تنظیم قند خون / تنظیم قند خون در طب سنتی / در بارداری / با سنگ پا

تنظیم قند خون / تنظیم قند خون با سنگ پا / تنظیم قند خون در بارداری / تنظیم قند خون در طب سنتی

تنظیم قند خون: در این مطلب از فارس ایندکس قصد داریم باز هم به دیابت و تنظیم قند خون با روشهای مختلف بپردازیم. تنظیم قند خون با سنگ پا و تنظیم قند خون در بارداری و تنظیم قند خون در طب سنتی موضوعاتیست که در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

تنظیم قند خون / تنظیم قند خون با سنگ پا / تنظیم قند خون در بارداری / تنظیم قند خون در طب سنتی

برای دسترسی سریع به موضوعات از لینکهای زیر استفاده کنید:

تنظیم قند خون با سنگ پا
تنظیم قند خون در بارداری
تنظیم قند خون در طب سنتی


تنظیم قند خون با سنگ پا / سنگ پا و دیابت

تنظیم قند خون با سنگ پا

به گفته ی محققین: کسانی که به دیابت نوع 2 مبتلا هستند، با استفاده از سنگ پا می توانند انسولین خود را تنظیم کنند.
همچنین این عمل باعث چربی سوزی بیشتر و تناسب اندام خواهد شد.
در بیماران دیابتی در نیمه تحتانی بدن پاها خون رسانی به طرز صحیح انجام نمی شود و ممکن است که فرد دچار مشکلاتی نظیر ترک کف بشود.
به علاوه به دلیل این که بیشترین مقدار انسولین در کف پاها تجمع می یابد، بنابراین استفاده از سنگ پا موجب بهبود سیستم خون رسانی شده و موجب بهبود بیماران دیابتی می شود.
توصیه می شود حداقل دو مرتبه در هفته و بهتر است شب هنگام از سنگ پا استفاده کنید تا بعد از سنگ پا کشیدن پوست پا بتواند استراحت کند.


قند خون بالا در بارداری, قند دوران بارداری باید چند باشد, درمان قند بالا در بارداری, پایین آوردن قند خون در دوران بارداری, دیابت بارداری, قند خون در بارداری باید چه عددی باشد

تنظیم قند خون در بارداری

قدم اول در درمان دیابت بارداری تغییر روش تغذیه‌ای و کمک به کنترل قندخون در محدوده‌ی نرمال از طریق رعایت رژیم غذایی سالم است. اکثر زنان باردار با کنترل صحیح و خوب قند خون نوزاد سالم وبدون هیچگونه عارضه‌ای را بدنیا می‌آورند.
در وعده صبحانه ۱ کف دست نان سنگک بیشتر نان نخورید. بقیه مصرف غلات در ساعات دیگر روز باشد. انرژی دریافتی را کم کنید اما به این معنی نیست که وزن کم کنید. بیش از ۱۸۰۰ کالری در روز نخورید.


بیشتر بخوانید:

جدول کالری مواد غذایی


یکی از روش‌های تنظیم مقدار قند خون در محدوده‌ی نرمال، نظارت بر مقدار مصرف کربوهیدرات در رژیم غذایی است. کربوهیدرات‌ها بعد از هضم بصورت قند در خون(گلوکز) ظاهر می‌شوند.
وجود گلوکز یا قند خون برای تولید انرژی در بدن ضروری است و از سوی دیگر جنین از بدن مادر برای تغذیه و رشد این مولکول حیاتی را دریافت می‌کند، به همین علت حفظ مقدار قند خون در محدوده‌ی طبیعی بسیار مهم است.

کربوهیدرات‌های موجود در غذاها

کربوهیدراتها درغذاها ی زیر وجود دارند:
– شیر و ماست
– میوه جات و آبمیوه‌ها
– برنج، غلات، حبوبات و ماکارونی‌ها (پاستاها)
– نان، کلوچه، بیسکویت، انواع رول‌ها و نان‌های ساندویچی
– انواع لوبیای خشک، لپه، نخود، عدس
– سیب زمینی، ذرت، سیب زمینی شیرین، نخود فرنگی، کدو
شیرینی‌ها و دسرها، نوشیدنی‌های معمولی و گاز دار و آبنبات‌ها حاوی مقادیر بسیار زیادی قند هستند.

کربوهیدرات موجود در غذاها با واحد گرم اندازه گیری می‌شود. شما می‌توانید با مطالعه‌ی برچسب روی غذاها از مقادیر قند موجود در آن مطلع شود و با آموختن لیست جایگزین می‌توانید کربوهیدرات موجود در هر وعده‌ی سروینگ خود را محاسبه و کنترل کنید.

مقدار توصیه شده‌ی روزانه

بسیار مهم است که برای ارزیابی رژیم غذایی خود به یک کارشناس یا دکتر تغذیه مراجعه کنید. متخصص تغذیه با محاسبه‌ی مقدار کربوهیدارت مورد نیاز شما در غذاها و میان وعده‌ها به شما آموزش می‌دهد که چگونه مقدار کربوهیدرات‌های موجود در هر غذا را شمارش کنید. با رعایت توصیه‌های تغذیه‌ای شما می‌توانید به کنترل مقدار قند خون خود بپردازید.

غذای روزانه‌ی خود را بین ۳ وعده‌ی اصلی و دو تا ۳ میان وعده تقسیم کنید چنانچه در یک وعده مقدار زیادی غذا بخورید مقدار قند خون شما به میزان زیادی بالا خواهد رفت از سوی دیگر نباید هیچیک از وعده‌های غذایی یا میان وعده‌های خود را فراموش کنید. در هنگام بارداری، نیازهای تغذیه‌ای شما بالا می‌رود و از سوی دیگر جنین نیز به تغذیه‌ی متعادلی نیاز دارد.

READ  گرمازدگی و سردرد / درمان سردرد گرمازدگی / طب سنتی و گرمازدگی

نشاسته

غذاهای نشاسته‌ای در نهایت به گلوکز تبدیل می‌شوند. بنابراین نباید در خوردن  آنها زیاده روی نمود اما نشاسته باید درهر وعده‌ی غذایی شما وجود داشته باشد اندازه‌ی قابل قبول مصرف نشاسته یک فنجان در هر وعده‌ی غذایی یا دو برش نان است.

شیر

شیر غذایی سالم است و منبع مهمی از کلسیم محسوب می‌شود. شیر فرم مایعی از کربوهیدرات است و نوشیدن مقدار زیاد آن در یک وعده سبب افزایش مقدار قند خون می‌شود بنابراین هر بار تنها یک فنجان شیر میل کنید.

میوه جات

میوه‌ها غذاهای سالمی هستند اما سرشار از قندهای طبیعی هستند شما باید یک تا ۳ وعده میوه در یک روز مصرف کنید اما تنها در یک وعده یک میوه  بخورید.
از میوه‌های کنسرو شده در شربت استفاده نکنید زیرا حاوی مقادیر زیادی قند هستند.

صبحانه

کنترل قند خون در صبح بسیار مشکل است و این به دلیل تغییرات طبیعی در مقدار هورمونها است. خوردن غلات صبحانه‌ی تصفیه شده، میوه جات و حتی شیر در وعده‌ی صبحانه توسط زنان باردار قابل تحمل نیست.
چنانچه قند خون  بعد از صبحانه‌ی شما بعد از خوردن این نوع غذاها بسیار زیاد بالا می‌رود  نباید از این غذاها در صبحانه استفاده کنید. غالباً صبحانه‌ی حاوی پروتئین ونشاسته بهتر قابل تحمل است.

از خوردن آبمیوه بپرهیزید

برای تهیه‌ی یک لیوان آب میوه شما از چندین میوه استفاده می‌کنید، بنابراین آبمیوه منبع تغلیظ شده‌ای از کربوهیدرات‌ها است و از آنجائی که مایع است بنابراین می‌تواند سریعاً قند خون را افزایش دهد بنابراین از خوردن آبمیوه‌ها بپرهیزید.

شدیداً از خوردن شیرینی و دسر بپرهیزید

کیک‌ها، بیسکویت‌ها و شیرینی‌ها حاوی مقادیر بسیار زیادی کربوهیدرات هستند این غذاها معمولاً دارای مقادیر زیادی چربی نیز هستند و از  نظر ارزش تغذیه‌ای نیز پایین هستند.
علاوه بر این از خوردن سوداها و نوشیدنی‌های حاوی شکر نیز پرهیز کنید. از نوشیدنی‌ها و غذاهای حاوی شکر افزوده یا عسل یا شربت ذرت بپرهیزید.

تهیه‌ گزارش از مصرف مواد غذایی

بهتر است از همه‌ی غذاهایی که روزانه مصرف می‌کنید و مقدار دقیق آن گزارشی تهیه کنید این کار به شما در کنترل و نظارت بر مصرف کربوهیدرات کمک خواهد کرد. همچنین بهتراست یک ابزار دقیق اندازه گیری مانند فنجان را برای صحت میزان مصرف غذاها در نظر بگیرید.

 

قند خون در بارداری باید چه عددی باشد

در روند بارداری قند ناشتا بایر زیر عدد 95 باشد. ولی اگر مقداری بالاتر بود چندان هم نگران کننده نیست و می توانید با به کار گیری یک رژیم مناسب، قند خون تان را پایین بیاورید.
توصیه می کنم مصرف قند و شیرینی را حذف کنید.
سعی کنید از مواد فیبر دار مثل میوه و سبزیجات استفاده کنید.
نان سبوس دار بخورید، مصرف چربی تان را پایین بیاورید.
لبنیات کم چرب مصرف کنید، سیب زمینی و ماکارونی نخورید.
مصرف برنج را محدود کنید و در نهایت پیاده روی هم داشته باشید که برای تان خوب است.
اغلب خانم هایی که قندشان بالا است با رعایت رژیم غذایی قندشان کنترل می شود اما در درصدی دیگر باید دارو درمانی کنیم.

درمان دیابت بارداری و تنظیم قند خون در بارداری

معالجه دیابت بارداری یعنی گام برداشتن برای نگهداری قند خون خود در حد نرمال ضمنا” کنترل کردن قند خون توسط
– برنامه غذایی
– ورزش
– انسولین (اگر احتیاج باشد)

تغذیه:

توصیه‌هایی برای تغذیه در دوران بارداری برای افراد مبتلا به دیابت بارداری :
– در برنامه غذایی خود از تمام گروه‌های غذایی استفاده کنید.
– غذای مورد استفاده خود را در دفعات بیشتر و با حجم کمتر استفاده کنید (در ۶-۵ وعده غذایی)
– مصرف غذاهای چرب، سرخ کرده و شور را به حداقل برسانید.
– مصرف شیرینی‌جات وچربی‌ها را به حداقل برسانید.
– روزانه حتما از مواد غذایی فیبردار مانند حبوبات وغلات سبوس دار استفاده کنید.
به خاطر داشته‌باشید که نیاز شما به گروه شیر و لبنیات بیشتر از زمانیست که باردار نیستید.

ورزش:

با تیم پزشکی خود تماس بگیرید و مشورت کنید چه نوع ورزشی برای شما مناسب است وچنانچه در حال حاضر ورزش می‌کنید بپرسید چه ورزشهای دیگری نیز می‌توانید انجام دهید.

انسولین:

در خانم‌های باردار مبتلا به دیابت مصرف هر گونه قرص خوراکی کاهنده انسولین ممنوع می‌باشد. ودر صورت نیاز پزشک شما برایتان درمان با تزریق انسولین را آغاز خواهد کرد.

تنظیم قند خون در طب سنتی / کنترل قند خون با طب سنتی / تنظیم قند خون با طب سنتی

تنظیم قند خون در طب سنتی

ابتلا به دیابت به دلیل بروز اختلال در متابولیسم یا سوخت‌وساز بدن صورت می‌گیرد. بدنی که با کاهش میزان انسولین روبه‌رو باشد یا انسولین موجود در خون قادر به انجام وظایف خود نباشد با مشکلاتی مواجه می‌شود که یکی از آنها افزایش میزان قند خون است، زيرا انسولین ترشح شده توسط سلول‌های بتا در پانکراس وظیفه مهم کنترل و کاهش میزان قند خون را برعهده دارد.

READ  درمان سینوزیت در طب سنتی / درمان سینوزیت دکتر روازاده / درمان سینوزیت دکتر خیراندیش

با بروز این مشکل فرد مبتلا به دیابت می‌شود. برای درمان این بیماری متناسب با دیدگاه بیمار داروهای شیمیایی و گیاهی مختلفی وجود دارد که می‌تواند به کنترل بیماری و پیشگیری از پیشرفت بیماری در مبتلایان به دیابت کمک کند.
در این مقاله برخی از گیاهان دارویی موثر برای کنترل دیابت و کاهش میزان قندخون را با هم مرور می‌کنیم؛ گیاهانی که هرگز نباید بدون نظارت و مشورت با متخصص طب سنتی و پزشک خود سراغ آنها بروید یا آنها را بدون مشاوره جایگزین داروهای ضددیابت یا انسولین کنید.

تنظیم قند خون با سیر

با سیر انسولین درمانی کنید

در بسیاری از متون طب سنتی از سیر به عنوان یکی از گیاهان دارویی موثر در کاهش میزان قندخون یاد شده است.
سیر به دلیل داشتن ترکیبات فعال گوگردی مانند اکسید آلیل دی‌سولفید موجب کاهش قند خون می‌شود. در حقیقت مصرف سیر در افراد مبتلا به دیابت موجب افزایش میزان انسولین خون آنها می‌شود و همین مسئله به کاهش قند خون این افراد کمک می‌کند.
برخی از درمانگران طب سنتی مصرف قرص های حاوی سیر را که به طور منظم به مدت 3 ماه مصرف شود موجب کاهش قند خون می‌دانند.
البته این شیوه به عنوان یک درمان کمکی و در شرایطی که مصرف آن با داروهای دیگر بیمار تداخل نداشته باشد توسط درمانگران طب سنتی توصیه می‌شود.

تنظیم قند خون با خیار تلخ

خیار تلخ قند خون را مهار کنید

خیار تلخ میوه‌ای شبیه  کدوست که در بسیاری از سرزمین‌های آسیایی کشت می‌شود. این میوه در ابتدا سبز رنگ است و پس از رسیدن برخلاف خیارهای معمولی به زرد یا نارنجی تغییر رنگ می‌دهد.
یکی از ویژگی‌های این میوه مزه تلخ و بد آن است. برخی از درمانگران شیوه‌های طبیعی در جهان مصرف این خیار تلخ را برای کنترل و درمان دیابت به بیماران خود توصیه می‌کنند.
مغز خیار تلخ به دلیل داشتن ماده‌ای شبیه انسولین یکی از بهترین خوراکی‌های طبیعی است که می‌تواند به کاهش قندخون بیماران مبتلا به دیابت کمک کند.
برخی از درمانگران شیوه‌های طبیعی درمان مصرف 50 تا 60 گرم از خیارتلخ را برای کاهش قندخون موثر می‌دانند.

تنظیم قند خون با قره قات

قره‌ قات روند درمان را تسریع کنید

قره قات یکی دیگر از گیاهان دارویی است که در بسیاری از جنگل‌های شمال ایران رشد می‌کند و کشت آن نیز در برخی از نقاط کشور رایج است. این گیاه دارای برگ‌های نوک تیز و میوه‌های سیاه وارغوانی رنگی است که علاوه بر مصرف غذایی، خواص درمانی کم‌نظیری دارد.
بسیاری از مردم از دانه‌های سیاه‌رنگ قره‌قات برای تهیه مربا و انواع دسرها یا پیش‌غذاها استفاده می‌کنند و اما درمانگران طب سنتی از برگ‌های گیاه قره‌قات و دمنوش‌های تهیه شده با برگ‌های این گیاه برای درمان بیماری دیابت استفاده می‌کنند.
امروزه از برگ‌های این گیاه عصاره و اسانسی به صورت صنعتی تهیه می‌شود که استفاده از آن به همراه آب موجب بهبود روند درمان افراد مبتلا به دیابت می‌شود.

تنظیم قند خون با خار مریم

خار مریم جذب انسولین را بیشتر کنید

خار مریم یکی دیگر از گیاهان دارویی است که درمانگران طب سنتی آن را برای کاهش میزان قند خون و افزایش حساسیت و جذب سلولی انسولین به منظور کاهش هرچه بیشتر قندخون در بدن به بیماران خود توصیه می‌کنند.
در گیاه خارمریم ماده موثره‌ای به نام «سیلی‌مارین» وجود دارد که مصرف آن 2 تا 3 بار در روز موجب کاهش میزان قند خون ناشتا در بدن بیماران مبتلا به دیابت می‌شود که امروز در برخی از این گیاه دارویی موجب افزایش حساسیت سلول ها به انسولین و کاهش قندخون می‌شود.
در حال حاضر فراورده‌ها و محصولاتی دارویی متنوعی به صورت چای، دمنوش و عصاره برگ گیاه خار مریم در داروخانه‌ کشورهای مختلف توزیع می‌شود که توسط پزشکان برای تسریع روند درمان بیماران دیابتی تجویز می‌شود.

READ  غذای خوشمزه پاییزی برای بیماران دیابتی

تنظیم قند خون با گزنه / درمان دیابت با گزنه

تنظیم قند خون با گزنه

گزنه هر روز یک فنجان بنوشید

گیاه گزنه در طب سنتی ایران به عنوان یک گیاه  دارویی موثر به منظور کاهش میزان گلوکز خون مورد استفاده قرار می‌گیرد.
نوشیدن 2 تا 3 فنجان از چای یا دمنوش تهیه شده از این گیاه می‌تواند با افزایش میزان قند خون در بدن مقابله کند و یکی از بهترین روش‌های طبیعی برای مبارزه با پیشرفت بیماری در افراد مبتلا به دیابت باشد.
علاوه بر نوشیدن چای گزنه، مصرف خوراکی از عصاره طبیعی به دست آمده از برگ‌های گیاه گزنه می‌تواند به پیشگیری از تخریب سلول‌های پانکراس در افراد مبتلا به دیابت کمک کند.

تنظیم قند خون با بابونه

بابونه عوارض دیابت را کاهش دهید

یکی از عوارض جدی ابتلا به بیماری دیابت به ویژه دیابت نوع دوم کاهش قدرت دید و آسیب‌هایی است که به سیستم عصبی بدن و کلیه‌ها وارد می‌شود.
برای پیشگیری از بروز این مشکلات شیوه‌های طبیعی در طب سنتی وجود دارد که به عنوان درمان کمکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مصرف خوراکی عصاره به دست آمده از گیاه بابونه به کاهش سطح قند خون در بدن کمک می‌کند و فعالیت آنزیمی که عوارض و اختلال‌های ناشی از ابتلا به دیابت را در بدن دوچندان می‌کند را کاهش می‌دهد.
دانشمندان انگلیسي و ژاپني به تازگی تحقیقاتی را در این زمینه انجام داده‌اند و بر این باورند که می‌تواند با کمک عصاره به دست آمده از گیاه بابونه پیشرفت دیابت نوع دوم را در بدن کنترل کرد.

تنظیم قند خون با اسفرزه

اسفرزه هم درمان یبوست هم کنترل قند

پسیلیوم یا اسفرزه یکی از گیاهان  دارویی ملین است که به واسطه جذب آب و افزایش حرکات دودی شکل روده‌ها موجب حجیم شدن محتویات روده و  تخلیه بهتر روده‌ها و مواد زائد از بدن می‌شود.
مصرف روزانه گیاه خشک شده اسفرزه با تجویز متخصص طب سنتی به مدت 7 تا 8 روز می‌تواند تاثیر زیادی در کاهش و کنترل تعداد هموگلوبین ای.وان‌سی در بیماران مبتلا به دیابت داشته باشد.

‫این هشدار را جدی بگیرید‬

‫هرگز داروهای گیاهی و طبیعی را جایگزین داروهای شیمیایی که برای درمان دیابت مصرف می کنید، نکنید.
درمانگران طب سنتی به بیماران خود توصیه می کنند از شیوه های درمان گیاهی به عنوان شیوه ای کمکی در کنار درمان اصلی دیابت استفاده کنند و پیش از هر چیز از عدم تداخل داروی گیاهی با داروی شیمیایی نیز مطمئن شوند‬ ‫و تنها در صورتی از شیوه های درمانی طبیعی و گیاه درمانی برای درمان دیابت استفاده کنند که این شیوه‌ها را با مشاوره متخصص طب سنتی و اطمینان از عملکرد این شیوه های درمانی انتخاب  می کنند.

تنظیم قند خون با هندوانه ابوجهل

هندوانه ابوجهل هم به‌کارتان می‌‌آید

هندوانه ابوجهل یکی از گیاهان دارویی متعلق به خانواده خیارها و کدوهاست.  این گیاه که در جنوب استان خراسان به وفور رشد می‌کند ماده‌ای گلوکزیدی با نام کولوسنتین در خود دارد که طعمی بسیار تلخ دارد اما اثری بسیار مستقیم و کم‌نظیر بر سلامت افراد مبتلا به دیابت.
درمانگران طب سنتی ایران، چین و هند میوه‌های این گیاه را برای کاهش میزان قند خون افراد مبتلا به دیابت توصیه می‌کنند.
اما برای مصرف آن محدودیت‌هایی قائل‌ هستند و معمولا داروی فرآوری شده این گیاه را در مدت زمانی محدود مثل 2 ماه برای بیماران تجویز می‌کنند، چرا که مصرف بی‌رویه، بی‌قاعده و بدون تجویز پزشک از میوه هندوانه ابوجهل احتمال ابتلا به اسهال خونی و خطر مرگ را به همراه دارد.