزا است:

  • هرپس سیمپلکس نوع 1 (1- HSV) که معمولاً زخمهای تبخال را در لبها ایجاد می‌کند.
  • هرپس سیمپلکس نوع 2 (2- HSV) یا هرپس ژنیتال
  • واریسلازوستر (زونا)
  • ویروس اپشتین بار
  • سیتومگالو ویروس
  • ویروس روزه آلا
  • هرپس ویروس همراه سارکوم کاپوزی

محل و علائم ضایعات تبخال

خارش و درد همراه با قرمزی و تورم منطقه آلوده وجود دارد. تبخال‌ها به صورت تاولهایی نمایان می‌شود که ممکن است پاره نشوند، سپس زخمی و بعد تبدیل به دلمه گردند.

در زنان اولین محل ابتلا معمولاً لبهای مهبلی (قسمت خارجی مبهل) است البته ممکن است سرویکس با واژن و پوست پرینه نیز مبتلا شوند. در مردان، معمولاً نوک آلت، پوست روی آن و تنه آلت تناسلی گرفتار می‌شود.

۴–۳ روز بعد از شروع ضایعات، نشانه‌های شبیه آنفلوآنزا ظاهر می‌شود. تورم غدد لنفاوی در کشاله ران، افزایش خفیف درجه حرارت، تبخال، سردرد، دردهای عضلانی و سوزش و درد هنگام دفع ادرار (دیزوری) غالباً مورد توجه قرار می‌گیرد.

درد در هفته اول وجود دارد و سپس کاهش می‌یابد. ضایعات در طی دو هفته فروکش می‌کنند مگر اینکه دوباره عفونت ثانویه‌ای اتفاق بیفتد به‌ندرت ممکن است عوارض ناشی از انتشار بیماری به خارج سیستم تناسلی اتفاق بیفتد

این عوارض شامل ضایعات در ناحیه باسن، قسمت فوقانی ران‌ها یا حتی چشمها می‌باشند، علت بروز این عوارض لمس ضایعات و سپس لمس جاهای دیگر بدن است. باید به بیماران توصیه نمود که پس از دست زدن به ضایعات دستان خود را بشویند.

سایر مشکلات احتمالی شامل مننژیت غیرمیکروبی و استرس شدید روانی بعلت قطعی شدن تشخیص می‌باشند.

درمان تبخال

درمان دارویی ضد ویروس اسیکلوویر است و در درمان های علامتی نیز استفاده می‌شود.

استفاده از عصاره گیاه سالویا یا مریم گلی، به صورت موضعی سبب بهبود سریع این بیماری می‌شود. مواد مؤثر موجود در این گیاه، توجون و اولئانیک اسید است.

اولئانیک اسید موجود در عصاره مریم گلی با مکانیسمی مشابه اینترفرون آلفا سبب اختلال در همانندسازی ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ و در نتیجه مهار مراحل اولیه چرخه عفونت زایی آن می‌شود.

عصاره این گیاه در زمان اتصال ویروس به سلول‌ها، با تداخل در پوشش ویریونی ویروس از اتصال و ورود این عوامل به داخل سلول‌های میزبان و آلوده کردن آن‌ها جلوگیری کرده و سبب کاهش تشکیل پلاک ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ می‌شود.

همچنین ترکیبات فنولیک موجود در گیاه مریم گلی مانند فلاونوئیدها، تانن‌ها و مشتقات کافئیک اسید با اشغال کردن رسپتورهای موجود در سطح ویروس از اتصال ویروس به سلول‌های میزبان جلوگیری کرده و موجب غیرفعال شدن ویروس هرپس سیمپلکس می‌شوند.

علاوه بر درمان گیاهی یکی از داروهای موجود در بازار والاسیکلوویر نام دارد و به شکل قرص در بسته‌ های ۵۰۰ و ۱۰۰۰ میلی‌گرمی در داروخانه‌ها عرضه می‌شود.

والاسیکلوویر در واقع یک پیش داروست که در بدن به آسیکلوویر تبدیل می‌شود.

پمادهای ضد ویروس گیاهی مانند: میرتوپلکس، آفتوپلکس و ملیسان نیز در تسکین علایم بسیار کمک کننده هستند.

در تمامی این داروها رعایت یک نکته ضروری است و آن هم اینکه با مشاهده اولین علایم سوزش یا خارش و گزگز شدن پوست بایستی درمان را آغاز کرد تا نتایج سریع تر و بهتری مشاهده شود.

داروهای ضد ویروسی می‌توانند نشانه‌ها را تضعیف کرده و دوره عفونت را کاهش دهند و در پیشگیری از عود آنها مؤثر هستند.

معمولاً مقاومت به دارو و آثار جانبی دراز مدت ایجاد نمی‌شود. حملات بعدی خفیف تر از حمله اولیه‌ است.

عفونت HSV2 بهبودی کامل نمی‌پذیرد اما هدف از درمان آن، تسکین نشانه‌هاست.

اهداف درمانی عبارتند از: پیشگیری از گسترش عفونت، کنترل بیماری، کاهش بروز خطرات، کاهش درد، شروع برنامه‌ های آموزشی و مشاوره‌ای و استفاده از داروهای ضد ویروسی.

تبخال مری

این تبخال با احساس درد هنگام بلعیدن غذا همراه است.

تبخال لثه

تبخال لثه حالتی شدیدتر از هرپس لب است که لثه را درگیر می‌کند .

تبخال انگشت

تبخال انگشت یا Herpetic whitlow تبخالی دردناک در ورم‌بند انگشتان

نکات مهم در بیماریهای عفونی تناسلی

داروهای تجویز شده در درمان عفونت تناسلی باید کامل مصرف شود. درمان نیمه کاره علاوه بر باقی‌ماندن بیماری می‌تواند سبب مقاومت دارویی شود.
در درمان برخی از عفونتهای تناسلی باید زن و شوهر هر دو داروی همزمان مصرف نمایند.

در طول مدت درمان عفونتهای تناسلی باید از نزدیکی خودداری و حتی الامکان از کاندوم استفاده کرد.

رعایت بهداشت دستگاه تناسلی از جمله انتخاب لباس زیر و نظافت ناحیه تناسلی به بهبود سریعتر عفونت‌ها کمک می‌کند.

اگر پس از پایان دوره درمانی هنوز علامتهای عفونت باقی‌مانده باید برای معاینه و آزمایش بیشتر و شاید شروع داروی جدید به پزشک یا ماما مراجعه کرد.
از خوددرمانی پرهیز گردد.

از پوشیدن لباسهای تنگ و چسبان و لباس زیر غیر نخی خودداری گردد چرا که به علت عدم جریان هوا در ناحیه تناسلی محیط برای رشد میکروبها و سایر عوامل بیماری‌زا مناسب می‌شود.

لباس زیر باید در فاصله‌های زمانی کوتاه عوض گردد و پس از شستشو در برابر آفتاب یا با اتو خشک شود.

رعایت بهداشت فردی مثل استحمام مرتب، کوتاه بودن ناخنها، شستشوی دستها قبل و پس از اجابت مزاج، شستشو و خشک کردن ناحیه پرینه، عوض کردن مرتب پدهای بهداشتی در طول روزهای قاعدگی ضروری است.

بهترین راه برای جلوگیری از عفونتهای تناسلی استفاده از کاندوم در هنگام مقاربت می‌باشد. کاندوم علاوه بر جلوگیری از بارداری مانع از تماس میکروبها بین زوجین می‌شود.

پس از پایان نزدیکی به شستشوی قسمت خارجی اعضای تناسلی و همچنین تخلیه ادرار می‌تواند سبب پیشگیری از عفونتهای تناسلی شود.

افراد مبتلا به بیماری دیابت یا زنان باردار آمادگی بیشتری برای ابتلا به عفونتهای تناسلی دارند لذا این افراد به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

حداکثر زمان استفاده از پدهای بهداشتی در هر روز قاعدگی شش ساعت می‌باشد تعویض به موقع آن از انتشار بوی بد و بروز احتمالی عفونتهای تناسلی جلوگیری می‌نماید.

پیشگیری از عفونت مجدد یا انتشار

یکی از اهداف اصلی درمان، کاهش تحریک بافتی است که بعلت خاراندن یا پوشیدن لباسهای تنگ ایجاد می‌شود. ناحیه پرینه باید با استحمام روزانه و نظافت کافی آن پس از اجابت مزاج و دفع ادرار، تمیز نگه داشته شود.

در هنگام آموزش زنان باید دربارهٔ مصرف داروها از جمله شیاف‌ها و ابزارهایی نظیر اپلیکاتورهای مخصوص کرم‌ها به صورت عملی آموزش داد. به اهمیت شستشوی دست قبل و بعد از تجویز دارو تإکید کرد. برای جلوگیری از خرج دارو از واژن بیمار باید تا ۳۰ دقیقه بعد از گذاشتن دارو دراز بکشد. اگر دارو نشت کند باید از یک پد تمیز استفاده شود.

به طور طبیعی، استفاده از دوش یا اسپری های بهداشتی زنانه ضرورتی ندارد زیرا استحمام یا دوش روزانه و تمیز نگه داشتن پرینه پس از دفع ادرار و اجابت مزاج، پاکیزگی پرینه را تضمین می‌کند. اما در هنگام ابتلا به عفونت استفاده از روش‌های واژینال به منظور کاهش بوهای نامطبوع و غیرطبیعی، حذف ترشحات اضافه، تغییر PH و وارد کردن محلولهای شوینده و ضدعفونی کننده مفید می‌باشد.

-لباسهای زیر نخی یا پنبه‌ای با اندازه‌های متناسب به جای پوشاک پلی‌استر و تنگ و چسبان که سبب احتباس گرما و عدم جذب عرق می‌شوند توصیه می‌گردد.

شرط دوری از عفونتها حفظ تندرستی و سلامتی و کسب سلامتی نیاز به افزایش آگاهی زنان در زمینه بیماریها و رعایت بهداشت در همه مراحل زندگی کردن زن به خصوص از دوران بلوغ تا یائسگی دارد لذا با اقدامات وسیع و آموزش همگانی زنان در خصوص بهداشت زنان و جلب مشارکت آن می‌توان روز به روز بهره‌وری زنان در کلیه عرصه‌های زندگی افزایش داد با توجه به نقش زنان در خانواده با حفظ سلامتی آنان سبب ارتقاء سلامتی خانواده شد.

هرپس ویروس انسانی ۶و۷

محققان مؤسسه تحقیقاتی کودکان سیاتل مدغی کشف دو نوع ویروس تبخال در سیستم عصبی انسان هستند و این احتمال را می‌دهند که این دو ویروس، در بدن ۹۰ درصد از افراد وجود داشته باشد.


فواید تبخال / فایده تبخال

در مورد فواید تبخال مقاله معتبری در کتاب یا اینترنت نیافتیم.


درمان یک روزه تبخال

برای درمان خانگی و سریع تبخال می توانید یکی از روشهای زیر را انتخاب نمایید :

درمان تبخال با گل همیشه بهار

گل همیشه بهار از دیگر داروهای طبیعی و گیاهی برای درمان تبخال به ویژه تبخال دهانی است. شست و شوی تبخال با کمک عصاره همیشه بهار علاوه بر آن که به کنترل و از بین رفتن ویروس ها کمک می کند موجب تسریع روند درمان در بیمار نیز می شود. این مرهم علاوه بر خاصیت ضدویروسی موجب کاهش درد و سوزش تبخال نیز می شود.

برای تهیه این عصاره کافی است ۳ قاشق از گیاه خشک شده گل همیشه بهار را در ۲ لیوان آب بجوشانید تا یک لیوان از این عصاره باقی بماند، سپس محل تبخال را با کمک پنبه و عصاره این گیاه شست و شو دهید.

درمان تبخال با روغن چای

استفاده از روغن چای تأثیر زیادی در پیشگیری از انتقال تبخال به سایر قسمت های عضو درگیر از قبیل لب و داخل دهان دارد.

روزی دو بار پنبه ای تمیز را به روغن چای آغشته کنید و روی تب خال قرار دهید.

این روغن به دلیل تحریک سیستم ایمنی بدن و افزایش توان آن برای مقابله با ویروس تبخال، تأثیر زیادی روی از بین رفتن تبخال دارد.

سیر رنده شده روی لبتان بگذارید

یک حبه سیر بردارید و آن را به دو نیم کنید. آن را به مدت ۱۰ دقیقه روی تبخال تان بگذارید. این کار را روز چند مرتبه تکرار کنید.

سیر روند گسترش تبخال را به سرعت کاهش می دهد و به اصطلاح آن را خشک می کند. بعد از دو الی سه روز تأثیر فوق العاده این ماده غذایی بد بود اما پرخاصیت را به چشم خواهید دید.

درمان تبخال با روغن اسطوخودوس

اسطوخودوس دارویی گیاهی است که اگر به مدت یک هفته روی تب خال قرار بگیرد، علاوه بر ضدعفونی کردن محل تب خال، موجب درمان آن نیز می شود.

مصرف لبنیات مصرف کنید

برای درمان تب خال، مصرف لبنیات و سیب زمینی به دلیل دارا بودن لیزین باید افزایش یابد و از خوردن شکلات، کاکائو، غلات، بادام زمینی و ژله خودداری کنید.

درمان های دیگر تبخال

کمپرس یخ می تواند به کاهش التهاب و ورم تب خال کمک کند، اما قرار گرفتن در معرض باد و آفتاب بهبودی تب خال را به تأخیر می اندازد.

استفاده از کرم ضد ویروس آسیکلوویر و قرار دادن لایه نازکی از آن با استفاده از گوش پاک کن بر روی تب خال هر شش ساعت دوره تب خال را کوتاه نمی کند، اما ریزش ویروس را از روی زخم افزایش می دهد، بنابراین در بهبود آن مؤثر است.

تبخال را دستکاری نکنید

مراقبت نکردن و دست کاری کردن زخم ممکن است منجر به ایجاد عفونت ثانویه شود.


رفع تبخال در سه دقیقه

تبخال را سریع درمان کنید

یک بیماری ویروسی است که توسط ویروسی به همین نام ایجاد می شود و موضع درگیر به صورت التهاب و مجموعه تاول های ریز نمایان می شود.تبخال

مدیر بخش علمی یک شرکت دانش بنیان داروسازی گفت: در این شرکت موفق به ساخت و تولید نیمه صنعتی اسپری های ضد آفت دهانی با مواد اولیه گیاهی شدیم.

درمان تبخال با اسپری گیاهی

اسپری برای درمان آفت دهانی و تبخال

وی افزود:این اسپری، از موم سبز زنبور عسل، گیاه شیرین بیان، اوکالیپتوس، عصاره درخت بید و ترکیبات گیاهی دیگر ساخته شده است.

این اسپری علاوه بر از بین بردن آفت های دهانی می تواند باکتری های دهان را از بین ببرد؛ همچنین قارچ های دهانی که منجر به برفک می شوند نیز به واسطه استفاده از این اسپری از بین می روند.

به گفته وی، با استفاده از این اسپری، تب خال ظرف 3 دقیقه از بین خواهد رفت.

وی با بیان اینکه این محصول مشابه خارجی ندارد، گفت:قبل از به تولید رساندن این اسپری دهان، آزمایشاتی در دانشگاه شهیدبهشتی برای ضد پلاک بودن آن انجام گرفته است؛ همچنین آزمایشاتی در انستیتو پاستور ایران و دانشگاه لرستان انجام شد.

مدیر بخش علمی این شرکت دانش بنیان داروسازی اظهار داشت:در صدد هستیم که این اسپری توسط پزشکان مربوطه تجویز شود؛ البته با تولید نیمه صنعتی این اسپری، تجویز آن در لرستان توسط پزشکان انجام می گیرد.

وی با بیان اینکه معمولا محصولاتی که برای دهان استفاده می شوند نمی توانند پایه الکلی داشته باشند، گفت:در بازار این محصولات به وفور دیده می شوند به همین دلیل استفاده از محصولاتی که بر پایه گیاهی هستند می تواند در این زمینه موثر باشند.

به گفته وی، این اسپری به صورت تحقیقاتی، به تولید نیمه صنعتی رسیده و زمانیکه که مجوز وزارت بهداشت را اخذ کنیم می توانیم آن را به تولید انبوه برسانیم.

از این اسپری می توان به عنوان موثرترین اسپری از بین بردن آفت های دهانی یاد کرد.


تبخال بینی

علل و درمان های خانگی و طبیعی تبخال در بینی

تبخال در بینی می تواند یک تجربه دردناک باشد. بینی منطقه حساسی است و هر نوع دردی در آن می تواند موجب پوسته پوسته شدن و ترشح مایع از آن شود. تبخال در داخل و اطراف بینی توسط ویروس هرپس سیمپلکس (HSV-1) ایجاد می شود. این عفونت ویروسی همان عفونتی است که منجر به زخم های سرد و تبخال روی دهان و لب می شود.

ویروس هرپس سیمپلکس (HSV-1) بسیار مسری است. به همین دلیل می تواند به سادگی از لب ها به داخل بینی سرایت کند. گاهی حتی سقف دهان با این ویروس آلوده می شود. یکی از اولین نشانه های ایجاد تبخال در بینی سوزن سوزن شدن و احساس خارش در آن است. در نهایت نیز ویروس تشکیل تاول می دهد که بسیار دردناک است. تاول های ایجاد شده در بینی می توانند موجب ایجاد موکوس (ترشح) اضافی در آن شوند. دمیدن مداوم هوا توسط بینی نیز می تواند شرایط و خارش را بدتر کند.

READ  درمان خانگی کرمک / درمان دارویی کرمک / پیشگیری از کرمک / عوارض کرمک

اگر چه هیچ درمانی برای ویروس تبخال وجود ندارد اما درمان های طبیعی زیادی در دسترس هستند که می توانند علائم تبخال در بینی و لب را کمتر کنند. به عنوان مثال، عسل خام، روغن درخت چای، ویتامین C، و لیزین مواد طبیعی هستند که برای درمان علائم دردناک زخم های سرد مفید می باشند. کاهش استرس و بهبود سیستم ایمنی بدن نیز می تواند به جلوگیری از تشکیل زخم های سرد در بینی و لب ها جلوگیری کند.

علل و علائم تبخال در بینی

زخم های سرد گاهی اوقات تب تاول نیز نامیده می شوند و توسط ویروس HSV-1 (ویروس هرپس سیمپلکس) ایجاد می شود. به گفته دکتر گرگوری تامپسون متخصص وبسایت WebMD، پس از آن که ویروس هرپس سیمپلکس وارد بدن شود می تواند تا مدت ها در آن جا باقی بماند. این ویروس می تواند هفته ها یا ماه خفته باقی مانده و سپس باعث شیوع زخم های سرد در بینی یا لب شود.

دکتر تامپسون می گوید که عوامل بسیاری می توانند شیوع تبخال را آغاز کنند. به گفته او این عوامل عبارتند از:

استرس
قرار گرفتن بیش از حد در مقابل نور خورشید
ضعف سیستم ایمنی
عفونت دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا
پزشکان کلینیک مایو می گویند که علائم زخم سرد سوزن سوزن شدن و خارش قبل از ایجاد تاول و برآمدگی در بینی است. پس از این مرحله تاول های ایجاد شده و درونشان پر از مایع می شود. در این مرحله است که درد ایجاد می شود.

گاهی اوقات خوشه هایی از تاول با هم می توانند تبخال را تشکیل دهند که برخی از این تاول ها داخل بینی و برخی بیرون از بینی هستند. در این حالت ممکن است علائمی شبیه به سرماخوردگی مانند علائم زیر نیز وجود داشته باشد:

گلو درد
تب
سردرد درد عضلانی

بهترین درمان های خانگی برای تبخال در بینی

اگر زخم های سرد در بینی دارید می توانید برخی از داروهای خانگی موثر زیر را برای کاهش درد و ناراحتی ناشی از آنها استفاده کنید. این مواد طبیعی کمک خواهند کرد که تاول تبخال در بینی به سرعت بهبود پیدا کند.


درمان تبخال

درمان تبخال با عسل

عسل یک ماده طبیعی برای کمک به بهبود سریع تر تبخال در بینی است. عسل طبیعی و خام دارای خواص ضد میکروبی قوی است و می تواند علائم ویروس هرپس سیمپلکس را درمان کنند. فقط کافی است مقداری عسل را با گوش پاک کن تمیز روی تاول ها بمالید.

خواص درمانی عسل در درمان و عود زخم های سرد بینی با پژوهش های علمی ثابت شده است. مجله Medical Science Monitor گزارش داد که عسل یک درمان موثر برای علائم و نشانه های زخم های سرد است. در واقع، تحقیقات نشان داده اند که عسل موثر تر از آسیکلوویر (یک کرم دارویی محبوب برای زخم های سرد است) عمل می کند.

عسل مانوکا شامل خواص ضد میکروبی و ضد باکتری است و یک درمان موثر طبیعی برای درد ناشی از تبخال است. مجله Frontiers in Microbiology گزارش داد که عسل مانوکا یک درمان موثر برای زخم است و مانع از گسترش عفونت می شود.

نحوه استفاده:

برای رها شدن از شر تبخال در بینی کافی است مراحل زیر را طی کنید:

از یک پنبه تمیز استفاده کرده و مقدار کمی عسل را به تاول تبخال در بینی بمالید.
۳ الی ۴ بار در روز این درمان را تکرار کنید.
تا زمانی که تاول تبخال در داخل بینی و یا در اطراف دهانه بینی به طور کامل از بین نرفته اند این درمان را ادامه دهید.

اکیناسه (مخروط‌ سانان)

شما می توانید از گیاه اکیناسه برای تقویت سیستم ایمنی بدن و درمان تبخال در بینی استفاده کنید. استفاده منظم از این گیاه یک راه حل خوب برای جلوگیری از وقوع تبخال نیز می باشد. در مجله Planta Medica دانشمندان اعلام کرده اند که فعالیت ضد ویروس این گیاه به طور خاص بر روی ویروس HSV-1 موثر است. این پژوهش نشان داده است که عصاره ریشه اکیناسه در کشتن ویروس تب خال موثر بوده است.

برای استفاده از اکیناسه جهت جلوگیری از زخم های سرد، می توانید عصاره ها و مکمل های آن را ار داروخانه های تهیه کنید. هر زمان که سوزن سوزن شدن و خارش در بینی یا لب را احساس کردید، بلافاصله شروع به مصرف این مکمل کنید. این ماده باعث می شود که سیستم ایمنی بدنتان قوی شده و بهتر با عفونت مبارزه کند.

درمان تبخال با ویتامین C

اگر چه ویتامین C نمی تواند ویروس تب خال را درمان کند، اما می تواند به کاهش شدت علائم تبخال در بینی کمک کند. مصرف مکمل های ویتامین C و خوردن میوه و سبزیجات حاوی ویتامین C می تواند به جلوگیری از زخم های سرد در بینی منجر شود.

اگر چه مصرف ویتامین C یک راه بسیار خوبی برای کمک به بهبود سیستم ایمنی بدن شما است، اما کرم ویتامین C نیز در مدیریت نشانه های تبخال موثر است. متخصصان مجله Medical Hypotheses گزارش داده اند که کاربرد موضعی ویتامین C در درمان نشانه های عفونت HSV-1 موثر است.

نحوه استفاده:

شما به راحتی می توانید از خمیر ویتامین C به صورت موضعی برای درمان تبخال در بینی و دهانه آن استفاده کنید. برای این کار کافی است که مقداری پودر ویتامین C (اسید اسکوربیک) و کمی آب را مخلوط کنید و به شیوه زیر عمل کنید:

کمی آب را با یک قاشق از پودر ویتامین C به شکل خمیر در آورید.
از یک تکه پنبه استفاده کنید و خمیر ویتامین C را روی تاول ها بمالید.
۲ الی ۳ بار در روز این درمان را تکرار کنید تا تاول های تبخال به طور کامل از بین بروند.

شما می توانید برای افزایش خواص خمیر ویتامین C کمی عسل خام را به آن اضافه کنید. این کار برای تسکین درد تبخال در بافت حساس بینی مفید است.

روغن های طبیعی مفید برای تبخال بینی

بسیاری از روغن های طبیعی دارای فعالیت ضد ویروسی هستند و می توانند شما را از درد تبخال در بینی خلاص کنند. از آن جا که این روغن ها بسیار قوی هستند تنها باید یک الی دو قطره از آن ها استفاده کنید. این کار باعث می شود در زمان استفاده موضعی از آن ها در بینی احساس سوزش ایجاد نشود.

بهترین روغن های طبیعی برای درمان ویروس هرپس سیمپلکس عبارتند از:

روغن درخت چای

روغن درخت چای کاربردهای مفید بسیاری برای التیام زخم و کشتن عفونت های باکتریایی و ویروسی دارد. شما می توانید از روغن درخت چای برای خشک کردن تاول تبخال و نرم کردن پوسته آن استفاده کنید. یک مطالعه منتشر شده در مجله Pharmazie گزارش داد که روغن درخت چای دارای خواص ضد ویروسی است و می توان از آن برای از بین بردن عفونت HSV-1 استفاده کرد. در این مطالعه همچنین مشخص شد که روغن اوکالیپتوس دارای اثر ضد ویروسی مشابه بر روی ویروس HSV-1 می باشد.

روغن نعنا

روغن نعنا یکی دیگر از اسانس هایی است که پتانسیل سرعت بخشیدن به روند بهبود تبخال در بینی را دارد. یک مطالعه که در مجله Phytomedicine منتشر شده نشان داده است که روغن نعنا می تواند تمام اشکال تبخال ناشی از ویروس هاس هرپس سیمپلکس ۲ و ۱ را از بین ببرد. این مطالعه نشان داد که روغن نعنا می تواند به عنوان یک درمان موضعی برای عفونت های مکرر تبخال استفاده شود.

روغن چوب صندل

یکی دیگر از اسانس هایی که در برابر ویروس تبخال، فعالیت ضد ویروس دارد، روغن چوب صندل است. یک مطالعه که در سال ۱۹۹۹ انجام شده است نشان می دهد که روغن چوب صندل می تواند به از بین بردن ویروس HSV-1 کمک کند. این به این معنی است که با استفاده از روغن چوب صندل می توان علائم تبخال در بینی و لب را درمان کرد.

برای استفاده از روغن های ذکر شده جهت خلاص شدن از شر تبخال و سرعت بخشیدن به فرایند درمان مراحل زیر را انجام دهید:

۱ الی ۲ قطره از هر کدام از روغن های بالا را که در دسترس دارید به ۱ قاشق غذا خوری روغن حامل مانند روغن زیتون یا نارگیل اضافه کنید.
با استفاده از یک تکه پنبه تمیز، به آرامی روغن را روی تاول ها بمالید.
۳ الی ۴ بار در روز برای کمک به کاهش شدت عفونت از این درمان استفاده کنید.
تا زمانی که دیگر هیچ نشانه ای از تبخال در منطقه بینی وجود نداشته باشد این درمان را ادامه دهید.
بهترین نوع روغن حامل برای استفاده در درمان تبخال روغن نارگیل است.

روغن نارگیل

روغن نارگیل یک روغن طبیعی با منافع بسیاری برای پوست شما است. اگر چه هیچ مطالعه ای ارتباط بین روغن نارگیل و فعالیت ضد ویروسی بر روی ویروس هرپس سیمپلکس را نشان نداده، اما این روغن حاوی خواص ضد میکروبی و ضد باکتری است.

بررسی که در Medscape منتشر شده است نشان می دهد که روغن نارگیل می تواند در پیشگیری و درمان عفونت های باکتریایی پوست مفید باشد. بنابراین، استفاده از روغن نارگیل همراه با روغن های ضد ویروسی معرفی شده در بالا می تواند به درمان عفونت تبخال و جلوگیری از عفونت های ثانویه کمک کند.

ال- لیزین

گزارش های زیادی به مزایای ضروری اسید آمینه لیزین برای درمان ضایعات تبخال اشاره کرده اند. ال- لیزین به طور طبیعی در مواد غذایی مانند مرغ، بوقلمون و ماهی یافت می شود. بنابراین برای جلوگیری از عود تبخال در بینی و لب باید مطمئن شوید که از این اسید آمینه به اندازه کافی در رژیم غذایی شما وجود دارد.

مجله Dermatologica نتایج یک مطالعه را منتشر کرده است که نشان می دهد ال- لیزین برای درمان تبخال مفید است. این مطالعه کوچک نشان داده است که ال-لیزین به کاهش زمان بهبود علائم عفونت HSV و جلوگیری از عفونت مکرر تبخال کمک می کند.

شما می توانید از کرم های حاوی ال-لیزین برای از بین بردن درد ناشی از تبخال در بینی و سرعت بخشیدن به روند درمان استفاده کنید.


پماد تبخال

درمان سریع تبخال با پماد تبخال لب

پماد آسیکلوویرپماد تبخال لب

استفاده از پماد تبخال لب از روش‌های موثری است که در درمان تبخال لب استفاده می‌گردد. پماد آسیکلوویر و پماد زیتونکس از این نوع پمادها هستند.

انواع پماد تبخال لب

از انواع پماد تبخال لب می‌توان به پماد آسیکلوویر و پماد زیتون یا زیتونکس اشاره کرد که در سال‌های اخیر کاربرد فراوانی در درمان این نوع تبخال‌ها پیدا کرده‌اند.

پماد زیتونکس – درمان تبخال لب – تبخال تناسلی

پماد تبخال لب حاوی زیتون

محققان توانستند با استفاده از برگ‌های درخت زیتون، نوعی پماد را برای درمان تبخال های نوع «یک و دو» عرضه کنند که این دارو با عنوان «زیتونکس» نامگذاری شده است. این پژوهشگران خاصیت ضد التهابی و بی حس کنندگی را از خواص برگ زیتون دانستن دو اعلام کردند برگ زیتون دارای خاصیت ضد ویروسی است که این خاصیت منجر به تحقیق و تولید در زمینه پمادی برای درمان تبخال شد.
لازم به ذکر است استفاده از این پماد در مراحل اولیه بیماری اثرات درمانی بیشتری دارد. از این دارو همچنین می‌توان برای کاهش التهاب ناشی از گزش حشرات استفاده شود، اضافه کرد: زیتون حاوی آنتی اکسیدانهای بسیار قوی است. آنتی اکسیدان برای حفظ سلامتی انسان مفید است و با دریافت رادیکال‌های آزاد موجب می‌شود تا به بدن آسیبی وارد نشود.

توجه داشته باشید از پمادهایی که برای درمان تبخال لب استفاده می‌شود در درمان انواع دیگر تبخال‌ها به مانند تبخال بینی نیز استفاده می‌شوند. همچنین می‌توان با دانستن از نوع ویروس و مدت زمان ماندگاری تبخال بینی به بهبود هر چه سریعتر آن کمک کرد.

آسیکلوویر، پماد تبخال لب

درمان سریع تبخال لب – پماد آلوویر – قرص تبخال

آسیکلوویر دارویی ضد ویروس هرپس سیمپلکس و واریسلازوستر است. به عبارت دیگر، از این دارو برای درمان تبخال و زونا استفاده می‌شود. پماد آسیکلوویر، قرص و همچنین آمپول آن در داروخانه‌های کشور موجود است. اگر جایی نام داروی زوویراکس را شنیدید، بدانید که همان آسیکلوویر است. پماد آسیکلوویر در دسته دارویی ضدویروس‌های موضعی قرار دارد و قرص‌های آن نیز ضدویروس به شمار می‌رود. شیوه ساز و کار آسیکلوویر در بدن، اختلال در همانند‌سازی دی ان ای ویروس است. این دارو پس از ورود به سلول، به ماده فعال آسیکلوویر تری‌فسفات تبدیل می‌شود که این ماده موجب مهار عملکرد دی ان ای پلیمراز می‌شود. از پماد آسیکلوویر اغلب در هرپس سیمپلکس‌جلدی، مخاطی ساده و همچنین در افرادی که گرفتاری سیستم ایمنی و هرپس ناحیه تناسلی دارند، استفاده می‌شود و قرص‌های آن نیز در هرپس سیمپلکس و زونا کاربرد دارد. پماد آسیکلوویر به صورت موضعی برای تمام ضایعات یاد شده کاربرد دارد و هر سه ساعت در زمان بیداری و شش بار در روز به مدت یک هفته استفاده می‌شود.

نحوه مصرف پماد آسیکلوویر

هنگام استفاده از این پماد تبخال لب، برای جلوگیری از انتشار عفونت از دستکش لاستیکی یا انگشت پوش استفاده کنید. همچنین سعی کنید پماد به طور کامل ضایعات را بپوشاند. فراموش نکنید که این کارها را پس از شستن با‌ آب و صابون و خشک کردن کامل استفاده کنید.
پماد آسیکلوویر را در دمای اتاق و جای خشک نگهداری کنید.
بیماران و خانواده‌ها باید دقت کنند هنگام استفاده از پماد آسیکلوویر (پماد تبخال لب)، از ورود آن به داخل چشم جلوگیری کنند و از مصرف کرم‌های بدون نسخه، پماد و لوسیون به جز مواردی که پزشک صلاح می‌داند، خودداری شود. همچنین شرایط استریل طبی مانند شستن دست‌ها پیش و پس از استفاده از دارو مراعات شود.
درخصوص قرص آسیکلوویر نیز میزان دارو براساس نوع بیماری، وزن بیمار و شدت آن از طریق پزشک تعیین می‌شود.
عوارض مصرف قرص و آمپول آسیکلوویر از پماد آن بیشتر است و می‌تواند دستگاه‌های عصبی، خون، گوارش، ادراری و پوستی را درگیر کند.
پس از مصرف قرص یا آمپول آسیکلوویر در صورتی که دچار خون‌ریزی، خستگی، گرگرفتگی و بی‌حالی شدید، بلافاصله پزشکتان را مطلع سازید زیرا احتمال دارد دچار یک بیماری خونی شده باشید.
در هر صورت استفاده مکرر از این نوع پماد تبخال لب در این مرحله می‌تواند سیر تبخال را کند نماید و ریزش ویروس را از سطح ضایعه به دیگر مناطق کاهش دهد.


تبخال تناسلی / تبخال تناسلی چیست

تبخال تناسلی (هرپس ژنیتال) تب خال ناحیه تناسلی عبارت است از یک عفونت ویروسی ناحیه تناسلی که از راه آمیزش انتقال می‌یابد. این عفونت در مردان و زنان می‌تواند رخ دهد. از جمله نواحی که امکان درگیری آنها وجود دارد عبارتند از مجرای تناسلی، گردن‌رحم، ران‌ها، و آلت تناسلی. تب خال تناسلی معمولاً همراه با سایر بیماری‌های آمیزشی رخ می‌دهد.

علت ۸۰ درصد ضایعات دستگاه تناسلی خارجی و مبهل، HSV2 می‌باشد. ۲۰ درصد بقیه حاصل عفونت HSV-1 می‌باشد.
بین HSV-1 و HSV-2 شباهتهای زیادی وجود دارد که افتراق بالینی آنها را غیرممکن می‌سازد. تماس نزدیک انسان از طریق دهان، واژن یا سرویکس برای اکتساب عفونت لازم است.
معمولاً ویروس در درجه حرارت اتاق یا خشک کردن کشته می‌شود. وقتی که تکثیر ویروس کاهش می‌یابد ویروس به طرف اعصاب حسی محیطی پیش می‌رود و در عقده‌های عصبی به صورت غیرفعال باقی می‌ماند. یکی دیگر از علل عود عفونت مواردی است که میزبان در معرض استرس قرار می‌گیرد.

بخال تناسلی چیست؟

تبخال تناسلی یک بیماری منتقله از راه جنسی (بیماری مقاربتی) است. این بیماری منجر به زخم های تبخالی می شود، که تبخال های دردناکی است که در اثر باز شدن مایعی از آن خارج می شود. حدود 16 درصد از افراد بین 14 تا 49 سال از این بیماری رنج می برند.

علل ایجاد تبخال تناسلی چیست؟

دو نوع از ویروس ها باعث تبخال تناسلی می شوند: ویروس هرپس سیمپلکس (HSV-1) و ویروس هرپس سیمپلکس (HSV-2) که متعلق به یک خانواده از ویروس ها هستند. ویروسها از طریق غشای مخاطی شما وارد بدن شما می شوند. غشای مخاطی شما لایه های نازک بافتی است که سوراخ های بدن شما را می پوشانند. آنها در بینی، دهان و اندام تناسلی یافت می شوند. هنگامی که ویروس ها درون بدن شما قرار دارند، خود را در سلول های شما جای می دهند. ویروس ها به راحتی با محیط خود سازگار می شوند، به طوری که درمان آنها دشوار می شود. HSV-1 یا HSV-2 را می توان در مایعات بدن افراد آلوده یافت، از جمله:

بزاق
مایع منی
ترشحات واژن
با علائم تبخال تناسلی آشنا شوید:
اولین علامت معمولا دو روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس نمایان می شود.

علائم عمومی برای مردان عبارتند از :

ایجاد تبخال بر روی آلت تناسلی، بیضه یا باسن (نزدیک یا اطراف مقعد).

علائم عمومی برای زنان عبارتند از:

ایجاد تبخال در اطراف یا در نزدیکی مهبل (واژن)، مقعد و باسن.

علائم عمومی برای مردان و زنان عبارتند از:

تشکیل تبخال در دهان و لبها، صورت و هر جای دیگر که در تماس با مناطق آلوده قرار دارند.
محل آلوده اغلب قبل از ظاهر شدن تبخال شروع به خارش می کند.
ممکن است تبخال زخمی شوند (زخم های باز) و مایع خارج شود.
یک هفته بعد از تبخال ممکن است زخم هایی ظاهر شود.
غدد لنفاوی شما ممکن است تورم داشته باشد. غدد لنفاوی با عفونت و التهاب بدن مبارزه می کنند.
ممکن است سردرد، درد های بدن و تب داشته باشد.
علائم عمومی نوزاد مبتلا به تبخال (از طریق زایمان طبیعی) ممکن است شامل زخم بر روی صورت، بدن و اندام تناسلی باشد. کودکان مبتلا به تبخال تناسلی ممکن است عوارض بسیار شدید داشته باشند:

کوری
آسیب مغزی
مرگ
اگر تبخال تناسلی دارید و حامله هستید حتما به پزشک خود بگویید. آنها اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از انتقال ویروس به نوزاد در حین زایمان انجام خواهند داد و حتی ممکن است به این دلیل زایمان به صورت طبیعی انجام نشود.

تشخیص بیماری تبخال تناسلی چگونه است؟

پزشک معمولا عفونت تبخال را یک بررسی بصری زخم های تبخال انجام می دهد. اگرچه همیشه لازم نیست، اما پزشک آزمایشاتی نیز انجام می دهد تا نتایج بصری را تایید کند.
آزمایش خون می تواند ویروس هرپس سیمپلکس را قبل از شیوع آن تشخیص دهد. اگر فکر می کنید در معرض تبخال تناسلی قرار گرفته اید، با پزشک خود ملاقات کنید، حتی اگر هیچ نشانه ای مشاهده نکرده اید.

چگونه تبخال تناسلی منتقل می شود؟

تبخال تناسلی به راحتی از اولین سوزش یا خارش منتقل میشود. شما می توانید تبخال تناسلی را به شکل زیر دریافت کنید:

از تماس پوست با پوست با منطقه آلوده، از جمله واژن، رابطه جنسی مقعد و دهان
زمانی که هیچ زخمی یا تاول قابل مشاهده ای وجود ندارد
با انتقال عفونت از انگشتان دست شخص دیگری به دستگاه تناسلی شما
با اشتراک گذاری لوازم جنسی با کسی که تبخال دارد

شما نمی توانید به روش زیر تبخال تناسلی دریافت کنید:

• از طریق اشیاء مانند حوله، کارد و چنگال یا فنجان – ویروس هنگامی که دور از پوست شما باشد به سرعت از بین می رود.

READ  بیماری های مقاربتی / انواع / تشخیص / پیشگیری / درمان / خطرات

چرا تبخال تناسلی برمی گردد؟

تبخال تناسلی توسط ویروس به نام تبخال ایجاد می شود. هنگامی که این ویروس را دارید، این ویروس در بدن شما می ماند. این ویروس در بدن شما گسترش نخواهد یافت و باعث ایجاد لکه های قرمز در جاهای دیگر می شود. ویروس در نزدیکی عصب باقی می ماند و موجب تورم می شود. اگر می توانید، از چیزهایی که باعث شروع نشانه ها می شوند اجتناب کنید. عواملی که باعث شروع نشانه ها می شوند عبارتند از:

نور ماوراء بنفش – به عنوان مثال، لامپ چراغ
اصطکاک در ناحیه تناسلی – به عنوان مثال، از رابطه جنسی (روانکاری ممکن است کمک کند) و یا لباس های تنگ

برخی از محرک ها اجتناب ناپذیرند از جمله:

مریضی
پریودی
جراحی در ناحیه تناسلی( 14 سوال رایج در عمل زیبایی واژن یا لابیاپلاستی)
سیستم ایمنی ضعیف – به عنوان مثال، داشتن شیمی درمانی برای سرطان

چگونه تبخال تناسلی درمان می شود؟

هیچ درمان برای تبخال تناسلی وجود ندارد. درمان می تواند شیوع بیماری را کاهش دهد، اما نمی تواند ویروس های عفونی تبخال را درمان کند. درمان با داروهای ضد ویروسی باعث موارد زیر می شود:

در ابتدای شیوع زخم باعث بهبود زودتر می شود
باعث کاهش شدت و مدت علائم بیماری می شود
باعث کاهش فرکانس عود می شود
احتمال انتقال ویروس تبخال به دیگری را کم می کند
داروها
داروهای ضد ویروسی ممکن است به بهبود زمان بهبودی زخم ها و کاهش درد کمک کنند. داروها ممکن است در اولین نشانه های شیوع (سوزن، خارش و سایر علائم) برای کاهش علائم مصرف شوند. داروهای ضد ویروسی برای تبخال تناسلی عبارتند از:

Acyclovir (Zovirax)
Valacyclovir (Valtrex)
پزشک شما ممکن است توصیه کند دارو را فقط زمانی که علائم بیماری را دارید مصرف کنید یا حتی بدون علائم داروهای خاصی را هر روز مصرف کنید. این داروها معمولا هیچ عوارض جانبی ندارند.

مراقبت در منزل

هنگام حمام کردن یا دوش گرفتن، از پاک کننده های ملایم استفاده کنید. محل آلوده را پاک و خشک نگه دارید. لباس های گشاد و پنبه ای بپوشید.

عوارض جانبی تبخال تناسلی:

عوارض ناشی از تبخال تناسلی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1- سایر عفونت های منتقله از راه جنسی

زخم های تناسلی، خطر ابتلا به عفونت های منتقله از راه جنسی، از جمله ایدز را افزایش می دهد.

2- عفونت نوزاد تازه متولد شده

نوزادان متولد شده در هنگام تولد از مادران آلودگی دریافت می کنند. این ممکن است باعث آسیب مغزی، کوری یا مرگ نوزاد شود.

3- مشکلات مثانه

در بعضی موارد، زخم های مرتبط با تبخال تناسلی باعث التهاب اطراف لوله ای می شود که ادرار از مثانه به بیرون می رود. تورم می تواند برای چندین روز دفعات دفع مجاری ادرار را متوقف کند و نیاز به تزریق کاتتر برای تخلیه مثانه باشد.

4- مننژیت

در موارد نادر، عفونت HSV منجر به التهاب غشاها و مایع مغزی نخاعی اطراف مغز و نخاع می شود.

5- التهاب رکتال (پروتکت)

تبخال تناسلی ممکن است منجر به التهاب پوشش رکتوم، به ویژه در مردان دارای رابطه جنسی با مردان، شود.

آیا در صورت داشتن تبخال تناسلی می توانم شیردهی انجام دهم؟

بله، اما اگر تبخال روی یکی از سینه ها وجود داشته باشد، نمی توانید شیردهی انجام دهید. اگر تبخال تناسلی دارید، ممکن است عفونت به هر قسمت از سینه، از جمله نوک پستان و آرئول، گسترش یابد. اگر تبخال تناسلی بر روی یک یا هر دو سینه وجود داشته باشد:

می توانید شیردهی را ادامه دهید تا زمانی که نوزاد با تبخال تماس نداشته باشد.
از سینه ای که زخم دارد به نوزاد شیر ندهید. تبخال از طریق تماس با زخم گسترش می یابد و برای نوزاد تازه متولد شده خطرناک است.
تا زمان بهبود زخم شیر را با پمپ از سینه خارج کنید. پمپاژ مانع از پر شدن سینه و درد می شود. می توانید شیر را ذخیره کنید و در بطری به نوزاد بدهید. اما اگر بخشی از پمپ در هنگام پمپاژ زخم را لمس کند، شیر را بیرون بریزید.

اگر تبخال داشته باشم، آیا می توانم رابطه جنسی داشته باشم؟

اگر تبخال دارید، باید با شریک جنسی خود صحبت کنید و اجازه دهید او بداند احتمال انتقال به او وجود دارد. استفاده از کاندوم ممکن است به کاهش این خطر کمک کند اما از خطر به طور کامل خلاص نخواهد شد. داشتن زخم یا سایر علائم تبخال، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. حتی اگر نشانه ای نداشته باشید، می توانید همسرتان را آلوده کنید.

شما ممکن است در مورد اینکه چگونه تبخال تناسلی بر سلامت کلی شما، زندگی جنسی و روابط تاثیر می گذارد، نگران باشید. بهتر است برای صحبت با پزشک در مورد این نگرانی ها صحبت کنید، همچنین مهم است تشخیص دهید تبخال درمان ناپذیر نباشد و بتوانید آن را با دارو کنترل کنید. درمان روزانه (به عنوان مثال مصرف روزانه داروهای ضد ویروسی) برای تبخال ممکن است خطر ابتلای تبخال تناسلی را به شریک جنسی کاهش دهد. مطمئن باشید که در مورد گزینه های درمان با پزشک خود صحبت می کنید. از آنجا که تشخیص تبخال تناسلی ممکن است بر روی روابط جنسی فعلی یا آینده شما تأثیر بگذارد، مهم است که درک کنید چگونه با شرکای جنسی درباره STD ها صحبت کنید.

پیشگیری از تبخال تناسلی

باید در رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید. این مسئله از بروز تبخال تناسلی و سایر بیماری های STD جلوگیری می کند. هیچ درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد، اما این شرایط را می توان با دارو کنترل کرد. این بیماری در بدن شما خاموش می شود تا زمانی که چیزی اتفاق بیفتد. شیوع بیماری ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که دچار استرس، بیماری یا خستگی شوید. دکتر به شما کمک خواهد کرد تا به مدیریت این مشکل بپردازید.

تبخال تناسلی و سوالات رایج

1- آیا تبخال درمان می شود؟

هیچ درمان برای تبخال وجود ندارد. با این حال، داروهایی وجود دارد که می تواند موجب پیشگیری یا کوتاه شدن شیوع بیماری شود. یکی از این داروهای ضد تبخال می تواند روزانه مصرف شود و احتمال این که عفونت را به شریک جنسی خود انتقال دهید، کمتر می شود.

2- چه اتفاقی می افتد اگر درمان نشوم؟

تبخال تناسلی باعث ایجاد زخم های دردناک تناسلی می شود و در افراد با سیستم ایمنی ضعیف شدیدتر است. اگر ضایعات و یا مایعات زخم هایتان را لمس کنید، ممکن است تبخال به قسمت دیگری از بدن تان انتقال یابد مانند چشم ها. تبخال ها یا مایعات را لمس نکنید تا از بروز تبخال در قسمت دیگری از بدن جلوگیری کنید. اگر زخم ها یا مایعات را لمس کنید، بلافاصله دست های خود را بشویید تا از عفونت جلوگیری کنید.

3- رابطه بین تبخال تناسلی و HIV چیست؟

عفونت تبخال می تواند سبب زخم ها یا شکاف در پوست و یا پوشش دهان، واژن و رکتوم شود. این روش راهی برای انتقال HIV به بدن است. حتی بدون زخم های قابل مشاهده، تبخال تناسلی، تعداد سلول های CD4 که برای وارد شدن به بدن بدنبال ویروس HIV هستند را افزایش می دهد. هنگامی که یک فرد ویروس تبخال و HIV دارد، شانس بیشتری برای انتقال ویروس HIV به شریک جنسی بدون عفونت در هنگام تماس جنسی با دهان، واژن یا رکتوم دارد.

4- آیا تبخال تناسلی باعث مشکلات دیگر می شود؟

برای اکثر زنان تبخال تناسلی معمولا مشکلات جدی سلامت را ایجاد نمی کند. تبخال در گسترس HIV نقش مهمی بازی می کند. تبخال می توانند باعث انتقال HIV به بدن شما شوند.

5- اگر باردار باشم و تبخال تناسلی داشته باشم باید چه کاری انجام دهم؟

طبیعی است با وجود این بیماری نگران سلامتی فرزند خود باشید. تبخال تناسلی ممکن است در هنگام زایمان واژینال به نوزاد منتقل شود. بنابراین در طول بارداری حتما به پزشک خود بگویید که تبخال تناسلی دارید. پزشک اقدامات امنیتی را در طی زایمان انجام می دهد. همچنین ممکن است از زایمان سزارین استفاده کند. تبخال تناسلی ممکن است باعث عوارض حاملگی مانند سقط جنین یا زایمان زودرس شود.

 

تبخال تناسلی زنان و دختران با نگاهی به طب سنتی و راهکارهای درمانی چیست

علایم تبخال تناسلی در رحم زنان و دختران

ترشحات واژن + کمردردها + بیحالی و ضعف + دردهای عضلانی + تب ها + زخم های موردی در سطح خارجی اندام واژن + سردرد + ایجاد لکه های تیره در کشاله ها

راهکارها

۱- شستشو با عسلاب سطح بیرونی

۲- شستشو با ابگرم

۳- عدم استفاده از نوارهای بهداشتی به علل پرزهای آن

۴- مصرف دمنوش رقیق پونه کوهی تا یک لیوان ( برای باردارممنوع)

۵- پرهیزاز تغذیه سودازا مثل بادمجان و سرکه و قند وشکر و فست فودها و روغن نباتی و مایع و گوشتهای گاووگوساله و شکلات و گردو و بادام زمینی

۶- پیاده روی که سبب شودعضلات و مویرگهای منتهی به رحم فضولات را با ریزش عرق بیرون بریزند و نیز سیستم دفاعی واژن قوی ترشود

۷- شربت سکنگبین چهارقاشق در یک لیوان اب درناشتا تا سه ماه (تهیه شربت مرکب از یک لیوان عسل با نصف لیوان عرق نعنابا نصف لیوان سرکه سیب خانگی غیرکارخانه ای و یا سرکه انگور غیر کا خانه ای ) این فرمول برای پاکسازی کل بدن از اخلاط کثیف خونی حرف اول را درتجارب طب سنتی دارد بشرطی که با یقین میل شود انشالله

۸- دمنوش مغز فلوس و ترنجبین و بارهنگ و شیرخشت بصورت ترکیبی جمعا یک قاشق غذاخوری بزرگ در یک لیوان آب جوش و صاف کرده تا ۱۴ روز پیاپی میل شود

۹- پودر گیاه بادرنجبویه با اب جوش به مدت ۲۰ دقیقه دمنوش خمیری شده و صاف کرده و روی واژن و کشاله های ران هم مالیده شود + برگ مورد هم جداگانه چنین شود

۱۰- درروابط جنسی بایستی کاملا بهداشت مجامعت توسط طرفین رعایت شود

۱۱- شربت کاسنی با شاهتره بصورت ترکیبی تا یک لیوان و ۱۴ روز مصرف شود و خوردن عرق خارمریم و عرق آرتیشو( کنگر فرنگی)تا یک لیوان برای ۱۴ روز درتصفیه کبد متلاطم حرف اول را میزنند.

۱۲- دمنوش های آلبالو + عناب + شربت مصفای خون برای رقیق کردن بسیارموثرند

۱۳- حجامت عام + بادکش زیرشکم بسیارموثرند انشالله

۱۴- درایام پریود هرگونه ارتباط جنسی و ملاعبه و استحمام غیرضروری و شستشوی رحم به علل خونریزی ممنوع است

 

درمان خانگی تبخال تناسلی

هرپس تناسلی

کمپرس سرد

قرار دادن یخ روی تبخال ها از درد آن ها کم خواهد کرد. بسته های یخ را با حوله بپوشانید تا خیلی سرد نباشد سپس آن را در ناحیه تبخال و زخم قرار دهید. مطمئن شوید که هر بار از حوله تمیزی استفاده کرده و حوله استفاده شده را با آب داغ بشویید. اگر بسته یخ کمکی نکرد، در برخی افراد کمپرس گرم بیشتر تاثیر دارد. آب را جوش آورده و بعد از مدتی که دمای آن کمتر شد، یک حوله تمیز را در آن خیس کنید و آب آن را بگیرید و سپس روی منطقه مورد نظر قرار دهید. هر دفعه از حوله تمیزی استفاده کنید.

وان آب گرم

حمام آب گرم می تواند درد یا ناراحتی زخم و تبخال را کاهش دهد. آب گرم پوست تحریک شده را تسکین داده و آن را تمیز می کند. همچنین می توانید از کمی نمک در آب وان استفاده کنید چرا که این کار به تسکین خارش و بهبود تاول ها کمک می کند. این کار همچنین به خشک تر شدن تاول ها بعد از حمام کمک بیشتری می کند.

جوش شیرین

اگر تاول ها ترکیده و مایع آن ها خارج می شود بهتر است از جوش شیرین برای خشک کردن آن ها استفاده کنید. جوش شیرین همچنین به بهبود درد و خارش نیز کمک می کند. یک عدد پنبه برداشته و آن را خیس کنید. پنبه را با مقداری جوش شیرین خیس کنید و آن را روی ناحیه تاول زده قرار دهید. این کار را چندین بار با پنبه های مختلف انجام دهید تا آلوده نشوند.

از نشاسته ذرت استفاده نکنید. باکتری ها با روغن ذرت رشد یافته و ممکن است باعث عفونت شوند به خصوص اگر تاول یا زخم باز داشته باشید.

روغن زیتون

روغن زیتون نه تنها برای پوست بسیار مفید است بلکه سرشار از آنتی اکسیدان هایی است که برای درمان تاول و زخم مناسب اند. یک فنجان روغن زیتون را با یک قاشق غذاخوری روغن اسطوخودوس و موم عسل را در ظرفی روی حرارت ملایم گرم کنید. زمانی که حباب هایی روی ترکیب ایجاد شد آن را از روی گاز بردارید. زمانی که دمای آن پایین آمد، با یک پنبه تمیز آن را روی تاول ها قرار دهید. این کار را تا زمانی که همه نواحی تاول زده را بپوشاند تکرارا کرده و هر دفعه از پنبه تمیزی استفاده کنید.

اجازه ندهید روغن ها زیاد روی گاز بمانند چرا که روغن زیتون ممکن است بسوزد.

درمان گیاهی تبخال تناسلی

گیاهان متعددی برای بهبود تبخال (HSV) وجود دارند. روغن لیمو می تواند درد، خارش و ناراحتی ناشی از تبخال و زخم را بهبود بخشد. تحقیقات اخیر نشان می دهد ترکیبی از مریم گلی و ریواس چینی در کرم ها می تواند برای درمان عفونت HSV و تبخال تناسلی زنان موثر باشد.

جلبک دریایی

تحقیقات نشان داده جلبک دریایی دارای خواص درمانی علائم تبخال تناسلی است. انواع مختلف جلبک دریایی مانند جلبک قرمز از آمریکای جنوبی و هند و خزه دریایی می توانند از عفونت HSV جلوگیری کنند. می توانید این گیاهان دریایی را به سالاد خود اضافه کنید یا از مکمل های آن ها استفاده کنید.

اکیناسه

گیاه اکیناسه برای تقویت سیستم ایمنی بدن مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین می تواند از شدت بیماری بکاهد. سعی کنید روزی 3 تا 4 فنجان چای اکیناسه بنوشید. علاوه براین می توانید از مکمل های اکیناسه نیز کمک بگیرید.

مکمل ها

برخی تحقیقات نشان می دهد مکمل های خاصی می توانند به درمان تبخال تناسلی کمک کنند. مکمل ها باید حداکثر 3 تا 4 هفته مصرف شوند. قبل از مصرف مکمل ها حتما با دکتر خود مشورت کنید. برخی مکمل ها با برخی داروها واکنش نشان داده و اثر آن ها را خنثی می کنند.

رژیم غذایی

زمانی که تبخال یا HSV دارید، باید با رعایت رژیم غذایی سالم خود را قوی نگه دارید. از غذاهای فرآوری شده، بسته بندی یا آماده خودداری کنید. میوه، سبزیجات، روغن گیاهی، آجیل و دانه های بیشتری مصرف کرده و مصرف گوشت قرمز را محدود کنید. همچنین مصرف مرغ کم چرب و ماهی را در رژیم غذایی خود افرایش دهید. به کربوهیدرات های مختلفی که در غلات کامل، عدس، لوبیا و سبزیجات یافت می شود روی بیاورید.

از شکر، به خصوص شکری که به محصولات شیرین اضافه می شود جدا پرهیز کنید. اگر چیز شیرینی نیاز دارید اینفوسلامت گیاه استویا را به شما پیشنهاد می کند. این گیاه می تواند 60 برابر شکر شیرین کننده باشد. همچنین از شیرین کننده های مصنوعی نیز پرهیز کنید.

ورزش

بدن ما زمانی که ورزش می کنیم بهتر کار می کند. ورزش را با پیاده روی و آرام آرام شروع کنید. سعی کنید ماشین را دور از محل کار پارک کنید، از پله به جای آسانسور استفاده کرده یا بعد از شام برای قدم زدن بیرون بروید. همچنین می توانید در باشگاهی ثبت نام کرده و مربی بگیرید. بلند کردن وزنه، ورزش های هوازی و یوگا همگی برای بدن بسیار مفیدند. هر کدام را که دوست دارید انتخاب کرده و ادامه دهید.


تبخال در بارداری

در زنان باردار با هرپس فعال، اگر زایمان از طریق واژینال انجام شود، نوزاد ممکن است به ویروس آلوده گردد. اگر این شرایط اتفاق بیفتد، خطر مرگ برای جنین وجود دارد؛ بنابراین در صورت عود عفونت در نزدیکی‌های زمان زایمان بهتر است سزارین انجام گیرد.


تبخال چشمی / تبخال چشم

تبخال چشمی

تبخال چشمی یک عفونت عود کننده ویروسی است که ناشی از آلودگی با ویروس تبخال ساده‌است. این بیماری شایع‌ترین علت کوری ناشی از بیماری‌های قرنیه‌ای در آمریکاست در حالیکه در کشورهای جهان سوم و از جمله ایران شایع‌ترین علت کوری قرنیه‌ای، بیماری تراخم است؛ گرچه تبخال چشم در ایران نیز شایع است. بر اساس مطالعات موجود، اگر فردی یکبار دچار تبخال چشمی شود، به احتمال ۵۰٪ شانس عود دارد. این گرفتاری مجدد ممکن است هفته‌ها یا حتی سالها پس از گرفتاری اولیه بروز کند.

تبخال چشمی می‌تواند تولید یک زخم دردناک روی پلک یا سطح چشم کند و باعث التهاب و ورم قرنیه شود. درمان سریع با داروهای ضد ویروس از تکثیر ویروس و تخریب سلولهای اپیتلیال قرنیه (لایه سلولهای سطح قرنیه) جلوگیری می‌کند. بهر حال عفونت می‌تواند به لایه‌های عمقی تر قرنیه منتشر شده و باعث گرفتاری شدید تر یعنی گرفتاری استرومای قرنیه (بستر قرنیه) یا در اصطلاح کراتیت استرومایی شود که منجر به فعال شدن سیستم ایمنی بدن و تهاجم آن به قرنیه و انهدام سلول‌های استرومای قرنیه می‌شود. درمان کراتیت استرومایی (عفونت بستر قرنیه) نسبت به گرفتاری سطحی قرنیه مشکل‌تر است. حملات عود کراتیت استرومایی می‌تواند منجر به اسکار (نسج جوشگاه) قرنیه شود که باعث کدورت قرنیه، کاهش بینائی و حتی کوری می‌شود. تبخال چشم مثل سایر عفونت‌های تبخالی (هرپسی) قابل کنترل است. حدوداً ۴۰۰۰۰۰ نفر از مردم آمریکا سابقه گرفتاری با تبخال چشمی را دارند و سالانه ۵۰۰۰۰ مورد جدید دیده می‌شود که ۲۵٪ موارد آن از نوع کراتیت استرومایی است. در ایران نیز عفونت‌های تبخال چشم شایع است. میزان عود تبخال چشمی طی یک سال ۱۰٪ می باشد. برخی معتقدند که بعضی از فاکتورها نظیر: تب، استرس، نور خورشید و ضربات باعث عود تبخال می‌شود.


همچنین بخوانید:
درمان تبخال با مریم گلی


درمان خانگی تبخال / 28 سریع ترین روش خانگی درمان تبخال

درمان تبخال در طب سنتی : تبخال یکی از عارضه های دردناک عفونی است که با خارش و شکل ظاهری نامطلوبی ظاهر می شود و همه به دنبال درمان خانگی تبخال و راه درمان سریع تبخال هستند. برای همین در این نوشتار با ما همراه باشید تا 28 راه سریع درمان تبخال را بدانید.

تبخال چیست؟

تبخال نوعی عفونت است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس به وجود می‌آید. تبخال عارضه‌ای دردناک است که معمولا با خارش نیز همراه است،‌ و عموما در هر دو گروه زنان و مردان مشاهده می‌شود. این عارضه به صورت تاول یا زخم‌هایی کوچک، قرمز، متورم و آبدار در کنار چشم‌ها، دهان، لب‌ها، و اندام‌های تناسلی ظاهر می‌شود. ویروس هرپس سیمپلکس از طریق ارتباط مستقیم – رابطه‌ی جنسی، بوسیدن، لمس کردن – یا غیر مستقیم – استفاده‌ی مشترک‌ از یک وسیله‌ی شخصی – با فرد آلوده وارد بدن می‌شود.

این ویروس به شدت مسری است و باعث ایجاد بیماری‌های وخیمی نظیر عفونت مغزی، سرطان، آبله مرغان و غیره می‌شود. تاول‌های تبخالی در مردان معمولا می‌تواند روی آلت جنسی، باسن، مقعد، ران، پوست بیضه، داخل مجرای ادراری، یا داخل آلت جنسی ظاهر شود. این تبخال‌ها در زنان نیز روی باسن، دهانه‌ی رحم، نواحی اطراف واژن، مقعد و بخش خارجی اندام‌ تناسلی ایجاد می‌شود. این عارضه را می‌توان به کمک برخی درمان‌های خانگی و اقدامات پیشگیرانه تا حدود زیادی برطرف کرد.

علت‌های ایجاد تبخال

برخی از عواملی که به ایجاد تبخال منجر می‌شوند، عبارت هستند از:

READ  سیستم ایمنی بدن / انواع گلبول سفید / انواع ایمنی بدن

۱. بوسیدن

۲. رابطه‌ی جنسی مقعدی، دهانی یا از طریق واژن بدون انجام مراقبت‌های بهداشتی لازم

۳. تماس پوست

۴. داشتن رابطه‌ی جنسی هم‌زمان با چندین نفر

۵. قرار گرفتن در معرض اشعه‌ی فرابنفش

۶. انجام اعمال جراحی در ناحیه‌‌ی تناسلی

۷. لمس کردن تاول‌ها و زخم‌های تبخال

۸. تماس مستقیم با مخاط یا بزاق فرد آلوده

۹. بیماری، استرس، قاعدگی، خستگی و عمل جراحی نیز به بروز تبخال کمک می‌کنند

۱۰. هم‌چنین ویروس تبخال ممکن است در حین زایمان طبیعی از مادر آلوده (دارای تبخال در نواحی اطراف واژن) به نوزاد منتقل شود.

علائم

علائم تبخال آن‌چنان خفیف هستند که معمولا ممکن است قابل مشاهده نباشند. این علائم حتی تا چندین ماه پس از هجوم ویروس هرپس سیمپلکس به بدن‌تان بروز نمی‌کنند. با وجود این، برخی نشانه‌های احتمالی عفونت تبخال به شرح زیر است:

علائم اولیه

این علائم ممکن است تا بیش از ۲۰ روز باقی نمانند. سپس به تدریج و به خودی خود از بین می‌روند.

۱. تب

۲. احساس درد هنگام ادرار

۳. احساس ناخوشی

۴. وجود ترشحات زیاد در واژن (در زنان)

۵. ایجاد زخم و تاول در دهانه‌ی رحم (در زنان)

۶. بروز تاول‌های قرمز و دردناک اطراف باسن، ران‌ها، مقعد، و اندام‌های جنسی

علائم مکرر

برخی علائمی که معمولا بارها و بارها تکرار می‌شوند، عبارت هستند از:

۱. احساس خارش و سوزن سوزن شدن اطراف اندام‌های جنسی

۲. ایجاد تاول‌های قرمز و دردناک اطراف ران‌ها، مقعد، باسن و اندام‌های جنسی که پس از مدت کوتاهی سر باز می‌کنند و به زخم تبدیل می‌شوند

۳. ایجاد زخم و تاول در قسمت پایین رحم

در ادامه 28 درمان خانگی تبخال آمده است

۱. روغن زیتون

روغن زیتون به خاطر خاصیت مرطوب‌ کنندگی‌اش مشهور است. این روغن سرشار از آنتی‌اکسیدان و یکی از بهترین درمان خانگی برای زخم‌های مربوط به تبخال است. یک فنجان روغن زیتون آماده کنید. آن در ظرفی حرارت دهید و مقداری روغن اسطوخودوس و موم زنبور عسل به آن اضافه نمایید. سپس بگذارید این مخلوط کمی سرد شود. بعد از آن، این مخلوط را روی تبخال و نواحی عفونی بمالید.

۲. اکیناسه یا سرخارگل

اکیناسه یا سرخارگل گیاهی دارویی است که خواص ضد ویروسی دارد. سرخارگل به خاطر تاثیرش در تقویت دستگاه ایمنی بدن شهرت دارد. تمام قسمت‌های گیاه سرخارگل، اعم از گل، برگ، ‌و ریشه‌های آن می‌توانند در درمان خانگی تبخال مورد استفاده قرار بگیرند. این گیاه دارویی را می‌توان به صورت دمنوش مصرف نمود، یا قسمتی از آن را بلعید، یا آب آن را گرفت.

۳. یخ

ساده‌ترین روش برای درمان خانگی تبخال در خانه استفاده از یخ است. یخ می‌تواند درد ناشی از تبخال را تا حدود زیادی تسکین دهد. مقداری یخ تهیه کنید و آن‌ را خرد نمایید. یخ‌های خرد شده را در یک کیسه‌ی پلاستیکی بریزید. کیسه‌ی پلاستیکی پر از یخ را با پارچه‌ای شبیه ملحفه بپوشانید. سپس آن را ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بر روی زخم‌ها قرار دهید تا از تورم و خارش آن‌ها خلاصی یابید. این کار را چندین مرتبه در طول روز تکرار کنید.

توجه: تماس طولانی یخ با پوست اندام‌های تناسلی باعث آسیب رسیدن به بافت آن نواحی می‌شود.

۴. جوش شیرین

جوش شیرین از دیگر درمان خانگی تبخال موثر برای خلاصی سریع از شر تبخال به شمار می‌رود. این ماده می‌تواند باعث تسکین خارش و درد زخم‌های تبخال شود. تکه‌ای پنبه را مرطوب کنید و سپس به جوش شیرین آغشته نمایید. پنبه‌ی مرطوب آغشته به جوش شیرین را مستقیما روی ناحیه‌ی عفونی قرار دهید. این کار به خشک شدن تاول‌ها کمک می‌کند.

توجه: برای پیشگیری از ایجاد آلودگی بیش‌تر، پنبه‌ی استفاده شده را مجددا به جوش شیرین نزنید.

درمان تبخال ۵: روغن درخت چای

برای درمان زخم‌های ناشی از تبخال، استفاده از روغن درخت چای نیز بسیار موثر است. مقداری آب در لیوان بریزید. چند قطره روغن درخت چای در آن بچکانید و برای از بین بردن تبخال‌های داخل دهان، این محلول را غرغره کنید. برای درمان تبخال‌های تناسلی روغن درخت چای را با استفاده از قطره چکان بر روی نواحی عفونی بچکانید.

۶. فرنجمشک

استفاده از گیاه فرنجمشک به عنوان یکی از موثرترین درمان خانگی تبخال به شمار می‌رود. این گیاه حاوی فلاونوئید، اسید فنولیک، و اسید رزمارینیک است که می‌توانند به درمان زخم‌ها یا تاول‌های ناشی از تبخال کمک کنند. از گیاه فرنجمشک یک دمنوش تهیه کنید و اجازه دهید کاملا دم بکشد. سپس تکه‌ای پنبه را به آن آغشته کنید و مستقیما روی زخم‌ها بگذارید.

۲ تا ۳ میلی‌لیتر تنتور فرنجمشک را به مقداری آب اضافه کنید. این عصاره‌ی الکل‌دار نیز برای درمان زخم‌های تبخال موثر است. این محلول را روزی سه مرتبه بنوشید.

هم‌چنین فرنجمشک را می‌توانید به صورت کرم یا پماد نیز پیدا و استفاده کنید. برای درمان خانگی تبخال این کرم را مستقیما بر روی آن بمالید.

۷. ریشه شیرین بیان

ریشه‌ی شیرین بیان دارای خواص درمانی است که برای برطرف کردن عفونت تبخال نیز بسیار موثر است. شیرین بیان حاوی اسید گلیسریزیک است که می‌تواند با ویروس تبخال مبارزه نماید. برای درمان تبخال استفاده از عصاره‌ی ریشه‌ی شیرین بیان می‌تواند بسیار موثر باشد.

البته کپسول‌های حاوی ریشه‌ی شیرین بیان نیز وجود دارد که برای خلاصی از شر تبخال می‌توانید ۲ عدد از آن را مصرف نمایید.

توجه: استفاده‌ی بیش از اندازه‌ی شیرین بیان ممکن است به افزایش فشار خون و کاهش سطح پتاسیم بدن منجر شود. بنابراین، افرادی که از مشکلات قلبی رنج می‌برند و هم‌چنین زنان باردار باید از مصرف شیرین بیان خودداری کنند.

۸. چای کیسه‌ای

چای سیاه بسیار غنی از تانین است. چای به خاطر خواص ضد ویروسی و ضدالتهابی‌اش شهرت دارد. با استفاده از چای کیسه‌ای یک فنجان چای سیاه آماده کنید. اجازه دهید کمی خنک شود. پس از آن‌که چای به اندازه‌ی کافی خنک شد، کیسه‌ی چای را روی ناحیه‌ی عفونی قرار دهید. اجازه دهید کیسه‌ی چای به مدت ۵ دقیقه روی تبخال باقی بماند. برای آن‌که به نتیجه‌ی بهتری دست یابید، این کار را روزی ۲ تا ۳ بار تکرار کنید.

درمان تبخال ۹: نشاسته‌ی ذرت

یکی از بهترین راه‌های درمان خانگی تبخال استفاده از نشاسته‌ی ذرت است. نشاسته‌ی ذرت به جذب رطوبت اضافه از پوست کمک می‌کند؛ هم‌چنین می‌تواند به کاهش ناراحتی و خارش نیز کمک نماید. برای خشک کردن زخم‌های ناشی از تبخال، مقداری نشاسته‌ی ذرت را مستقیما بر روی ناحیه‌ی عفونی قرار دهید. تکه‌ای پنبه آماده کنید و آن را به نشاسته‌ی ذرت آغشته نمایید. سپس پنبه را به آرامی روی زخم‌ها فشار دهید.

توجه: برای جلوگیری از شیوع آلودگی، هرگز پنبه‌ی استفاده شده را به نشاسته‌ی ذرت تمیز نزنید.

۱۰. ژل آلو ورا

آلوئه‌ورا نیز یکی از بهترین درمان‌های طبیعی است که با خواص درمانی‌اش می‌تواند برای رفع تبخال مفید باشد. استفاده از آلوئه‌ورا در درمان تاول‌های ناشی از تبخال موثر است. برای تسکین خارش و قرمزی ناحیه‌ی عفونی،‌ مقداری ژل آلوئه‌ورا را روی آن ناحیه بمالید.

به علاوه، می‌توانید از برگ تازه‌ی آلوئه‌ورا نیز استفاده نمایید. یک برگ تازه‌ی آلوئه‌ورا را به دو بخش تقسیم کنید. سپس محتویات ژله مانند داخل برگ را روی ناحیه‌ی عفونی قرار دهید.

۱۱. نمک اپسوم

حمام کردن با آب حاوی نمک اپسوم نیز یکی دیگر از بهترین راه‌های درمانی است که می‌تواند به تسکین خارش و درد ناشی از تبخال کمک کند. مقداری نمک اپسوم را در وان حمام یا یک تشت بزرگ بریزید. سپس وارد وان شوید یا داخل تشت بنشینید تا اندام تناسلی‌تان کاملا در آب حاوی نمک اپسوم قرار بگیرد؛ سپس از تشت یا وان خارج شوید و دوش بگیرید. این روش می‌تواند زخم‌ها را خشک نماید؛ و از این طریق، به کاهش خارش نیز کمک کند.

۱۲. پودر استات آلومینیوم

پودر استات آلومینیوم نیز می‌تواند در درمان عفونت تبخال و درمان خانگی تبخال موثر باشد. این پودر را می‌توانید به روش‌ کمپرس یا پانسمان مرطوب مورد استفاده قرار دهید. پودر استات آلومینیوم به تسکین ناراحتی و خارش پوست کمک می‌کند. فقط کافی است مقداری از این پودر را طبق دستورالعمل موجود در بروشور دارو با مقداری آب مخلوط کنید؛ سپس، پارچه‌ای تمیز را به این محلول آغشته نمایید؛ در نهایت، پارچه‌ را روی ناحیه‌ی عفونی قرار دهید.

۱۳. لیزین

یکی دیگر از درمان‌های طبیعی تبخال استفاده از اسید آمینه‌ای به نام لیزین است. لیزین نوعی اسید آمینه است که در خوراکی‌هایی نظیر شیر، مخمر آب جو،‌ پنیر، گوشت مرغ و غیره یافت می‌شود. این ماده می‌تواند به کاهش میزان تبخال‌ها کمک کند. لیزین، بهتر است با دقت مصرف شود زیرا سطح بالای آن می‌تواند میزان کلسیوم جذب شده توسط بدن را افزایش دهد. افرادی که کلسترول بالا دارند بهتر است قبل از مصرف لیزین با پزشک مشورت کنند.

هم‌چنین کرم لیزین نیز در فروشگاه‌های دارویی و بهداشتی در دسترس قرار دارد. کرم لیزین را می‌توانید بر نواحی عفونی بمالید.

۱۴. قهوه‌ی خالص

ویروس تبخال نه فقط اندام‌های تناسلی را مبتلا می‌کند،‌ بلکه هم‌چنین باعث ایجاد زخم و تاول در لب‌ها، دهان، و غیره نیز می‌شود. قهوه‌ی خالص (یعنی بدون شکر و دیگر افزودنی‌ها) یکی از بهترین درمان خانگی تبخال به شمار می‌رود. تاول‌های ناشی از تبخال در داخل دهان درد و ناراحتی شدید ایجاد می‌کنند. برای درمان سریع این وضعیت، لازم است ابتدا مقداری قهوه‌ی خالص دم کنید. بگذارید کمی خنک شود و سپس مقداری از آن‌ را داخل دهان‌تان بریزید. آن را مدتی در دهان نگه دارید. کل دهان و لب‌های‌تان را به قهوه آغشته کنید. برای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب، این کار را روزی دو مرتبه تکرار نمایید.

۱۵. صابون و آب گرم

شستن زخم‌های تبخال با آب گرم قطعا می‌تواند درد و خارش آن را تسکین دهد. هم‌چنین، برای تمیزی و ضدعفونی ناحیه‌ی آلوده به ویروس باید از صابون استفاده کنید.

توجه: فراموش نکنید بعد از این کار، اندام‌های تناسلی‌تان را با حوله‌ی تمیز خشک نمایید. هرگز از وان یا تشتی که فرد آلوده به این ویروس از آن استفاده کرده است، استفاده نکنید.

۱۶. دمنوش گیاهی

استفاده از دمنوش‌های گیاهی راه‌حلی موثر در جلوگیری از انواع بیماری‌های پوستی به شمار می‌رود. برای تسکین درد و خارش ناشی از تبخال استفاده از دمنوش‌های گیاهی نظیر دمنوش لیمو، زنجبیل، دارچین، و بابونه بسیار موثر است.

۱۷. عسل مانوکا

عسل مانوکا دارای خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی است. این عسل به درمان سریع تاول‌ها و زخم‌های ناشی از تبخال کمک می‌کند. فقط کافی است مقداری از عسل مانوکا را مستقیما بر روی ناحیه‌ی عفونی بمالید.

۱۸. استفاده از داروهای بدون نسخه

مسکن‌های بدون نسخه در تسکین دردهای ناشی از بروز تبخال بسیار موثر هستند. برخی از این داروهای بدون نسخه عبارت هستند از ایبوپروفن، استامینوفن و آسپرین. هم‌چنین برای درمان زخم‌های تبخال می‌توانید از پمادهایی نظیر بره‌موم نیز استفاده نمایید.

۱۹. روغن‌ های طبیعی

روغن‌های طبیعی در تسکین خارش و درد ناشی از تبخال بسیار موثر هستند. روغن‌های زیتون، جوجوبا، درخت چای، ویتامین E، کاملیا، و کالاندولا در مبارزه علیه ویروس تبخال بسیار قدرتمند و موثر هستند. فقط کافی است هر یک از این روغن‌های طبیعی یا ترکیب برخی از آن‌ها را به آرامی روی ناحیه‌ی عفونی بمالید. این کار باعث التیام زخم‌های ناشی از تبخال می‌شود.

۲۰. گیاه خوک طلایی

استفاده از گیاه خوک طلایی نیز از دیگر درمان‌های موثر و طبیعی برای از بین بردن تبخال به شمار می‌رود. مقداری پودر پوست گردو را با سرخارگل و خوک طلایی مخلوط کنید. این مخلوط را آن قدر به هم بزنید تا به خمیر تبدیل شود. این خمیر را بر روی ناحیه‌ی عفونی بمالید. هم‌چنین گیاه خوک طلایی را می‌توانید به صورت‌ قرص، تنتور، ضماد، و پودر فله از برخی عطاری‌ها تهیه کنید.

۲۱. روغن ارگانو

روغن ارگانو (پونه‌ی کوهی یا مرزنگوش) با خواص ضد ویروسی‌اش به ترمیم سریع تاول‌های ناشی از تبخال کمک می‌کند. تنها کافی است مقداری روغن ارگانو را مستقیما روی نواحی عفونی بمالید.

۲۲. روی

روی به تقویت سیستم ایمنی‌تان کمک می‌کند. از آن‌جایی‌که تبخال ممکن است از طریق استرس تحریک شود شما می‌توانید در زمان‌های استرس‌زا قرص روی بمکید. شما نیز ممکن است از کرم زینک اکسید برای تبخال‌تان استفاده کنید. محققان دریافتند هنگامی‌که مردم از کرم زینک اکسید استفاده می‌کنند تبخال‌شان سریع خوب می‌شود و عوارض جانبی کمتری را نسبت به آن‌هایی که از کرم دارویی استفاده می‌کنند تجریه می‌کنند. روی یک ماده‌ی معدنی غذایی است که در غذاهایی مانند گوشت گاو، حلزون، بادام زمینی، و حبوبات یافت می‌شود. اما روی می‌تواند با مصرف آنتی بیوتیک‌ها و داروهای خاص اثر متقابل داشته باشد و هنگامی‌که در دوز بالا مصرف می‌شود می‌تواند خطرآفرین باشد پس توصیه می‌شود هنگامی‌که از روی استفاده می‌کنید با پزشک‌تان مشورت کنید.

۲۳. شیر

milkremedyforcoldsoresشیر حاوی پروتئین‌هایی به نام ایمنوگلوبولین‌ها است. این پورتئین‌ها اساساً آنتی بادی هستند که می‌توانند کمک کنند علیه ویروس‌هایی مانند هرپس مبارزه کنید و از شیوع آن پیشگیری کنید. شیر نیز حاوی ال-لیزین است.

قرار دادن شیر روی تبخال‌تان و فشار دادن آن می‌تواند به خوب شدن سریع ‌‌آن کمک کند و نیز می‌تواند به کاهش درد نیز کمک کند. شما می‌توانید با نوشیدن شیر از شیوع آن جلوگیری کنید، زیرا به شما کمک خواهد کرد ال-لیزین دریافت کنید.

اگر شما درحال‌حاضر تبخال دارید، می‌توانید یک پنبه‌ی توپی را در یک قاشق غذاخوری شیر بخیسانید و آن را به مدت چند دقیقه روی تبخال بگذارید.

۲۴. هیدروژن پروکسید

هیدروژن پروکسید می‌تواند سرعت خوب شدن ( التیام) تبخال را افزایش دهد.

این ماده به عنوان یک ضد عفونی‌کننده نیز جلوی پیشرفت یا بدتر شدن آن را می‌گیرد.

برای استفاده از هیدروژن پروکسید، یک پنبه‌ی توپی را در یک قاشق غذاخوری پروکسد بخیسانید. پنبه‌ی توپی را مستقیماً روی آن قرار دهید بگذارید به مدت چند ثانیه بماند. بعد از ۵ دقیقه آن را با آب بشویید.

درمان خانگی تبخال ۲۵. موم عسل

پروپولیس( ماده‌ی صمغی قهوه‌ای رنگ شبیه موم) به سریع خوب شدن تبخال کمک می‌کند و نیز می‌تواند در کاهش درد کمک کند.

زنبورها از صمغ طبیعی استفاده می‌کنند تا کندوهای‌شان را بسازند.

پروپولیس از جوانه درختان، موم عسل و دیگر محصولات فرعی زنبورها درست می‌شود. پروپولیس در قدیم برای درمان زخم‌ها و آبسه استفاده می‌شد.

محققان یافته‌اند که در لوله‌های آزمایشی، پروپولیس تولید مجدد ویروس هرپس را متوقف می‌کند.

درمان خانگی تبخال ۲۶: وازلین

وازلین حاوی نرم کننده‌های طبیعی است. این به نرمی پوست که تبخال را تحت تأثیر قرار می‌دهد کمک می‌کند.

در صورتی‌که وازلین خیلی سفت باشد مانعی ایجاد می‌کند که می‌تواند ورود باکتری به تبخال را متوقف کند، بنابراین، جلوی عفونت باکتری را می‌گیرد. چنین عفونتی باعث می‌شود این زخم مدت زیادی بماند. برای استفاده از وازلین، مطمئن شوید که دستان‌تان تمیز است، سپس با استفاده از انگشت لایه‌ی نازکی از وازلین را مستقیم روی آن بمالید. شما می‌توانید هر چند دفعه که دوست دارید در طول روز از وازلین استفاده کنید تا زمانی‌که تبخال محو شود.

درمان خانگی تبخال ۲۷: عصاره‌ی وانیل

عصاره‌ی وانیل دارای خواص ضد عفونی قوی است و این در التیام عفونت ویروسی که باعث تبخال می‌شود، موثر است.

از آنجایی‌که وانیل ضد التهاب هم است، می‌تواند به تسکین درد تبخال کمک کند. شما باید از عصاره‌ی وانیل ۱۰۰ درصد استفاده کنید تا خوب اثر کند.

برای استفاده، عصاره را بگیرید و گوش‌پاک‌کن را با چند قطره از آن آغشته کنید. گوش پاک‌کن را مستقیم روی تبخال قرار دهید.

می‌توانید هر ساعت این کار را تکرار کنید.

درمان خانگی تبخال ۲۸: کرم ضد آفتاب

قرار گرفتن در معرض نور، به خصوص نور فرا بنفش، باعث می‌شود تبخال محو شود.

هنگامی‌که بیرون هستید، کرم ضد آفتاب کمک می‌کند از مرطوب کننده‌ی لب با اس پی اف بالای ۱۵ استفاده کنید تا تبخالِ ناخواسته را از بین ببرد.

یک یا چند تا از این روش‌های درمانی را امتحان کنید و مطمئن باشید از تبخال‌تان سریع خلاص می‌شوید.

درمان خانگی تبخال تناسلی به روش هومیوپاتی (همسان درمانی)

وقتی عفونت تبخال‌ها رو به وخامت می‌گذارد، درمان آن با استفاده از روش‌های خانگی کمی دشوار می‌شود. به همین دلیل و به منظور درمان هر چه سریع‌تر تبخال می‌توانید از برخی روش‌های هومیوپاتی یا همسان درمانی استفاده کنید. این روش‌های درمانی هیچ‌ گونه عارضه‌ای ندارند و می‌توانند ظرف زمان مقرر تبخال‌ها را به طور کامل برطرف کنند. در ادامه به برخی از بهترین روش‌های هومیوپاتی برای تبخال اشاره می‌کنیم.

۱. کریوسوتام:

این دارو به صورت ویژه برای درمان تبخال در زنان استفاده می‌شود. از این دارو عمدتا هنگامی استفاده می‌شود که در واژن احساس سوزش وجود داشته باشد.

۲. هپار سولفور:

این دارو در درمان ترشح چرک در غدد موجود در کشاله‌ی ران مفید است.

۳. لاکسیس:

این دارو برای درمان تبخال‌های تناسلی پیش از آغاز قاعدگی استفاده می‌شود.

۴. آپیس:

معمولا برای درمان ورم کیسه‌ی بیضه مفید است.

۵. رانونکلوس (آلاله):

این دارو برای درمان مشکلات عصبی ناشی از تبخال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۶. کروتون تیگلیوم:

این دارو به درمان تبخال‌های تناسلی در مردان کمک می‌کند.

۷. آرسنیکوم بروماتوم:

این دارو برای رفع تصلب غده‌ها و تبخال مفید است.

۸. آکونیتوم (تاج‌الملوک):

از این دارو هنگامی استفاده می‌شود که شخص در اولین مراحل رویش تبخال قرار دارد و در ناحیه‌ی عفونی احساس مور مور شدن می‌کند.

۹. توجا (سرو بادبزنی):

این دارو به خاطر واکنش قوی‌اش در برابر تبخال‌های تناسلی، زگیل، و بیماری‌های مقاربتی مشهور است.

اقدامات پیشگیرانه

در انتها، به برخی اقدامات پیشگیرانه اشاره می‌کنیم که مطمئنا کمک‌تان خواهند کرد از هجوم ویروس تبخال در امان بمانید.
الف. تا پیش از بهبودی زخم‌های ناشی از تبخال از هرگونه رابطه‌ی جنسی یا بوسیدن فرد آلوده خودداری کنید (این مسئله را در مورد دیگران نیز رعایت کنید و تا بهبودی کامل، خود از انجام این کارها با دیگران خودداری نمایید.)

ب. آب فراوان بنوشید تا میزان آب رسانی مناسب در بدن‌تان حفظ شود.

پ. در طول دوران بارداری،‌ به صورت مرتب کارهای مراقبتی و معاینات ضروری پیش از زایمان را انجام دهید.

ت. مسائل بهداشتی نظیر شستشوی دست‌ها را به خوبی رعایت کنید تا از ابتلا به عفونت‌‌های باکتریایی جلوگیری نمایید.

ث. در طول رابطه‌ی جنسی از کاندوم استفاده نمایید.

ج. در فعالیت‌های مدیریت یا تسکین استرس نظیر یوگا و مراقبه شرکت کنید.

چ. از استفاده‌ی مشترک از قاشق، لیوان، ظروف، مسواک، و حوله با فرد آلوده به ویروس تبخال خودداری کنید.

ح. اندام‌های تناسلی‌تان را همواره تمیز و خشک نگه دارید.

خ. از کشیدن سیگار اجتناب کنید.

د. ۷ تا ۸ ساعت خواب کامل داشته باشید.

ذ. رژیم غذایی سالمی را رعایت کنید که در آن سبزی‌ها و میوه‌هایی نظیر سیب، کلم، چغندر، پاپایا، هویج، انبه و غیره گنجانده شده باشند.

ر. از مصرف الکل، قند، و تنقلات بی‌ارزش خودداری کنید.

ز. سعی کنید از مصرف شکلات، دانه‌های خوراکی، بادام زمینی،‌ و غلات صبحانه که مملو از آرژینین هستند خودداری کنید.

ژ. لباس‌های زیر از جنس الیاف مصنوعی، ابریشمی یا نایلونی می‌توانند علائم عفونت تبخال را در اندام‌های تناسلی وخیم‌ کنند. بنابراین، همیشه از لباس‌های زیر پنبه‌ای استفاده کنید تا از ورود جریان هوا به نواحی تناسلی‌تان اطمینان حاصل نمایید.