اسهال در بارداری / درمان اسهال در بارداری / علت اسهال در بارداری

بارداری و زایمان ۲۰ مرداد ۱۳۹۷

اسهال در بارداری / درمان اسهال در بارداری / علت اسهال در بارداری

اسهال در بارداری به دلیل تغییرات هورمونی، تغییرات رژیم غذایی و استرس امکان بروز مکرر مشکلات گوارشی مانند یبوست و اسهال وجود دارد. در واقع بروز اسهال در دوران بارداری به طور مکرر اتفاق می افتد و در صورت غفلت شخص باردار، ممکن است سبب بروز مشکلاتی در فرد شود. شخص باردار بایستی از این موضوع و روش های بهبود آن آگاهی پیدا کند.


در این مطلب می خوانید:

علت اسهال در بارداری

درمان اسهال در بارداری


علت اسهال در بارداری

علت اسهال در بارداری

چنانچه فرد در طی یک روز سه دفعه یا بیشتر مدفوع آبکی دفع کند، دچار اسهال شده است. اسهال دوران حاملگی بسیار شایع است. البته بروز اسهال در دوران بارداری صرفا به علت حاملگی نمی باشد و ممکن است دلایل دیگری داشته باشد که عبارت اند از:

علت های شایع دیگری مانند: سندرم روده تحریک پذیر IBS، بیماری کرون، بیماری سلیاک و کولیت زخمی نیز می توانند عامل اسهال باشند.

دلایل مرتبط با حاملگی که سبب بروز اسهال در بارداری می شوند عبارت اند از:

 • تغییرات رژیم غذایی

  برخی از زنان هنگامی که از بارداری خود مطلع می شوند دست به رژیم های غذایی وحشتناکی می زنند. هر گونه تغییر ناگهانی در رژیم غذایی می تواند موجب بهم ریختن معده و بروز اسهال می شود.

 • حساسیت به مواد غذایی

  حساسیت به مواد غذایی ممکن است یکی از تغییرات بوجود آمده در دوران بارداری باشد. مواد غذایی که پیش از حاملگی مشکلی برای شما بوجود نمی آوردند ممکن است در دوران حاملگی باعث نفخ، ناراحتی معده و اسهال شود.

 • مصرف ویتامین ها در دوران بارداری

  مصرف ویتامین در دوران بارداری برای سلامتی و رشد جنین مفید است. این نوع ویتامین ها ممکن است موجب بهم خوردن معده و اسهال شوند.

 • تغییرات هورمونی

  هورمون ها ممکن است باعث کند شدن و یا تند شدن فرآیند هضم شوند. کند شدن فرآیند هضم باعث یبوست و تند شدن آن سبب اسهال می شود.

در سه ماهه سوم اسهال در بارداری شایع تر است.

با نزدیک شدن به زایمان و آماده شدن بدن برای وضع حمل، اسهال نیز شایع تر می شود. بروز اسهال در بارداری در سه ماهه سوم به منزله موعد رسیدن زایمان نیست و با تکرر اسهال نگران وضع حمل نباشید. برخی از زنان اسهال در سه ماهه سوم را تجربه نمی کنند اما برخی دیگر دچار اسهال می شوند. بنابراین تجربه هر فرد ممکن است متفاوت باشد.

درمان اسهال دوران بارداری

در صورتی که در دوران بارداری مراقب داروهای مصرفی تان هستید، خبر خوبی است. درمان اسهال در بیشتر موارد به هیچ نوع دارویی نیاز ندارد. ولی در برخی موارد ممکن است از درمان دارویی استفاده شود.

درمان اسهال در بارداری

اسهال در بارداری

نحوه درمان اسهال در بارداری به ترتیب زیر است:

 • صبور باشید

  در اغلب موارد ممکن است درمان اسهال در بارداری چند روزی طول بکشد. این در صورتی است که علت اسهال مسمومیت غذایی، حشره یا ویروس و باکتری باشد. در این شرایط به اندازه کافی آب بنوشید.

 • به داروهای مصرفی تان دقت کنید

  چنانچه دارویی که مصرف می کنید علت اسهال باشد بدن شما قادر است خود را با آن سازگار کند و اسهال متوقف شود. در غیر این صورت به پزشک مراجعه کنید.

 • به پزشک مراجعه کنید

  در صورتی که با گذشت چند روز همچنان بهبود پیدا نکرده اید، به پزشک مراجعه کنید. پزشک نیز برای تشخیص علت اسهال در بارداری ممکن است آزمایشات جسمانی یا آزمایش خون تجویز کند.

 • از خوردن مواد غذایی مضر پرهیز کنید

  گروه های مواد غذایی خاص ممکن است موجب تشدید اسهال شوند. از مواد غذایی با چربی بالا، سرخ کردنی ها، غذاهای تند، شیر و لبنیات و غذاهای پر فیبر پرهیز کنید.

برای درمان اسهال بدون مشورت پزشک از خود درمانی اجتناب کنید. زیرا استفاده از خود درمانی برای فرد خطرناک است و ممکن است باعث شدید تر شدن اسهال شود.

به اندازه کافی آب بنوشید

نوشیدن آب برای درمان اسهال در بارداری

برای درمان اسهال در بارداری، آب بنوشید

در صورت ابتلا به اسهال در بارداری، بایستی به اندازه کافی آب بنوشید. اسهال باعث از دست رفتن مقدار آب زیادی از بدن می شود. کمبود آب بدن به سرعت اتفاق می افتد و ممکن است برای افراد بخصوص برای زنان باردار بسیار خطرناک باشد. زنان باردار حتی اگر دچار مشکلات گوارشی نباشند، در مقایسه با زنان دیگر به آب بیشتر نیاز دارند. برای جبران آب، برخی از الکترولیت ها و مواد مغذی از دست رفته و تامین ویتامین ها به اندازه کافی آب، آب میوه و سوپ مصرف کنید.

زمان درمان اسهال در بارداری

تکرر اسهال در بارداری می تواند سبب کمبود آب در بدن شود. چنانچه اسهال بیشتر از دو یا سه روز طول بکشد، به پزشک مراجعه کنید. کمبود شدید آب باعث بروز عوارض بارداری در زنان می شود. علائم کمبود آب عبارت اند از:

 • تیره شدن ادرار
 • خشک و بد بو شدن دهان
 • تشنگی
 • تکرر ادرار
 • سردرد
 • سرگیجه
 • سبک شدن سر

با نوشیدن حداقل 2 لیتر آب در روز، از کمبود آب بدن جلوگیری کنید.

READ  کیستیک هیگروما / وجود کیست در بدن جنین / علائم / علت / تشخیص / درمان